وقتی بینوایانِ هوگو در تهران مایه‌دار می‌شوند!
۷۸۴۵۹۵
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
۷۵۶۶ 
تئاتر «بینوایان» که برگرفته از رمانی به همین نام نوشته ویکتور هوگو است این روز‌ها بیشتر به خاطر قیمت نجومی بلیت هایش (۲۵۰ هزار تومان) مورد توجه قرار گرفته است.

برترین ها: تئاتر «بینوایان» که برگرفته از رمانی به همین نام نوشته ویکتور هوگو است این روزها بیشتر به خاطر قیمت نجومی بلیت هایش (250 هزار تومان) مورد توجه قرار گرفته است.

وقتی بینوایانِ هوگو در تهران مایه‌دار می‌شوند!

روزنامه اعتماد در این باره نوشت:

 می‌توان بر این نکته اشاره داشت که چرا حسین پارسایی از تولید نمایش‌های آیینی و مذهبی فاصله گرفته و به سمت الیور توییست و بینوایان رفت. اجرا‌هایی که با خلق فضایی شیک و فقرزدایی شده، نوع خاصی از زیباشناسی را عرضه می‌کنند که قرار است باب طبع فرادستان جامعه باشد.

بازنمایی باشکوه و نکبت‌زدایی شده جهان دیکنز و هوگو. این البته کار هنر است که بدیلی باشد برای ملال زندگی روزمره، اما تقلیل دادن مناسبات درونی بینوایان به روایت خنثی، سترون و موزیکال تقلیل ماجراست تا جوابگوی ذائقه و سلیقه ثروتمندانی باشد که در به وجود آوردن تضاد‌های شدت یافته طبقاتی، بی‌تقصیر نبوده‌اند.

وضعیتی که نشان از بحرانی شدن مناسبات مادی تولید تئاتر دارد و طبقاتی‌تر شدن امکان تماشای آن. شب تئاتر می‌تواند نوری بتاباند بر پیکره مجروح تئاتری که دیر زمانی است میان مردمی بودن و کالایی شدن، دست و پا می‌زند و گویا در غیاب حمایت مادی دولت، تمشیت امور به سرمایه و بازار سپرده شده است. «شب تئاتر» باید همچون «شب کارگران»، «شب محذوفان»، «شب ما» باشد.

روزنامه جوان با حسین پارسایی کارگردان نمایش گفتگویی کرده که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانیم:

به نظر خود شما قیمت بلیت این نمایش برای عموم مردم قابل تهیه است؟

واقعیت این است که هزینه بلیت تمام شده‌ی بینوایان بیش از آن چیزی است که امروز برای فروش قیمت گذاری شده است.

اگر بینوایان که ما از آن آشنایی داریم، اثری مردمی نیست، پس چه اثری میتواند اثری مردمی باشد؟ اگر در واقع ما نتوانیم این مفاهیم را که برای همه دوره‌ها و ملت هاست در قالب‌های نمایشی اجرا کنیم پس چه نمایشی را باید اجرا کرد؟

بینوایان هیچ بودجه و هیچ سرمایه دولتی را تحت تاثیر قرار نمیدهد. نمایشی مستقل است مثل نمایش‌های دیگری که از بخش خصوصی ارتزاق میکند. امیدوارم کمی صادقانه‌تر و منصف‌تر نظر دهیم و اجازه دهیم هرکس در فضای ذهنی خودش تنفس کند و در جایگاه خودش فعالیت کند.

وزیر ارشاد هم به نقد‌ها واکنش نشان داده و گفته‌اند که ما جلوی تئاتر لاکچری می‌ایستیم آیا از نظر شما بینوایان یک نمایش لاکچری یا یک نمایش تجاری است؟

من از صحبت وزیر محترم هیچ کنایه یا برداشت دیگری نمیکنم و همراه و همسو با فرمایش ایشان هستم. «اولیورتوئیست» و انشاءالله «بینوایان» از نمایش‌هایی است که مورد توجه مردم قرار گرفته و مردم علاقمند به نمایش‌های متفاوت هستند که موزیکال بودن آن نیز بخش دیگری از علاقه‌ی مردم میتواند باشد. من فکر میکنم ما موظف هستیم تولید کنیم و مردم با سلیقه‌های مختلف می‌آیند می‌بینند؛ که مردم نه تنها آن‌ها را لاکچری نمی‌دانند بلکه آن را از جنس خود و حرفی از جنس زمان میدانند و از آن حمایت میکنند

روزنامه صبح نو نیز نوشت:

 اشراف نفتی در پیوند با ورشکسته‌های عرصه هنر، پرونده‌های تلنبار شده‌شان در دادگاه‌ها را پشت شاهکارهای «دیکنز» و «هوگو» پنهان می‌کنند.در دوران سلطه «نت‌فیلیکس» و بازی‌های رایانه‌ای، اهالی تئاتر فرصت زیادی برای اثبات مفید بودن خود ندارند. تئاتر باید به ریشه‌های تاریخی و آیینی خود بازگردد. تئاتر ما می‌تواند با رجوع به انبان فرهنگی تاریخی خود دست به ابداع بزند و سبکی تازه پیدا کند. تئاتر ما باید از رجوع نوستالژیک به تعزیه و روحوضی دست بردارد و بندهای فرمالیسم جعلی را از دستان خود باز کند. تئاتر ایرانی اگر سودای تاثیرگذاری دارد باید از پول مفت درآوردن انصراف دهد و غارتگران بیت‌المال را از پشت صحنه اخراج کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/07/23
من که نمیتونم برم این قیمت بلیط ...
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1397/07/23
اون بیکارهارو بگو که یه همچین پولی میدن تا برن یه داستان نخ نما شده رو برای صدمین بار ببینن .
پاسخ ها
ش
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
کار فرهنگی انجام دادن بیکاری نیست ، شما اگر نمایش اولیورتوئیست رو میدیدی حتما این نمایش رو هم میرفتی! البته من هم موافق قیمت بالا نیستم
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/07/23
من کل عمرم تاتر نرفتم پول یه دست لباس میشه واسه من این ۲۵۰ تومن من یه کارگر ساده شهرداری هستم والله قسم ۷ ماه حقوق عقب افتاده داریم امروز هم‌اعتصاب کردیم دستمون بستس به دااد ما برسید به فکر ما فقرا هم‌باشید نه همش به فکر‌بچه پولدارهای سر کیف
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
شما تو حالت عادی با این اوضاعی که گفتی تئاتر نمیرفتی! پس الکی حرف نزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
۱۰۰:۱۹
... . تو حالت عادیم خیلی از مردم نمیرن چون یا پولشو ندارن یا صبح تا شب سرکارن ...
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1397/07/23
اونایی که میرن این تاتر رو میبینن بهتر نیست پول بلیطشو خرج‌فقرا و بینوایان واقعی کنن خوب برن پولشو بدن به فقرا

یا فقط پول زیارت و محرم و نذری باید خرج‌فقرا کرد

بخدا همینایی که میرن تاتر لاکچری و رستوران لاکچری و مسافرت‌های آنچنانی و لاکچری همینا هی میگن‌پول نذری و زیارت خرج‌فقرا کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
آخ آخ دقیقا احسنت همینه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
زدی تو خال!
فقط بلدن به زیارت گیر بدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
مردم برا خرج کردن پولشون باید از تو اجازه بگیرن ؟؟؟ ملت همون قذر که به خوردن نیاز داره به فرهنگ و ادب هم نیاز داره. شاهدش هم خودت !!! . تو زیارتتو برو کسی بهت کاری نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
بدون نام 13:46حرف ما هم همینه مردم برای خرج کردن پولشون نباید از کسی اجازه بگیرن پس چرا تا یکی میخواد بره زیارت یه عده آواز وامصیبتا سر میدن اون موقع شما کجایی که بگی چرا؟ما هم میگیم اگه اونجا بده پول خرج شه پس اینجا هم نشه منظور اصلی این نیست که اینا اونجایی که میخوان پولشونو خرج نکنن منظور اینه که کاری به کار اونی که زیارتم میره هم نداشته باشن. اگه یکی به خودشون میگه پولتو اینجا خرج نکن چرا بهشون برمیخوره اما اونی که عشقش اینه که بره زیارت نباید ناراحت بشه از این بحثا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
کاربر13:46کدام فرهنگ ؟کدام ادب؟فرهنگ وادبی که چهارتابچه غرتی مثل اون املت پزرستورانداراشکان خطیبی بخواندبه مابدهند؟این شدفرهنگ وادب؟چرامردم نرندکتاب بخوانندتاهم معلوماتشان بره بالاوهم به قول شمافرهنگ وادبشان
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/07/23
با كمتر از اين هم نمي تونستيم بريم ببينيم . براي يه عده خاصي ميسازن اين تئاترها رو
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/07/23
طرف دوست داره به این قیمت بذاره، هرکس دوست نداره اینقدر پول بده (از جمله خود من) نره!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
خب اینم به آخرت حرفت اضافه کن که یکیم بیاد برای من و تو یه همچین تئاتری بسازه منم حق دارم اوقات فراغت داشته باشم
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
تئاتر که زیاده. ارزون و گرون. گروناشم بی دلیل نیست. بازیگر پول می خواد. خرج زندگی بازیگر هم باید در بیاد دیگه. مخصوصا بازیگرای تئاتر که اغلب اوضاع خوبی ندارن. رویای نیمه شب تابستان بود آخرین تئاتری که دیدم اکه اشتباه نکنم با ۵۰ هزار تومن. کسی که بخواد بره میره. همونطوری که گوشی های ۱۵ میلیونی دست همه هست!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
تو این وضع مملکت کسی پنجاه هزار تومن دستش باشه میره گوشت میخره میذاره سر سفره ی زن و بچش سوءتغذیه نگیرن
بدون نام
Bulgaria
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
والا من نه گوشی 15 میلیونی دستم هست و نه حتی می
می تونم تئاتر 50 تومنی برم
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1397/07/23
چرا دروغ میگین؟؟؟ قیمت بلیط ها از 55 تا 185 تومن بر اساس صندلی متغیره!! 250 تومن دروغ برترین هاست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
جو درست میکنند تا مردم از هنربی بهره بمونند .متاسفانه تاترهایی با ارزش کم و روحوضی با قیمتهای کم اجرا میشه و ذایقه هنری مردم رو سطح پایین میاره . مثل خیلی چیزهای دیگه و حالا که تاتری با سطح بالا و زحمات زیاد ساخته میشه جو میدهند در اروپا هم هرکسی نمیتونه به تماشای اپرا یا تاترهای سطح بالا بره .و البته همه هم دوست ندارند.
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1397/07/23
ارزش 25 تومن هم نداره
پاسخ ها
ش
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
چرا وقتی ندیدی نظر میدی !! تئاتر هاشون بی نظیره
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/07/23
کسی‌میدونه‌دقیقا چی‌ نشون میدن تو نمایش ۲۵۰ هزار تومنی؟؟!
پاسخ ها
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
بنده بعداز32 سال خدمت باحقوق مستمری تامین اجتماعی2150000 تومان،وازمال دنیا یه ماشین دناقسطی خریدم ونه ملکی نه پس اندازی،وجالبه ازسال94یارانه ام قطع شدودیگه وصل نشد ودولت محترم به این یارانه135000 تومنی رحم نکردوتازه بازنشسته استانداری هستم واونوقت شماچه انتظاری داری،خنده داره ازمن مستحقتربرای قطع یارانه نبود!!!
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1397/07/23
معلوم هست که نویسنده غرض دارد. اولا بلیط ۲۵۰ تومان نیست و در گرونترین حالت ۱۸۰ تومان هست و ضمن اینکه بلیط ۵۵ تومانی هم دارد. واقعا دلیل این همه هجمه علیه ایشان را نمی دانم درحالیکه ایشان فردی بسیار مفید برای تئاتر ایران هستن و خیلی ها اهل این صنف این را قبول دارند
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/07/23
حداقل به خودتون زحمت میدادین میرفتین تو سایت تهیه بلیط و قیمت رو میدیدین بالاترین قیمت بلیط 185 تومن هست و تا 55 تومن هم قیمت بلیط دارن واقعا متاسفم واسه این سایت که بی سند و مدرک فقط واسه جذب مخاطب مطلب مینویسه
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1397/07/23
اخ خوداشکان خطیب ... ...بمیره لهی ایران وباکانادامقایسه میکنه۲۵۰می ارزه که تائترش نگاه کنیم
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1397/07/23
ما بینوایان نمی تونیم بریم تئاتر بینوایان رو ببینیم...
United Arab Emirates
17:20 - 1397/07/23
تاتر دیدن به فرهنگ آدم اضافه نمیکنه همونطور که ندیدنش آدمو بی فرهنگ نمیکنه . فرهنگ توی ریشه آدمها باید باشه . اونم به این قیمت . اونهایی که میگن دیدن تاتر فرهنگ رو بالا میبره ، کافی دوتا چهارراه دنبالشون توی خیابون بری تا معنی فرهنگ رو لمس کنی . دوستان مملکت ما با همین شعارهای آبدوغ خیاری به این روز افتاد . دیدن تاترهای اینچنینی فقط جیب برگزارکنندگانشونو پرپول میکنه و بس . وقتش نرسیده که با ندیدن و نخریدن کمی برای خودمون احترام کسب کنیم و نشیم منبع درآمد سودجوها . ؟
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1397/07/23
یکی از استادهای دانشگاه تعریف میکرد یه خانمی از دوستانشون برای شیک شدن کتابخونش کتابهای نفیسی باجلد سبز میخرید که همه یه دست و ست باشه ومهم نبوده چه کتابیه ،حدس میزنم شاید یکی ازین تماشاچیان این خانم محترم بوده!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج