امنیت شغلی ایرانیان را فدای اتباع بیگانه نکنید
۷۲۵۶۸۳
۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۴
۴۸۶۲ 
یک کارشناس حوزه کار معتقد است صرفنظر از مسایل انسانی، افزایش حضور اتباع بیگانه در کشور تبعات اجتماعی زیانباری به دنبال دارد. او می‌گوید حضور مهاجرین و اشغال فرصت‌های شغلی توسط آن‌ها نباید امنیت شغلی کارگران ایرانی را به خطر بیندازد.

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس حوزه کار معتقد است صرفنظر از مسایل انسانی، افزایش حضور اتباع بیگانه در کشور تبعات اجتماعی زیانباری به دنبال دارد. او می‌گوید حضور مهاجرین و اشغال فرصت‌های شغلی توسط آن‌ها نباید امنیت شغلی کارگران ایرانی را به خطر بیندازد.

علی اکبر سیارمه ابعاد حضور اتباع بیگانه در کشور را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: شخصا معتقدم وقتی شهروندان ما، جوانان و کارگران ایرانی با شرایط سخت بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند و نبود کار به معضل بزرگی در کشور تبدیل شده ورود این تعداد مهاجر به کشور و دادن مجوز کار به آن‌ها شایسته و به صلاح نیست.

وی ادامه داد: قبول داریم که از نظر انسانی همه افراد در این کره خاکی تعهداتی نسبت به هم دارند و مصداق بنی آدم اعضای یکدیگر هستیم ولی آیا مسئولان امر درباره جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه که امنیت شغلی کارگر ایرانی را با تهدید مواجه کرده کاری انجام داده‌اند؟

سیارمه افزود: نمایندگان کارگری بارها و به کرات این مشکل را در جلسات با مسئولان مطرح و ساماندهی حضور اتباع بیگانه را درخواست کرده‌اند و این اصلی است که در وظایف مشترک هیات دولت نهفته و دستگاه‌های متولی باید در مورد آن پاسخ بدهند و وارد عمل شوند.

این کارشناس حوزه کار تاکید کرد که وزیر کار باید در این زمینه طرحی به هیات دولت ارائه بدهد و معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان و کارگران ایرانی را گوشزد کند، اما گفت که ساماندهی اتباع بیگانه موضوعی نیست که تنها متعلق به وزارت کار باشد و باید در وزارتخانه‌های دیگر به دنبال آن بود و مسلما نقش وزارت کشور و وزارت امور خارجه بیش از دیگر وزارتخانه‌ها است.

او با اشاره به آمار بالای بیکاری کارگران ساختمانی، گفت: حضور مهاجرین در کارهای ساختمانی باعث شده تا امنیت شغلی این کارگران به خطر بیفتد و این واقعیت را می‌توان از افزایش تعداد کارگران ساختمانی در میادین شهر دید که در انتظار کار به سر می‌برند ولی کارفرمایان اتباع خارجی را به جای آن‌ها سرکار می‌برند که ارزان و کم هزینه‌ترند.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار حضور اتباع بیگانه در کشور ابعاد سیاسی دارد و اگر بر آن کنترل و نظارت نشود، پیامدهای اجتماعی زیانباری برای کشور به دنبال دارد و می تواند به یک بحران امنیتی تبدیل شود.

سیارمه با بیان اینکه سیاست‌های دولت و نظام توجه به مسایل انسانی و کمک به مستضعفان است، گفت: اگر می‌خواهیم حرکتهای انسان دوستانه داشته باشیم و به وظایف جهانی خود عمل کنیم، باید بدانیم چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است و باید اول به نیروی بیکار خودمان و معیشت و کار او توجه کنیم، سپس به فکر مهاجرین و اشتغالزایی برای آنها باشیم.

او با اشاره به آمار بالای حضور مهاجرین در ایران، گفت: در هیچ کشوری تا این اندازه مهاجر وجود ندارد و ما سالهاست که با این معضل مواجهیم. دلیل حضور پرشمار اتباع بیگانه به ضعف قوانین داخلی و عدم نظارت بر کارگاه‌ها و بنگاه‌هایی برمی‌گردد که به راحتی اتباع بیگانه را به کارمی‌گمارند.

به گفته این کارشناس حوزه کار، عدم وضع قوانین سخت و پایین بودن جریمه‌ها موجب شده تا کارفرمایان با خیالی آسوده و به شکل غیرقانونی اتباع بیگانه غیرمجاز را به خدمت بگیرند.

اشتغال اتباع بیگانه در ایران یکی از موضوعاتی است که طی سه دهه گذشته به چالشی در بازار کار ایران تبدیل شده و دولت‌ها نتوانسته‌اند اقدامات موثری را در ساماندهی آن صورت دهند. کارشناسان اقتصادی با هشدار نسبت به پیامدهای ورود بی‌رویه اتباع بیگانه به کشور، اشغال فرصت‌های شغلی جوانان جویای کار توسط مهاجران را یکی از این تبعات می‌دانند. نمایندگان مجلس نیز از وزارت کشور خواسته‌اند تا با توجه به تحمیل هزینه‌های بسیار ورود غیرقانونی اتباع بیگانه به کشور، در جهت تدوین لایحه ساماندهی اتباع بیگانه اقدام کند. بر اساس ماده ۱۸۱ قانون کار، هرگونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار را به خدمت بگیرند یا در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده بپذیرند، برابر قانون از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1397/03/11
درسته که همه بنی ادم هستند ولی این دلیل نمیشه کهشماگفتین برن استخدام شند بعدا جوانان ایرانی هرکدام برن به کاری گه دوست ندارن انجام بدن شما اصلا دیگه غریبه پرست شدین
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/03/11
مرگ بر افغانی های بی شرف با ورود غیر قانونی به ایران جوانانه خودمان را بیکار کرده اند
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/03/11
ما مردم ایران بچه های ما بیکارن

ولی کار گران مهاجر افغانی دارن کار میکنند چونکه که کار فرمایان ایرانی به کارگران ایران کار نمیدن.. کسی نیست جلوی کارفرمایان بی معرفت بگیره اگر کار گر ایرانی جلوی کارفرمایان .‌ بگیره . کارمایان میرن شکایت میکنه دادگاه کار گران ایرانی زندانی میکنند و کارگران مهاجر مشغول کارن
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/03/11
تا حالا افغانی ها بودند فردا برداران عزیز یمنی هم میان....بنده خودم پیمانکار ساختمان هستم قبلا بیست نفر کارگر داشتم الان خودم دارم واسه یه افغانی کار میکنم
Germany
10:02 - 1397/03/11
اینها در نمایندگی شرکتهای خودرو ..شهرداری .ورزشگاهها. سنگبری ها میوه فروشی.ارماتور بندی کفاشی بقالی.چینی فروشی.اسفالت.و......نفوذ کردهاند و میلیونها نفر ایرانی را بیکار کرده اند...... بر وزیر گشور که بیش از هشت میلیون افغانی را به کشور وارد کرده ومیداند فقط سالانه بیش از شش میلیارد دلار ارز بوسیله همین افغانیها از کشور خارج و موج جنایتهای آنان و ورود و پخش مواد مخدر و هزاران رفتار غیر قانونی دیگر به جای آن وارد میکند
United States
10:02 - 1397/03/11
تمام شهرهای پر کار در اختیار افقانیهاست جوانهای ایران باید بیکار وبیدرامد باشن ...
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/03/11
افغانستان همسایه، همزبان، سابقه تاریخی مشترک وقابل احترام، امااین درست نیست که شهرداریها، شرکتها، فروشگاهای زنجیره ای کارگرافغانی بگیرند، این ظلم بزرگی به جامعه کارگری میباشد.
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1397/03/11
دیگه دیره خیلی دیره دل جای دیگه اسیره
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1397/03/11
آقایون ایرانی عزیز مامهاجرا شغلايه دسته سومی داریم کارايي که شماها تن به انجام دادنش نميدين شماها خیلی تنبل ترازاين حرفايين که بخوايين کارايه سختو و طاقت فرسارو انجام بدین چرا چون تنبل هستین ماها هيچکدوممون شغل مدیریتی مهندسی ازاین جور شغلا نداريم و کار ميکنيم ایران خودش بیشتر از 2ميليون مهاجر تو آمریکا داره ولی هيچ فرقي بايه امريکايي نداره واسه دولت امريکا..همشونم شغلايه خوبی دارن درحالی که آمریکا تا چن وقت پيش 10درصد نيرويه کار بيکار داشت پس شماهام دنبال مقصر نباشين خودتونو يخورده تکون بدین شما حرکت کن خدا خودش بهت برکت ميده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۱
تو هم برو آمریکا مدیر شو ما تنبل بودیم که مثل تو در جهل می ماندیم افغانستان جز ایران بود با وجود حکومت های ناکارآمد در ایران ما کجا شما کجا برگردید خون ما به جوش اومده
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1397/03/11
اگر کارگران افغانی از ایران بروند
همه چیز گران میشود!
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1397/03/11
اخه چه انتظاری بررسی کنید مسئولین مملکت کجایی هستند که بخواهند ایرانی در ایران کار کند اصل ماجرا در غیر ایرانی بودن تصمیگران است والا کارگر که عرض کنم لشکری از اتباع بیگانه (۱۰)ملیون یعنی یک ملت نه مهاجر اینها طرهای روسیه است که مامورینش در ایران کم نیارند
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1397/03/12
لعنت به افغانی هرکیم بهش کارمیده پرکردین توایران که چی منظورتون ازبین بردن ژن ایرانی وایران خوب دارین موفق میشین من نمیدونم مقصرکیه اخراج نمیکنه ولی بدین مدیون نفرین ۸۰ملیون ایرانی پشت سرتون ایشالا به سرتون بیادوگرفتاربشینیعنی چی کهاینهمه اعتراض وناراحتن هم وطنان چرابه حرفشون گوش نمیکنیدمردم سالاری دینی میگین چراعمل نمیکنیدیادتون رفته همین مردم ایران وباچنگ ودندون نگه داشتن نه افغانی بیگانه حتی به زورم بردنشون جنگ تعدادکمیشون وکه کشوردسته بیگانگان نیفته نا افغانی بیادبدون هیچ زحمتی ازمنابع بودجه کم ولی بارزش هزینه ضرر۱۶ملیون افغانی میکنیدکه چی و۱۰ملیون شغلمون گرفتن که چی شیرمادرت حلالت باش کارشناس عزیز باغیرت وطن وهم وطن دوست شماها که توکاریدبااشنازیاددارین کمپین اخراج بزنیدبزارملت بفهمن اینهامثل موریاوه افتادن توجون ایران وایرانی هیچ جاراهشون نمیدن میان ایران پروهم شدن توتهران سبزی کارهاافغانی شدن وجوری شده که به ایرانیاسبزی نمیدن فقط به افغانیامیدن ببین چه جورهوای هم ودارن توشغلهاولی بهم رحم نمیکنن به خاطرمنافعشون ببین چقدرهوای هم ودارن خاک برسرماتوکشورمون باندبازشدن وکاربه ایرانیاکه حقمون نمیدن توهمه شغلهاهمین جورن بااین کم ابی خشکسالی فقروبیکاری نجومی چه توجیحی دارامریکاحمله کنه مادیگه نمیریم چون همینهااشغال کردن ازجنگ بدترن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج