کیهان: مجری «من و شما» را اخراج کنید
۸۰۳۰۰۴
۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
۱۶۹۹۱ 
رفتار غیرحرفه‌ای و موهن مجری یک برنامه زنده تلویزیونی، لزوم تجدید نظر در گزینش و به کارگیری مجریان در صداوسیما را ضروری نشان می‌دهد.

کیهان: این اولین بار نیست که صداوسیما، از حضور مجریان «زرد» که شأن رسانه ملی را حفظ نمی‌کنند، آسیب می‌بیند. تحقیر میهمانان و حاضران در برنامه و توهین به مخاطب توسط برخی از مجریان، در همین چند ماه اخیر بارها در برنامه‌های گفت وگو محور سیما اتفاق افتاده است.

این مسئله بیش از هر چیز، گویای ضعف گزینش و لزوم تجدید نظر در انتخاب نیروها و یا نیروهای قبلا انتخاب شده در صداوسیماست؛ چرا که بعضی از کسانی که اجرای برنامه‌ها را برعهده می‌گیرند، حتی ابتدایی‌ترین اصول اجرا، یعنی با ادب سخن گفتن و حفظ حرمت حضار و مخاطبان برنامه را رعایت نمی‌کنند! عجیب اینکه اجرای برنامه‌های زنده که از حساسیت بیشتری برخوردار است بعضا به افراد کم سواد و فاقد صلاحیت اخلاقی واگذار می‌شود.

ضرورت پاکسازی صداوسیما از مجری‌های بی‌ادب و بدسابقه

نمونه اخیر چنین اتفاقی، روز جمعه در برنامه «من و شما» که از شبکه شما به طور زنده پخش می‌شود رخ داد. برنامه‌ای که با اجرای آرش ظلی‌پور و با حضور مسعود فراستی، منتقد سینما و با موضوع نقد فیلم‌های سخیفی که این روزها پرده سینماها را تسخیر کرده‌اند روی آنتن رفت.

فارغ از اینکه کارشناس میهمان برنامه چه کسی بود و چه نظراتی داشت، مجری برنامه به جای چالش با وی یا طرح سؤالات منطقی و کارشناسانه، به طور پی‌در‌پی، با لحنی پرخاشگرانه و الفاظی توهین‌آمیز و تحقیر‌کننده، حرف‌های وی را قطع می‌کرد. این مجری حتی در حرکتی غیر‌اخلاقی و بدون اطلاع دقیق و مستند، به زندگی شخصی و حریم خصوصی میهمان خود نیز وارد شد و در‌این‌باره اظهار نظر کرد؛ از جمله اینکه درباره ازدواج و خانواده او صحبت کرد، در ابتدا نیز خطاب به کارشناس میهمان برنامه گفت که شما کلا دو سه تا کت بیشتر ندارید بپوشید و بعد از آن هم تأکید کرد «شما که اینقدر نقد می‌کنید، به نظرتان نمی‌آید آدم بد تیپی هستید؟» و در بخش‌هایی نیز با بیانی توأم با تمسخر، تکیه کلام‌های میهمان برنامه را تکرار می‌کرد و می‌گفت که شما خیلی خودشیفته حرف می‌زنید و حرف‌های شما نقطه ندارد و...

حتی پس از ترک برنامه توسط فراستی نیز، تمسخر وی را ادامه داد! اتفاقی که نشان می‌دهد این مجری، نه فقط کمترین صلاحیت لازم برای کاری که به وی سپرده شده را ندارد، بلکه حضور او در سازمان صداوسیما، اهانت آشکار به بینندگان و تمامی مردم این سرزمین است. ضمن اینکه مجری مذکور، سابقه رفتارهای مشابه را دارد. با یک جست‌وجوی ساده در خبرها، می‌توان مجادلات لفظی و اهانت‌های بی‌شرمانه قبلی وی به دیگران را مشاهده کرد.

چنین رفتارهایی، مصداق بارز ترویج بی‌ادبی و اخلاق‌ستیزی روی آنتن تلویزیون است، چرا که، هر حرف یا حرکتی در برنامه‌های تلویزیون، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، روی فرهنگ و رفتار مردم تأثیر می‌گذارد. هر چند که مدیر شبکه «شما» از توبیخ این مجری و عدم پخش یک هفته‌ای برنامه «من و شما» خبر داده است، اما مسئله فراتر از یک فرد و عدم پخش یک هفته‌ای این برنامه است. باید گفت که صداوسیما این روزها از حضور برخی عوامل و برنامه‌سازان کم‌سواد و همچنین بعضی کارشناسان مبتلا به افکار انحرافی رنج می‌برد.

بنابر‌این، پاکسازی برنامه‌های رسانه ملی از این عناصر را می‌توان با برکناری مجری برنامه مذکور شروع کرد. این اقدام، جدیت مدیران سیما در حفظ حرمت و هویت صداوسیما را اثبات خواهد کرد. سهل‌انگاری در این زمینه، این پیام را در بر خواهد داشت که خود مدیران نیز اهمیت چندانی برای حفظ شأن برنامه‌هایشان ندارند.

همچنین برخی از مجریان و کارشناسان، مسائل شخصی را هم وارد کار خود می‌کنند. به طور مثال، مجری برنامه «من و شما» از اقوام و دوستان نزدیک عوامل تولید برخی از فیلم‌های مبتذل و سخیف سال‌های اخیر سینمای ایران است؛ فیلم‌های چندش‌آوری که هدفی جز ترویج اباحه‌گری و بی‌بند‌و‌باری جنسی در جامعه را ندارند.

عدم تعادل رفتاری مجری مذکور، واکنش تعدادی از مجریان صداوسیما را نیز برانگیخت. میلاد دخانچی، مجری برنامه‌هایی چون «جیوگی» و «سختانه» در‌این‌باره نوشت: آقای مجری قصه ما، فقط آقای مجری نیست، اینها یک باند رسانه‌ای در تلویزیون و فضای مجازی‌اند...سلبریتی‌هایی که قرار است ما را سرگرم کنند تا ما فاشیسم امثال هزارپا را نبینیم... آری راست[جریان لیبرال-سرمایه‌داری] علاوه بر نجومی‌بگیر و حمایت «قانون» سلبریتی‌های خود را نیز دارد.

المیرا شریفی‌مقدم، گوینده شبکه خبر نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «اجرای تلویزیونی با مهمونی خونه خاله فرق داره! تلویزیون حرمت داره. حق نداریم هنگام گفت‌وگو به میهمان برنامه بی‌ادبی کنیم. جسارت و شجاعت در اجرا با گستاخی و بی‌ادبی فرق داره.»

حمیدرضا مدقق، مجری برنامه «شهر فرنگ» شبکه خبر نیز در واکنش به این اتفاق نوشت: «شجاع و رک بودن در مصاحبه با بی‌نزاکتی تفاوت دارد.» گفتنی است، آرش ظلی‌پور، مجری بی‌ادب و بی‌نزاکت شبکه شما، به دلیل موضوع دلالی در فوتبال مدتی را در زندان گذرانده بود، که باید به مدیران صداوسیما برای به کارگیری او دست مریزاد گفت!

از طرف دیگر، روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به توهین شبکه شما به منتقد پیشکسوت سینما واکنش نشان داد.

حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با فارس بیان کرد: این اتفاق یک نمره منفی به رسانه بود که غیر قابل فراموشی است، نباید آنتن رسانه ملی در اختیار یک جوان ناشی بی‌تدبیر قرار بگیرد تا بخواهد حاشیه درست کند و خطای بزرگی مرتکب شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به عنوان یک عنصر فرهنگی در کمیسیون فرهنگی برای افرادی که در رسانه ملی رخنه کرده‌اند، متأسفم که خیلی راحت روی آنتن ملی قرار می‌گیرند و شرایط امن و آرام را به هم می‌ریزند.

وی تأکید کرد: ما جدا از همه نظرات آقای فراستی، به عنوان پیشکسوت عرصه سینما باید برایش حرمت بگذاریم. اتفاق برنامه «من و شما» تأسف‌بار است و خدا می‌داند که من دیشب از غصه خوابم نبرده است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 49
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/09/11
آدم بی عقل یک متخصص با سواد رو با لباسش سنجش میکنه.
پاسخ ها
دروغ شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
ببین دنیا به کجا رسیده که یک روز نامه درپیتی نظر میده.
بدون نام
-
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
دقبقا همینطوره
بدون نام
-
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
بعضی از کسانی که اجرای برنامه‌ها را برعهده می‌گیرند، حتی ابتدایی‌ترین اصول اجرا، یعنی با ادب سخن گفتن و حفظ حرمت حضار و مخاطبان برنامه را رعایت نمی‌کنند! عجیب اینکه اجرای برنامه‌های زنده که از حساسیت بیشتری برخوردار است بعضا به افراد کم سواد و فاقد صلاحیت اخلاقی واگذار می‌شود.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
فراستی که باسواد و متخصص شما باشه، خودتون چی هستین! ...
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
درپبت برخی روزنامه های اصلاح طلباست و مجله های زردشون، کیهان روزنامه با محتوا باارزش صادق با مردم و باعدالتیه که هنوز هم به کوری چشم دشمنان ایران از جمله بی بی سی؛ کلی طرفدار و خواننده داره
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1397/09/11
واقعا کیهان حرف حق رو زد
پاسخ ها
بدون نام
Korea, Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
کیهان هیچوقت حرف حق نمی زنه و صدا و سیما هم به بی ادبی زیاد حساس نیست وگرنه همون موقع که فراستی فحش ناموسی می داد و تو روی کارگردان بهش توهین و ناسزا می گفت اخراجش می کرد
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
این مجری بی ادب باید تنبیه بشه
حق طلب
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
تاریخ چندسال اخیر نشون میده که کیهان بیش از بقیه روزنامه ها حق طلب بوده از جمله نتایج پسابرجام (گرونی خودرو و مسکن و ارز و طلا) که کیهان برعکس روزنامه های وعده دروغ ده؛ حقایق رو پیش بینی صحیح کرده بود
United Arab Emirates
08:27 - 1397/09/11
نه كيهانوقبول ندارم نه فراستي روولي رفتارمجري خيلي بي ادبانه بودبه لوگوي برنامه نگاه كنيدمن چقدرگندست شماچقدرريزدرمحاصرست معلومه خيلي خودبزرگ بينن كليه عوامل برنامه
پاسخ ها
بدون نام
Korea, Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
رفتار مجری قابل دفاع نیست کاش خودش و همسنگ فراستی نمی کرد و مثل اون بی ادب نمی شد یه بی ادب رو مخ بس بود برای صدا و سیما
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
مجری بی ادب بوده ولی تو هم مثل مجری بی ادب هستی این اخلاق تو حتما کسی تو را هم قبول ندارد . خیالت راحت باشد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
مجری بی ادب بوده ولی تو هم مثل مجری بی ادب هستی این اخلاق تو حتما کسی تو را هم قبول ندارد . خیالت راحت باشد
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/09/11
به نظرم در برابر فحاشی فراوان آقای فراستی در تمامی برنامه هایی که حضور داشته ، این رفتار آقای ظلی پور چیز خاصی نبود.
پاسخ ها
بدون نام
Korea, Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
منم موافقم فراستی اصلا و ابدا جای حمایت نگذاشته
بدون نام
-
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
واقعا برای شما دوتا متاسفم .خوشبختانه اکثریت مردم ادب را ترجیح میدهند
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/09/11
معلوم شد ازکجا آب میخوره
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1397/09/11
کیهان چرا خودشو نخود هر آشی میکنه
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1397/09/11
درود بر کیهان. بهترین کار اخراج این فرد بی ادب است که سوءسابقه هم دارد آن هم به علت دلالی. حضور دوباره ظلی پور در تلویزیون دهن کجی به مخاطبان است.
پاسخ ها
بدون نام
Korea, Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
مخاطبان چرا وقتی فراستی اون فحش و ناسزاها رو تو برنامه زنده می داد ناراحت نمی شدن و خواستار اخراج فراستی نبودن یه سرچ بکنین الان توشبکه های اجتماعی دوباره متاسفانه ویدئو هاش وایرال شده
بدون نام
-
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
اخه فراستی را با این مجریه لوس وننز مقایسه میکنین که چی به ؟!!!
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/09/11
چطو وقتی فراستی یه فیلم ساز رو مورد حمله قرار میده میشه نقد فیلم ولی یه نفر فراستی و حمله هاش رو نقد میکنه میشه مخرب ....اره اخراجش کنید اونم بیاد قاطیه اخراجیها چطوره اصلا از مملکتتون اجراجش کنید اصلا از دنیاتون اخراجش کنید این خوبه به خداتون هم بگید اون دنیا هم نزارتش ...چقد شماها منفورید ادم حالش بهم میخوره از اسمتون از رسمتون از خودتون و این همه ریاکاریتون حیف اسم انسان رو شماهاست
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/09/11
واقعا ..اصلا رفتارمجری قابل هضم نیست
پاسخ ها
امین قنبرزاده
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
ببخشیدآقای ظلی خواست بااین حرکت راه 100شبه روتوی یک برنامه طی کنه مثل آقای حسنی که توی برنامه کوله پشتی که مهمانش آقای سرداررادان بودانجام دادفقط چون آقای ظلی کم تجربه بوداشتباه کردآقای فراستی اون مهیمانی نبود...
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/09/11
باید تظر. ..ناظرپخش را پرسید
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1397/09/11
ظلی پور هم یکی هست مانند مسوولین کیهان که با سوبسیت و پول این مردم هر مزخرفی را که بخواهند مینویسند ویا به زبان می آورن این روش صدا وسیما و روزنامه های این مملکت چیز تعجب بر انگیزی نیست!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
صداسیما باید زمانی که بخش مستقیم هست مجرهای باسابقه واسه اجرا انتخاب کنه. اصلا‌این روزها خیلی صدا سیما مجرهاش اللکی‌شدن خیلی مسخره بازی‌شده مجری باید سنگین وبا شخصیت مجریگری کند نه با خنده ومسخره بازی
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
در اشتباه بودن کار این مجری شکی نیست ولی روزنامه کیهان که سالهاست زشترین برخورد ها را با حتی بالا ترین مقامات رسمی کشور و مخالفین خودمیکند وبدتر اینکه رعایت ادب و احترام پیش کش رعایت منافع ملی را هم نمیکند حق ندارد در این خصوص اظهار نظر کند که رطب خورده کی منع رطب کند
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/09/11
به کسی که جای پدرش هست میگه چقدر بد تیپی.فکر کرده خودش خیلی خوشتیپه.درود بر فراستی
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1397/09/11
موقعی که معیارهای استخدام ، شده زیبایی و تیپ مجری، و رابطه ها و پارتی بازی ، جای افراد با لیاقت و کار بلد رو گرفته.همین میشه دیگه.
پاسخ ها
اسکویی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
موافقم
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1397/09/11
هر بچه خوشکلی که نباید مجری بشه.
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1397/09/11
ظلی به دنبال حاشیه است تا دیده بشه وسری توسرا در بیاره واز این طریق روبورس رسانه وفضای مجازی قراربگیره
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/09/11
مجری خیلی بی ادب وبی سواد بود
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1397/09/11
حق با کیهانه. ظلی پور و دار و دسته یه مشت آدم عوضی هستن که با رانت و رابطه به این جاها رسیدن. باید بندازنشون بیرون. ازش متنفر بودم الانم دلیلشو فهمیدم
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1397/09/11
از فراستی بدم میاد از همون قدیم فکر میکرد حرف خودش خیلی درسته مجری هم میتونست باهاش مخالفت کنه نه اینکه با رفتارش بهش فحش بده من حقو به مجری میدم
فراستی خیلی بی ادب تر از این مجریه هست مینشست روبروی کارگردان بهش میگفت فیلمت به لعنت خدا هم نمیارزه اغلب کسایی که از فراستی دفاع کردند هفتو ندیدند ولی انصافا رفتار مجری هم غیر حرفه ای بود میتونست مودبانه حالشو بگیره
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1397/09/11
کیهان همیشه چرت میگه
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1397/09/11
این بار دقیق گفتی مجری خیلی کم داشت و بی تربیت بودو باید اخراج شود
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1397/09/11
من باشم هرچی کیهان بگه برعکسشو انجام میدم . مطمئن باشید بعدا به حرفم می رسید
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1397/09/11
این مجری بی ادب بار اولش نبود و آخرین هم نخواهد بود مگر کلا از مجری گری کنار گذاشته شود
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1397/09/11
سلام دوستان
اگر عاقلانه فکر کنیم می بینیم تیتر این خبر یک شیطنت رسانه ای است. کیهان حرف حقی را زده . گفته در گزینش دقت کنیم . این حرف بدی نیست.
Iran, Islamic Republic of
01:20 - 1397/09/12
وقتی روزنامه امثال کیهان و..فروش ندارن بااین شرایط مالی مردم مجبورن ازاین اتفاقات وجنجال واسه خودش چندتیراژی بفروشه
United States
03:14 - 1397/09/12
رفتار ظلی پور شبیه مفعول ها بود و باید گفت خاک بر سر مسؤلان و مدیران صدا و سیمای ننگین ما که صبح تا شب در تمام کانال ها فقط کفش تن تاک رو تبلیغ میکنه از خاشقچی ؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:18 - 1397/09/12
خداروشکر چند سالی هست تلویزیون ایرانو نمیبینم،،حداقل از این مسخره بازیا راحتیم
United Kingdom
03:25 - 1397/09/12
رفتار مجری اشتباه و مصداق تخطی از حدود ادب و رفتار حرفه ای بود
فراستی قبل از حضور در این برنامه باید یکی دو برنامه را می دید و بعد از کسب شناخت و ارزیابی درست، نسبت به پذیرش یا رد دعوت آنها اقدام می کرد.
درخواست کیهان درخواستی غیر منطقی است و نمی توان فردی را که تا این سطح در صدا و سیما پیشرفت کرده صرفا به دلیل یک رفتار اشتباه اخراج کرد. تخلفاتی که می توانند منجر به اخراج افراد شوند در قوانین مختلف کاملا مشخصند.
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/09/13
ادب بهترین سرمایه انسانیه، هر از گاهی همچین آدمای بی ادب و هتاکی رو جلوی مردم بذارن؟؟؟!!! تا مردم ارزش ادب رو بهتر درک کنن. ادب از که آموختی، از بی ادبان.
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/09/20
این باید کلا از صدا و سیما اخراج بشه نه مجری گری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج