شیرین نوبهاری؛ بانوی بدنساز و پهلوان ایرانی
۷۲۹۶۶۰
۰۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
۳۱۶۱۱ 
شیرین نوبهاری یکی از دختران ایران زمین است که به جای رشته های معمول ورزشی در میان بانوان رشته سنگین پرورش اندام را انتخاب کرد.

برترین ها: شیرین نوبهاری یکی از دختران ایران زمین است که به جای رشته های معمول ورزشی در میان بانوان رشته سنگین پرورش اندام را انتخاب کرد و ده سال زمان برد تا به آنچه خودش رضایت قلبی داشت رسید. او در رشته معماری فارغ التحصیل شد، اما معماری بر بدن خود را مسیر اصلی راه قرار داد و حالا امروز علاوه بر اینکه یکی از مطرح ترین بانوان ایران در رشته پرورش اندام است، به عنوان مربی در این زمینه نیز فعالیت دارد. به گفت و گویی با شیرین نوبهاری پرداختیم که در ادامه ارائه می گردد:

درباره اولين روزهايي كه اين رشته را انتخاب كرديد، تعريف كنيد؟ آيا از همان آغاز تصميم داشتيد كه به اين سطح برسيد؟

دوست دارم صحبت را با این شعر شروع کنم:

ندانی که ایران نشست منست جهان سر به سر زیر دست ِ منست

هنر نزد ایرانیان است و بـــس ندادند شـیر ژیان را بکــس

ایرانی‌های شگفت انگیز؛ روح پهلوانی در بدنسازی بانوان

از بچگی علاقه عجیبی داشتم به ورزش و به خصوص رشته ی زیبایی اندام، به همین دلیل نیز اولین قدم برای رسیدن به علاقه و میل قلبی خود را محکم گذاشتم و آغاز کردم. حدود ۱۴ ساله بود که برای اولین بار باشگاه بدنسازی رفتم و از آن زمان هیچ وقت فکر نمی کردم چه آینده ای در انتطارم هست، چون تمام عشقم همان ساعت و همان روز بود و هر روز همین احساس را داشتم تا اینکه سالها گذشت. هرروز تلاشم بیشتر شد حتی در لحظات سخت زندگی خود را اجبار می کردم که باید تمرینات را انجام بدهم و این ورزش جبران تمام نداشته های زندگی من بود.

با چه مربيانی كار كردين؟ چندسال زمان برد تا اندام شما به شكل كنوني درآمد؟ چقدر برای شما به عنوان يک خانم سختی داشت به لحاظ فيزيكی و ضعفهای طبيعی بدن زنانه…

در تمام این مدت با هیچ مربی به اقتضای شرایط کار‌نکردم، تحقیق، پیگیری ویدیوهای بدنسازی خارجی و مجلات باعث شد در این چند سال به آگاهی و تجربیات خوبی در این زمینه برسم.اما نمی توان انکار کرد که اگر شرایط و امکانات بیشتر مثل مربی و تسهیلات ورزشی بهتر در اختیارم بود بدون شک پیشرفت بهتری در این زمینه می کردم. با توجه اختلافات هورمونی بدن زنان و مردان در این زمینه تلاش برای خانم ها بسیار دشوارتر از مردان است به همان میزان با توجه به شرایط اجتماعی و تفاوت های فیزیولوژیکی این مسیر بسیار سخت تر خواهد بود.

خانواده و دوستان شما چه واكنشی نسبت به ورزش حرفه اي شما دارند؟ مثلا نمی گويند چه نيازی است كه يک دختر تا به اين سطح بدن سازی كند؟

هیچ وقت خانواده با ورزش کردن من مشکلی نداشت و از آنجاییکه خانواده ی پدری هم ورزشکار و کشتی گیر بودند هیچ وقت مانعی از طرف خانواده برای ورزش و تمرین من ایجاد نشد.

آيا موانع و مشكلات احتمالی برای شما پيش آمده و واكنش جامعه نسبت به آن چطور است؟

در پاسخ به این سوال باید عرض کنم تا زمانیکه شما محدود به خود و در محیطی کوچک فعالیت می کنید کسی به شما کاری ندارد، اما اگر قدم را بزرگتر بردارید و از حد شهر و کشور فراتر برید مشکلات یکی پس از دیگری جلوی شما سبز می شود. از موانع ساختگی در محیط کار و از بین بردن آرامش روانی شروع می شود و تا خرابی افکار و روح چه در قالب یک ورزشکار چه بعنوان یک انسان ادامه دارد. در این سال ها با مشکلات متعددی رو به رو شدم که به سختی و تنهایی با آنها دست و پنجه نرم کردم و باید اعتراف کنم که بارها بهای سنگینی برای آنها پرداخت کردم.

من به عنوان اولین زن بدنساز ایران شناخته شدم و این محکمترین و راسخ ترین گامی بود که در تمام زندگی برداشتم و متقابلا سخت ترین و خطرناک ترین اتفاق نیز بود. سنگهایی که به سوی من پرتاب شد، مشکلاتی که برای من ساختند و در تمام این سالها تلاش کردند که دستم را از هدفم دورتر کنند و این دست رنج من در ازای سالها تلاش و استقامت در راه ورزش بود.

ایرانی‌های شگفت انگیز؛ روح پهلوانی در بدنسازی بانوان

از شاگردانتان تعريف كنيد؟ چقدر شما را الگو قرار ميدهند؟

بارها از نیروی استقامت و انرژی مثبت خودم مزد خوبی گرفتم و شاید به جرات بتوان گفت که محبوبیت عامل موفقیتم شد. همیشه چه از نظر اخلاق ورزشی چه از نظر علم و آگاهی شاگردهای خوبی تربیت کردم. به نظر من این دو در کفه یک ترازو هستند که تساوی این دو باعث تقویت و اقتدار من در رسیدن به هدف شد و آنها نیز این دو موضوع را کلید کار خود قرار دادند.

تعداد فالورهای شما در اينستاگرام خيلي زياد است؟ چطور آن را مديريت مي كنيد تا براي شما مفيد باشد؟

متاسفانه ماههایی بود که صفحه اینستاگرام من فیلتر شده بود و به شدت نیز مورد تهدید قرار گرفتم و حتی ممنوع الکار شدم و به همین راحتی با عناوین مختلف اسم و آبروی مرا خدشه دار کردند، هر روز پیامهایی از سوی طرفداران ارسال می شد که پیج شما فیلتر شده و امکان مشاهده عکسهای شما وجود ندارد و متاسفانه هیچ کاری از دست من بر نمی آمد. اما خوشحالم که با این حجم از ناملایمات همچنان سرحال و با قدرت به راهم ادامه میدهم، اما این بار با هدفی بزرگتر…فقط میتوانم بگویم گلی که آماده ی شکوفایی است را نباید چید.

بسیار امیدوارم تا قوی تر از دیروز بتوانم این هدف را به انتها برسانم اما اینجا نمی شود، مقصد و میدان من جای دیگر است.زن ایرانی مملو از غیرت و شهامت است، من نیز به عنوان یک بانوی ایرانی به هیچ عنوان دست از تلاشم نمی کشم و با مسیری تازه تر ادامه خواهم داد.

اگر می توانستيد در ورزش بانوان كشور ایران تغييراتی ايجاد كنيد آن تغيير چه بود؟

این سخن را همراه با لبخند برای شما بیان می دارم، لبخندی تلخ. بگذارید راحت و بی پرده بگویم که بحث ورزش بانوان در کشور بحثی چندین لایه است. در لایه اول نبود افرادی داری فن و علم و تخصص کافی که در راس کار قرار داشته باشند. در لایه ی دوم کم اهمیت انگاشتن بانوان در جایگاه ورزشی و به ویژه بدنسازی که بسیار جای تاسف دارد. بخش سوم ورزش بدنسازی است که از اساس بی معناست و بارها با این سوال رو به رو می شویم که زن را چه به بدنسازی، رسالت زن مگر این است و تمسخر بی پایان.

در این میان افراد سود جو، بی سواد، دروغگو و بی غیرتی وجود دارند که همیشه به فکر منافع خود هستند، خوب در چنین شرایطی دویدن افرادی همچون من که وقت، توان ،هزینه ، نیروی جوانی خود را صرف رسیدن به هدف و ساختن خانه آرزوهایش می کنند آب در هاونگ کوبیدن است. ما هر سال دور خود می چرخیم بی هیچ تشویقی و بی هیچ نگاه حمایت گرانه ای و درعوض سراسر محکومیت، عزل شدن از کار و سرخوردگی که نصیب می شود.

اما اگر من می توانستم شرایط را عوض کنم ابتدا با مدیریت سازنده زمینه و بستر رشد و شکوفایی جوانان با انگیزه را فراهم نمایم. شرایط استعداد یابی و کشف افرادی که باعث رشد این ورزش می شوند را فراهم می کردم. امکانات و ابزار رشد را برای همه سطوح آماده می کردم تا همه بتوانند از آن بهره مند شوند. کسانی که علم و فن این ورزش را دارند به خوبی به کار می گرفتم تا این وضعیت نا بسامان ورزش بانوان جمع شود. نیت سالم قهرمانی و روح پهلوانی را در این ورزش رواج می دادم تا این چنین شاهد ظلم و بی درایتی نباشیم.

در انتها بسیار خوشحالم صدای من که صدای بسیاری از زنهای غیور ایرانیست در این سالها شنیده شد و بسی خوشحال تر که عمل من که در اصل خود (ورزش و سالم سازی پیکر و جان) است در همه نقاط جهان مورد حمایت و تحسین قرار گرفت.

به نام انسان و به نام انسانیت
حمایت تنها خواسته من بود

انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
United States
11:47 - 1397/04/07
من نصف نصف اینم ...ولی خیییییلی هیکلش خوبه لامصب
پاسخ ها
هادی کآظمی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
شما هم میتونید مثل ایشون باشید
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1397/04/07
این ورزش که این خانم انجام میده بیشتر مردونست،،،واسه یه زن زیاد جالب نیست،،،ولی درعین حال موفق باشن
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1397/04/07
این از دختر بودن خیری ندیده، یا به پسر بودن خیلی علاقه داره
United Kingdom
13:28 - 1397/04/07
چرا دوست دارین زنها رو در قالب کلیشه رایج خانه دار شدن،ضعیف،تو سری خور وهمیشه گریان ببینین؟ چه اشکالی داره این خانم بدنسازه یا فلان خانم شاغله ،چرا نمیگین آشپزی برا خانمهاس اما بهترین سرآشپزها مرد هستن و کسی تحقیرشون نمیکنه؟ زنها در هر شغل و رشته ای که دوست دارن باشن با حفظ تمام زنانگیشون ،ایشون خیلی هم جذاب هستن
پاسخ ها
من
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
احسنت به تو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
خب حالا گریه نکن
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1397/04/07
من دوست داشتم قیافشو ببینم ...کاشکی که یه عکس از کل قیافش میزاشتید
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1397/04/07
وعهه دختر باید ظریف باشع
پاسخ ها
محدث
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
از نظر شما عیبی داره؟
m
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
ظرافت به قلب هستش
ن به جسم
بدون نام
United Kingdom
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
مرد هم باید مردونگی داشته باشه، شماها دارین زبون درازها؟
خودم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1397/04/07
موفق باشی هم وطن عزیزایرانی ایرانی بزرگه
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1397/04/07
وااای خدا واسه ی دختر اصلا خوب نیس که همچین هیکلی داشته باشه!!!!!
اخه چرا بعضی از دخترا دوس دارن مثل پسرا باشن، حالا مثلا پسرا خیلی عتیقه ان؟؟
United Arab Emirates
15:22 - 1397/04/07
این هیکل واسه مردا خوبه،،نه خونوما،،،،همه خانوما ورزش میکنن ،،موفقم هستن،،،ولی بدن سازی اینجوری زیاد جالب نیست،،،قیافش خوشکله،،،ولی هیکلش مردونست
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/04/07
خوبه که بدنسازی میکنه ولی بنظرم بدنسازی تا یه حدی برای ما خانم ها زیباست ، چون بدن دختران فرمش با بدن پسرا فرق میکنه و در حالت عادی هم ظریفتر بنظر میرسه
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1397/04/07
اینهمه ارایش تو باشگاه خیلی ضایعست
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1397/04/07
آفرین بهش که کاری که خودش دوست داره رو انجام میده
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1397/04/07
مطمئن باشید با نظرات ناامیدانه بعضی از شما این خانم نه تنها پاپس نمی کشه بلکه تشویق هم میشه امیدوارم این خانم همیشه در حال طی کردن مسیر موفقیت باشه براشون آرزوی سلامتی می کنم
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/04/07
زن باید ظریف باشه ، نه رونی کلمن
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1397/04/08
عالیه هم زیبای دخترونه داره هم بدن ورزشکار فوق العاده ای دختر
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1397/04/08
عالیه . موفق باشی دخترایرانی
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1397/04/08
ورزش بدنسازی برای دختر وزن اصلا خوب نیست هورمون های مردانه در آون فعال میشه.. قیافه مردا پیدا میکنه وصداش کلفت میشه وباعث زشتیش میشه
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/04/09
منم میگم خوبه خانم ها در همه ی زمینه ها کار کنند وموفق باشن این خانم ورزشکارم ان شاالله موفق باشن
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1397/04/14
خب دوست داره چرا تعیین تکلیف میکنی واسه یه دختر خوب نیس بدنسازی والا اصن بهتر دخترا هیکلی باشن یکی خواست مزاحمت ایجاد کنه بزنن فکشو بیارن پایین نکبتو
Iran, Islamic Republic of
22:31 - 1397/04/16
اما بعضی دختراعم با همون هیکل ریز و دخترونه شون خوب فک پسراع رر پایین میارن در جریانی ک :)
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1397/04/29
واقعا این خانم تکه ایول ایول
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1397/10/13
خیلی دوست داشتم مس این باشم
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/07/29
آفرین بهش کار خیلی خوبی میکنه که خواسته ی قلبی خودش رو انجام میده آفرین شیرین جون من افتخار میکنم که توی کشورمون همچین شیر زن هایی رو داریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج