زادروز نعمت الله آغاسی؛ لاله‌ای در لب کارون
۷۴۸۳۸۲
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
۱۶۵۱۱ 
لاله زار را با او می‌شناختند، نمادش بود، سرشناس‌تر از داوود مقامی، حسن شجاعی، جواد یساری، عباس قادری و بسیاری دیگر. انگار آمد تا طعنه بزند به خوانندگانی که کافه‌های مجلل، پاتوق شان بود، لاله زار را تبدیل کرد به مرکز موسیقی مردمی.

روزنامه همدلی - مهدی فیضی‌صفت: لاله زار را با او می شناختند، نمادش بود، سرشناس‌تر از داوود مقامی، حسن شجاعی، جواد یساری، عباس قادری و بسیاری دیگر. انگار آمد تا طعنه بزند به خوانندگانی که کافه های مجلل، پاتوق شان بود، لاله زار را تبدیل کرد به مرکز موسیقی مردمی.

لاله‌ای در لب کارون

رادیو و تلویزیون ملی ایران تا مدت ها اجازه پخش آهنگ های خوانندگانش را نمی داد اما به دستان مردی از دزفول، مردم عشق موسیقی را سُر دادند به کافه های لاله زار؛ نعمت الله آغاسی. شد اولین خواننده لاله زاری که رادیو و تلویزیون، صدایش را پخش کرد. با همان پای شَل، کشان کشان می رفت روی صحنه، دستمال سفیدش را در هوا می چرخاند و مردم را سرِ ذوق می آورد. دوستش داشتند، با همان قیافه شهرستانی، ابروهای به هم پیوند خورده و موهایی که انگار هیچ وقت رنگ شانه را ندید.

نعمت الله آزموده مشهور به آغاسی 29 تیر 1318 به دنیا آمد، پدرش اهوازی بود و مادرش دزفولی، یک بچه اصیل جنوبی، بوی شرجی را با خود به تهران آورد، «لب کارون»اش بمبی بود که در آسمان موسیقی ایران ترکید، هنوز که هنوز است زمزمه اش می کنند و از یاد نمی برندش. آهنگ های ماندگار زیادی داشت که هر کدام بارها و بارها توسط خوانندگان سرشناس موسیقی پاپ بازخوانی شد. محبوبیتش اعجاب انگیز بود، شاید فراگیرترین نام موسیقایی سال های پیش از انقلاب، حتی آهنگسازان نامداری که کافه های لاله زار را در کلاسِ خود نمی دیدند، بدشان نمی آمد آثارشان را با صدای آغاسی به گوش مردم برسانند.

لاله‌ای در لب کارون

شاهد مثال‌شان اسفندیار منفردزاده است، آهنگ فراموش نشدنی «جمعه» را ساخت، آهنگی با ترانه ای خاص که با صدای مرحوم فرهاد مهراد ضبط شد، منفردزاده می‌خواست اثر ویژه اش بیشتر شنیده شود، خواننده زن مشهور آن سال ها «جمعه» را دوباره خواند اما حتی شهرت و محبوبیت او نیز ارضایش نکرد، به سراغ مرحوم ناصر تبریزی رفت، آهنگسازی که با آغاسی همکاری می کرد، منفردزاده قصد داشت «جمعه» را با صدای خواننده لاله زاری ضبط کند چون می دانست هیچ کس به اندازه او در قلب مردم راه ندارد، هر چند به دلایلی این اتفاق رخ نداد.

به سبک خیلی از خوانندگان مشهور آن زمان، راهش به سینما باز شد، مرحوم منوچهر نوذری دعوتش کرد شانسش را در هنر هفتم هم امتحان کند، هشت فیلم بازی کرد، فیلم هایی که شاید از جنبه هنری حرفی برای گفتن نداشتند اما نام آغاسی کافی بود تا مردم صف ببندند جلوی باجه های بلیت فروشی، عشق شان شنیدن صدایش بود وقتی چشمانش را می بست و آواز سر می داد.

بعد از انقلاب به سرنوشت بسیاری از هم صنفانش دچار شد، نگذاشتند بخواند و برود روی صحنه، مثل حبیب محبیان، مثل ناصر ملک مطیعی و مثل محمدعلی فردین. دو سال مانده بود به رفتنش، مجوز گرفت، سال 82 آخرین کنسرتش را برگزار کرد، دقیقا همان جایی که کارش استارت خورد؛ تئاتر پارس در لاله زار. استقبال، وصف نشدنی بود، مردم، لاله زار را بستند؛ اتفاقی که به معنای ممنوعیت دوباره آغاسی بود.

لاله‌ای در لب کارون

اطرافیانش می گفتند مرد با دین و ایمانی بود و نماز سرِ وقتش ترک نمی شد، چند سال آخر عمرش رفت کرج، همان جا ماند و در غربتِ خانگی درگذشت. در آخرین روزها هیچ شباهتی به یکه تاز صحنه ها نداشت، با عینک ته استکانی و لب های چروکیده، زل می زد به روبرو اما انگار نمی دیدت، 14 آبان 1384، سکته مغزی از پای درش آورد. مردم اما برایش سنگ تمام گذاشتند، با شکوه هر چه تمام تر بدرقه اش کردند، استقبالی عظیم تر از روزهایی که پای سِن برایش کف می زدند و هورا می کشیدند. در اوج محبوبیت و شهرت هم مردمی بود، می دانست دنیا به او وفا ندارد وقتی می خواند «بتراش ای سنگ تراش، سنگی از معدن درد بهر مزارم بتراش»، تراشیدند برایش، گذاشتند روی تنِ زیر خاک رفته اش در امامزاده طاهر کرج، دور از هیاهوهای تهران. 

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/04/30
خدابیامورزازلب کارون چیزی ازخشکی نمونده
United States
16:45 - 1397/04/30
ایشالا الان تو بهشت داره کنسرت میذاره
Netherlands
17:32 - 1397/04/30
روحش شاد،یاد بگیرید اسم خواننده هارو بنویسید،گوگوش به همین راحتی،سلامت باشه
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1397/04/30
لب کارون چ گل بارون
یادش بخیر پسر عمه مامانم چهل پنج اینا سن دارع اینو تو عروسی مامانم اینا خوندع بود فیلمشو دیدیم پوکیدیم ع خندع:))
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/04/31
خواننده محبوب مرحوم پدرم بود..هرجا اسمشو هم مسشنوم سریع یاد بچگیام و آغاسی شنیدنای تو مسافراتامون و آوازخوندن بابام میوفتم...روح هردوشون شاد....
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1397/05/01
آدما دیگه هیچوقت مثل گذشته نمیشن،آغاسی رو از ته دل دوست داشتند ،البته اونم مطمئنا آدم خوش قلبی بوده وگرنه آنقدر به دل مردم نمی نشست ،اما الان دیگه کسی آنقدر دوست داشتنی نیست ،آدمها حوصله کسی رو ندارن .

خدابیامرزش ،منم یاد پدرم می افتم چقدر آغاسی رو دوست داشت .
Iran, Islamic Republic of
05:09 - 1397/05/02
یکی از بدترین اتفاقات برای خوانندگان اون دوره این بود که تا دیروز هنرمند بودن یهو ورق برگشت و این بندگان خدا بی دلیل شدن خلافکار و سیاسی و ممنوع الکار چی کشیدن این طفلکا همون هنری که تا دیروز براشون اعتبار بود شده بود باعث مجرم شدنشون واقعا هنرمندان اون دوره قشری بودن
که هیچ فکری براشون نکرده بودن و عمر و زندگی و هنرشونو به باد دادن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج