گردشگری روی پل «سی و سه پل» به قصد کُشت!
۷۶۳۹۰۹
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
۱۲۴۳۲ 
عضو شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان طرح اجرا شده برای ایمن‌سازی سی‌و‌سه پل توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان را بسیار بد و غیرکارشناسی توصیف می‌کند.

روزنامه ایران نوشت: عضو شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان طرح اجرا شده برای ایمن‌سازی سی‌و‌سه پل توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان را بسیار بد و غیرکارشناسی توصیف می‌کند.

او در این باره می‌گوید: «طرح اجرا شده توسط میراث فرهنگی، مصوبه شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان را ندارد و غیرقانونی است.» «احمد منتظر» عضو این شورا در حالی طرح اجرا شده را غیرقابل دفاع می‌خواند که «محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور در سفری به اصفهان این طرح را تأیید می‌کند.

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

طالبیان به‌دنبال اعتراض فعالان میراث فرهنگی در شبکه‌های مجازی به این شهر صفوی رفت. این اعتراض‌ها بعد از انتشار جدیدترین عکس‌ها از طرح ایمن‌سازی سی و سه پل در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی بالا گرفت.

«علی فصیحی» مسئول پایش پل‌های تاریخی اصفهان می‌گوید: «ایمن‌سازی سی‌و‌سه پل و پل‌های تاریخی اصفهان به‌عنوان یک ضرورت برای حفظ جان مردم و یک اصل مسلم انجام می‌شود.»

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

طرح ایمن‌سازی یکی از مشهورترین پل‌های تاریخی اصفهان به‌دنبال سقوط یک کودک از سی و سه پل و جان باختن او، روی میز مسئولان میراث فرهنگی استان رفت. به‌گفته فصیحی، این پل در سال شاهد چند سقوط است که در برخی از حادثه‌ها به مرگ «گردشگر» هم منجر می‌شود.

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

او می‌افزاید: «در ضرورت ایمن‌سازی پل شکی وجود ندارد. اما بحث روی چگونگی ایمن‌سازی پل بود. ما دو سال روش‌های مختلف را بررسی کردیم که آیا از شیشه، چوب یا فلز استفاده کنیم. شورای فنی میراث فرهنگی به‌گزینه «استحکام بخشی با ستون‌های فلزی رسید و مصوب کرد.» فصیحی انجام این کار را بدون هیچ آسیبی برای پل سی و سه پل توصیف می‌کند و می‌گوید:«ما ستون‌های فلزی را روی عرشه‌های بتنی که در دهه 50 به سی و سه پل اضافه شد، زدیم.»

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

به اعتقاد فصیحی، این ستون‌های فلزی حداقل دید منظری و حداقل مداخله را در بنای سی و سه پل دارند. فصیحی درحالی از دید منظری سی‌و‌سه پل به‌دنبال اجرای این طرح دفاع می‌کند که بسیاری از منتقدان میراث فرهنگی اصفهان اعتقاد دارند، طرح ایمن‌سازی میراث فرهنگی استان، به دید منظری سی و سه پل خدشه جدی وارد کرده و از آن به سقوط میراث فرهنگی در حفاظت از بناها یاد می‌کنند! اما فصیحی این انتقاد را غرض ورزی رسانه‌ها در نحوه انتشار عکس‌های طرح می‌داند.

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

«احمد منتظر» عضو شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان نیز می‌گوید:«طرحی که در این شورا مصوبه گرفت استفاده از بکسل‌های ظریف بود.» به گفته او اگر این بکسل‌ها استفاده می‌شد، منظر بیرونی پل خدشه دار نمی‌شد. منتظر می‌گوید:«چون چیزی از بکسل‌های بسیار ظریف اما قوی، دیده نمی‌شد.»

به‌گفته منتظر، امروزه روش‌هایی با بالاترین اطمینان و کمترین مداخله در اروپا اجرا می‌شود. او اعتقاد دارد که طرح‌های میراث فرهنگی در ایستگاه بی‌پولی متوقف شده‌اند و می‌گوید:«هم بی‌پولی و هم عدم توانایی اجرای تکنولوژی‌های جدید، باعث شده تا میراث فرهنگی اصفهان کار را خراب کند.»

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

مرمت سی‌و‌سه پل پیش از این هم، سیل انتقادات را به‌سمت میراث فرهنگی اصفهان برده بود. میراث فرهنگی در پروژه قبلی، مرمت را به یک پیمانکار سپرد.

پیمانکار هم به‌دلیل نداشتن متخصص، هزینه بالای مرمت آثار تاریخی و همچنین نبود نظارت بر عملکردش، کار را به کارگران افغان سپرد. نتیجه بازسازی پل 400 ساله توسط کارگران تبعه این کشور همسایه، آه از نهاد بسیاری از کارشناسان مستقل برآورد.

بلایی که کارگران افغان سر سی‌و‌سه پل اصفهان آوردند

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1397/06/04
مثل همه چیز نمی دونید هنوز چکار کنید از کارشناس مرمت بازسازی میراث خارجی استخدام کنید هم وجدان کاری دارن هم بلدن هم بریز بپاش پولی کمتر میشه
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1397/06/04
بازسازی لازمه اما عقل میگه باید از جنس و رنگ خود سازه باید باشه پایه بتن میشه گزینه بعدی چوب بهترین گزینه ای هن طبیعته هم رنگ خودش فلز بدشکل مثل عکس چی میگه
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1397/06/04
اول طرح بزنند روی نرم افزار طراحی کنند عکس بگیرن بعد پیاده کنند اینا عادت دارن فرغون و مصالح بیل رو میبرن یهو یه چیز میسازن بعد عکسش دراومد انتقاد و کارشناسی تازه شروع میشه سو مدیریت یعنی همین
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1397/06/04
یه پیشنهاد اونجا آب نداره متاسفانه همه پل های زاینده رود رو به شعاع دویست سیصد متر برای زیباسازی از اون خشکی دربیاد زیر پل با نور مثل استخر ارتفاع سی سانت با تصفیه کننده اب بریزن با رنگ سبز و کاشی اصفهان خوب میشه زمان ابگیری هم از روش رد میشه مثل حوضچه های خود شهرداری اما بزرگتر
Germany
16:53 - 1397/06/04
یعنی بمیرید که یکذره واسه میراث این ملت ارزش قائل نیستید.. بمیرید که همه چی و با عقل ناقص خودتون و به بدترررین شکل انجام میدید
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1397/06/04
خاک برسربی عرض وبی غیرتتون اینهمه کارگرایرانی هم وطن بیکاربعدکارودادین به افغانی پس فطرت کثیف مغول لعنت به خاینین وطن وهم وطن روی قاجاریه روسفیدکردین اینهمه اعتراض به خاطربیکاری وفقرمگه کوریدوکردیدیانفهمید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج