علل گوناگون گرانی خودرو
۷۳۳۵۲۴
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
۴۱۷۹ 
بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو در خبرگزارزی ایسنا نوشت: روزهای سخت اقتصاد ایران، دوباره بازگشت تحریم ها و ایجاد جو روانی در داخل و خارج کشور. این بار تحریم های یک طرفه از جانب آمریکا که اگرچه با مخالفت بسیاری از کشورهای مهم و قدرتمند و مذاکره کنندگان جهانی روبرو شد.

بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو در خبرگزارزی ایسنا نوشت:  روزهای سخت اقتصاد ایران، دوباره بازگشت تحریم ها و ایجاد جو روانی در داخل و خارج کشور. این بار تحریم های یک طرفه از جانب آمریکا که اگرچه با مخالفت بسیاری از کشورهای مهم و قدرتمند و مذاکره کنندگان جهانی روبرو شد اما دنیای تجارت گاهی قوانین متفاوت دارد و بسیاری از شرکت های بین المللی از ترس تحریم های آمریکا و از دست دادن منافع خود در این بزرگترین بازار دنیا، به سرعت اعلام کردند که بازار کشور را ترک می کنند و این بار کار به چینی ها نیز رسید.

چینی ها که در سالهای اخیر با مدیریت درست توانستند کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند و اکنون نیز نیم نگاهی به بازار امریکا و اروپا دارند و تا حدودی نیز به این بازارها ورود کرده‌اند، از این رو چینی‌ها نیز تا حدودی در برخورد با ایران محافظه کار خواهند بود و برخی برندهای چینی نیز به اقتضای طبیعت خود بازار را ترک خواهند کرد.

برای درک بهتر از بازار باید بازار خودرو را به دو بخش تقسیم کرد، بازار وارداتی ها و بازار تولیدکنندگان و به بررسی عواملی که باعث ایجاد این گرانی میشود پرداخت.

بازار خودروهای وارداتی

با وجود تحریم ها، شرکت هایی که دارای نمایندگی رسمی بودند و خودروی خود را از شرکت مادر وارد میکردند با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند، از سوی دیگر شرکت هایی که خودروی خود را از واسطه های کشورهای اطراف تامین میکردند نیز با افزایش هزینه های واسطه گری روبرو شده‌اند و از سوی دیگر افزایش قیمت ارز و همچنین افزایش یکباره بالای تعرفه واردات خود عواملی هستند که قیمت خودروهای وارداتی را افزایش شدیدی داده اند.

بازار خودروهای داخلی

افزایش قیمت ارز مبادله ای، مشکلات مبادله ارز با مبالغ بالا برای خرید قطعات منفصله و همچنین مشکلات قطعه سازان با افزایش هزینه ها و افزایش هزینه های سربار تولید را میتوان مشکل عمده تولیدکنندگان نامید.

اما به طور کلی، ایجاد جو روانی ناشی از تحریم ها و سوء استفاده واسطه گران، و از سوی دیگر با افزایش قیمت ارز و بالطبع افزایش حقیقی و روانی هزینه ها، قیمت خودرو در بازار افزایش چشمگیری داشت که قطعا عده ای منافع هنگفتی را از آن خود کردند. از سوی دیگر باید دانست که تولیدکنندگان نیز به ناچار از این شرایط روانی و تحمیلی مجبور به افزایش قیمت خواهند بود.

باید دانست ساختار بیمار و ضربه پذیر اقتصاد کشور، این بار نیز خود را شکننده تر نشان داد و تمامی عوامل بیرونی و داخلی در کنار ضعف های ساختاری دست به دست هم داد تا قیمت خودرو به صورت افسارگسیخته بالا برود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1397/03/28
یک کلام، ایران کشور سر گردنه است.
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1397/03/28
در این شرایط فقط مردم هستند که با هماهنگی وهمدلی بایستی همکاری کنند واز خریدن ماشین و طلا وملک وارز خودداری کنند تا شرایط از این بدتر نشود با تحریمهای گسترده و عدم همکاری مردم مطمئنا بسمت اوضاع ونزئلا می رویم
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1397/03/28
خدا لعنتتون بکنه کاری کردین پولدار پولدارترمیشه بدبخت وفقیر مثل ماها بدبختر وفقیر تر شده به حق علی ع خدا جوابتونو بده
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/03/28
کی میگه که تحریم به مردم فشار نمیاره...ما مه بدبختیم...چند ساله ماشین تاکسی فرسوده مون رو نمیتونیم عوض کنیم..شرایط مالی نداریم که پول پیش اونو بدیم..نوش کنیم..تاکسیرانی هم که فقط بلده چند وقت درمیون سایتش رو ببنده..بعد از باز شدن یک تومن یک تومن هی ببره بالا..الان شده 9میلیون...هدارو خوش نمیاد با دوتا بچه خونه اجاره ای انقدر خودرو رو یا ندین یا میدین هم با قیمت مجموع سر سام اور..که دست وپای ادم بلرزه سمتش بره...تحریم بلای جان ماست.
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1397/03/28
علل گوناگون؟!!! گرانی به شرح ذیل است.
1 دلار
2 دالر
3 یو اس دالر
4 یو اس کارشناسی.
5 اف ای تی ای برای دلار
6 و در آخر باز هم دلار
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1397/03/28
وقتی سیاست خارجی ما مرگ بر این و ان باشد و برای بعضی ملل که هیچ سود و منفعتی برای ما ندارند دایه مهربانتر از مادر بشیم نتیجه همین است.چرا ما نباید یک کشور با رفتار عادی در جهان باشیم.چوب تندروی عده ایی را مردم درمانده ایران باید پس بدهند.
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1397/03/28
گرانی خودرو هیچ ربطی به تحریم نداره .وقتی خودرو سازهای داخلی عرضه ندارند. متقاضی بیشتر میشود. آنوقت وقت فروش میرسد آنهم بواسطه دلالهای ایران خودرو و سایپا . هر قیمتی هم که دوست دارن میفروشن .. قیمتهای خودروهای داخلی که بالا برود صددرصد روی قیمتهای خودروههای خارجی هم تأ ثیر می گذارد...50 درصد خودرو های خارجی .هم بستگی به نرخ دلار . عوارض و مالیات خیلی زیادی هم که دولت میگیرد هم دارد. چه کسانی خودروی خارجی وارد میکنند . آدمهای خاص که یا آقازاده هستنند ویا از سیاسیون هستن .چون در این مملکت آدممهای عام اجازه همچین کاری را ندارن .مررکز فروش خودروی ارزان خارجی ....کشور عمان است که قیمت خودرو ارزانتر از کشورهای منطقه است . این آقازاده ها شکم عربهای منطقه که تا چهل سال پیش حتی وجود هم نداشتن و آب شربشان را از ایران تهیه میکردن خوب پر کرده ..مثال کشور امارات که چهل و 5 سال پیش شکل گرفت که 7 تا شیخ نشین و کپر نشین بودن .و جمعیت امارات کلأ در حال حاضر 850 هزار نفر است. ببینید به کجا رسیده و چه پیشرفتی کرده .از درآمدی که از ایران بدست میاره ..چرا چرا و هزار تا چرای دیگر
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/03/28
علت لازم نداره
دزد زیاد داریم
پاسخ ها
وانک لاعلاخلق عظیم
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
نخرید عزابشون خواهید داد نخرید مجبور نیستیم برای چمونه ماشین بزنه توسرشون نخرید
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1397/03/28
خدا. لعنت لعت لعنتتون بکنه به حق علی که افسرده و فکری شدیم
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1397/03/28
غول تورم مثل سال ۹۰تازه بیدار شده و تا به رشد۳۰۰درصدی نرسد آرام نخواهد گرفت
Iran, Islamic Republic of
23:35 - 1397/03/28
خدا لعنتتون کنه تامام.آه مردم گریبان گیره دیر یا زود بانیان این وضع رو میگیره
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1397/03/28
نخریم نخر برادر من نخر .البته به هزار کلک رو میارن که بخریم مثل اون وامه خودرو یا مثلا بگن تاثیر نداره ولی نخر برادر من بعد از چند وقت غلط کردمشونو میبینی
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1397/03/29
گرانی یا سرقت علنی
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1397/03/29
وزیر صنعت ومعدن بسیار نا لایقه با تعرفه بالا بردنش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج