سرگذشت مرد کودتا؛ از رضا سوادکوهی تا رضاشاه کبیر! (۱)
۷۱۷۲۴۰
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
۱۲۴۲۲ 
آغازین روزهای اردیبهشت سال جاری، یک عکس عجیب در شبکه های پیام رسان موبایلی دست به دست شد که زیرش نوشته شده بود: «کشف جسد مومیایی شده رضاشاه در شهر ری». یک روز اول پس از انتشار این تصاویر هیچ مقام رسمی واکنشی به خبر نشان نداد. بار دیگر بهانه یک بحث داغ قدیمی شد؛ بحثی که با توجه به اتفاقات دی ماه سال گذشته و بعضی شعارهای معترضين، به شکل جدی تری پی گرفته شد.

هفته نامه کرگدن - مجتبا پورمحسن: آغازین روزهای اردیبهشت سال جاری، یک عکس عجیب در شبکه های پیام رسان موبایلی دست به دست شد که زیرش نوشته شده بود: «کشف جسد مومیایی شده رضاشاه در شهر ری» از آنجا که خبرهای جعلی در شبکه های مجازی زیاد پیدا می شوند، یک روز اول پس از انتشار این تصاویر هیچ مقام رسمی واکنشی به خبر نشان نداد. در کشور ما که هنوز شایعه قوی ترین رسانه است، به سختی می توان خبرهای عجیب را زود باور کرد اما باز هم در کشور ما از آنجا که مردم اعتقاد دارند «تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها» کشف مومیایی منتسب به رضاشاه به یکی از معماهای مورد علاقه مردم تبدیل شد و از آن روز بود که سیل تاییدها و تكذيب ها به رسانه ها جاری شد. نکته جالب توجه این بود که کشف جسد منتسب به رضاشاه، بار دیگر بهانه یک بحث داغ قدیمی شد؛ بحثی که با توجه به اتفاقات دی ماه سال گذشته و بعضی شعارهای معترضين، به شکل جدی تری پی گرفته شد.

نبش قبر شاه جنجالی

از رضا سوادکوهی تا رضاشاه کبير

رضاشاه پهلوی زندگی پر فراز و نشیبی را گذراند تا برای خودش نامی در تاریخ دست و پا کند. او 24 اسفند سال 1256 هجری در روستای آلاشت به دنیا آمد. آلاشت از توابع سوادکوه مازندران است. پدر او (عباسقلی خان) داداش بیک سوادکوهی بود. مادر رضاشاه یک زن قفقازی بود که نوش آفرین نام داشت و زن دوم پدر رضاشاه محسوب می شد. رضاشاه در نوجوانی به فوج سوادكوه پیوست. او کودکی سختی داشت. مادرش در هفت سالگی از دنیا رفت و بعد از مرگ مادر، دایی اش، ابوالقاسم، سرپرستی او را بر عهده گرفت. پس از مرگ ناصرالدین شاه، رضاخان که 19 سال داشت، به نگهبانی مراکز دولتی گمارده شد.

او در همین سال ها مسئولیت های نگهبانی دیگری نیز گرفت و در دوره ای که به درجه گروهبانی رسید، به دلیل استفاده از مسلسل های موسوم به ماکسیم، لقب رضا ماکسیم را گرفت. رضاخان پیش از آن که مهم ترین پله برای ارتقائش را با سرکوب نهضت جنگل پشت سر بگذارد، با گروهی از سواران بختیاری و ارامنه برای سرکوب قیام های محلی به اردبیل و زنجان رفت. مرد کودتای سال های پایانی سده گذشته اولین بار با هماهنگی احمدشاه کودتایی علیه سرهنگ کلرژه، فرمانده بریگاد، انجام داد. محلل این کودتا، استاروسلسکی، معاون کلرژه بود. پس از کودتا اگرچه استاروسلسکی فرمانده قزاق ها شد، اما رضاخان تقريبا همه کاره بریگاد بود.

سرکوب جنبش جنگل

مهم ترین فصل زندگی رضاخان برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی، سرکوب جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی بود. جنبش جنگل قیامی علیه اشغال کشور توسط قوای نظامی کشورهای دیگر و به خصوص روس و انگلیس بود. عده ای از مورخان و تحلیلگران وقایع تاریخی، جنبش جنگل را در ادامه جنبش مشروطه ارزیابی می کنند. ضعف شدید دولت مرکزی در اداره کشور باعث شد میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش در سال 1293 جنبشی مسلحانه را در گیلان راه بیندازند که خیلی زود آوازه اش به سراسر ایران رسید.

با وقوع جنگ جهانی اول، روسیه که سیاست های جاه طلبانه اش را در استان های شمالی ہی می گرفت، همچنان در شهرهای شمالی جولان می داد. بحران حاکمیتی، وقوع قحطی و جولان نیروهای خارجی در کشور، به خصوص قزاق ها که به عنوان نیروهای نظامی در گیلان عمل می کردند، باعث شکل گیری جنبش جنگل در گیلان شد. جنبش جنگل در پی بروز اختلافات درونی و با توافق روسیه و انگلیس به دست بریگاد قزاق ها در ایران، به فرماندهی رضاخان سرکوب شد.

نبش قبر شاه جنجالی

دومین کودتای مرد کودتا

اگر رضاخان پیش از این با یک کودتا سرهنگ کلرژه را از فرماندهی بریگارد قزاق کنار زد، این بار گام بلندتری برداشت و در کودتایی به وسعت سرنوشت مردم ایران شرکت کرد. در سوم مرداد آخرین سال از قرن سیزدهم هجری شمسی رضاخان با هماهنگی سیدضیاء طباطبایی، سیاستمدار و نخست وزیر سابق ایران، با هماهنگی دولت انگلستان و با طراحی ژنرال ادموند آیرونساید، عليه احمدشاه، آخرین پادشاه قاجار، کودتا کرد.

در روز سوم مرداد ماه، قوای قزاق مراکز دولتی و نظامی را اشغال کردند. احمدشاه و ولیعهدش به کاخ فرح آباد فرار کردند. در این میان سپهدار رشتی، آخرین نخست وزیر قاجار، به سفارت انگلیس پناهنده شد. در نتیجه این کودتا، سیدضیاء طباطبایی به سمت ریاست وزرا رسید و رضاخان بعد از مدت کوتاهی به سمت وزیر جنگ مصوب شد. در نتیجه کودتا بیش از هفتاد شخصیت مهم سیاسی از جمله احمد قوام دستگیر و زندانی شدند. اعتراض ها به کودتا نیز با مشت آهنین مواجه شد و ده ها نفر از روزنامه نگاران و سیاستمداران معترض راهی زندان شدند. فرخی یزدی و ملک الشعرای بهار نیز بین دستگیرشدگان بودند.

از بسیاری از زندانیان سرشناس خواسته شده بود در ازای پرداخت پول آزاد شوند که بسیاری از آنها امتناع کردند. داستان کودتای سوم مرداد بسیار عجیب بود تا بدانجا که پس از کنار گذاشته شدن سیدضیاء، احمد قوام که خود از زندانیان بود به نخست وزیری رسید و دستور آزادی همه زندانیان سیاسی را صادر کرد. رضاخان در این ایام ضمن درگیری با نخست وزیرهای منصوب احمدشاه، با تشکیل ارتش ملی و سرکوب قیام های محلی توانست امنیت را که گمشده ای در زمان حکومت آخرین پادشاه قاجار بود به کشور بازگرداند.

سوم آبان 1302، رضاخان عملا وارد چرخه رجال سیاسی شد. در این روز احمدشاه او را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد. دیری نگذشت که او فکر سرنگونی سلطنت قاجار افتاد و سودای جمهوری خواهی سر داد. تاسیس جمهوری در کشور با مخالفت افراد سرشناسی همچون مدرس و بهار به سرانجام نرسید تا نهم آبان 1304 یعنی حدود دو سال پس از نخست وزیری، مجلس شورای ملی، احمد شاه را خلع کردند. یک ماه و نیم بعد نیز مجلس موسسان انتقال سلطنت از قاجار به پهلوی و پادشاهی رضاخان را تصویب کرد و بدین ترتیب رضاخان میرپنج، رضاشاه پهلوی شد.

ادامه دارد...

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 57
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1397/02/25
روحش شاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
حقتون همینه همیشه یه آقا بالا سر داشته باشین هر چی دارین بخوره و بزنه توسرتون

همین که این مرتیکه که هیچی نداشته چطور تونسته آخر عمرش با یه هزینه گزاف - خرج سالانه چندین هزار خانوار بوده- خودشو مومیایی کرده یه سنگ قبر 16 تنی گذاشته رو گورش؟
بعضی مرده شون هم شره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
لعنت لله عليهم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
8 تن بوده سنگش برادر
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/02/25
خداوند لعنتش کند خونخوار خاین را
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
مجید دلبندم خاین نه خائن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
خدا هم لعنت کنه بابات رو
ایرانیان
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
خدا وند تو وهمفکرانت رو لعنت کنه خاین شمایید نه کسی که با دست خالی کشور ویران رو آباد کرد .ولی شما کشور آباد رو به ویرانه تبدیل کردین خیانتی که شما به ملت کردین در تاریخ زبانزد خواهد شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
لعنت به انسان قدر نشناس
....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
کاش یادبگیریم که هیچکس رو لعنت نکنیم.مخصوصا کسایی که فوت شدن
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
اشتباه مثبت زدم
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1397/02/25
همه تصاوير مومياييرو ديدن جالبه هنوزم شما ميگين شايعه واقعا تاسف بار مردمو مثل يه گوسفند ميبينين
پاسخ ها
....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
اخه احمق فرض کردن مردم هم حدی داره، انگار مومیایی کردن یه روش عادی بین همه مردمه واون جنازه یه جنازه عادی مث همه مردم بوده.خودتونو احمق فرض نکنید خواهشا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
آخه من و تو جونتون هم بر اساس زر زر هاي فرح اين رو رد كرد حالا شما شديد كاسه داغتر از آش
ان شالله همتون با رضا قلدر محشور شيد همين دعا رو براتون ميكنم
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1397/02/25
چند نمونه از دستاوردا و از دست داده های رضا شاه رو میشه نام ببرید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
پل ورسک رو سرچ کن ملتفت میشی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
معلومه که خیییلی بیسوادی یا شایدم ایرانی نیستی برو از یه بچه مدرسه ای بپرسی بهت دستاوردهاشو میگه
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
دستاورد تا دلت بخواد از جاده چالوس و راه آهن و پل ورسك و شناسنامه و مدارس و دادگاههاي نوين و ادارات دولتي و دانشگاه و ... خوبيه سري هم از زمين از امثال شاهزاده هاي قاجار گرفت كه دستش درد نكنه و نوش جونش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
راه اهن سراسری از دریای خزر تا خلیج همیشه فارس
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/02/25
اقای خاین | شما اول برو سوادت رو یاد بگیر
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1397/02/25
خدماتش هیچ وقت فراموش نمی شود حتی با نبش قبر و گمنام دفن کردن چون در دل مردم جا دارد بدون هیچ تبلیغ

روحت شاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
امام زاده واقعی بود
بدون نام
United Arab Emirates
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
همتون مرده پرستید همین ۲۲ بهمن شعاراتون یادتون رفته؟
رضا شاه خیلی کارا کرد اما خیلی هم ظلم کرد
چون الان مرده شما ها سنگشو به سینه میزنید
چرا نمیگید محمدرضا بیعرضه بود
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1397/02/25
جز شاهان و تاریخ ایران حساب میشن ،خوبی ها و بدی هایی داشتند مثل همه ی انسانها ،خدماتی داشتند و کوتاهی هایی !

اما نمیشه به خودش و پسرش خائن گفت ،میشه گفت بعضی امور از اختیارشون خارج بوده ،به هر حال انگلیس همیشه در ایران بوده و خواهان پیشرفت بنیادین ایران نبوده تو هیچ دوره ای !!!و واقعا نمی ذاشتند مثل الان .

مطمئنا کشف حجاب و اعدام مدرس از اشتباهاتش بوده .
والبته کسانی که عزیزانشون در زندان های ساواک آزار و اذیت شدند از پهلوی ها دل خوشی ندارند .

به خداوند بسپاریم دیگه مردند ،خداوند احکم الحاکمین است .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
افرین
....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
کاش همه همینقدر بفهمنن
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/02/25
خیلی تعجب کردم که نوشتید "رضا شاه کبیر" ، در حالی که این یه مزدور خیانت کار بی سواد بیش نبوده است ، جنایاتی رو که پهلوی ها در حق ایران کردن هیچ وقت فراموش نمیشه و تا ابد دامانشون از خون هایی که ریختن لکه دار خواهد ماند .
اینا ایران رو ویران کردن ، تا میتونستن خوردن،بردن و چپاول کردن (البته منظورم هم با غارتگرهای امروزی هم هستش)...
حالا هی روغنفکر ها بیان بگن روحش شاد(نشاد)
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
مزدور خائن بيسوار كسي هست كه از راه آهن و جاده و بيمارستان و شناسنامه و دستاوردهاي رضاشاه استفاده مي كنه و پشت سرش فحش ميده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
اون زمان سواد نبود ولی میهن پرستی و خدمات رضاشاه با دست خالی و آباد کردن ایران بعد قاجار خیلی بیشتر از خدمات اربابان دزدت بوده
....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
کاش جنایت هاشونو بگید بقیه هم بدونن. الان مملکت همه چیزش عالیه و ما هم نمی فهمیم
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1397/02/25
12:51خدماتش چی بوده؟ سوالم واقعا جدیه بابا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
البته كاملا بستگي داره شما "خدمت" رو چي معني كني.
از نظر يكي ممكنه ساخت پل و راه آهن مدرسه و دانشگاه و بيمارستان براي مملكت خدمت باشه،‌از نظر يكي هم ممكنه مبارزه مسلحانه با دشمنان حافظ اسد در سوريه يا كمك به ارسال سلاح به حزب الله و حوثي هاي يمن خدمت حساب بشه.
شما بگو جزو كدوم دسته اي تا بهت بگم رضا شاه چه نوع خدمتي به ايران كرده.
.....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
کاربر 03:08 عالی بود
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/02/25
چه افتخاراتی مرد کودتا سرکوب کننده قیام جنگل
واقعاااااااا روحش شاااااااد
یک وطن فروشش که راهش را بر ترین ها وامثالش ادامه میدهند
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
ادم احمق کشتن ازادی خوهان و میگی دستاورد؟اون که یکی از لکه های ننگین رضا خانه
لطف از رضا خان تعریف نکن که مردم و ازش متنفر میکنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
جنگلیها که داشتن ایران رو مینداختن تو دامان شوروی! خدا بیامرزه رضاشاه رو که نشوندشون سر جا
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1397/02/25
او زنده هست در دل ما مردم ایران
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1397/02/25
اگرچه شما معذورید از نوشتن تمام حقایق چون رسانه ها در ایران کاملا آزادن!
اما بگین که خوب بود اجازه میداد هرکسی از هرجایی بلند بشه یه بخش ایرانو جدا کنه؟ خوب بود میذاشت یه عده ... کشور رو مانند 1400 سال قبل اداره! کنن؟ اگر رضا شاه بزرگ نبود قطعا ما الان سرنوشتمون مثل افغانستان بود. وقطعا انگلیسیا چشم دیدنشو نداشتن چون نمیخواستن ایران از اون حالت عقب افتاده خارج بشه. و و و
بله او هم مثل هر انسان دیگه ای اشتباهاتی داشت ولی قطعا میهن پرست و ایران دوست بود.
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1397/02/25
هههه
خاااااین ن ن؟؟
واقعا ک خیلیی خایییین بود . راه ساخت. جاده ساخت. ریل آهن زد. دانشگاه . بیمه . بیمارستان... کوفت زهرمار
خیلیییییی خاییییین بود اقا
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/02/25
کاش باز یه همچنین آدمای پیدا بشه کشور رو از این همه دزد،خیانتکار،رو که به اسم دین، مردم رو، فریب میدن، مال، زندگی شون رو غارت میکنن،نجات بده..
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1397/02/25
پهلوی ایران را به نابودی برد تا اینکه امام خمینی پرچم اسلام را برافشاد و مردم را از بدبختی و دربدری نجات داد حالا یکسری حالیشون نیست و نمک نشناسن لعنت به اونها.
پاسخ ها
....
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
کاش مث قبل بدبخت بودیم نه مثل الان خوشبخت
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1397/02/25
امان از این شبکه های ماهواره ای که بدون اینکه سند و مدرک بدن ذهنتونو شستو شو میدن
گلم کسی نگفت وضع الان مملکت خوبه... ولی اینکه تو رضا شاهو واسه خودت اودیسه کردی ته خندس... یه کم برو فکر کن ببین چند درصد این عقیدت رو با فکر و تحقیق کردن به دست آوردی
Iran, Islamic Republic of
20:25 - 1397/02/25
بگین اوباما به ایران خدمت کرده باور میکنم ولی رضا شاه... فقط میخندم بهتون خاک خورده ها!
اگه الآن شما نمیتونی بی روسری بیای بیرون اونموقع با روسری نمیتونستی
اگه الآن نمیتونی بری ورزشگاه اونموقع نمیتونستی بری مدرسه و دانشگاه با حجاب
اگه اونموقع یه سریا تو وان شیر می خوابیدن و خوشگل و با کلاس بودن مردم داشتن از فقر می مردن
اگه الان مخالفا نمیتونن صحبت کنن اونموقع امثال امام خمینی رو می بردن ساواک با کابل برق ...
آره... آره... رضا شاه خیلی خوب بود. فقط میدونی مردم حوصلشون سر رفته بود که قیام کردن!
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1397/02/25
اگه قرار به کار کردنه امیر کبیر رو چرا نمیگید...رضا خان اگه هم کاری (بالفرض اگه کرده باشه) ،به خاطر منافع استعماری بوده راه آهن زد تا حمل و نقل برای انگلیسی های خبیث بوده راحت تر رفت و آمد کنن نه برای توی عزیز،چرا از قحطیی نمیگین که خدا میدونه چندنفر بر اثر قحطی مردن چون همین مرتیکه تریاکی همه ی غلات و نان و و اصلا لقمه رو از دهن مردم در میاورد میداد به انگلیسی ها،،،،،چرا نمگید مردم برا یه تکه نان چه ها باید میکردن
اینا رو از خودم نمیگم اینارو تاریخ میگه
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1397/02/25
زمانی که رضاشاه شناسنامه را اجباری کرد مردم اونقدر جاهل بودن که علما فتوا دادند شناسنامه حرام است نیرنگی برای دانستن نام زنان و دختران شما اونوقت بعضی از مردم هنوزهم این بزرگ مرد و یک چپاولگر می دونن در حالی که راه آهنی که اون ساخت تو اون زمان ساختنش سال ها طول می کشید و اون تو چند سال تمومش کرد اون حرامسرا هارا تو روز اول بست هنوز هم می گی دست اوردش و نام ببر چه بد در حقش نامردی شد
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1397/02/26
بزرگش نخوانند اهل خرد
که نام بزرگان به زشتی برند
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1397/02/26
سلام بر همه هموطنانم
لطفا یکی اموال رضا شاه را بعد خلع ید توسط اربابانش بنویسد
دوم یکی بنویسه چرا این همه افتخاراتش فقط توسط دول غربی انجام شده آیا اول طرف آلمان بوده و روباه پیر توطعه کرد او را برداشت ووووو
البته
1-زحت کشید کوه آرارات را به آقای اتاترک تقدیم کرد 2-قسمتی از آذربایجان را به شوروی داد 3-قسمتی از شرق ایران را به افغانها داد 4-کشتی رانی اروند را نیز به عراقیها
البته خیلی عادل بود با کینه ای که به مردمش داشت و احساس قدرت زیاد ( مثل داعش امروز خودمان )راحت بدون محاکمه!!!!!!!!! و در همان جا نانوای خطا کار را در تنور گذاشت شاید مردم ما هم لایق همان سلطان باشند شاید . هر چند همگان به سوی خدا می رویم و هر که طرفدار هر امامی باشد به او ملحق می شویم زود باشد زود دوستداران رضا شاه به او ملحق می شوند این روز خواهد آمد خیلی زود این سنت کسی است که این نظم در دست اوست
پاسخ ها
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
علی آقا مطمینی که درس تاریخ را خوب خواندی؟اینا که نوشتید در زمان قاجار اتفاق افتاد!!!کمی به قبل از رضاشاه برگردید!!!
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/02/26
نمیدونم چی بگم فقط متاسفم که کشورم تو مسیر درستی نیست
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1397/02/26
اگر واقعا خائن بود هیچ وقت انگلیسیا خواهان این نبودن که رضاشاه رو از سلطتنت دور کنن. می گذاشتن ایران رو ویران کنه و به سلطنت ادامه بده
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/02/26
در مملکتی زندگی میکنیم
که یک روزش شعار می دادند.با خون خود نوشتیم یا مرگ یا مصدق
فرداش فریاد میزدند.مصدق کله کدو سیاستش رفت لا پتو
ی روز مرگ بر رضا شاه بود
الان م روحت شاد
اینجاست که معلوم میشه همیشه ایران در دست قدرت های بی گانه بوده و هست و خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/11/11
شما چقدر عاشق ترکها هستین میشه ی فارس خالص رو پرستش کنین
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/11/11
شما چقدر عاشق ترکها هستین میشه ی فارس خالص رو پرستش کنین
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1397/11/11
شما چقدر عاشق ترکها هستین میشه ی فارس خالص رو پرستش کنین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج