با واحد پول ایران بیشتر آشنا شوید
۷۶۰۲۶۵
۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
۹۷۲۱ 
هر چند سالیان طولانی است که تومان واحد پولی ایران تلقی می شود اما مشتقات این واحد پولی در طول تاریخ تغییراتی فراوان را تجربه کرده است.

خبرآنلاین: هر چند سالیان طولانی است که تومان واحد پولی ایران تلقی می‌شود، اما مشتقات این واحد پولی در طول تاریخ تغییراتی فراوان را تجربه کرده است.

امروزه کوچک‌ترین واحد پولی ایران، «ریال» به ذات خود فاقد ارزش مبادلاتی برای خرید و فروش است و فراتر از آن تومان نیز در واحد یک عددی خود قدرت خریدی در بازار را ندارد.

با این حال همچنان در لفظ عامیانه واحد‌های پولی نظیر «قران» و «زار» که مخفف «هزار» است کاربرد دارد.

تفاوت قران با ریال

قران واحد پول ایران در دوران قاجاریه بود. تقسیم‌بندی قران با ریال برابری می‌کرد. هر تومان در زمان قاجار با ۱۰ قران برابری می‌کرد.

نام قران البته کوتاه شده «صاحب‌قران» است؛ لقبی که ناصرالدین شاه قاجار به خود داده بود. قران، اما مشتقات دیگری نیز داشت. هر قران معادل ۲۰ شاهی و هر شاهی معادل ۵۰ دینار بوده است. به این ترتیب هر قران معادل هزار دینار ارزش داشت و از این رو به قران، هزاری یا در زبان عامیانه «زار» گفته می‌شد.

ریال، اما از اوایل قرن حاضر به واحد پول ایران تبدیل شد. هر ریال برابر با صد دینار بود.

سنت استفاده از واژه‌های پیشین به‌رغم تغییر واحد ادامه یافت به طوری که سکه‌های یک ریالی، در زبان محاوره یک قرانی و سکه‌های دو ریالی و ۵ ریالی، «دوزاری» و «پنج زاری» خوانده می‌شدند و کم‌کم با کاهش ارزش پول ایران این واژه‌ها در ضرب‌المثل‌ها برای نشان دادن بی‌ارزش بودن چیزی کاربرد یافت.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1397/05/26
ماردارین مسخره میکنید البته برای دهه هفتا دتا نود خوبه اطلاع داشته باشند ولی بقیه میدونیم چه خوبه که این تیتر زدی بیشتر به فکر ریال ایران باشید قدرش بدونید
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1397/05/26
بی شخصییت ترین پول چهان ،که همیشه مالکان آنرا از 1500باری که کاهش ارزش داده ،در فقان وناراحتی گذاشته،ارزش هر پول از شخصییت حاکمان آن کشور حکایت دارد،پریشان حالی ریال وزار وافسرده بودن مالکان آن نشان از رنجی است که از حاکمان کشور متحمل میشوند
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1397/05/26
کدام پول وباکدامین ارزش وبرابری؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1397/05/26
ایران چیه ک ارزش پولش چی باشه اخه .مسولین خوب میخورن میخوابن ب فکر مردم نیستن
پاسخ ها
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
ایران همون کشوری هست که متاسفانه امثال تو دارین هواشو آلوده میکنین
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1397/05/26
واحد اصلی پول ایران دلار آمریکا است.اجماعٱ صلوات
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1397/05/26
پهن که اشنایی نداره اینجوری که مسولین ما درمورد پول ملی (نه پول اونا چون ظاهرا پول ملی اونها دلاره ) پیش میرن چند وقت دیگه باید یک گونی تراول بدی یک گونی پهن بگیری کاش یک کمی مسولین ما عرق ملی داشتن
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1397/05/26
اشتباه چاپی و یا محاسباتی پیش آمده 1 قران معادل 20شاهی و 10 شاهی برابر پنجاه دینار است و20 شاهی معادل 1ریال است حالا هم که 1000 تومانی بخاک سیاه نشسته
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1397/05/27
امروزه هر ریال،معادل چند دینار است؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج