چرا عراق نمی‌تواند تحریم‌های ایران را به اجرا بگذارد؟
۷۵۹۸۷۸
۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
۷۹۴۱ 
نشریه پولیتیکو در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر حیدرالعبادی، رئیس جمهوری عراق مبنی بر تبعیت کشورش از تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت، عراق در شرایطی نیست که بتواند از اجرای تحریم ها علیه ایران سخن بگوید.

خبرگزاری تسنیم: نشریه پولیتیکو در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر حیدرالعبادی، رئیس جمهوری عراق مبنی بر تبعیت کشورش از تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت، عراق در شرایطی نیست که بتواند از اجرای تحریم ها علیه ایران سخن بگوید.

این نشریه آمریکایی در ادامه به ذکر دلایل اقتصادی این موضوع پرداخته و می نویسد:

اولا، عراق به گاز ایران نیاز دارد. وزیر برق عراق در جولای سال گذشته اعلام کرد که کشورش حداقل تا 7 سال برای تولید برق به گاز ایران وابسته است. عراق خود از تولید کنندگان گاز است، اما فاقد تاسیسات لازم برای پالایش و تبدیل آن به سوخت مورد استفاده نیروگاه ها برق می باشد.

گاز دریافتی عراق از ایران سوخت مورد نیاز حدود 20 درصد برق تولیدی این کشور را تامین می کند. عراق هم اکنون نیز تنها قادر به تامین 70 درصد از تقاضای داخلی برق خود است. عراق برای پرداخت پول گاز وارداتی و برق خریداری شده به ایران نفت ارسال می کند.

ثانیا، آب عراق نیز وابسته به جریان آب رودخانه های دجله و فرات است که 98 درصد آب های سطحی مورد نیاز این کشور را تامین می کنند. اگر ایران بخواهد، می تواند مسیر 13 درصد منابع آبی عراق را تغییر دهد.

معاون وزیر آب عراق در ماه آوریل گفته بود، 20 تا 30 درصد از آب رودخانه دجله در عراق از ایران سرچشمه می گیرد. اگر عراق از تحریم ها تبعیت کند، ایران به راحتی می تواند جلوی جریان آب عراق را بگیرد.

در دورانی که عراق با بحران خشکسالی روبروست، این تهدید می تواند جدی باشد، به خصوص که ایران نیز به منابع آبی مذکور بیش از همیشه نیازمند است.

ثالثا، ایران عمدا بازار عراق را مملو از کالاهای وارداتی ارزان از جمله مواد غذایی کرده است. این امر موجب شده تا تقاضا برای محصولات کشاورزی داخلی عراق که گرانتر از کالاهای ایرانی هستند کاهش یابد.

حتی اگر عراق واردات این کالاها را متوقف کند، کشاورزان عراقی نمی توانند به میزان نیاز بازار داخلی محصول تولید کنند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1397/05/25
چون با این نرخ دلار که روحانی درست کرده ایران برای عراقیها مثل بهشت شده با چند دلار می آیند ایران مفت میخورند و مفت میگردند ومفت میبرند آن وقت اگر یک ایرانی بخواهد سه روز برود عراق باید حداقل حقوق چند ماهش را هزینه کند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۶
کاربر اصفهانی با تمامی احترامی که برای شما و حقیقت گویی و صدق گفتار سرکار بایستی بگم که اگر می گفتید عراقيها فقط با چند دلار راحت ایران می آیند مفت میگردند مفت میخورند مفت میکنند مفت می برند تازه دو قورت و نیم شان باقی است ...، ....
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/05/25
عراق داره گروکشی میکنه چون مامیلیاردها دلار خسارت جنگ ازش طلبکاریم. گوش به حرف این کارشناس ندید
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1397/05/25
جواب ساده است چون آشغال هاشون را هم ما جمع می کنیم مگه دیوانه هستند قطع رابطه کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۶
قربون همه شما ها برملا مگر نه اینکه یک انسان باید تا زنده هستم دست از کارهای مثلا اونطوری بکشد و بنده راست و ريست خدا شود تا در آخرت اعمال او را کمک کند و به بهشت و حوريان زیبا رو ول باغهای همه رنگ برسد با چند دلار به راحتی آن هم در این دنیا بهشت حقیقی ذت سیر میکند از خوردنی تا دیدنی و کردنی و گفتنی و بردنی وهمه چیزها خود را افضل و ارجع هم میداند آخه برای چی باید قطع رابطه کند هاآآآآ، نه!! نه به هیچی وجه اشتباه نمیکند،
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1397/05/25
دروغ تاکی شما اب نمی دهید و برق نمی دهید پس این اقا چه می گوید
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1397/05/26
خوب هم میتونه بزارموقعش برسه همه تون رابه یه دلارمیفروشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج