هیچ شکاف قومیتی در ایران وجود ندارد
۷۵۸۴۵۴
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
۱۰۲۲۴
یک جامعه‌شناس ورزشی با اشاره به اتفاقاتی که در دو دیدار هفته سوم لیگ برتر رخ داد: شعارهای نژادپراستانه در حالی در ورزشگاه سر داده می‌شوند که هیچ شکاف قومیتی وجود ندارد.

خبرگزاری مهر: داروین صبوری درباره اتفاقات رخ داده در ورزشگاه آزادی بین دو تیم تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران گفت: زمانی که یک سری از نهادهای اجتماعی از بیرون دچار دستکاری می‌شوند حیات طبیعی خود را از دست می‌دهند. حتی در محیط آزمایشگاهی نیز این شرایط را می‌توانیم تصور کنیم، یعنی موجودات و اشیایی که در محیط آزمایشگاهی قرار می‌گیرند از حیات اولیه خود خارج و تبدیل به موجودات دیگر می‌شوند.

وی در ادامه افزود: در حوزه های اجتماعی نیز همینطور است. نهادهای اجتماعی با توجه به کارکرد و نیاز خود باید باز تولید شوند اما متاسفانه نهادهای اجتماعی در ایران از بیرون دچار دستکاری می‌شوند. در واقع تمام حوزه ها تحت کنترل حوزه‌های سیاسی قرار دارند و اجازه سخن گفتن از نهادهای اجتماعی سلب می‌شود. به عبارتی من به عنوان یک جامعه شناس و یا شما به عنوان ژورنالیست برای مورد مطالعه قرار دادن پدیده‌ها با دشواری روبرو هستیم.

جامعه شناس ورزش در ادامه گفت: نمی توان قبول کرد زمانی که مسئول کمیته هواداری پرسپولیس فردی وابسته به حکومت است شعارها و اتفاقات ورزشگاه‌ها خارج از سلیقه و خشنودی سیاست باشد. شعارهای نژادپرستانه در ورزشگاه آزادی داده می‌شود در حالی که من به عنوان یک جامعه شناس می دانم با توجه به تحقیقات و پژوهش های انجام گرفته هیچ شکاف قومیتی وجود ندارد و هیچ تضادی نیست.

صبوری ادامه داد: زمانی که چنین فضاهایی در ورزشگاه به وجود می‌آید، قرار است بیانگر وضعیت استثنایی شود، یعنی حوزه سیاست می‌خواهد چنین به اذهان عمومی القا کند که شرایط خطرناکی وجود دارد. البته قرار نیست که سیاست از صفر تا صد همراه شود و تنها یک هل کوچک کافی است تا سایر اتفاقات ادامه دار شود.

داروین صبوری در پایان گفت: در ۴۰ سال گذشته در ایران شاهد چنین وضعیتی بوده ایم. زمانی که صحبت از بحرانی شدن ایران می‌شود چه جایی بهتر از میدان ورزش وجود دارد تا اختلاف قومیت‌ها را نشان دهند. چنین وضعیتی دارای حیات طبیعی نیست و سیاست می‌خواهد این را القا کند که ورزشگاه نه تنها جای مناسبی برای ورود خانواده‌ها نیست بلکه مکانی برای ترساندن مردم نیز هست.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1397/05/22
این دعواه ای ساختگی است برای اینکه نذارن خانواده ها برن ورزشگاه
ای بی شرفا
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1397/05/22
اسماعیل بیگی وابسته به حکومته؟
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1397/05/22
وقتی تیم های پرسپولیس واستقلال وسپاهان بوجه میلیاردی از دولت میگیرند واز بیت المال بهره میبرند سایر تیم ها بوجه خیلی خیلی کم میدهند اختلاف بوجود میاید
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1397/05/22
صددرصد درست میگویید.همه این مسائل مهندسی شده است و توسط حاکمیت هدایت میگردد.
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1397/05/22
تبعیض نژادی وجود داره آقای عزیز. مهندس . بخصوص علیه خوزستانی ها .
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1397/05/22
آفرین دقیقا همینه،مردم هوشیار باشید از کجا این اتفاقا کوک میشه
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1397/05/22
این روزا تو همین اخبار....به مردم خوزستان بی احترامی کردن و شما هم چاپ کردید اونوقت میگین اختلاف قومیتی وجود نداره....اگه یه عده شلوغ بازی در اوردن به بقیه خوزستانیا چه که شماها بهشون توهین میکنید....عرب های خوزستان فقط 35درصد جمعیت خوزستانن بقیه اکثرا بختیارین و یا فارسن....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
دوست عزیزم ناراحت نشو.ببخش مارو که باعث این احساس در تو شدیم.
اعراب عزیز آذریها گیلکها و مازنی ها بلوچ و کردها و لرها همه تاج سر ما هستین.
بینام
Kuwait
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
دوست عزیز این امار از کدوم منبع موثق میگی
عربها تو ۹۰%شهرهای خوزستان هستن در صورتی که شهزهای سوسنگرد شادگان دشت ازادگان باوی و,,,جمعیت کاملا عرب داره
ضمنا مگه فقط خوزستان عرب داره؟
جمعیت استان بوشهر یک سوم عرب هستن
کلیه جزایر استان هرمزگان عرب هستن
و همینطور عرب خمسه های استان فارس که بالغ بر ۵۰۰هزار
نفر هستن
ما افتخارمون ایرانی بودنمون و همه اقوام رو برادر خود میدونیم این امار رو صرفا جهت اطلاع شما دوست عزیز گفتم
United Arab Emirates
16:13 - 1397/05/22
نویسنده میخاد بگه محیط ورزشگاه آینه جامعه نیست و یه محیطی که در آن رفتارهای هیجانی و آنی بدون زمینه اجتماعی روی میدهی . و جوهای اخیر ورزشگاهها در بازی استقلال تراکتور و فولا پرسپولیس عوامل حکومت و لیدر های حکومتی بوجود آوردند تا القا بشه که ورزشگاهها برا خانواده ها امن نیست.
اما این تحلیل کوته نگری است و عدم شناخت جامعه و درخواست های مدنی اقوام را نشان میدهد مشکل بزرگتر از آن است انشالاه روزی نشه که کار از کار گذشته و نشریات مرکز نشین این چنین تحلیل های کوته نگرانه و جانبدارانه از سرخ آبی ها داشته باشند .
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1397/05/22
جمعیت عرب ایران
۸ملیون می باشد
به ایرانی بودن هم افتخار می کنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج