آمار پایین خطا‌های پزشکی در ایران
۷۱۵۰۹۲
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
۱۱۲۱۱ 
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به آمار پایین شکایت‌های پزشکی در ایران نسبت به کشورهای دیگر اعلام کرد: طبق آمارهای بین‌المللی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان می‌شوند دچار خطاهای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا: قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به آمار پایین شکایت‌های پزشکی در ایران نسبت به کشورهای دیگر اعلام کرد: طبق آمارهای بین‌المللی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان می‌شوند دچار خطاهای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

ایرج حریرچی در همایش انتظامی سازمان نظام پزشکی که صبح امروز در بیمارستان میلاد برگزار شد، با اشاره به به وجود آمدن پدیده‌هایی به نام ابرروند در دنیا اظهار کرد: تلقی ما از پزشک همیشه فردی به نام حکیم بوده است که این فرد منحصر به فرد و در علوم دیگر نیز متبحر بوده است. علاوه بر آن با مردم نیز رابطه مالی نداشته است. این نگاه تا اوایل قرن بیستم در اروپا وجود داشته و بعد شروع به تغییر کرده است. همه اطباء حکیم نیستند. ما هم می‌توانیم پزشک نما داشته باشیم. تعدادی از پزشکان برای منافع کار می‌کنند و تعدادی نیز اعمال قابل سرزنش انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: یکی از ابرروندهای حوزه سلامت که امروزه در دنیا به جز آمریکا توسعه داشته این است که پزشکان هم سطح دیگران قرار داده شده‌اند. علاوه بر آن امروزه در بیشتر کشورهای دنیا رابطه مالی و نظام پرداخت عملکردی قطع شده است. در تمام کشورهای OECD پرداختی هنگام دریافت خدمت در حال حاضر ۱۶ درصد است. در آمریکا نیز این رقم ۱۸ تا ۲۴ درصد گزارش شده است. نمی‌توان شعار داد رابطه مالی قطع شود اما همان میزانی که ما می‌خواهیم بیمه به ما پول بدهد. یکی دیگر از ابرروندهایی که امروز در حوزه سلامت ایجاد شده این است که سریال‌های زیادی درخصوص بیمارستان‌ها یا مسائل مربوط به آن ساخته می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: طبق آمارهای بین‌المللی احتمال خطا در بیمارستان‌ها یک در ۲۰۰ است. در کشوری مانند ما ۴۵ درصد بیمارستان‌ها، ساختمان‌هایی دارند که از اول بیمارستان نبوده است. بنابراین آمارها حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد منابع بهداشت و درمان در کشورها حتی آنهایی که توسعه یافته هستند تلف می‌شود که بخش زیادی از آن به دلیل خطاهای پزشکی است. علاوه بر آن طبق آمارهای جهانی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان‌ها می‌شوند دچار خطای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

حریرچی با بیان اینکه عامل سوم تا ششم مرگ در آمریکا خطای پزشکی است تصریح کرد: در کشور ما آمار شکایت‌های پزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است. این آمار حتی نسبت به خطاهای پزشکی نیز بسیار پایین تر است. مهمترین روش برای حل این مشکلات برخورد سیستماتیک است.

قائم مقام وزیر بهداشت در حاشیه این نشست نیز با بیان اینکه جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی در جلوگیری از بروز خطاهای ناخواسته پیشگام است، اظهار کرد: ممکن است قصوراتی در این زمینه رخ دهد که نیاز به برخورد قانونی داشته باشد. قانونگذاران نظام جمهوری اسلامی، سازمان نظام پزشکی و قوه قضائیه را مکلف کرده است که با سازوکارهای مختلف به این موارد رسیدگی کند و با هم اندیشی احتمال بروز این خطاها را به حداقل برساند چون ایمنی بیمار، کرامت انسانی و آگاهی بخشی جز اولویت‌های ما قرار دارند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/02/20
ازحرف مفت زدن وفریب دست برداریدتااعتمادمردم بشمابرگردد چیزی که اشکاراست چرالاپوشانی ؟
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/02/20
اینا دیگه کین؟ این بابا واقعا ایران زندگی میکنه؟ایران با اقتدار بدترین کشور جهان از نظر خطای پزشکیه اون وقت میاد میگه آمار پایین خطای پزشکی در ایران
#مسئول بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1397/02/20
من دو روز پیش به علت مسمومیت رفتم بیمارستان بعد یک ساعت با سرم توی دستم فرار کردم
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1397/02/20
خطا پایین نیست بلکه مردم هستند که بعد از شکایت به خاطر لابی دکترها راه به جایی نمیبرند یا از خیر شکایت می گذرند
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1397/02/20
دستگاه آمار گیرتون خرابه، ثبت نمیکنه ...
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1397/02/20
امار پایینه بله درسته چون امار واقعی نیست وصد درصد کاذب هست ...از صد مورد خطای پزشکی شاید دو مورد هم گزارش نشه اینه که امار پایین میاد .
لطفا برای نوشتن مقاله کمی هم اطلاعات داشته باشبن بد نیست
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/02/20
کافی سری به بیمارستان های دولتی آموزشی ویا کلینیک های زیبایی بزنی آنوقت آمار بگیری مسؤل بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1397/02/20
خخخخخخ فقط دروغ او چرتو پرت میگند
United Kingdom
17:49 - 1397/02/20
بازم آماردورغ وغلط
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/02/20
اره راست میگه کلا اینجابالاترازاروپاس
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1397/02/20
اگر آمار راست باشد..با اين همه پزشكان اقازاده رانت خوار متخصص بى سواد..حقيقتا جاى تعجب فراوان دارد.
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1397/02/20
از حرف شما معلومه چقد خالی بندید
United Arab Emirates
21:15 - 1397/02/20
به حول و قوه الهی، اینقدر آمارهایی که در ایران اعلام میشه دقیق و صحیح هست که واقعا موجب آرامش آدم میشه و باید خداروشکر کرد که در مملکت گل و بلبل زندگی می کنیم
United Arab Emirates
03:54 - 1397/02/21
وای ترکیدم ازخنده...این اقاکیه؟باکی کارداره...؟راست میگه اصن درمانی انجام نمیشه که خطایی باشه از این زاویه بهش نیگانکرده بودم.ببخشیدسوتفاهم بودحل شد مسئولین راحت باشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج