درباره اولین محصول سایپا - سیتروئن؛ یک شروع شیک!
۷۲۰۹۱۲
۲۲ تير ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۸
۱۰۳۳۴ 
شاید شروع این بررسی با طراحی ظاهری، کمی کلیشه ای به نظر بیاید اما طراحی ظاهری C3، نقش غیرقابل انکاری در انتخاب خریدار خواهد داشت. سایپا - سیتروئن در حالی فعلا C3 را تنها با رنگ بدنه سفید و رنگ مکمل سرخ عرضه خواهد کرد که در بازارهای اروپایی، این خودرو با 9 رنگ بدنه و 4 رنگ مکمل عرضه می شود.

هفته نامه خودرو امروز: شاید شروع این بررسی با طراحی ظاهری، کمی کلیشه ای به نظر بیاید اما یک نکته را نمی توان کتمان کرد و آن این است که طراحی ظاهری C3، نقش غیرقابل انکاری در انتخاب خریدار خواهد داشت. C3 در نسل های اول و دوم نیز استایل متمایزی در مقایسه با رقبای هم کلاس خود داشت اما آنچه که در قالب نسل سوم این هاچ بک ساب کامپیکت فرانسوی ارائه شده، روایت کاملا متفاوتی دارد.

با C3 نسل سه، سیتروئن به زیبایی عناصر و فرم های بصری آوانگارد معرفی شده در C4 Cactus را در تناسبات جمع و جور یک هاچ بک ساب کامپیکت پیاده کرده و این در حالی است که با وجود ماهیت فانتزی خودروهای این کلاس (سگمنت B)، هیچ یک از رقبای اصلی حتی نتوانسته اند نزدیک به این استایل آوانگارد شوند.

C3 نسل سه هویت چهره خود را از چیدمان جدید چراغ های جلو در سه سطح می گیرد؛ چیدمان جدیدی که در آن دیلایت ها در بالاترین سطح، چراغ های اصلی جلو در سطح میانی و چراغ های مه شکن در پایین ترین سطح قرار دارند. ترکیب این چیدمان نورپردازی جلو، با تناسبات پف کرده و جزئیات پلاستیکی زیر بدنه، حداقل در نگاه اول، ژست یک کراس اوور کوچک شهری را به این هاچ بک ساب کامپیکت می دهد.

شروع شیک سیتروئن در ایران

اما آنچه که مدرنیته بصری این ساخته سیتروئن را تقویت می کند، بهره مندی از عناصری همچون طرح بدنه دو رنگ (با رنگ مجزای سقف و آینه بغل ها و قاب مه شکن های جلو) و حس شناور بودن سقف به واسطه طرح مخفی ستون های جلو و شکاف بصری باریک ایجاد شده در ستون های عقب است. البته در این بین طرح سه بعدی گرافیک داخلی چراغ های عقب، و همچنین ضربه گیرهای جانبی بدنه، موسوم به اِیربامپ را نیز نباید از قلم انداخت؛ مشخصه ای که برای اولین بار در C4 Cactus معرفی شد و کاراکتر خاصی به نمای جانبی C3 می دهد.

مجموع اینها، ژست آوانگاردی را به C3 داده که مشخصا باب میل هر خریداری نخواهد بود، مخصوصا خریداران میانسال به بالا؛ اما ایده آل است برای خریداران بالقوه یک هاچ بک کوچک یعنی جوانان چرا که بیانی است بصری از یک سبک زندگی مدرن شهری، در واقع C3 هاچ بکی است با یک استایل متمایز که شبیه اش را به ندرت دیده ایم و همین باعث می شود تا مدت ها نگاه ها را در شهر و جاده به خودخیره کند. اما به این هم باید اشاره کنیم که تاثیر این استایل متمایز و فانتزی، در صورت عرضه C3 با رنگ بندی متنوع، به مراتب بیشتر می شد.

سایپا - سیتروئن در حالی فعلا C3 را تنها با رنگ بدنه سفید و رنگ مکمل سرخ عرضه خواهد کرد که در بازارهای اروپایی، این خودرو با 9 رنگ بدنه و 4 رنگ مکمل عرضه می شود و همین، امکان سفارش آن در 36 ترکیب رنگ اختصاصی را به خریدار اروپایی می دهد.

یک مدرنیته توأم با سادگی

در طراحی ظاهری C3، آنچه که بسیار جلب نظر می کند، تکرار مکرر استفاده از الگوهای چهار ضلعی کشیده است؛ همین الگو را در طراحی داخلی مدرن و در عین حال ساده C3 نیز شاهد هستیم. سیتروئن در طراحی این محیط، رسیدن به راحتی یک خانه مدرن را هدف قرار داده و این، حسی است که با نشستن روی صندلی های نرم و کاناپه مانند آن، به خوبی دریافت می کنید. برای جادار جلوه دادن این محیط، از ترفندهای بصری متعددی استفاده شده مثل تاکید بر فرم های خطی امتداد یافته در طول، عرض و ارتفاع، و یا طرح سقف شناور که حداقل از بیرون، حس یک کابین جادار را القا می کند.

شروع شیک سیتروئن در ایران

دیگر نکته ای که در طراحی داخلی C3 جلب نظر می کند، حذف دکمه ها و کنترلگرهای فیزیکی مرسوم و تعریف کاربری آنها در نمایشگر لمسی 7 اینچی سیستم اطلاعات و سرگرمی است که نه تنها حس و حال مدرن تری به محیط داده و دیگر خبری از شلوغی آزار دهنده دکمه ها بر روی داشبورد نیست. از طریق این نمایشگر، می توانید سیستم صوتی را کنترل کنید، تنظیمات تهویه (شامل نحوه عملکرد و زاویه و سرعت پاشش) را انجام دهید، تماس های تلفن را همراه کنید و یا با دیگر اپلیکیشن های در نظر گرفته شده کار کنید. کاربری آن نیز بسیار ساده است و کافی است به آن عادت کنید.

یک نمایشگر دیگر نیز برای کامپیوتر سفری در دل نشانگرهای پشت فرمان تعبیه شده که اطلاعات ضروری را با گرافیک و فونتی کاملا خوانا پیش روی راننده به نمایش می گذارد. در این بین باید به غربیلک فرمان خوش دست و خوش فرم C3 نیز اشاره کرد که با چرم پوشش یافته و به هیچ عنوان دید نشانگرها را کور نمی کند. در ضمن، دکمه های کنترلی روی غربیلک فرمان، راننده را قادر می سازد بدون حواس پرتی سیستم صوتی و تماس ها را کنترل کند. عدم بهره مندی از نویگیشن را نیز نباید از قلم انداخت، اما به لطف بهره مندی از MirrorLink و رابطه کاربری تلفن همراه، می توانید به سادگی گوشی هوشمند خود را به سیستم اطلاعات و سرگرمی متصل کنید و از اپلیکیشن های رهیاب آن استفاده کنید.

فضای داخلی برای راننده و سرنشین جلو، بسیار راحت است و نرمی بسیار خوشایند فنربندی نیز در تقویت این حس بی تاثیر نبوده است. همین راحتی، برای سرنشینان عقب نیز صدق می کند اما با این تفاوت که به دلیل فضای پای محدود (همچون تمامی خودروهای این سگمنت)، افراد بلند قد کمی به مشکل می خورند. و این که نرمی سواری، در رانندگی های تهاجمی و تند و تیز، برای سرنشینان عقب کمی آزار دهنده خواهد بود.

C3 در نظر گرفته شده برای بازار کشور، با لیست تقریبا کاملی از امکانات ایمنی و رفاهی عرضه خواهد شد اما احتمالا با ورود آن به جاده ها و خیابان های کشور، یک ضعف آپشنی کاملا جلب نظر خواهد کرد و آن هم عدم بهره مندی از سانروف است. البته این را هم باید اشاره کرد که نداشتن سانروف، ارتفاع مفید فضای داخلی را مخصوصا برای سرنشینان عقب افزایش داده و همین باعث می شود افراد بلند قد، حداقل از نظر فضای سر مشکلی در ردیف عقب صندلی ها نداشته باشند.

در ادامه بحث کاربردپذیری که حداقل نزد خریداران ایرانی کمتر مورد توجه قرار می گیرد، باید به طراحی ایده آل فضاهای بار اشاره کرد که کاملا جادار، و کاملا کاربردی صورت گرفته است. در ضمن، C3 با فضای 300 لیتری صندوق بار که در صورت خواباندن صندلی های عقب (بصورت 60:40) تا 922 لیتر هم افزایش می یابد، بیشترین فضای بار را در کلاس خود ارائه می دهد.

شروع شیک سیتروئن در ایران

لطفا مرا بران!

حتی اگر با تمام این توضیحات، مجذوب C3 نشده باشید، با نشستن پشت فرمان این کوچولوی جسور فرانسوی، نظرتان کاملا عوض خواهد شد. نسل جدید C3 با پیشرانه های کم حجم و کم مصرفی در بازارهای اروپایی عرضه شده که شامل واحد 1.2 بنزینی 68 و 82 اسب بخاری، 1.2 بنزینی توربو 110 اسب بخاری و 1.6 توربودیزل 75 و 99 اسب بخاری (به ترتیب با 233 و 254 نیوتن متر گشتاور) می شوند. اما در بازار قدرتی پسند کشورمان، C3 بصورت اختصاصی با موتور 4 سیلندر 1.6 توربو 163 اسب بخاری عرضه خواهد شد که با 243 نیوتن متر، به گیربکس 6 سرعته اتومات ساخت آیسین ژاپن متصل است.

ترکیب این قدرت بالا با تناسبات جمع و جور و وزنه کم (بین 1250 تا 1300 کیلوگرم)، چالاکی کاملا محسوسی به C3 می دهند، به شکلی که از حالت سکون، تنها 8 ثانیه برای رسیدن به تندی یکصد کیلومتر در ساعت نیاز دارد. همچنین به لطف هماهنگی بسیار خوب پیشرانه با گیربکس اتوماتیک، و در دسترس قرار گرفتن بیشینه گشتاور از دورهای بسیار پایین (1400 تا 4000 دور در دقیقه)، شتاب ثانویه نیز در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد؛ مشخصه ای که برای سبقت گرفتن های آنی در سرعت های بالا کمک بسزایی می کند.

کشش بسیار خوب پیشرانه باعث می شود تا خودرو زحمتی برای سرعت گرفتن و حفظ آهنگ حرکت در سرعت های بالا نداشته باشد. عایق کاری صوتی کابین نیز یک سواری بسیار کم صدا را برای سرنشینان به ارمغان می آورد، مخصوصا در بزرگراه ها. در واقع کابین حتی در سرعت های بالای بزرگراه، به قدری کم صداست که بدون نگاه کردن به کیلومترشمار نمی شود حدود بالای سرعت را تشخیص داد. با این حساب اگر راحتی صندلی ها، و فنربندی نرم را هم به این مشخصه C3 اضافه کنیم، به خودرویی میرسیم که با وجود کلاس بندی و ابعاد شهری، برای مسافرت های بین شهری خانواده های کم جمعیت نیز مناسب است.

شروع شیک سیتروئن در ایران

در توضیح بیشتر، فنربندی به قدری عملکرد مناسبی در تعلیق ضربات حاصل از ناهمواری های مسیر دارد که در بخش پر از چاله مسیری که از سایپا - سیتروئن کاشان تا اصفهان داشتیم، حتی با وجود سرعت بالا، ضربه ای احساس نکردیم. این را هم اضافه کنیم که C3 دارای کروز کنترل نیز هست و اگر از رانندگی با سرعت ثابت در سفرهای بین شهری خسته می شوید، کافی است سرعت را بر روی عددی که می خواهید تنظیم کنید و دیگر کاری با پدال گاز نداشته باشید. نقطه مقابل این خوی راحت و رام در مسیرهای مستقیم بزرگراه، کاراکتر چالاکی است که C3 در جاده های پیچ در پیچ دارد.

و این در حالی است که با وجود فنربندی نرم، ممکن است روی کاغذ انتظار فرمانپذیری خوب و مانورپذیری قابل قبول از این خودرو نرود. اما در شرایط آزمایش، C3 نشان داد که با حفظ راحتی ذاتی، می تواند در جاده های پیچ در پیچ هم چالاک و تند و تیز باشد. مشخصا بهره مندی از سیستم کنترل پایداری الکترونیک و مجموعه ترمز قابل اتکا و قدرتمندی که شامل ABS و سیستم توزیع الکترونیک نیروی ترمز می شود، در رسیدن به این فرمان پذیری خوب (برای یک هاچ بک کوچک شهری) بی تاثیر نبوده اند اما بخشی از این عملکرد خوب و چسبندگی مناسب به مسیر را نیز باید به حساب تایرهای میشلن نمونه هایی بگذاریم که سایپا - سیتروئن کاشان برای تست در اختیارمان گذاشت.

البته این را هم نباید از قلم انداخت که سرنشینان عقب، به واسطه فنربندی نرم، تکان های عرضی سواری تند و تیز در مسیرهای پیچ در پیچ را کاملا احساس خواهند کرد، برخلاف سرنشینان جلو که به لطف صندلی های دربر گیرنده، این تکان ها را با شدت بسیار کمتری احساس می کنند. ختم کلام این که ترکیب هماهنگ موتور 1.6 توربو وگیربکس 6 سرعته اتومات أیسین، C3 را به کوچولوی مهیجی تبدیل کرده که از راندنش، خسته نمی شوید؛ نه در رانندگی های کند و کسل کننده شهرهای شلوغ، نه در سرعت یکنواخت بزرگراه ها، و نه در سواری های تهاجمی جاده های کوهستانی. این، عین تجربه ای است که از دو روز رانندگی با C3 در مسیر سایپا - سیتروئن کاشان تا اصفهان، و بالعکس کسب داشتیم.

شروع شیک سیتروئن در ایران

یک انتظار جذاب

از اولین رونمایی رسمی سیتروئن C3 در ایران، تقریبا هفت ماه می گذرد و آخر هفته ای که گذشت (26 اردیبهشت) سایپا - سیتروئن بالاخره اولین محصول تولیدی خود را با سه موعد تحویل شهریور، مهر و آبان سال جاری پیش فروش کرد. قیمت نهایی خودرو هنوز مشخص نشده است.

 C3 بازار بی رقیبی در ایران نخواهد داشت؛ اگر هاچ بک های هم رده ای همچون i20 های مونتاژی کرمان موتور و یاریس های وارداتی تویوتا را هم نادیده بگیریم، از نظر قیمتی، پژو 2008، رنو کپچر و سانگ یانگ تیوولی هم در ویترینی قرار می گیرند که C3 سایپا - سیتروئن خودرا در آن جا کرده است. اما می توان آینده خوبی برای آن در ایران متصور بود. در واقع کافی است اولین سری C3 های تولیدی سایپا - سیتروئن وارد خیابان ها و جاده های کشور شوند تا افسون این شیک کوچولوی جذاب آغاز شود.

شروع شیک سیتروئن در ایران

شروع خوب سایپا - سیتروئن

سایپا - سیتروئن به این شروع خوب، نیاز مبرم دارد، مخصوصا در شرایط امروز که خروج آمریکا از برجام، آینده فعالیت و سرمایه گذای شرکت های خارجی در ایران را در هاله ای از ابهام برده است. تولید آزمایشی C3 از بهمن ماه در سایپا - سیتروئن کاشان آغاز شده. در حال حاضر با داخلی سازی 20 درصدی در سایپا - سیتروئن کاشان به تولید می رسد اما با انتقال پروسه تولید دیگر محصولات این سایت (چانگان CS35، ساینا و تیبا) به سایت های دیگر سایپا، در جهت داخلی سازی 70 درصدی این خودرو تلاش خواهد شد. و گام بعدی، تحقق هدف صادرات 30 درصدی نمونه های تولیدی به بازارهای منطقه خواهد بود.

برای رسیدن به این اهداف، یکی از اولویت های سایپا - سیتروئن کاشان، رسیدن به استانداردهای تولید، فروش و خدمات پس از فروش سیتروئن فرانسه است و می خواهد تفاوتی بین C3 های تولیدی ایران و نمونه های تولید فرانسه نباشد. بعد از C3، سایپا - سیتروئن دو محصول کاملا جدید در سگمنت B (ساب کامپیکت) نیز تولید خواهد کرد که البته معرفی آنها برای 2019 برنامه ریزی شده است.

یکی از این دو محصول آتی سایپا - سیتروئن، کراس اوور ساب کامپیکت ارزان قیمتی است که برای بازارهای نوظهور، مخصوصا بازار هند در حال توسعه است و به طور مشخص، متفاوت از C3 Aircross که کمتر از یک سال از آغاز عرضه اش در بازارهای اروپایی می گذرد، خواهد بود. اما خبر مهمتر از آینده فعالیت های سایپا - سیتروئن، سدان کوچکی است که بصورت اختصاصی برای بازار ایران در حال توسعه است. هنوز اطلاعاتی از این سدان کوچک در دست نیست اما به احتمال زیاد پلتفرمی مشترک با C3 دارد.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/04/22
هفته نامه خودروامروز اغوربخیرجانم .سیترئن رفته جانم مگه بی خبری.
Bulgaria
10:33 - 1397/04/23
واقعا زشته در ضمن سیتروئن از ایران رفته
France
09:16 - 1397/04/28
چقد عقبی! دیگه اینا جزو ارزوهای از دست رفته اس!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج