معاملات در «نیما» به مرز ۹ میلیارد یورو رسید
۷۹۲۶۸۷
۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
۴۷۰۸ 
معاملات در سامانه نیما در طول سه ماه گذشته یعنی از زمانی که سیاست‌هایی در جهت الزام صادرکنندگان برای ورود ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما اتخاذ شد، به رقمی در حدود ۹ میلیارد یورو رسیده است.

خبرگزاری ایسنا: معاملات در سامانه نیما در طول سه ماه گذشته یعنی از زمانی که سیاست‌هایی در جهت الزام صادرکنندگان برای ورود ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما اتخاذ شد، به رقمی در حدود ۹ میلیارد یورو رسیده است.

بررسی آمار بانک مرکزی در بازار ثانویه حاکی از آن است که مجموع کل معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد ماه تاکنون (۱۲ آبان) به هشت میلیارد و ۹۸۷ میلیون یورو رسیده است که مجموع عرضه ارز صادرات در این مدت چهار میلیارد و ۷۵۶ میلیون یورو بوده و تامین ارز برای واردکنندگان نیز به چهار میلیارد و ۲۳۱ میلیون یورو رسیده است.

بر اساس آن‌چه بانک مرکزی اعلام کرده است، نرخ امروز یورو در سامانه نیما ۸۹۹۴ تومان بود و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات حدود ۱۳ میلیون یورو و مجموع تامین ارز برای واردات، امروز در حدود ۱۹ میلیون یورو بوده است.

از فروردین ماه سال جاری بنا بر این شد که معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان تحت سامانه یکپارچه "نیما" انجام شود تا بانک مرکزی بر روند این معاملات نظارت داشته باشد و این امر از نیمه مرداد ماه که الزاماتی از سوی دولت برای ورود ارز تمامی صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی به جز برخی موارد استثناء به بازار ثانویه در نظر گرفته شد، شکل جدی‌تری به خود گرفته و رفته رفته روند معاملات در این سامانه افزایش یافت.

در پی آن دولت با اصلاح سیاست‌های ارزی معافیت‌های درنظر گرفته شده برای برخی کالاها را نیز لغو کرد و در پی آن قرار شد که تمامی صادرکنندگان ارز خود را از طریق این سامانه ارائه کرده و واردکنندگان نیز از همین طریق بتوانند ارز موردنیاز خود را تامین کنند.

با این روند هم‌اکنون صادرکنندگان موظفند که ارز حاصل از صادرات خود را تا حداکثر سه ماه وارد سامانه نیما کنند.

با این حال انتظار می‌رود که با توجه به میزان صادرات انجام شده، کماکان ارزآوری به سامانه نیما افزایش یابد و در این صورت بازار ثانویه می‌تواند مشکلات تامین ارز واردکنندگان برای خرید مواد اولیه تولید با قیمت‌های بالا را کاهش دهد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1397/08/13
نیما چیست دولت باید ارز را به ۵۰۰۰‌بیاورد دکان‌درست کرده پدر همه را‌در اورده تولیدیها همه در حال‌ورشکستگی هستند روحانی این‌کاره نیست‌مرگ بر کسانیکه او را‌معرفی کردند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج