مافیای واردات غیر قانونی ۶۵۰۰ خودرو کیست؟
۷۳۳۸۹۰
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
۷۱۳۳ 
انجمن واردکنندگان که این خبر را رسانه‌ای کرده بود گفت: برخی از واردکنندگان در روز‌هایی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته بود، انواع خودرو‌های خارجی را وارد کردند و این موضوع در مورد خودرو‌های ممنوعه (بالای ۲۵۰۰ سی‌سی) هم صدق می‌کند.

روزنامه ایران نوشت: ۴ تیرماه سال گذشته را خیلی‌ها فراموش نخواهند کرد. روزی که سایت ثبت سفارش خودرو توسط سازمان توسعه تجارت و به دستور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر وقت صنعت، بسته شد. در همان روز‌های اول این اتفاق، کارشناسان و واردکنندگان تصور می‌کردند قفل سایت ثبت سفارش خودرو یک هفته‌ای باز می‌شود و البته حق هم داشتند چرا که برخی از مسئولان سازمان توسعه تجارت به روز‌رسانی سایت را دلیل توقف ثبت سفارش خودرو اعلام کردند.

بعد از سه هفته از اجرای طرح، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به شایعات پایان داد و گفت: تا اطلاع ثانوی سایت ثبت سفارش خودرو بسته خواهد ماند و هیچ خودرویی از ۴ تیرماه اجازه ثبت سفارش ندارد. دلیل این تصمیم هم جلوگیری از خروج ارز و واردات گسترده خودرو‌های خارجی در سال ۹۵ عنوان شد. در مدت بسته بودن سایت ثبت سفارش خودرو، دولت به این صرافت افتاد که با دستکاری تعرفه‌های واردات خودرو مانع از واردات انبوه شود. در نهایت هم تعرفه واردات خودرو از ۲۵ تا ۴۵ درصد افزایش یافت.

این تعرفه‌ها صدای واردکنندگان خودرو را در آورد و به همین جهت آن‌ها شکواییه خود را به دیوان عدالت اداری بردند و با آنکه دیوان عدالت اداری به نفع واردکنندگان و برگشت تعرفه‌ها رأی داد، اما وزارت صنعت زیربار نرفت و واردات خودرو را منوط به تعرفه‌های جدید کرد. بدین جهت وارد‌کنندگان خودرو دست به دامن مجلسی‌ها شدند و طرح دو فوریتی برگشت تعرفه‌ها به مجلس رفت و اکنون یک فوریت آن در حال بررسی است. اعلام یک تخلف بزرگ درست در زمانی که واردکنندگان، دولت و فعالان بازار به‌دنبال برگشت تعرفه واردات خودرو به سال ۹۵ بودند، انجمن واردکنندگان خودرو از تخلفی بزرگ در این حوزه خبر داد و اعلام کرد در مدت بسته بودن سایت ثبت سفارش هزاران خودرو به صورت غیر قانونی ثبت سفارش شده و وارد کشور شدند. در ابتدا مجموعه‌های مختلف تکذیب کردند، اما با گذشت یک ماه از اعلام تخلف، وزارت صنعت هم موضعگیری کرد و تخلف واردات خودرو را تأیید کرد. بعد از تأیید وزارت صنعت هیچ اطلاع‌رسانی دیگری در این باره صورت نگرفت و مسئولان اظهار می‌کردند که مراجع قضایی در حال بررسی چگونگی تخلف و افراد متخلف هستند.

البته مسئول حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ زمان حاضر نشد نسبت به اتفاق‌هایی که در بخش واردات خودرو‌های خارجی صورت گرفته، مصاحبه‌ای کند. ماجرا چه بود؟ ماجرای تخلف که وزارت صنعت و گمرک تأیید کرده‌اند به واردات ۶ هزار و ۴۸۱ خودرو در زمان بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو برمی‌گردد.

انجمن واردکنندگان که این خبر را رسانه‌ای کرده بود گفت: برخی از واردکنندگان در روز‌هایی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته بود، انواع خودرو‌های خارجی را وارد کردند و این موضوع در مورد خودرو‌های ممنوعه (بالای ۲۵۰۰ سی‌سی) هم صدق می‌کند. گویا این افراد با پرداخت پول بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان به یک سری از واسطه‌ها دسترسی‌شان به سایت سازمان توسعه تجارت باز شده است و توانستند بدون محدودیت خودرو‌های مورد نظر خود را وارد کنند. ادعای هک شدن سایت و تکذیب وزارت صنعت حال بعد از مدت‌ها سکوت ناصر سراج در مورد تخلف واردات خودرو اظهار نظر کرد. وی موضوع هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو را پیش کشید و گفت: خودرو‌های وارداتی به واسطه هک شدن سایت سازمان توسعه تجارت وارد کشور شدند.

وی گفت: متأسفانه سایت وزارت صنعت هک شد و حدود ٥ هزار خودرو مدل بالا و گرانقیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ٤ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم‌گیری شود. در حالی که کارشناسان و فعالان بازار خودرو از هک شدن سایت ثبت سفارش واردات خودرو متعجب شده بودند وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شدن سایت ثبت سفارش وزارتخانه را تکذیب کرد و ضمن تأیید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داد. این مجموعه اعلام کرد، بررسی‌های انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص کرد که در مجموع ۶۴۸۱ خودرو با تخلف واردکنندگان و سامانه ثبت سفارش، به گمرکات کشور وارد شده است که از این تعداد، ۱۹۰۰ خودرو ترخیص شده و مابقی خودرو‌ها همچنان در گمرک مانده است و سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی در حال بررسی موضوع تخلف ترخیص ۱۹۰۰ خودرو به کشور است. حاشیه سود حداقل ۷۵ میلیون تومانی برای هر خودرو این گفته در شرایطی است که در کمترین حالت ممکن به ازای هر یک دستگاه خودرو از ۶ هزار و ۴۸۱ خودرو سود ۷۵ میلیون تومانی عاید واردکنندگان متخلف شده است.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اعلام این موضوع هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو را جای تعجب دانست گفت: متأسفانه عده‌ای از واردکنندگان خودرو دست به این تخلف بزرگ زدند. افراد چابک در بازار خودرو که باعث فساد اقتصادی و فرارمالیاتی می‌شوند فضای رانتی را ایجاد کردند. واردکنندگان خودرو هم از این افراد به ستوه آمدند. وی تأکید کرد:اقدام و تصمیم‌های غیرکارشناسی و بی‌توجهی به نظرات کارشناسان باعث شد چنین فساد اقتصادی در موضوع خودرو‌های وارداتی صورت گیرد. حال خودرو‌های وارد شده به کشور معلوم نیست چه سرانجامی خواهند داشت بخصوص آنکه تمام آن‌ها بدون گارانتی است.

درست است که واردات رسمی صورت گرفته، اما ۳ درصد بابت ارائه خدمات پس از فروش به نمایندگی‌های رسمی پرداخت نشده است. وی تأکید کرد: وزارت صنعت باید مشخص کند که چگونه برخی‌ها به سایت ثبت سفارش واردات خودرو وصل شدند و توانستند بدون دردسر و وقت اضافی نسبت به ثبت سفارش، واردات و ترخیص خودرو اقدام کنند.
منبع

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1397/03/29
یکی از آقا زاده هاست وگرنه آدم عادی نمیتواند اینکار را بکند
پاسخ ها
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مردم
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1397/03/29
مثل اینست که بگویند سایت ثبت احوال هک شد و پنج هزار کودک به دنیا آمد
پاسخ ها
ارس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1397/03/29
چه میکنه این دولت تدبیر و امید. بقال سر کوچه ما که نمیره خوردرو وارد کنه گردن کلفتای بالان دیگه
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1397/03/29
مشكل پرداخت نشدن سهم بعضياست و گر نه خوردند بردند
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1397/03/29
سلام و درود
خلاصه این مطلب اینکه یه سفره ایی پهنه و هر کسی هم به اندازه قدرتش از این سفره به جیب میزنه .
فقط اینکه ،جدیدا بازار تکذیب چقدر زیاد شده .
اینکه اون بالایه چطور انواع و اقسام دزدی ها ،افسار گسختگی اخلاقی توی کشور رو می شنوه و هنوز دم از اسلامی بودن کشور میزنه .جای سوال داره.
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/03/29
خرزو خان

خرزو خان هم وابسته به صهیونیسم و غرب هست

مشکل حل شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نه عزیزم. دولت تدبیر گند زده به مملکت. ربطی به خارج از کشور نداره
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1397/03/29
عجب مملکته شیر تو شیری شده،امکان نداره که اغایی،اغازاده ای،مسیولی دستش تو این واردات خودرو غیر مجاز نبوده باشه،
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1397/03/29
حتما كار كولبرهاست ، شك نكنيد ....
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/03/29
اول اینکه این روزنامه بوق چی دولته،از مردم می پرسه مافیا کیه،حتمأ مردم اند،مسئولین که کاره ای نیستن/ مهمتر اینکه این 6500 دستگاه مثل ما بدبخت بیچاره ها که پراید و 206 نبوده همه ماشینهایی اه که هرکدوم 1/5 میلیارد رفته رو قیمتش یعنی حدود 10،000میلیارد تومن سود،می فهمی یعنی چی ؟یعنی 10،000 تا آپارتمان یک میلیاردی را یه جا بخری ،یعنی یه محله سیدخندان 10،000تا آپارتمان نداره!!!
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/03/29
به احتمال زیاد کول برها اوردن . چقد با شعور مردم بازی میکنید. والا این تعداد ماشین اگر اسباب بازیش بخواد وارد کنن باید متوجه بشن که غیر قانونی داره وارد میشه . اون از سکه که چند نفر هفت هزار تا گرفتن بدون زحمت هفت میلیارد سود کردن این از ماشین که دونه هفتاد خوردی زده سودش حالا حساب کن سود،اینا چقده . شده مثل فیلم مردی که زیاد میدانست به طرف روزنامه تاریخ فردا رو میداد اونم میدید چی کم میخواد بشه همونو انبار میکرد انشالله اینام پایانشون مثل پایان همین فیلم باشه توخبر فرداش خبر کشته شدنشون رو ببینن
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1397/03/29
راستی مسئولین امنیتی کجا بودن
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1397/03/29
تو مسیولیت و مجلس بگردین ، پیداش می کنین
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1397/03/29
آخه شماها مردم و چی فرض کردین؟
مگه میشه 6500دستگاه خودرو وارد کشور بشه و نفهمید اینا مال کیه؟
چرا اینهمه با شعور مردم بازی میکنید؟
چرا از مردم سوال میکنید ؟ برید سر وقت آقای رییس گمرک و سازمان نظارت
بجای اینکه از دستگیری عوامل وارادات غیرقانونی خودرو خبر بدید اومدید میگید اینها چه کسانی هستند؟
مگه قراره مردم ورود کنند
چقدر خنده دار و مسخره
France
12:39 - 1397/03/29
همان کسانی هستند که میگن مذاکره با امریکا بده
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1397/03/29
سلام مطمینا یک فرد آدی که نمیتونه همچین کاری بکنه چون نه پولشو داره نه قدرتشو باید دید دم واردکننده به دم کدام مسول فاسد وصله همین فقط خود خدا به داد مردم برسه از دست مسولین فاسد
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1397/03/29
ای خدا تا کی میخوای صبر کنی ...
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/03/30
تمام خودرو ها را توقيف و آتش بزنيد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج