دیالوگ محرمانه کیم- ترامپ در تابستان ۲۰۱۷
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۳۳۸۷۰
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
۲۷۱۵
یک سرمایه‌دار آمریکایی مسوول ایجاد کانال محرمانه میان اون و ترامپ بود
گفته شده دیدار دونالد ترامپ با رهبر کره‌شمالی بدون پیش زمینه نبوده است. ارتباطات میان دو کشور بسیار قبل‌تر از کانال نیویورک یا دیدار پمپئو از کره‌شمالی بوده است. نیویورک‌تایمز در گزارش ۱۷ ژوئن به قلم «مارک مازتی» و «مارک لاندلر» نوشت تابستان گذشته یک سرمایه‌دار آمریکایی نزد ترامپ آمد و پیشنهادی غیرمعمول به او داد: «کره‌شمالی می‌خواهد با جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ دیدار کند.» این سرمایه‌دار که «گابریل شولز» نام دارد توضیح داد که یک مقام ارشد کره‌شمالی به‌دنبال کانالی پنهان برای برقراری دیداری میان ترامپ و کیم‌جونگ‌اون بود آن هم در برهه‌ای که تنش‌های لفظی میان دو کشور به اوج رسیده بود. شولز که در سنگاپور زندگی می‌کند شبکه‌ای از ارتباطات در کره‌شمالی را در سفری تجاری که به این کشور داشت برقرار کرده بود.

دنیای اقتصاد : «مازتی-لاندلر» می‌نویسند برای برخی در کره‌شمالی کوشنر همان «ارتباط موعود» است. مقام‌های پیونگ‌یانگ معتقدند که کوشنر به‌عنوان عضوی از خانواده رئیس‌جمهور ترامپ گوش پدر زن خود را در دست دارد و مصون از اتهامات شخصی است که در ماه‌های اول دولت ترامپ دامان دولت وی را گرفته بود. برخی مقام‌های فعلی و سابق آمریکا و دیگرانی که آشنا به مذاکرات رهبران دو کشور بودند می‌گویند اقدام بی‌سر و صدای شولز یکی از چندین اقدامی بود که منجر به دست دادن رهبران دو کشور در هفته گذشته در سنگاپور شد. مسیری که به این دست دادن منتهی شد از دیدارهای پنهانی میان جاسوسان گرفته تا بحث میان کارآفرینان خصوصی و در نهایت نقش اعلام نشده کوشنر را شامل می‌شود. روشی که کره‌شمالی در پیش گرفت درست مانند مسیری بود که چینی‌ها در پیش گرفته بودند. چینی‌ها در برهه‌ای به کوشنر نزدیک شدند زیرا او را فردی با روابط خوب می‌دانستند که می‌تواند با دور زدن بوروکراسی اداری (وزارت خارجه) پیام‌ها را به ترامپ منتقل کند.

دیالوگ محرمانه کیم- ترامپ در تابستان ۲۰۱۷

در مورد علت نزدیکی شولز به ترامپ می‌توان گفت که وی از شکاف‌های غیرمعمول موجود در دولت بر سر نحوه تعامل با کره‌شمالی بهره‌برداری کرد. همچنین او چند سال پیش خانواده ترامپ را در سفری به آسیا ملاقات کرده بود که به‌دنبال سرمایه‌گذاری و یافتن راه‌هایی برای تعاملات اقتصادی و تجاری با آسیا بودند. شولز توانست در دوره‌ای به ترامپ نزدیک شود که چند دستگی در سیاست خارجی بر سر نوع برخورد دولت آمریکا با کره‌شمالی وجود داشت و برخی خواهان حمله پیشدستانه به این کشور بودند. چهره‌های دیگری (البته غیر از شولز و مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی که به شکلی خستگی ناپذیر تلاش می‌کرد) هم بودند که نقش مهمی در دیدار کیم- ترامپ داشتند. با این حال، مقام‌های آشنا به مذاکرات می‌گویند شولز نقش مهم و مفیدی در قرار گرفتن مذاکرات در ریل که منجر به دیدار سنگاپور شد، داشت.

تابستان گذشته تصور می‌شد که این کانال پنهانی ارزش چندانی ندارد و بعید است به نتیجه‌ای منتج شود. اما اکنون نتایج این دیدار به شدت مورد بحث است. «مازتی-لاندلر»، گزارشگران نیویورک‌تایمز، می‌افزایند درحالی‌که ترامپ گفته است «دیگر تهدیدی هسته‌ای از جانب کره‌شمالی وجود ندارد» او نه‌تنها امتیاز روشنی از این کشور نگرفت بلکه از او به‌عنوان رهبری قدرتمند تجلیل کرد و همزمان سابقه حقوق بشری این کشور را هم ندیده گرفت. برخی مقام‌های آشنا به مذاکرات می‌گویند کوشنر نقش مستقیمی در این مذاکرات پنهانی نداشت. او در عوض، مایک پمپئو، مدیر سیا در آن زمان را در جریان پیشنهاد شولز قرار داد و از او خواست که سیا مسوول بحث‌های آتی باشد. روشن نیست که چرا کوشنر فکر می‌کرد سیا- و نه وزارت خارجه- باید نقش رهبری این مذاکرات را بر دوش بگیرد. با این حال، یک دلیلی که برای این کار او گفته می‌شود این بود که وی روابطی خصم آمیز با رکس تیلرسون، وزیر خارجه قبلی داشت و در عوض، روابط کوشنر با پمپئو روابطی دوستانه و نزدیک بود. همچنین یکی از دلایلی که در مورد تصمیم او برای «نداشتن» نقش مستقیم گفته شده این است که وی فاقد توانایی پاکسازی امنیتی در سطوح بالا بود.

برای شولز، خانواده‌ای که میلیاردها دلار در زمینه معادن سرمایه‌گذاری کرده، مورد خوبی برای ارتباط‌گیری بود زیرا می‌توانست فرصت‌های بالقوه جذاب سرمایه‌گذاری در کره‌شمالی را در اختیارش قرار دهد. شرکت او با عنوان « SGI Frontier Capital» ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای به اصطلاح خط مقدم را می‌پذیرد. در این ارتباط می‌توان به اتیوپی، مغولستان و جاهای دیگر اشاره کرد. او تعاملات تجاری کوچکی هم با کره‌شمالی پیش از اجرای تحریم‌های اوباما در سال ۲۰۱۶ داشت. شولز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من ماهیت کار و روابط شخصی‌ام را با کسی در میان نمی‌گذارم.» دیدارها میان کوشنر و شولز بود که ترامپ را وارد فضایی کرد که اصلا دستی در آن نداشت. اما این اولین بار نبود که کوشنر در مورد مسائل مرتبط با امنیت ملی وارد تعاملات پنهانی می‌شد.

کوشنر در سال ۲۰۱۷ هم کانالی خصوصی با سفیر چین در واشنگتن (کویی تیان کای) برقرار و سعی کرد تا روابط میان ترامپ و دولت چین را بهبود بخشد، آن‌هم در دوره‌ای که ترامپ تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور تایوان برقرار کرد. کوشنر و کویی در همان آوریل دیداری دو روزه برقرار کردند که نتیجه آن استقبال ترامپ از رئیس‌جمهور چین در مارالاگو بود. بسیاری برگزاری این نشست را به منزله نقش یا بازیگری فعال کوشنر در مورد چین ارزیابی کردند. اما کوشنر برای جلوگیری از برانگیختن خصومت مقام‌های دیگر از چنین نقشی شانه خالی کرد زیرا سوالاتی در مورد تعاملات تجاری خانوادگی او با یک شرکت چینی (Anbang Group) و نیز پیشنهاد خواهرش در مورد کسب ویزای ترجیحی آمریکا برای چینی‌هایی که در املاک و مستغلات خانوادگی کوشنر سرمایه‌گذاری کرده بودند مطرح شده بود. گابریل شولز تنها فردی نبود که پیشنهاد فعالیت به‌عنوان میانجی یا واسطه در روابط میان آمریکا و کره‌شمالی را مطرح کرده بود. در همان سال گذشته چندین نفر دیگر هم به وزارت خارجه نزدیک و مدعی شدند که ارتباطاتی با مقام‌های سطح بالای کره‌شمالی دارند. بسیاری از این دیدارها می‌توانست راه به ناکجا آباد ببرد و برخی دیپلمات‌ها هم در مورد نتیجه بخش بودن آنها تردید داشتند.

«مایکل. جی. گرین» که در دولت بوش پسر روی مساله کره‌شمالی کار می‌کرد، می‌گوید: «طی سه دولت گذشته، مقام‌های کره‌شمالی به‌دنبال واسطه‌هایی بودند تا دیداری میان رهبر این کشور با رئیس‌جمهوری آمریکا ترتیب دهد. آنها مایل بودند تا این دیدار با دور زدن کانال‌های دیپلماتیک محقق شود.» این گونه دیپلماسی برای کره‌شمالی غریب نبود. تیلرسون هم طی سفر به پکن اعلام کرده که دولت آمریکا «چند کانال باز ارتباطی با پیونگ‌یانگ دارد» که امیدوار است در بحبوحه تنش میان دو کشور به نتیجه‌ای مثبت ختم شود. روز بعد ترامپ او را در توییتر به سخره گرفت و گفت «تیلرسون وقت خود را در مذاکره با مرد کوچولوی موشکی تلف می‌کند.» ترامپ نوشت: «رکس انرژی خود را تلف نکن. آنچه را که باید، انجام خواهیم داد.» مایک پمپئو همان کسی بود که مورد نظر ترامپ بود و می‌توانست با مقام‌های اطلاعاتی کره‌شمالی ارتباط برقرار کند. پس از اینکه جایگزین تیلرسون شد دو سفر به کره‌شمالی داشت و در نهایت ارتباطات از سر گرفته شد و منجر به دیدار کیم- ترامپ در سنگاپور شد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2