روانچی: منتظر دیدار روحانی و ترامپ نباشید
۷۵۷۰۴۵
۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
۶۶۷۵ 
خبرگزاری ایسنا؛ با مجید تخت روانچی؛ معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک گفتگو کرده است.

خبرگزاری ایسنا؛ با مجید تخت روانچی؛ معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک گفتگو کرده است.

روانچی: منتظر دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک نباشید

بخشی از گفتگو با تخت روانچی:

شما به‌عنوان معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری احتمال مذاکره با آمریکا را با توجه به سخنان آقای روحانی در گفت وگوی تلویزیونی اخیرشان که در آن، انجام مذاکره را به پرداخت غرامت ۶۰ سال دخالت آمریکا در امور ایران و نیز صادق‌بودن آمریکایی‌ها موکول کردند، تا چه اندازه شدنی می‌دانید؟

تخت‌روانچی: آقای ترامپ در صحبتی که درباره مذاکره با ایران کرده است، جدی نیست. اگر جدی بود سه ماه پیش زیر توافقی که دولت کشور خودش آن را امضا کرده بود، نمی‌زد. درست است که دولت‌ها عوض می‌شوند اما نمی‌شود که با تغییر هر دولت، سیاست‌های یک کشور عوض شود؛ در این صورت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

فرض کنید آمریکا با کشور دیگری به توافقی رسید، دو سال دیگر یا شش سال دیگر که آقای ترامپ کنار برود، دولتی از یکی از دو جناح آمریکا بر سر کار بیاید و بگوید این قرارداد را قبول ندارد؛ آیا درست است؟ نمی‌شود آمریکا بگوید برجام را بر هم بزند و بعد بخواهد با ایران مذاکره کند.

نمی‌شود که آمریکایی‌ها بیایند در میدان، طرف‌شان را به یک گوشه‌ای هل دهند و بعد بگویند حالا بیایید باهم صحبت کنیم. این کارها از دید ما نشانه جدی‌نبودن آمریکایی‌ها است. حرف ما به آنان این است که شما بازی را به هم زده‌اید؛ وگرنه به قول آقای روحانی ما نه‌تنها یک‌بار که چند دور با نماینده آقای ترامپ در مذاکرات برجام صحبت کردیم.

یک بار آقای ظریف، تیلرسون و بقیه نمایندگان جلسه‌ای برگزار کردند، بعد از آن هم چندین جلسه کمیسیون مشترک برگزار شد که نمایندگان دولت آقای ترامپ در آن جلسات حضور داشتند، بنابراین ایشان موضوع جدیدی را مطرح نکردند فقط ژستی که می‌گیرند به نظر برسد که این آقا صداقت و رویکرد جدیدی دارد، که به نظر من نه رویکرد جدیدی است و نه صداقتی در کار است.

همچنین آقای روحانی گفتند بیایید در مورد مشکلات مذاکره کنیم و خسارت‌هایی که طی بیش از شصت سالی که از کودتای ۲۸ مرداد گذشته را به مردم ایران پرداخت کنید. پیش‌بینی نمی‌کنم که این گفت‌وگویی که ترامپ می خواهد هرگز پا بگیرد، برای اینکه بنیان‌هایی که برای این گفت‌وگو لازم است وجود ندارد.

شما بیانیه اخیر کاخ سفید در مورد بازگشت تحریم‌ها را ملاحظه کنید. دو بخش دارد؛ یک بخشش فنی است که می‌گوید چه تحریم‌هایی باز می‌گردد و یک بخش دیگر مقدمه و موخره دارد که به نظر من از الفاظ زشت و غیردیپلماتیک در مورد ما استفاده کرده است. می‌شود کسی بگوید می‌خواهم با شما مذاکره کنم‌، فردایش توهین کند؟ آیا این دو مورد با هم می‌خواند؟

همان روزی که آقای ترامپ گفتند با ایران مذاکره بدون پیش شرط خواهند داشت، دو ساعت بعدش وزیر خارجه ایشان پیش شرط‌هایی مطرح کردند، ‌چطور می‌شود ایران به این حکومت اعتماد کند؟ اصلاً بحث ایران را کنار بگذارید، سوال این است که در روابط بین‌الملل چطور می‌شود به این کشور اعتماد کرد؟

در روابط بین‌الملل یکنواختی در موضع یک اصل است چرا که غیر از آن، ضد اعتماد است. وقتی همه این موارد را کنار هم می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که این آقا در کارهایش جدی نیست و کسی که می‌خواهد در جلسه مذاکره تحکم کند به درد گفت‌وگو نمی‌خورد. اصلا اگر این گفت‌وگو انجام نشود، بهتر است.

پس منتظر دیدار دو رییس‌جمهوری ایران و آمریکا در نیویورک نباشیم؟

تخت‌روانچی: نخیر. من خودم فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد. نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. بهرحال شخصاً زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینه آن فراهم نیست.

اخیراً آقای واعظی مطرح کرده‌اند که در سفر قبلی رئیس‌جمهوری به نیویورک، آقای ترامپ هشت‌بار به صورت تلفنی درخواست دیدار را مطرح کرده‌ است و ما این درخواست‌ها را رد کرده‌ایم. آیا ردکردن درخواست امریکا از طرف برای این انجام شده که احیاناً ما برنامه مشخصی برای این دیدار نداشته‌ایم؟

تخت‌روانچی: اتفاقا زمانی که ترامپ پیشنهاد ملاقات با آقای روحانی را مطرح کرد، ما دقیقا می‌دانستیم که باید چکار کنیم. در سفر قبل به نیویورک، صبح آقای ترامپ سخنرانی کرد و صحبت‌های زشتی علیه ایران داشت، بعد از یکی دو ساعت آنان شروع کردند تلفنی پیغام دادن و دنبال کسانی می‌گشتند که پیغام‌شان را به آقای رییس‌جمهوری برساند.

وقتی دیدند به نتیجه نمی‌رسند و جوابی به آنها داده نمی‌شود از شخص ثالث برای انجام شدن این کار کمک گرفتند. پاسخ ما روشن بود؛ سیاست تقابلی با سیاست تعاملی همزمان پیش نمی‌رود و بر این اساس پاسخ ما منفی بود. عرض کردم که الان هم شرایط همانی است که بود. به نظر من حتی از شرایط پارسال هم بدتر است، چرا که ترامپ از برجام بیرون آمده و تحریم‌ها را بازگردانده است.

چه انتظاری می‌توان از کسی داشت که از تعامل بین‌المللی خارج شده و حالا می‌گوید بیایید گفت‌وگو کنیم. فرقی نمی‌کند که این دو رییس‌جمهوری در نیویورک باشند یا مثل پیشنهاد اخیر آقای ترامپ یکی از آنها در واشنگتن و دیگری در تهران باشد. من دلیلی برای گفت‌وگوی میان آقای روحانی با ترامپ نمی‌بینم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1397/05/19
عدم مذاکره یعنی ادامه وضع فعلی.
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1397/05/19
خوبه خودتون میدونین که مردم خواهان مذاکره اند چون به شدت از نظز اقتصادی و روحی در فشارند ولی دزدا اجازه نمیدن، در این بین هر چی که به صلاح ملت و باعث خوشحالی میشه ازشون گرفته شده
تا دیروز بهانه ارز مسافرتی امروط بلیط هواپیما، خدا لعنتتون کنه
Germany
12:37 - 1397/05/19
چشم میمونیم ببینیم ترازامی چی میگه
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/05/19
ما منتظر دیدار نیستیم . شما لحظه شماری میکنید . حتما روحانی نیست که برای مذاکره میره . اون پشت و پناها دیگران را می فرستید
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1397/05/19
کلا انتظاری نداریم شما راحت باش !! کار بزرگ از ادمهای کوچیک بر نمیاد برادرزاده چطورن ؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1397/05/19
شما مشکلات مردم حل کنید یه ثبات اقتصادی ایجاد کنید بعد هر کاری دلتون خواست انجام بدید با سپاس
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1397/05/19
... ازکوچک تا بزرگتان که فقط به فکر خودتان هستید
مردم دارن بخورن ندارن برن بمیرن .....
France
12:53 - 1397/05/19
بسه دیگه جرف نزن روانچی عراقچی
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1397/05/19
آره بابا, مرگ بر آمریکا, اصلا گور بابای مردم ایران که دارن با بدبختی دست و پنجه نرم میکنن, خودتون که وضعتون خوبه, مردم هم بیخیال, اصل خودتونید.
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1397/05/19
زمانی درخواست مذاکره میکنید که دیر شده کار همیشتونه مثل قبول قطعنامه
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1397/05/19
آقای روانچی چراشمامی ترسید بگذارید برآی یک مرتبه هم شده آقای روحانی وترامپ دیدارکنند شاید خداخواست وعدو سبب خیرگڔدیدو بهانه را از دشمن که ایران حاضربه مذاکره نیستدبگیرید
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/05/19
مذاکره نکنید مهم نیست.....زیر بار استکبار نروید ...اما ..‌‌.
برنامه اتان برای برون رفت این مملکت از انزوای تاریخی و جهانی
چیست؟
برنامه اتان برای مردمی که از گرسنگی و بیکاری به نابودی رسیده اند چیست؟؟
مرگ را خودتان حواله همه جهان بکنید اما این حرف ملت نیست...مردم ما قبل از اینکه بخواهند مرگ را به وفور به دیگر نقاط جهان صادر بکنند خود اسیر مرگی فجیع دچار گشته اند...
مذاکره که معنیش تسلیم نیست ...مذاکره روندی است برای بهبهود وضعیت و کاهش تنش و ایجاد صلح و امنیتی پایدار میتواند باشد...
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/05/19
فقط منتظر دزدی باشید .....
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1397/05/19
ازبرادرزادتون چه خبرمعاون بانک مرکزی ...
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/05/19
آقای روانچی او مشکل اون فامیلت که دلارها را برده بعداظهار نظر بکن..
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/05/19
من بيشتر منتظر اينم كه ببينم خدا كى ميخواد جواب شما كه مردم و جامعه رو بدبخت كرديد بده؟!!!
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1397/05/19
زود قضاوت نکنید چون درنهایت راهی جز مذاکره و توافق با آمریکا نیست
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1397/05/19
آقای روانی آقای عراق چی کجاست رساناها را که میشناسی بگو خودش را معرفی کند به مردم.
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1397/05/19
یعنی منتظر گرانی دوباره باشیم
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1397/05/19
راست میگید همیشه باید منتظر بدتر شدن اوضاع بود . ....
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1397/05/19
عراقچی چی شد اون رفته دنبال آزاد کردن برادر زادهاش ؟
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1397/05/20
مثلا اگر دیدار داشته باشن دنیا به هم میخوره مثل دو تا آدم متمدن بشینن باهم صحبت کنن چی میشه ....
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1397/05/20
تو دیگه ازطرف ملت ایران نظر نده
Greece
14:21 - 1397/05/20
برای مردم فرقی نمیکنه برعکس شما و در نهایت مجبورید برید و میدند راه نجات شما توافق یا عدمش نیست بلکه حمایت مردمه. آیا دارید؟
Germany
13:39 - 1397/05/29
توی این کشور هرکدوم از مسولین یک نسخه می پیچند اصلا معلوم نیست تصمیم گیرنده کیه دولت چکارست توی این هردم بیل بازار ارگانهای که نبایدتوی سیاست دخالت کنندهر تصمیمی دلشون میخواهد میگیرندوهرگاری انجام میدهند کی به فکر فشاری که روی مردم است .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج