توضیح اژه‌ای درباره پیام ویدئویی احمدی نژاد
۷۵۸۰۱۷
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
۱۹۷۹۲ 
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود درباره ویدیوی اخیر احمدی نژاد، تعداد بازداشتی اعتراضات اخیر، پرونده مشایی، استیضاح ربیعی، گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی و...توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر: سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود درباره ویدیوی اخیر احمدی نژاد، تعداد بازداشتی اعتراضات اخیر، پرونده مشایی، استیضاح ربیعی، گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی و...توضیحاتی ارائه کرد.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و بیست و نهمین نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه برای مقابله با مفسدان، چند بازپرس ویژه تعیین شد، گفت: دادستان تهران مامور پشتیبانی این قضات و نظارت بر کار آنها شد. همچنین معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل هم ماموریت های جداگانه ای در این رابطه پیدا کردند.

توضیح اژه‌ای درباره اعتراضات اخیر و پرونده مشایی

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه برای مقابله با مفسدان، چند بازپرس ویژه تعیین شد، گفت: دادستان تهران مامور پشتیبانی این قضات و نظارت بر کار آنها شد. همچنین معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل هم ماموریت های جداگانه ای در این رابطه پیدا کردند.

بیش از یکصد نفر ممنوع الخروج شده‌اند

وی ادامه داد: تا به امروز ۶۷نفر از افراد متخلف و متهم دستگیر شده و بازداشت شدند. بیش از صد نفر اعم از کارمند دولت و صاحب منصب و غیره ممنوع الخروج شدند. ۲۵پرونده هم کیفرخواست صادر شده است.

محسنی اژه‌ای اظهار داشت: برای سرعت و دقت در رسیدگی با توجه به محدودیت‌های قانونی موجود، باید استجازه از مقام معظم رهبری می کردیم. در موارد خاصی استجازه مطرح و ایشان هم موافقت کردند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه بعد از موافقت رهبری، نشستی با حضور رییس قوه قضاییه برگزار شد گفت: مقرر شد ۶ شعبه دادگاه با سه قاضی حداقل دارای ۲۰ سال سابقه قضایی تشکیل شود که در چارچوب استجازه این دادگاه ها کار خود را آغاز کنند.

هر مخل اقتصادی مفسد فی الارض نیست

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که مردم قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با مفسدان اقتصادی را تشخیص دهند؟ گفت: قرار شده با نام و نشان و بدون حرف اول اسم و فامیل در دادگاه علنی رسیدگی و منتشر شود. در رابطه با تشخیص مفسد فی الارض هم قانون روشن کننده است.

هر مخل اقتصادی، مفسد فی الارض نیست و در قانون مواد آن مشخص است. اگر قصد براندازی نظام و با علم به ضربه زدن به نظام باشد، از مصادیق جرم‌ مذکور است. در قانون مجازات اسلامی هم موادی در رابطه با مفسد فی الارض مطرح است. به هیچ وجه مسامحه و تخفیف در نظر گرفته نمی شود. امیدواریم‌ با انتشار دادگاه‌های علنی، قاطعیت اثر خود را نشان دهد.

وی در پاسخ به این سوال که اخیرا وزیر کار در مجلس استیضاح شد، اتهاماتی در جلسه استیضاح نسبت به نمایندگان و وزیر سابق مطرح شد، آیا مدعی العموم به این موضوع مورد می کند؟ گفت: در ماده ۶۰۶ قانون تعزیرات آمده است که کسانی که از ارتشا، اختلاس و جرایمی از این دست اطلاع داشته باشند، موظف به اطلاع رسانی به مراجع مربوطه هستند. در قانون آمده است اگر اطلاع ندهند طبق قانون انفصال موقت و مجازات حبس تعیین شده است. اگر کسی از مدیران و کارکنان و روسای سازمان ها اطلاعاتی دارند، قانونا موظف هستند به مراجع مربوطه اطلاع رسانی کنند.

اگر اطلاع ندهند خود آن فرد به عنوان متهم تحت تعقیب قرار می گیرد. به همه مدیران می گوییم اگر اطلاعاتی دارید بگویید و گرنه مدعی العموم می‌تواند از این طریق اعلام جرم‌ کند. به دادستان هم سفارش شده است اگر کسانی اطلاعاتی می گویند نسبت به آنها توضیح خواسته شود. اگر دلیل و مدرک محکمه پسندی داشتد، موظف به اطلاع رسانی بودند.

چنانچه مدرکی دارید و الان اعلام کردید باید توضیح دهید. مطالب که در مجلس مطرح می شود، در قانون مجلس هم آمده است که خود هیات مجلس باید تشخیص دهد که در راستای وظایف نمایندگی بوده است یا خیر.

رئیس سابق بانک مرکزی احضار و بازداشت نشده است

وی ادامه داد: هیات(رئیسه) خود مجلس باید در مورد آن مطالب روز استیضاح نظر بدهد و سپس دادستانی به عنوان مدعی العموم ورود کند.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هفته پیش معاون سابق بانک مرکزی دستگیر شده است، در راستای تحقیقات تکمیلی بر روی افراد بیشتر از جمله رییس سابق بانک مرکزی آیا این فرد احضار شده است؟ دستگیری این فرد در راستای پرونده اقتصادی اخیر مطرح است؟ گفت: اینکه دستگیری در دستور کار هست یا نه زمانی مطرح می شود که در تحقیقات مشخص شود و اتهامی بر روی این فرد لحاظ شود، تا این لحظه به عنوان مطلع و شاهد نیاز به احضار مطرح نشده است و تا کنون وی احضار نشده است. بازداشت هم با توجه به عدم احضار مطرح نیست.

پرونده مشایی تعیین وقت نشده است

وی در رابطه با تشکیل پروند برای محمود احمدی نژاد گفت: برای احمدی نژاد پرونده تشکیل شده است و در دست بررسی است و مثل گذشته می‌گویم که باید صبر کرد و زمان ان هم معلوم نیست.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره ویدیوی اخیر احمدی نژاد که در آن روسای قوای سه گانه را مسئول ایجاد وضعیت نامطلوب کشور دانست و خواستار کناره گیری آقای روحانی شد و اینکه آیا احمدی نژاد احیانا با بیان این طور مطالب مرتکب جرمی شده است؟ گفت: بله اتهامی متوجه وی هست زیرا جنبه عمومی دارد. او به کسی گفته برو. آن فرد هم کنار نمی‌رود و چیز سختی نیست و نباید به این چیزها توجه کرد. هنوز اتفاقی در این پرونده رخ نداده است.

محسنی اژه‌ای در خصوص صحبت های امام جمعه لواسانات که گفته بود قوه قضاییه نمره خوبی نمی گیرد، گفت: ممکن است این صحبت ها درست و یا نادرست باشد که به تحلیلی که انجام داده است بستگی دارد.
وی گفت: امر قضا کار سختی است که هر کسی که به دادگاه مراجعه می کند و اگر حکم به نفع او صادر نشود راضی نمی شود در مواردی هم کسی که حکم به نفع او هم صادر می شود راضی نیست.
معاون اول قوه

قضائیه در خصوص تعیین وقت دادگاه در پرونده مشایی گفت: اشکالاتی مطرح بود در پرونده و نمی‌دانم رفع شده یا نه. با این حال پرونده هنوز تعیین وقت نشده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا موضوع گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی صحیح است؟ گفت: داذستان تهران یوسفیان ملا از نمایندگان مجلس که انسان فعالی هم هست را خواست و مدرک را جویا شدند. این فرد هم اعلام کرد که من سخن این چنینی نگفتم. با این حال آنچه در رسانه‌ها مطرح شده است صحیح نیست و برخی از دولتمردان فعلی چنین حرفهایی را با رقم هجده میلیارد اعلام می کردند که نه آن موضوع و نه این صحت ندارد.

وی افزود: قوه قضائیه به دنبال بررسی موضوع تخصیص ارز در ثبت سفارشات است. وی ادامه داد: در یک زمانی محدودیت و در زمانی ممنوعیت برای ثبت سفارش مطرح بود. افرادی آمدند و اقداماتی انجام ذادند. دست اندرکاران این قضیه چه کسانی هستند، باید مشخص شود چه کسانی ثبت سفارش، ترخیص و واردات را انجام دادند. این ها همان مسایلی است که کار قوه قضاییه را سخت می کند.

تعداد بازداشتی اعتراضات اخیر

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که اخیرا در برخی از شهرها شاهد برگزاری اعتراضاتی بودیم، در کرج هم گفته می‌شود که جوانی با سلاح جنگی کشته شده است، در اعتراضات اخیر چند نفر بازداشت و چند نفر مورد ضرب و جرح قرار گرفتند؟ گفت: در رابطه با زد و خورد با نیروهای انتظامی، معمولا این گونه رفتارها از سوی مردم عادی نیست و عمدتا نفوذی‌های دشمن این کارها را می کنند و مردم باید کار دشمن، نفوذی‌ها و ستون پنجمی ها را از هم تشخیص دهند. دشمن گلوی خود را در این رابطه درید اما موفق نبود.

وی در خصوص تعداد بازداشتی ها گفت: در رابطه با بازداشتی هاب در صحنه در ساعات اولیه با این معنا نیست که اینها بازداشت شده و تا آخر بازداشت بمانند. خیلی از اینها به زندان نمی‌رسند و گاهی برخی هم اشتباهی دستیگر می‌شوند، این معنایش این نیست که اقدامش خلاف قانون است.تعداد بازداشتی که الان در زندان باشند بسیار بسیار کم است.

بازداشتی‌ها هم معمولا لیدرها و یا کسانی هستند که در صحنه جرمی کرده باشند. اگر حقیقتا دشمن بخواهد ادامه بدهد مردم حواسشان باشد که فریب نخورند. اگر جرمی رخ دهد قطعا نیروهای امنیتی و نظامی ورود کرده و برخورد قاطع می کنند.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که شنیده شده رئیس سابق حراست بانک مرکزی قبلی احضار شده است؟ گفت: این فرد احضار شده و از وی تحقیقاتی به عمل آمده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که شنیده شده رئیس سابق حراست بانک مرکزی قبلی احضار شده است؟ گفت: این فرد احضار شده و از وی تحقیقاتی به عمل آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که محمود صادقی نماینده مجلس صحبت هایی در مجلس کرده؛ آیا به آنها رسیدگی می شود گفت: بله این نماینده صحبت های کرده است که هم وزیر اقتصاد الان و هم طیب نیا وزیر اقتصاد سابق به آن جواب داده است این فرد شاکی خصوصی هم دارد و هیئت بررسی مجلس هم گفته که این صحبت ها با وظایف نمایندگی تطابق ندارد و دادستانی باید ورود پیدا کند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره پرونده خسرو تاج و آذرمهر در پرونده واردات خودرو گفت: فرد اولی بازداشت نشده است و اگر وثیقه‌ای صادر نشده، اطلاع ندارم ولی جرو کسانی است که از او تحقیق شده است. نفر دوم بازداشت بود اما اینکه الان آزاد شده یا خیر نمی‌دانم. پرونده‌هایی که در چند استان مطرح بود، همه به تهران احاله شده است. یک بازپرس ویژه برای این قضیه تعیین شده است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا اینکه انبار داروی کشف شده منتسب به دختر نعمت‌زاده است، صحت دارد یا خیر گفت: خبرش را شنیدم اما چون سازمان تعزیرات ورود کرده نمی‌دانم منتسب به آنها هست یا خیر.

یکی از خبرنگاران از محسنی اژه‌ای پرسید شنیده شده پسر آقای نوبخت با مقادیری سلاح بازداشت شده است که سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر چنین چیزی باشد شما دیر یا زود متوجه می شوید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1397/05/21
درود
با شجاعت برخورد کنید...
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1397/05/21
پس یه جوری تمام مدیران از دم بازداشت کنید که همه لابی های بی کران را در کنار رانت از موفقیت خود می دانند
پاسخ ها
MMRK
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
مدیر های پاک هم هستند
بدون نام
-
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
مدیران پاک ؟!!!! مگر نمیدانی سلسله مراتب از بالا به پایین است پس مدیر پاکی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
16:04 - 1397/05/21
تنها چیزی که از دولت و حکومت میخوام اینه که با دزدان و اختلاس گران به شدت برخورد کنه و کلیه اموال و دارایی هاشون رو مصادره کنه تا درس عبرتی باشه برای بقیه. نه این که خودشون و فرزاندانشون با پول مردم زندگی رویایی داشته باشن
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اختلاس گران دانا تر از این حرفها هستند دارایی خود را انتقال بخارج داده اند این قیمت ارز وطلا نتیجه خروج ارز وطلا از ایران است
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1397/05/21
ای کاش اختلاص کنندگان دولت قبل هم با این اختلاصگران بی وجدان بطور علنی محاکمه شوند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
اختلاس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اختلاس درست نه اختلاص
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/05/21
مرگ بر منحرف
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
چه ربطی داشت دیوانه
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/05/21
باید کل اموالشون مصادره بشه. ک این کارم حتما انجام نمیدن. فعلا هر کی زورش بیشتره بیشتر میخوره. مردم هم دارن دست و پای بیخودی میزنن.
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1397/05/21
احمدی نژاد باید هر چه زودتر بازداشت و محاکمه و اعدام شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
اشتباهی منفی داددم
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1397/05/21
خداوکیلی یک سری ازمسولین ابروی شهدارابردند
پاسخ ها
saedTaha
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
مدیرانی که دنبال. تفریح. زیاد. و تجملات هستند پس. مسایل.
معنوی دینی. برایشان مهم. نبوده و برای. فریب کاری. وگولزدن. همکارانش -و مقام بالاترشان ظاهرسازی. و تقیه. میکنند،مردم. هم برایشان پشیزی. نمی ارزند، فقط. خودو. همسران. و فرزندانشان. مهمند، البته. بیشتر. این. مدیران. نالایق. و دزد را که. ناصواب. حکم. فلان. جای. مهم را میگیرند، کسی. مسئول این دزدیهایشان و نالایق. بودنشان. نیست، جز مقام. بالاتر. که. این حکم. راداده، اوهم. باید. جوابگو. باشد، هرکه. باشد،
Iran, Islamic Republic of
18:48 - 1397/05/21
درود بر احمدی نژاد شجاع و عزیز
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/05/21
کنایه استخوان در گلو وخاری در چشم همین احمدی نژاد خودمان بوده است.
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1397/05/21
مسئولین محترم دستگاه قضا وقت آن نرسیده است که چپاولگران بیت المال را به سزای اعمالشان برسانید لطفا از آقا زاده شروع کنید اینها نظا م اسلامی را حاصل خون هزاران شهید است هدف گرفته اند
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1397/05/21
دوای درد خلخالی و دیگر هیچ .
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1397/05/21
هر کسی اطلاعی از تخلف مدیران و مسولان بدهد ،‌ باهاش برخورد می کنند
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/05/21
آفرین....مامردم چیززیادی.ازقوه قضایی نمیخواهیم...پدراین دزدارادربیارید.تاهرچ خوردن .بکشن بیرون.
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1397/05/21
اصلی کاری های منحرفین کثافت را گرفته اند حالا مونده کوتوله مموتی که با مچاله شدنش حتما نتانیاهو کفتار هم دق میکنه
United States
23:11 - 1397/05/21
بسیار عالی درود..... قانون و حق رو اجرا کنید
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1397/05/22
باید مانند اول انقلاب برخورد انقلابی با این مفسدان کرد.الان شرایط مانند اوایل انقلاب نیاز به برخورد قاطع داریم.کاش خلخالی زنده بود.فردی که به خاطر انقلاب خود را در معرض تهمتها قرآر داد ولی حافظ شرایط انقلاب شد.
United Arab Emirates
00:47 - 1397/05/22
محسنی اژه‌ای گفت: "داذستان تهران، یوسفیان ملا از نمایندگان مجلس که انسان فعالی هم هست را خواست و مدرک را جویا شدند. این فرد هم اعلام کرد که من سخن این چنینی نگفتم. با این حال آنچه در رسانه‌ها مطرح شده است صحیح نیست." پس به این ترتیب محکمه‌ی این فرد با تشویشی که در اذهان عمومی کرد و سوژه‌ی رسانه های داخل و بیگانه شد، تمام شد! .البته با یک جمله‌ی تشویقی! اینکه: آقای یوسفیان ملا نماینده‌ی فعالی است!!
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1397/05/22
فقط حرفای شما صحت دره و بس !!
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1397/05/22
درود و سپاس بیکران بر بزرگ مرد ایران دکتر محمود احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1397/05/22
چرا نظرای دلبخواهیتو میزاری ایندیگه چه نظر خواهیی اون از رسانه ی میلی اینم از برنامه ی میلیت جمع کنید بابا ...
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
والا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج