ویار بارداری شما چگونه است؟
۷۸۲۰۱۹
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
۹۴۸۲ 
ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید. تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد.

نی‌نی‌سایت: سفر ماجراجویانه شما برای 9 ماه بارداری و حمل جنین شروع شده است و علائم و نشانه‌های آن از جمله حساسیت سینه‌ها، تکرر ادرار و حتی بروز رگهای آبی در قفسه سینه قابل مدیریت است تا اینکه یک روز با احساسی عجیب از خواب بیدار می‌شود.

آیا این ویار بارداری است؟ پاسخ مثبت است. ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید.

ویار بارداری چیست؟

تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد. ویار بارداری که به آن تهوع صبحگاهی هم گفته می‌شود صبح‌ها شدیدتر است. هرچند این وضعیت در هر زمانی ممکن است رخ دهد.

شدت علائم ویار بارداری هم در هر خانم متفاوت است. اصطلاح پزشکی ویار بارداری «تهوع و استفراغ بارداری» است که سه چهارم زنان را درگیر می‌کند. حتی موارد خفیف ویار بارداری هم می‌تواند خانم باردار را اذیت کند.

ویار بارداری شما چگونه است؟

ویار بارداری چه زمان شروع می شود؟

اگر شما در شمار 3 زن از 4 زنی (75 درصد) هستید که در سه ماهه اول بارداری دچار ویار بارداری می‌شوید، حالا دیگر خبر بد را شنیده‌اید! اگر چه این تهوع، اغلب زمانی آغاز می‌شود که خورشید طلوع کرده اما به طور کلی می‌تواند در هر زمان از ساعات شبانه روز رخ دهد. از نظر کلی تهوع و استفراغ بارداری از هفته 6 بارداری شروع می‌شود. از آنجایی که حس بویایی در زنان باردار به شدت تقویت شده است، ویار بارداری می‌تواند نسبت به برخی غذاهای خاص بیشتر شده یا حتی میل به غذاهای دیگر را تشدید کند.

خبر خوب اینکه برای بسیاری از مادران بارداری ویار بارداری بیش از 12 تا 14 هفتگی طول نخواهد کشید. هرچند برخی خانم‌ها همچنان در سه ماهه دوم علائم همچنان وجود دارد و برخی مادران که دوقلو باردار هستند حتی ممکن است تا سه ماهه سوم این مشکل را داشته باشند. خبر مهم دیگر اینکه هرچقدر هم که ویار بارداری اذیتتان کند، به جنین آسیبی وارد نمی‌شود.

ویار بارداری پسر

اینکه نوع بارداری می‌تواند جنسیت فرزند شما را تعیین کند، چندان قابل اعتماد نیست. بنابراین به هوای اینکه ویار بارداری ندارید سراغ خریدن لباس آبی برای پسرتان نروید. البته شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌هایی که نوزادان دختر تولید می‌کنند می‌توانند ویار بیشتری ایجاد کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد مادران مبتلا به ویار بارداری شدید در سه ماهه اول بارداری احتمال اینکه جنین دختر در شکم داشته باشند بیشتر است. یک مطالعه روی یک میلیون زن سوئدی که به علت ویار شدید بارداری در بیمارستان بستری شده بودند نشان داد 55 درصد آنها دختردار شدند. اما این تحقیق روی زنانی انجام شد که به دلیل این مشکل بستری شده بودند.

علت ویار بارداری

هیچ کس نمی‌داند ویار بارداری دقیقا به چه دلیل ایجاد می‌شود اما احتمالا ترکیبی از تغییرات جسمی در بدن شماست. برخی از علل احتمالی عبارتند از:

هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی HCG: این هورمون در طول بارداری به سرعت در حال افزایش است. هیچ کس نمی‌داند چطور این هورمون موجب تهوع می‌شود اما به نظر می‌رسد با افزایش این هورمون تهوع نیز تشدید می‌شود. مواردی که باعث افزایش هورمون HCG می‌شود مانند بارداری دوقلویی می‌تواند بر شدت تهوع اثر بگذارد. در میان دیگر هورمونها هورمون استروژن نیز در ویار بارداری موثر است.

حساسیت به بو: برای خانم تازه باردار بوی یک ساندویچ مرغ از چند متر آن طرفتر هم به مشام می‌رسد و به همین دلیل به سرعت واکنش نشان می‌دهد. بعضی محققان معتقدند این به دلیل سطوح بالای استروژن ایجاد می‌شود اما اطمینانی در این زمینه وجود ندارد.

حساسیت معده: برخی خانم‌ها به تغییرات حاملگی واکنش سریعتری نشان می‌دهند و گوارششان حساس‌تر می‌شود. خانم‌هایی که مبتلا به باکتری هلیکوباکتر هستند احتمالا ویار بارداری شدیدتری دارند.

استرس: محققان می‌گویند زنانی که به لحاظ روانی تصور می‌کنند تهوع و استفراغ واکنش طبیعی به استرس است. با این حال شواهد قطعی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد.

ویار بارداری شما چگونه است؟

تهوع شدید بارداری را جدی بگیرید

تهوع شدید بارداری یا Hyperemesis Gravidarum وضعیتی است که تهوع، استفراغ، کاهش وزن و به هم خوردن تعادل الکترولیت بروز می‌کند. در موارد خفیف این مشکل با رژیم غذایی، استراحت و آنتی‌اسیدها درمان می‌شود. موارد شدیدتر اغلب نیاز به بستری در بیمارستان دارد تا مادر از طریق وریدی تغذیه شود. به هیچ عنوان هیچ دارویی بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. در صورتی که دچار تهوع و استفراغ بیش از حد شدید، تب داشتید و در سه ماهه دوم همچنان حالت تهوع شما را رها نمی‌کرد، با پزشک مشورت کنید.

عوامل خطر ویار بارداری

خانمی که باردار می‌شود بالقوه مستعد ویار بارداری است. با این حال خطر ویار بارداری در شرایط زیر بیشتر است:

پیش از بارداری، خانم تهوع صبحگاهی را تجربه کرده باشید یا مبتلا به میگرن بود و نسبت به برخی بوها و مزه‌ها حساس بوده یا براثر خوردن قرص ضدبارداری دچار تهوع شود.

مادر خانم باردار در بارداریهای قبل دچار ویار بارداری شده باشد.

خانمی که دوقلو یا بیشتر باردار باشد.

آیا شما هم این لحظه های تلخ و شیرین را تجربه کرده اید؟ ویار شما به چه صورت بوده؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Poland
09:49 - 1397/07/19
بله من هم تجربه بسیار بدی در دوران بارداری داشته ام. 4 ماه اول از صبح تا شب یک تشت کنارم بود و بالا میاوردم و همیشه با یک سرم زیر بغلم در درمانگاه بودم. همه چیز هم به شدت بو داشت!!! مثلا وقتی در کمدم را باز می کردم که یک کیف بردارم ، کیف هم بو داشت و حالم را به هم میزد. از بوی بالش و رختخواب که دیگر نگویم برایتان! در کل 4 ماه از صبح تا شب در خانه بودم و بالا میاوردم. به همین علت اصلا حتی اگر همه ی شرایط مهیا باشد دیگر دلم نمی خواهد باردار شوم.
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1397/07/19
سلام راهی هم برای جلو گیری از حالت تهوع در بارداری هست؟
پاسخ ها
941030
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
به محض بیدار شدن نان خشک یا بيسکوئيت بخورید، بعد از رختخواب بلند شید
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1397/07/19
ویار معمولا از ماه سوم شدت میگیره و تا 6 تموم میشه...سه ماه اول خفیفه
Iran, Islamic Republic of
04:51 - 1397/07/20
من ویار خیلی خیلی بدی دارم من ویار به پول اونهم اسکناس خشک دارم...به شوهرمیگم پول میدی یاتو رستوران بالابیارم ....شوهرم هم سریع پول رامیده که من حالت تهوع نگیرم...خیلی من را دوست داره...
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1397/07/20
وای من مردم و زنده‌ شدم.از شوهرم حالم بهم میخورد.نمیذاشتم بیشتر از یک متر بهم نزدیک بشه.بوی لباساش‌ حالمو‌ بهم میزد.خدا رو شکر سقط شد توی دو ماهگی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
بنده خداشوهرت چقدر بده وقتی بدونی نامزدت همسرت ازدیدن تو حالش بهم میخوره...حالا هرچی بگن زنت دست خودش نیست ولی مرد دلسرد میشود...شوهرت چی میگفت ازاین حالت تو دلخورنمیشد.....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
خدارو شکر؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا چه دیوانه هایی پیدا میشن
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1397/08/03
من ويار شديد و حساسيت شديد به بو خصوصا مواد شوينده و تخت و چوب و كاغذ دارم. از هفته شش شروع شد الان ١٤ هفته هستم هنوز هست.
داغونم، زندگى كاملا تعطيله. بوى مواد شوينده مثل طوفان جذب بينيم ميشه.
كى تموم ميشه اين دوران طاقت فرسا؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج