تاثیر قیمت دلار بر خروج کارگران افغان از ایران
۷۴۴۰۴۷
۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱
۱۴۶۷۹ 
در روزها و هفته‌های گذشته همزمان با افزایش قیمت دلار در ایران، گزارش‌هایی درباره خروج هزاران کارگر افغان از ایران منتشر شده است.

عصر ایران نوشت: در روزها و هفته‌های گذشته همزمان با افزایش قیمت دلار در ایران، گزارش‌هایی درباره خروج هزاران کارگر افغان از ایران منتشر شده است.

دلیل این خروج آن طور که کارگران افغان گفته‌اند کاهش ارزش ریال ایرانی در برابر ارزهای خارجی به ویژه دلار است.

با وجودی که در هفته‌های گذشته خط تجارت مرزی دلار با ایران از سوی افغان‌ها رونق گرفته و تخمین‌ها حاکی از ورود روزانه 3 میلیون دلار از افغانستان به ایران حکایت دارد، اما به نظر می‌رسد از سوی دیگر زندگی برای ده‌ها و شاید صدها هزار شهروند افغانی که در ایران کار کرده و خرج خانواده‌هایشان را در افغانستان تامین می‌کردند، دیگر در ایران به صرفه نیست.

تاثیر قیمت دلار بر خروج کارگران افغان از ایران

دلار طی 4 ماه گذشته از رقم 4 هزار تومان در بازار آزاد غیررسمی ایران به حدود 8 هزار تومان – و گاه بیشتر- رشد قیمت داشته و این اتفاق باعث شده ارزش تبدیل ریال ایرانی به "افغانی" (واحد پول افغانستان) افت شدید داشته باشد، به نحوی که پیش از عید نوروز امسال (سال 1397) هر یک میلیون تومان ایرانی معادل 15 هزار افغانی بود اما با دلار 8 هزار تومانی همین رقم به 7 هزار افغانی تقلیل یافته است.

رقم دقیقی از میزان کارگران افغانستانی شاغل در ایران در دست نیست اما تخمین‌ها از حدود 1 میلیون نفر تا حتی بیش از 2 میلیون نفر حکایت دارد.

این شرایط برای کارگران افغان که در ایران شاغل‌اند و می‌خواهند خرج خانواده‌هایشان در افغانستان را تامین کنند، دشوار شده است در حالی که انگیزه ادامه حضور شهروندان افغان که با خانواده‌هایشان در ایران زندگی می‌کنند شاید به اندازه کارگران افغانستانی گروه نخست، متزلزل نشده باشد.

مساله حضور کارگران افغان در ایران ار سال‌ها و دهه های پیش همواره موضوعی مطرح و مناقشه برانگیز بوده است؛ برخی‌ها در ایران نگاهی منفی به این حضور دارند در حالی که عده دیگری با اشاره به کار بیشتر و حقوق (احتمالا) کمتر برای کارگران افغان حاضر در ایران، معتقدند این حضور از منظر بهره‌وری برای اقتصاد ملی نه تنها آسیب‌زا نیست بلکه منفعت‌هایی هم در پی دارد.

با این حال همان طور که در همه کشورهای جهان مساله کار مهاجران برای بومی‌ها یک موضوع پرچالش است، این حضور در ایران نیز مساله‌ای مناقشه برانگیز بوده است و شاید بسیاری از کارگران ایرانی از اینکه احتمالا رقبای افغان آنها کشور را ترک کنند، شادمان شوند، چون این اتفاق به معنای فرصت‌های بیشتر شغلی و در آمدی برای آنهاست.

اما در حوزه کارفرمایان شاید چنین نباشد و بسیاری از کارآفرینان و کارفرمایان از اینکه کارگران کم‌حاشیه و زحمت‌کش افغان کشور را ترک می‌کنند و آنها از این پس مجبور خواهند بود حقوق‌های بیشتری را به کارگرانی بدهند که شاید به اندازه کارگران افغان سخت‌کوش نباشند، نگران باشند.

با وجود انتشار گزارش‌هایی از خروج تدریجی کارگران افغان از ایران، اما هنوز رقم دقیقی از سوی مراجع رسمی درباره آن اعلام نشده است؛ با این حال می‌توان حدس زد که میزان کارگران افغان در ایران هیچ‌گاه به رقم صفر نرسد چون افغانستان علاوه بر اوضاع نابسامان اقتصادی گرفتار معضل امنیتی هم هست و بسیاری از کارگران افغان در تصمیم‌گیری درباره حضور یا عدم حضور در ایران مساله امنیتی و نبود شغل (حتی با درآمد کم) در افغانستان را نیز در نظر دارند.

بسیاری از کارگران افغان شاغل در ایران ترجیح می‌دهند پیش از ترک ایران مقصد دیگری را جایگزین ایران کنند و برای مثال به کشورهایی چون امارات یا ترکیه و یا حتی کشورهای اروپایی مهاجرت کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1397/04/19
خوشبحالشون ...کاشکی ما هم میتونستیم بریم .....
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1397/04/19
رفتیم پایین افغانستان،چی بگیم،سرنوشت ماهم این بود
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1397/04/19
برید عزیزانم برید که برنگردید ...
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1397/04/19
خوب الحمدتله یه جابی ارزشی پول ایران بدردخوردباعثشم همین افغانیابودن وهرگاه ملت ناراضی بیکاری زیادواقتصادپایین باش ارزش پوکشورمیادپایین مثل الان وشما۱صفرکم گذاشتی۱۰ملیون چطورمیگی ۱ملیون پارسال نمایندگان گفتن بیش از۳ملیون شغل وفقط توکارهای ساختمانی اشغال کردن وبیکاروچندبرابران توشغلهای دیگه و۱۶ملیون افغانی درروزکم کم۵میلیاردلیتراب مصرف میکنن وومصرف استانداردبالای۱۵۰لیتراب وچطورمیگین۱ملیون افغانی هست خوابین یاخودتون زدین به خواب واین تعدادباعث این میش به هرایرانی بالای۲۰۰ملیون تومان ضرربزنن واین صابکارپیمانکارخاین سواستفادگربی غیرت بی عرض ووطن وهم وطن فروش بگومی ارزایران وایرانی به خاطروبهانه کارگرارزان افغانی خارجی بفروشی لعنتی وبه قول هیلتراز۱۰تاتیر۹تاش وبه خاین زد۱به دشمن همینها بدبختهابه چندسال نرسیدکشورتون میگیرن
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1397/04/19
ان شالله هر چ سریعتر شاهد خروج همه افاغنه از مملکت ایران باشیم و انروز را جشن سراسری بگیریم
آمین
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1397/04/19
مسولان ایرانی که نتوانستند افغانها رااز ایران بیرون کنند باز دم ترامپ خان درد نکنه که با اعمال تحریم و فشارباعث خروج افغانها از کشور شد، مسئولان مرزی خواهشا با این عزیزان بدرفتاری نکنیدچون تا چند وقت دیگه ماهم باید برای انجام کار به ان کشور مهاجرت کنیم.
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1397/04/19
کار بجایی رسیده که دیگه افغانی ها ایران را برای کار و زندگی کردن قبول ندارن
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1397/04/19
انصافا 3میلیون افغانی فقط تو عسلویه هست
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/04/19
به حق علی هیچ افغانی توایران باقی نمانه یاعلی خودت کمک کن یاحسین دستم به دامنت به حق امام هشتم همه بره بره یاامام رضابره خداکمک کن زودتربره
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1397/04/19
ناراحت نباشند دولت مثل بیمه سلامت به دادشان می رسه؟
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1397/04/19
مسلماوجودکارگران افغان برای سرمایه داران وکارفرمایان مفیدوبرای قشرکارکرمضراست وچون گروه اول ازنورچشمان هستنددولت ازانهاحمایت می کند دیگه هرچه بشه فرق نمی کنه چون کشورماگورستان شده ونابودواقعی خواهدشد
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1397/04/19
واقعا متأسفم این حرف رو میزنم ولی امیدوارم با سلامتی همه افغانی های عزیز از ایران بروند شاید گران شدن دلار خیلی تأثیر منفی داشته باشه ولی در این مورد مثل اینکه تأثیر مثبت گذاشته
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1397/04/19
وضیعت آنقدر خرابه که این انسانهای سخت کوشم نمیتونن اینجا دوام بیارن. ...
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1397/04/19
من 20تا کارگر داشتم همشون رفتن حالا موندم چی کار کنم کارم رو تعطیل کردم
United States
19:54 - 1397/04/19
بیچاره کارگر ایرانی نه میتونه جایی بره نه میتونه به کم بودن حقوقش اعتراض کنه
نه میتونه حقوقشو ماه به‌ماه به موقع بگیره
خارج از کشور هم بخواد بره برا کار میگن ایرانی هستی !!!!
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1397/04/19
خدا رو شکر خدا کمک کنه همشون برن لااقل یکم از بیکاری کم بشه دولت که کاری واسه بیرون کردنشون نمیکنه شاید اینطوری برگردن افغانستان اگه بمونن هرکدومشون 5تا 6 بچه دارن زن ایرانی هم گرفتن چند سال دیگه اینا میشن اسراییل بچه های ما میشن فلسطینی
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/04/19
دولتمردان خجالت بکشید افغانها هم خوشحال کننده است هم ناراحت کننده است
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1397/04/19
چقدر بدبختیم ما...ده میلیون ریال ایران==هفت هزار افغانی؟!!!!!به کجا داره میره اقتصادمون....
Iran, Islamic Republic of
22:29 - 1397/04/19
بزارید برن تا ایرانا نگرفتن این برادرانه افقانتون
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1397/04/19
مملکت رو باش به فلاکت افتادیم از رو نمیریم
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1397/04/19
ازماست که برماست شما با این تحلیل چه میخاهید بگوید یعنی کارگر ایرانی مفت خور و تنبل می باشد و از پس کاری که کارگر افغانی انجام می دهد بر نمی آید در کشور ما کدام حمایت از کارگران ایرانی انجام شده است .
United States
11:49 - 1397/04/25
دستتون درد نکنه برادران افغان شماها خیلی زحمت کشیدن توی ایران خداوند شماهارو صبرجمل بده آن شالله ک هرجایی دنیا برین سرفراز باشین هرجایی ک میرین غیرتونو نشون بدن وای بحال ما ایرانیا ک مفد خوردم مفد خوابیدم هی پشت سرشماها حرف زدیم خدا مارو ببخشه گناه شماها مارو گیرفته شما اینقدر

خوبین ک ما حسودمان میشه وای بحال ما

گناه شماها مارو گیرفته


بدبختی میکشیم شرم میخورم ایرانی هستم
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1397/05/12
... هر چ بدبختیه ب خاطر بیکاریه..افغانیای همه جا رو گرفتن برای ایرانی کار پیدا نمیشه...بهتر ک گورشونو گم کتند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج