زیباکلام: بنزین هزار تومانی پوپولیسم است
۷۸۷۹۴۸
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۸
۱۴۱۱۹ 
صادق زیباکلام . استاد دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت:تصور نمی‌کنم کسی با این نظر که «عرضه بنزین هزارتومانی تیشه بر ریشه منافع ملی کشور است»، مخالفتی داشته باشد. قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب دی‌ماه 88 و قانون برنامه پنجم (90-94) دولت را موظف کرده بود تا پایان آن برنامه قیمت حامل‌های انرژی، یعنی نفت، گاز، آب، برق، بنزین، گازوئیل و... را به قیمت تمام‌شده آن برساند.

صادق زیباکلام . استاد دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت:تصور نمی‌کنم کسی با این نظر که «عرضه بنزین هزارتومانی تیشه بر ریشه منافع ملی کشور است»، مخالفتی داشته باشد. قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب دی‌ماه 88 و قانون برنامه پنجم (90-94) دولت را موظف کرده بود تا پایان آن برنامه قیمت حامل‌های انرژی، یعنی نفت، گاز، آب، برق، بنزین، گازوئیل و... را به قیمت تمام‌شده آن برساند.

اگر آقايان احمدي‌نژاد و روحاني قانون را اجرا کرده و در 9 سال گذشته به‌ تدريج قيمت‌ها را واقعي مي‌کردند، امروز بهاي بنزين هزار تومان نبود؛ اما هيچ‌کدامشان حاضر نشدند گامي در آن راستا بردارند. به همان دليلي که آنها حاضر نشدند مصيبت افزايش قيمت بنزين و... بر گردنشان بيفتد، ساير دستگاه‌هاي مسئول نیز به روي خودشان نياوردند.

بگذاريد نگاهي به فروش بنزين ليتري هزار تومان بيندازيم که چگونه به‌مثابه تيشه بر ريشه منافع ملي‌ ما عمل مي‌کند. اعداد و ارقامي که ارائه شده، به کمک برخي از دوستان خبرنگار، شاگردانم، سازمان برنامه و وزارت نفت گردآوري شده است.

قيمت تمام‌شده بنزيني که ليتري هزار تومان فروخته مي‌شود، چقدر است؟ پاسخ اين سؤال در گرو قيمت نفت خام و اينکه يک دلار را چند هزار تومان فرض بگيريم، است. قيمت تمام‌شده بنزين بر اساس نفت بشکه‌اي متوسط 65 دلار، 56 سنت است. البته قيمت فوب خليج‌فارس در مهر حدود 60 سنت بود. حسب اينکه دلار را چقدر بگيريم، بهاي تمام‌شده بنزين از حداقل سه‌ هزار تا بيش از هفت‌ هزار تومان در نوسان است.

من کمترين را گرفته‌ام؛ بنابراين قيمت واقعي تمام‌شده بنزين نمي‌تواند کمتر از سه ‌هزار تومان بشود.هر وقت از افزايش قيمت بنزين صحبت شده است، بسياري مخالفت کرده و استدلال مي‌کنند اگر در اروپا يا حتي ترکيه قيمت بنزين يک دلار است، بايد درآمد را هم در آن کشورها در نظر گرفت که سخن درستي است؛ بنابراين من قيمت بنزين را نه با يک‌دلار‌و 30 سنت که ميانگين قيمت جهاني آن است، بلکه بر اساس بهاي آن در کشورهاي همسايه‌مان که درآمدهايشان اگر کمتر از ما نباشد يقينا بيشتر هم نيست، مقايسه کرده‌ام:

بهای بنزين به دلار در کشورها: اروپا 30/1، پاکستان 85 سنت، افغانستان 75 سنت، عراق 65 سنت، ايران 24 سنت (دلار چهارهزارو 200 تومانی)، ايران 12سنت (دلار هشت‌‌هزار‌تومانی)

فروش بنزين ليتري هزار تومان چگونه در حال برباددادن منافع ملي مملکت است؟

ديديم که با حداقل قيمت‌هاي نفت خام و دلار در برابر ريال، قيمت تمام‌شده بنزين و گازوئيل در ايران نمي‌تواند کمتر از سه‌ هزار تومان در ليتر باشد. بنابراين هر ليتر بنزين با دو هزار و هر ليتر گازوئيل را با دوهزارو 700 تومان تخفيف به مصرف‌کننده عرضه مي‌شود.

روزانه 105ميليون ليتر گازوئيل عرضه مي‌شود که يارانه يک‌ساله آن مي‌شود بيش از صد هزار ميليارد تومان. از آنجا که مصرف گازوئيل عمدتا براي حمل بار و مسافر است، ما اين صد هزار ميليارد تومان را مي‌گذاريم به حساب يارانه حمل‌ونقل عمومي. ضمن آنکه به واسطه تفاوت قيمت خيلي زياد با کشورهاي همسايه، ميليون‌ها ليتر به اين کشورها قاچاق مي‌شود.

فاجعه ملي درخصوص بنزين است. مصرف بنزين در حدود 90 ميليون ليتر در روز است (بخشي از آن واردات است). يارانه بنزين يا درست‌تر گفته باشيم دوهزارتومان‌هايي که نظام برای بنزين نمي‌گيرد، در سال بالغ بر 65 هزار ميليارد تومان مي‌شود. براي درک حجم اين مقدار درآمدي که دولت هدر مي‌دهد، من چند رقم را آورده‌ام تا اهميت آن درک شود.

کل بودجه عمراني کشور براي سال 1396، 38 هزار ميليارد تومان، بودجه عمراني کردستان 600 ميليارد تومان، بودجه سازمان محيط زيست 500 ميليارد تومان و بودجه عمراني سيستان‌و‌بلوچستان 350 ميليارد تومان است.

اين را هم اضافه کنم که بسياري از اين بودجه‌ها، به واسطه «کسري بودجه» دولت، در عمل تحقق پيدا نمي‌کنند. برای مثال، در هشت ماه نخست سال 96، کل بودجه عمراني که هزينه شده، صرفا هشت ‌هزار ميليارد تومان بيشتر نبوده است. دولت به‌ واسطه کمبود مالي يا به‌اصطلاح «کسري بودجه»، به بسياري از وزارتخانه‌ها، نهادها و شرکت‌هاي دولتي، تأمين اجتماعي، بازنشستگي، صف گسترده‌اي از پيمانکاران و... بدهکار باقي مي‌ماند.

آنچه به‌هدررفتن اين 65 هزار ميليارد تومان را دردناک‌تر مي‌کند، توزيع ناعادلانه آن است. اينجا ديگر نيازي به آمار و ارقام نيست. هرقدر خانواده‌ها اتومبيل بيشتري داشته باشند، سهم بيشتري از اين مبلغ دريافت مي‌کنند. بالطبع خانواده‌هايي که دو يا سه دستگاه اتومبيل دارند، سهم خيلي بيشتري از اين 65 هزار ميليارد نصيبشان مي‌شود تا خانواده‌هايي که فاقد اتومبيل هستند يا حداکثر يک دستگاه دارند. مطالعات صورت‌گرفته نشان مي‌دهد سه دهک ثروتمند جامعه، 25 برابر سه دهک فقير جامعه از يارانه بنزين بهره‌مند مي‌شوند.

مي‌رسيم به دشوارترين بخش اين يادداشت؛ مسئوليت اين فاجعه ملي، اين هدررفت ثروت ملي بر عهده کدام نهاد است؟ اگر از جنبه مصرف بي‌محاباي انرژي نگاه کنيم، بنزين مفت باعث شده ميانگين مصرف سوخت در ايران حتي بيشتر از کشورهاي ثروتمند اروپايي بشود. اگر از منظر آلودگي محيط زيست نگاه کنيم، مصرف بالاي بنزين از يکي، دو هفته ديگر و با سردشدن هوا، مصيبت سالانه آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ خواهد شد.

اگر از نظر حقوق نسل‌هاي آينده در نظر بگيريم، آيا مصرف بي‌رويه بنزين در نسل ما، تجاوز به سهم آيندگان نيست؟ اگر از نظر ترافيک نگاه کنيم، آيا مفت‌بودن بنزين باعث نمي‌شود شهروندان بي‌محابا از وسيله نقليه شخصي‌شان استفاده كنند؟ اگر از نظر قاچاق سوخت نگاه کنيم، آيا مفت‌بودن قيمت بنزين باعث نشده مقادير زيادي از بنزين و گازوئيل به کشورهاي هم‌جوار قاچاق شود؟

وزير نفت معتقد است حداقل يک‌پنجم توليدات سوخت کشور قاچاق مي‌شود و آقاي مؤيدي، رئيس «ستاد مبارزه با قاچاق سوخت و ارز»، اعلام کرده در تابستان به‌تنهايي يک ميليارد ليتر سوخت از کشور قاچاق شده است. هزينه‌اي هم که براي آن مي‌پردازيم، باورنکردني است؛ ديديم، چندين برابر بودجه عمراني سالانه کشور. بالاخره از نظر عدالت هم ديديم که مصيبت‌بار بود و بيشترين سهم آن از آنِ اقشار و لايه‌هاي مرفه‌تر جامعه مي‌شود.

اين تصوير درست است، پس چرا هيچ مقام، مسئول و نهادي پا پيش نمي‌گذارد و جلوي اين طاعون بر منافع ملي را نمي‌گيرد؟ چرا نه دولت، نه مجلس، نه مجمع تشخيص نظام و نه هيچ نهاد و تشکيلات ديگري اقدامي نمي‌کنند؟

پاسخ متأسفانه روشن است؛ چون هيچ دستگاه و مقامي نمي‌خواهد با طرح افزايش قيمت بنزين، چهره‌اش نزد مردم خراب شود. همه‌شان قبول دارند بنزين هزارتوماني چگونه در حال برباددادن منافع ملي کشور است؛ اما هيچ‌کدامشان حاضر نيست هزينه سياسي اصلاح آن را به گردن بگيرد.

حاضر هستند منافع ملي به تاراج برود؛ اما گامي برندارند که باعث نارضايتي مردم شود. دولت با ترس و لرز در نظر داشت در لايحه بودجه 97 آن را به هزارو 500 تومان افزايش دهد؛ اما تا مختصر سروصداي اعتراضی بلند شد، آن را بايگاني كرد.

آيا به‌جز اطلاق مديريت به روش پوپوليسم، نام ديگري بر آن مي‌توان نهاد؟

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 64
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1397/08/01
اونوقت درامد ثابت کارمندا و افزایش روز به روز قیمتها پوپولیسم نیست؟؟!! فقط بلدید بگید فلان چیز ارزونه؟ نمیتونید از گرونی حرف بزنید؟ واقعا عجب رویی دارید شماها
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
این چرا درآمد و حقوق ها را با دلار مقایسه نمیکنه. هر ایرانی الان کمتر از صد دلار در ماه حقوق میگیره ولی در افغانستان حداقل حقوق ۸۰۰ دلار.... واقعا که خاک بر سر دانشگاهی که استادش این باشه....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
باید جلوی قاچاق سوخت گرفته بشه.
hamid
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
یکی نیست به این بگه اونی که تو میگی وقتی واقعیت پیدا میکنه که قیمت واقعی دلار که در محاسبات بانک جهانی زیر 1000 تومان است محاسبه شود. این بابا بعضا داروهاش عوض که میشه قاط میزنه.
Iran, Islamic Republic of
07:47 - 1397/08/01
اتفاقا تفکر زیباکلام پوپولیسم است. بنزین مال ملت است زیرا نفت خام مال ملت است و دولت فقط باید هزینه پالایشگاه را از مردم بگیرد، نه اینکه اموال ملت را به خودشان بفروشد.
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
افرین
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
دقیقا صحبت خود شما آقای زیباکلام)پوپولیسم و عوام فریبی است، به این دلیل که :
١_ چرا درآمد مردم را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه نمی کنید!
٢_ چرا قیمت بنزین را با کشورهای دارای منابع نفتی مثل ما مانند عربستان و امارات (که رایگان است) مقایسه نمی کنید!
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1397/08/01
مثل اینکه حقوق ایشان به دلار است و شکمش سیر که اینطور نطق می فرمایند...
پاسخ ها
hamid
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
م عزیز دقیقا همینطوره این بابا الان کف حقوقی که دریافت میکنه چیزی حدود 30 میلیون در ماه هستش.
United Arab Emirates
07:53 - 1397/08/01
شما نفستون ازجای گرم بلند میشه جناب زیباکلام خودتون هم قبول دارین درآمد کمه اگه قراره بنزین گرون بشه مثلا مثل عراق خوب دستمزد کارگرهم باید مثل درآمدکارگرعراق باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
من خوزستان هستم از عراقیا پرسیدم گفتن کارگر اینجا ماهی ۲۰۰۰ دالر درامد داره
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/08/01
همه که مثل شما یک روزه میلیارد به حسابش نمی آید اول تکلیف زلزله زدگان را مشخص کن
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1397/08/01
سلام.آقای زیبا کلام.شما حقوق مردم ایران با کشورهای دیگه هم مقایسه کردید.یا فقط به حقوق 20ملیون خودتون نگاه کردید.مردم زحمت کش ما یک یا دو ملیون حقوق میگیرند.بعد به قیمت ماشین کشورهای دیگه هم مقایسه کردید.اول فکر کن بعد نطق بفرما.کشور ما طوری شده افغانستانی هم تو کشور ما راضی نیست کار کنه میگن پول ایران ارزش نداره.پس ما باید حقوق درآمد مان بالای 20ملیون باشه.تا برای بنزین فکری بکنید
France
08:02 - 1397/08/01
برو بابا تو هم دوست داری کران بشی اینها حقوق های صد میلیو ن بگیرنه
United Arab Emirates
08:09 - 1397/08/01
اخه ادم ناحسابی یکی که در ماه زیر یک میلیون حقوق میگیرد البته انهم دائمی نیست ،وسیله هم ندارد با افزایش قیمت بنزین وافزایش حمله نقل اینگونه افراد که تعدادشان هم کم نیستند چه کنند اقای نابغه فریبکار.
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1397/08/01
شما بنزین هزاری نزن . هر کی راضی نیست و فکر می کنه بنزین هزاری به مملکت ضرر می زنه ازین به بعد لیتری سه تومن با تلمبه چی ( متصدی فروش بنزین در جایگاه ) حساب کنه !
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
احسنت که گل گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
دوستان فکرکنم شمااصلا مطلب نگرفتید...بنده خداآقای زیباکلام داره واقعیت جامعمون میگه...منظورش هم این نیست بادرآمدفعلی مردم کم درآمددرنظربگیرن...اون میگه سوداین ارزونی میره توجیب طبقه پول دار...اگه تمام قیمت هاودرآمدهای مردم واقعی بشه،سودش بیشتربراقشرفقیرجامعه است...اون موقع است که اختلاف طبقاتی هم کم میشه...زنده بادتفکرآقای زیباکلام
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1397/08/01
واي چقد حرف مفت زد ما نفهميديم اين اقا موضعش چيه؟
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1397/08/01
مررم بیچاره اولیش من بدبخت فلک زده
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1397/08/01
چرا دولت جلو قاچاق را نمی گیرد مگر مرزبانان کشورحقوق نمی گیرند پس این دولت باید تمام کسری بودجه را از مردم وسوخت کشور منا بع دیگری هم دارد تاخوداصلاح نشود همین هست
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/08/01
تو هم نفست از جای گرم ر میاد میشینی یه نطقی میگی پولشو میگیری بیچاره اون ملتی که تو روشن فکرش باشی
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/08/01
اقای پوپولیسم حقوق ۲ میلیونی را براش اسم بزار
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/08/01
آقای زیباکلام صدایش ازجای گرم درمیاد درآمد خودش که زیاده فکر میکنه مردم هم مثل ایشان ازچندجا درامددارندوا زدوسه برابری قیمت بنزین صحبت می‌کند ازجیب من کارگر وبازنشسته خبر ندارد
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1397/08/01
ایران با هیج کشوری دیگر قابل قیاس نیست اگر قیمت بنزین بالارودکلیه اجناس واقلام ضروری ومرد نیاز مردم بالا خواهد بخاطر اینکه هیج قانون ونظارتی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/08/01
اینا همش شعار است قانون ما از اول غلط است شما پول جمع بکنید یکی میاد میبرد نگران پول بردن نباشید اگر شما میخواهید ب مردم کمک بکنیدجلو اختلاسگران را بگیرید جلو مسولین دزد را بگیرید
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1397/08/01
اصولا قدرت خرید مردم هم نوعی پوپولیسم است نفس کشیدن غذا خوردن زنده بودن هم نوعی پوپولیسم است آقا مردم گشنه اند به کجا می روید
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/08/01
بنزینم گرون کنید بعدش درآمد حاصلشو اختصاص بدید به اختلاس. گرها ومسولین غارت گر مثل خود تو؟ شما اول اون کمکهای پول های میلیاردی مردم رو جواب بده؟ بعد ادعا کن
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1397/08/01
جناب آقای زیبا کلام ماشین وبنزین دو مقوله مکمل هم هستند بهتر است قیمت ماشین نیز مورد بررسی قرا گیرد
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1397/08/01
آقای خوش کلام میدونید اگر بنرین گران شود کرایه حمل ونقل 100 برابر افزایش می یابد در نتیجه حقوق کارگران هم طبق کشورهای همسایه محاسبه کنید آقای خوش کولام.
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1397/08/01
تو هم تو ناز ونعمت زندگی میکنی که این طور تز میدی، به دلار حقوق بدید بعد حرف بزنید ،با 18 سال سابقه کار ماهانه به اندازه 100 دلار دریافتی دارم ،ببین کجای دنیا این حقوق میدن بعد بیا بنزین به دلار حساب کن
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1397/08/01
آقای زیباکلام نفسش جای گرمی در میاد ایرانی باید تمام انرژی مجانی استفاده کندماخودمان صادرکننده هستیم پول نفت سرسفره مردم بایدم بنزین ۴و۵ هزارتومانی به ملت بیندازیدبرویدمصرف ماشینهایتان پایین بیاریدنه فکر بالا بردن نرخ بنزین هستید خداراشکرتورایس جمهورنیستی
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/08/01
فقط توی بنزین یاد منافع ملی افتادی ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/08/01
خاک عالم بر فرق مبارک تو که یک روشنفکر و تحصیلکرده و استاد دانشگاهی و اینچنین تحلیلی داری که عین فرار رو به جلوست. چرا قیمت بنزین را با دلار شش تومان و پنجزاری حساب نمیکنی و باطلاع مردم نمیرسونی.(در این مملکت سوپر ثروتمند با این همه نفت و گاز و معادن و دیگر منابع سوپر عظیم)
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/08/01
سلام
جناب زیباکلام شما مگر کاشناس نفتی هستی ،مگر یارانه ها به روز شده، مگر حقوق کارمندان و کارگران به دلار است که قیمت بنزین بالا برود.ضمنا بنظر میرسد شما تولید کننده بنزین هستید. چون مشکلات مردم را نمی بینی ولی قیمت پایین بنزین شما را نارحت کرده است.
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/08/01
از آقای زیبا کلام انتظار همچین نظری رو نداشتم معلومه زیادی داره خوش میگزره برا ایشون باید گفت آقای زیبا کلام چقدر دادن نظر بدی
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1397/08/01
جناب آقای زیبا کلام. بنزین صد تومانی شد هزارتومان دقیقا ده برابر ولی یارانه نقدی بعداز دوازده سال همان چهل هزارر رو پانصدتومان است یعنی ده سنت
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/08/01
حالم از کلمه ی "پول" بد میشه!عصبی میشم!چون در آوردنش خیلی سخته و از اون بدتر این هست که راحت تموم میشه.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/08/01
تو می خوای مال ملت را به خودشان بفروشی تا فرزندانتون در کشورهای پیشرفته بیشتر به عیش ونوش وعیاشی بپردازن؟
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1397/08/01
زشت کلام هزارتومان هم برای این مردم که یکشون گرو صده خیلی زیاده...
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1397/08/01
چی میگی آقای زیبا کلام؟ کاری نکن همین اندک اعتباری که پیش ما مردم داری هم به باد بره ها.
نشستی اونجا همینجور داری اظهار نظر بیخود میکنی..مگه چشم نداری که ببینی مردم در بدبختی و نداری و گرفتاری دارن غرق میشن؟ خجالت بکش دیگه آقا...مردم همین لیتری هزار تومن رو با بدبختی دارن میدن اونوقت حرف از لیتری سه هزار تومن میزنی؟!؟
لازم نیست آقا در مورد اقتصاد اظهاار نظر کنی.
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1397/08/01
زیبا کلام=شریک دزد ورفیق قافله
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1397/08/01
تحلیل های آبی، همین مشاوره ها و تحلیل های باد معده ای رو میدین که وضع ملیت اینه!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1397/08/01
والله ما با این درآمدمون تو بنزین هزار تومنی هم موندیم،اول بیاین حقوقارو سه برابر کنید بعد سر افزایش قیمت بنزین صحبت کنید آقایان همیشه به فکر مردم
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1397/08/01
دلار اگر هزار تومن باشه قیمت فوب خلیج فارس که 60 سنت باشه میشه لیتری 600 تومن شما دلار رو هزار تومن بکنید ...
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1397/08/01
نظر منو منتشر نکن ولی حق مطلب و دوستان ادا کردن یا حقوق کارگر و کارمند بالا میبرید یا غلط میکنید حرف از گرونی بنزین میزنید
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1397/08/01
اقای زیبا کلام خود واقعیش رو بعضی وقتها با بیانات اینچنینی نشون میده.

فکر کنم یه درصدی هم از فروش بنزین به ایشون تعلق میگیره.
خیلی وقته شناختیمت اقای زیباکلام.
شما اگه شرایط سخت اقتصادی مردم رو درک میکردین هیچ وقت اینجور حرف نمیزدین.
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1397/08/01
این زیبا کلام هم داره مسئولین را تحریک می کند
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1397/08/01
تحلیل باد معده ای و آبکی انجام دادی ملا صادق زیبا!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/08/01
کلا هیئت علمی دانشگاه ها حد فکر کردنشون و نظر دادنشون همین قدره والا حقوق های میلیونی میگیرن و مشاوره کیلیویی به مقامات میدن که مملکت این همه مشکل داره تازشم فرزندانشون انور آب هستند.
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/08/01
دلار هزارتومن بود بنزین را هزارتومن کردند و قیمتش جهانی شد الان من چه گناهی کردم باید هزینه افزایش دلار را برهم. اگر فردا دلار صد هزار تومن شد بنزین باید اون قیمت بشه.
بلد نیستید اقایون
United Kingdom
15:19 - 1397/08/01
شلام جناب دکتر.لطفا قیمت تمام شده یک بشکه نفت 4دلار درایران هست که اصلا در نظر نگرفته اید
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1397/08/01
اقای اشنا بااین نظریه های کلنگت
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1397/08/02
این بابا هرچی میگه مثل همین حرفش فقط میخاد دولت رو بندازه تو تله
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1397/08/02
اختلاس شما هم اختلاسیسم میباشد
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/08/02
آقای مثلا استاد تو وضعت خوبه پولداری ما تو همین هزارتومان موندیم
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1397/08/02
زیباکلام جون سعی نکن در اقتصاد هم قلم بزنی همون سیاست کافیته
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1397/09/04
چرا نمی گویید حقوق مردم را به دلار بدهند. الان که داری حرف مفت میزنی این حرف را بزن
France
02:36 - 1397/09/05
زیبا جون نفست از جای گرم درمیاد از حال مردم خبر نداری
دادلش خیلی ارزو کار پیدا کزدن با حقوق پایه وزارت کاررو دارن تو میگی بنزین چرا ارزونه ،اگه ما به دلار در میارم که به دلار خرج کنیم چه طرز حساب کردنه،بعدش ماهی ۴۵ تومن دارین یارانه میدن اونوقت میگین بنزین لیتری ۷ هزار تموم میشه ...این اقا میخواد با این حرفا اسمش سرزبون بی افته احتمالا چند سال دیگه هم کاندید ریاست جنهوری چیزی میخواد بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج