شمارش معکوس برای معرفی مافیای بازار خودرو
۷۴۰۰۶۴
۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۵
۶۴۴۹
با مهلت دو هفته‌ای رئیس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای معرفی متخلفان در روند واردات و توزیع خودرو، شمارش معکوس برای شناسایی و برخورد با مافیای بازار خودرو آغاز شد.

خبرگزاری ایسنا: با مهلت دو هفته‌ای رئیس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای معرفی متخلفان در روند واردات و توزیع خودرو، شمارش معکوس برای شناسایی و برخورد با مافیای بازار خودرو آغاز شد.

شاهکار مافیای بازار خودرو سال گذشته رقم خورد. جایی که با وجود ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو بیش از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو خارجی به صورت غیر قانونی ثبت سفارش و وارد شد. ماجرا از این قرار بود که از تیر تا دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو و اجرای دستورالعمل جدید واردات، ثبت سفارش واردات خودرو را متوقف کرد، اما این سال به پایان نرسیده بود که زمزمه‌هایی مبنی بر واردات غیر قانونی خودرو در زمان ممنوع بودن واردات شنیده شد. به دنبال همین زمزمه‌ها بود که سرانجام حدود ۲ ماه پیش مجتبی خسروتاج - رئیس سازمان توسعه تجارت - رسما اعلام کرد که در زمان متوقف شدن ثبت سفارش خودرو بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو خارجی به صورت غیر قانونی ثبت سفارش و وارد شده است.

وی و دیگر مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اگر چه در چند ماه اخیر در زمان‌های مختلف از در جریان بودن روند رسیدگی به این تخلف سخن گفته‌اند اما هنوز افکار عمومی نمی‌داند که کدام شرکت‌ها، چگونه و چه خودروهایی را به صورت غیر قانونی وارد کرده و فروخته‌اند. ابهامی که با دستور امروز رئیس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت در معرفی متخلفان واردات غیر قانونی خودرو به نظر می رسد که به زودی رفع شده و مافیای واردات خودرو معرفی خواهد شد.

اما دیگر پرونده‌ای که رئیس جمهوری دستور بررسی آن را به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده موضوع نارضایتی مصرف کنندگان از قیمت گذاری و عرضه خودروهای داخلی است.

در این زمینه اگر چه شورای رقابت اجازه افزایش قیمت خودروهای با نرخ کمتر از ۴۵ میلیون تومان را صادر کرد، اما مصرف کنندگان از افزایش قیمت ها ناراضی هستند و از آن سو نیز مشکل دیگر آن است که به دلیل حضور دلالان و مشکل در روند توزیع، مصرف کنندگان واقعی امکان تهیه خودروهای داخلی مورد نیاز از شرکت های خودروساز را نداشته و بعضا مجبورند به بازار آزاد مراجعه کنند که در این بازار نیز قیمت‌ها حداقل افزایش چند میلیون تومانی نسبت به نرخ های کارخانه دارد و باعث ضرر و زیان مصرف کنندگان می‌شود. علاوه بر این در یکی دو ماه اخیر موضوع احتکار خودروهای داخلی و محدودیت در توزیع خودرو از سوی خودروسازان از سوی برخی نمایندگان مجلس هم مطرح شده بود که البته روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری خود موضوع احتکار خودرو را تکذیب کرد.

در مورد تخلف در توزیع و قیمت گذاری خودروهای داخلی نیز رئیس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت دو هفته ای داده تا متخلفان را به مردم و دستگاه قضایی معرفی کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1397/04/10
اگر وجودشو داشتید و خودی‌ها را برای حفظ کشور معرفی کردید،شاید بشه باورتان کرد
ولی مرد این حرفها نیستید
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1397/04/10
معرفی مافیا فایده ای نداره اینم یه بازی کثیف دیگس
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1397/04/10
دنبال کی میگردین. تو روز روشن دنبال خورشید. همه چی کاملا واضحه. پس الکی مردم رو گول نزنید. جواب شما با ملت هر وقت بیدارشدن از خواب
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/04/10
چه بخور بخوری است وته اش دزدان اشناهستند ماستمالی می شه!؟یابرادر اونه یاپسر اینه یاشوهر وزریره یاداماد ...است !آخرش هم هیچی ...........!!!؟؟؟
India
19:52 - 1397/04/10
از ریاست مهطرم جمهوری کمالتشکر داریم من همسرم مریزه نیاز مبرم به ماشیندارم ولی بخاطر گرانی ودلال بازی که خدا لعنتشان کند نتوانستم بخرم شاید فرجی شود
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1397/04/10
غیر ممکن است اینها فقط بازی است نهایتا چند متهم الفبایی و تشکیل پرونده قضایی و برگزاری جلسات دادگاه بصورت غیر علنی و بعد از آن کش دادن رسیدگی برای سالها طوری مردم یادشان برود . این بازی است که سالها دارند انجام میدهند
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1397/04/10
اینا مفسد ن باید اعدام بشن اخه خدا خوش نمیاد پراید اشغال بیست و دو خرده ای باشه اقایون مسعول دشمن مردم اینا هستن
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1397/04/10
چرا تکذیب میکنید....تمام خودروها مستقیم به بازار آزاد ارسال گردید و در نمایندگی ها حتی یکدستگاه تحویل مشتری نگردید...چرا تا این اندا ه دروغ میگویید...چرا از خدا نمی ترسید
Iran, Islamic Republic of
21:28 - 1397/04/10
اقا ترامپ و اسراییل و عربستان و ول کنین اقازادها وخون اشام های داخلی رو بگیرید اینها مردم و کشورو نظام و نابود میکنن
Germany
22:22 - 1397/04/10
چاقو دسته ی خودش را نمیبرد
اینکار یعنی خودزنی چون مافیای خودرو ارگانی خاص به همراه تعدادی ژن خوب و وابستگان نزدیک دولتمردان هستند
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1397/04/10
خب گیرم که معرفی بشن و مجازات بشن چه سودی داره . دوباره مردم ازشون حمایت میکنن با خریداشون . مشکل باید گاهی اوقات از طریق رسانه ها به خود مردم گوش زد بشه
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1397/04/10
ای کاش واقعا کاری کنند چون خود بنده چند روزی هست میخوام خودرو بخرم برای مصرف ولی تو این بازار آزاد محاله
France
01:02 - 1397/04/11
کشوری که این همه رانت خوارو اختلاسگر ودزد و قاچاقچی دارد ........
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1397/04/11
فساد باید ریشه کن شود هرکس وهر مقامی باشد وبه اشد مجازات برسد ....
United Arab Emirates
01:58 - 1397/04/11
آخه ملت چطور باور کنند 6400خودرو وارد کشور شده بدون اینکه شخص وارد کننده معلوم نباشه کیه
آیا باورکردنی هست؟ اینجوری جلو قاچاق میخواید بگیرید
حرف از 6400دستگاه خودرو هستش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج