آشفتگی بازار سیگار، هر منطقه یک قیمت
۷۴۲۹۴۳
۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
۴۲۸۸
آشفتگی بازار سیگار در این روز‌ها به حدی است که علیرغم تفاوت قیمت فروش با قیمت درج شده بر پاکت‌های بسته‌بندی، شاهد آن هستیم که واحد‌های فروش هر منطقه از پایتخت، این کالا را به قیمت دلخواه عرضه می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا: آشفتگی بازار سیگار در این روز‌ها به حدی است که علیرغم تفاوت قیمت فروش با قیمت درج شده بر پاکت‌های بسته‌بندی، شاهد آن هستیم که واحد‌های فروش هر منطقه از پایتخت، این کالا را به قیمت دلخواه عرضه می‌کنند.

اواخر سال گذشته بود که لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ بازار سیگار را به هم ریخت و موجب شد سوء استفاده کنندگان به نفع مطلوب از وضعیت پیش آمده استفاده کنند و با ایده خرید سیگار و احتکار آن در همان زمان، سود کلانی را در سال جاری به جیب بزنند؛ بنابراین هر چند سیگار در اواخر سال گذشته با افزایش قیمت محسوسی روبرو شده و پاکت‌های عرضه شده با قیمت بالاتری به فروش رسید، اما این روز‌ها شاهد فروش پاکت‌های سیگار با تاریخ سال گذشته و به قیمت بسیار بالاتری هستیم و واحد‌های فروش در هر منطقه از پایتخت قیمت دلخواهی را به مشتریان اعلام می‌کنند.

علاوه بر این، شرایط به وجود آمده در بازار ارز موجب شده است که مواد اولیه مورد استفاده در تولید سیگار که مواردی نظیر کاغذ سیگار، فویل آلومینیومی، نوار دو میلی متری و توتون بریده شده است کمیاب شود و طبق گفته محمدرضا تاج‌دار- رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی- ۷۰ درصد مواد اولیه مورد استفاده در تولید مواد دخانی ارزی برای واردات دریافت نکرده‌اند.

در شرایط به وجود آمده در بازار سیگار لایه اولیه در شبکه توزیع که تولیدکنندگان و عمده فروشان اصلی هستند، فعالیتشان توسط واحد‌های نظارتی مورد بررسی و کنترل قرار می‌گیرد، اما در مورد لایه‌های بعدی که شامل خرده فروشی‌ها می‌شود نظارت و کنترلی وجود ندارد و طبیعی است که دلالان و واسطه‌گران از این آشفتگی به نحو مطلوب استفاده می‌کنند و برخی واحد‌های فروش نیز دست به سودجویی می‌زنند؛ بنابراین وضعیت فعلی بوجود آمده به دلیل نبود نظارت بر شبکه خرده‌فروشی سیگار توسط دستگاه‌های نظارتی است که موجب شده کار به گونه‌ای پیش برود که توزیع کنندگان لایه نهایی عرضه، پاکت‌های سیگار را با قیمتی بالاتر قیمت درج شده به واحد‌های فروش توزیع کنند و هر یک از این واحد‌ها نیز که عمدتا مجوز فروش ندارند، بر اساس منطقه‌ای که در آن مستقر هستند، کالای خود را به مشتریان عرضه کنند.

بند جنجال برانگیز الحاقی ۷ تبصره ۶ لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی در خصوص عوارض سیگار که منجر به افزایش قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل و سیگار وارداتی از ابتدای سال ۱۳۹۷ و موجب شد سوء استفاده‌کنندگان دست به خرید و احتکار بزنند تا با آغاز سال جاری و اجرای لایحه بودجه به بهترین شکل از آب گل آلود ماهی بگیرند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/04/17
دولت در هر کاری دخالت می کند قیمتها سر به فلک می کشد ، در این مورد بذارید قیمت سیگار ده برابر شود شاید کسانی که توان مالی ندارند نخرند و سالم بمانند .
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/04/17
واقعا جواب این نابسامانی آشفته بازار با چه کسی است
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/04/17
سانسور چی بنویس که بهمن بو گندو را دخانیات ۴۰۰۰تومان کرده یعنی ۱۵۰ درصد ولی خارجی ها ۵۰ درصد گران شدن.بنویس ونترس .
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/04/17
همین الان شرکت بهمن تو شهر من هیچ پخشی برای خورده فروش نداره و فقط به توزیع کننده های بزرگ میده اونها هم قیمت دوبرابر کردن هرچی زنگ میزنی میگه پخش نداریم بعد میگن خورده فروش تفصیر کاره خود شرکت با یه فروشنده بزرگ لابی میکنه کلی سود میزنه به جیب
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/04/17
مملکت بی مدیر همینه که هست رها شده ساحب نداره
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1397/04/18
فویل هم وارد میکنین!!! وای بر این مملکت!
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1397/07/08
مملکت بی در پی کرهمینه هرروز افزایش قیمت چیزی به اسم کاهش وجودنداره تاکی میخاین به هربهانه ای جیب مردم بدبختوخالی کنین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج