آقای وزیر! فقط داماد رئیس جمهور شایسته است؟
۸۰۹۴۲۶
۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
۴۰۰۲ 
حاشیه های مربوط به انتصاب داماد رئیس جمهور به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آنقدر بالا گرفت که آقای وزیر را به واکنش عجیب و غریبی واداشت. صحبت های او هیچ اثری از توبیخ توسط رئیس جمهور که نداشت هیچ، که دفاعی بود جانانه از آنچه کرده بود. در این بین البته اقدام شایسته «کامبیز مهدی زاده»، که متوجه این فشارها به دلیل انتصابش شده بود، قابل تقدیر است، چون در پایان تصمیم گرفت از معاونت وزیر صمت انصراف بدهد.

تابناک: حاشیه های مربوط به انتصاب داماد رئیس جمهور به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آنقدر بالا گرفت که آقای وزیر را به واکنش عجیب و غریبی واداشت. صحبت های او هیچ اثری از توبیخ توسط رئیس جمهور که نداشت هیچ، که دفاعی بود جانانه از آنچه کرده بود. در این بین البته اقدام شایسته «کامبیز مهدی زاده»، که متوجه این فشارها به دلیل انتصابش شده بود، قابل تقدیر است، چون در پایان تصمیم گرفت از معاونت وزیر صمت انصراف بدهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با انتصاب داماد رئیس جمهور به عنوان معاون خود، نه تنها سخنی از توبیخ و ناراحتی حسن روحانی به خاطر صدور این حکم نکرده، بلکه با یک توجیه عجیب در این خصوص گفته که «انتصاب وی (کامبیز مهدی زاده، داماد رئیس جمهور) به سمت معاونت وزیر، اصلا ربطی به داماد رئیس جمهور بودن یا نبودن این فرد ندارد.

دفاعیات وزیر صمت از حکمش برای داماد روحانی

رضا رحمانی که پس از وزیر شدنش نه تنها به منافع مردم و جامعه توجهی نکرده بلکه در اولین اقدام، دست به صدور مجوز افزایش قیمت خودرو برای خودروسازان کرده، تا جامعه هیچ امیدی به بهبود شرایط از طریق سیاست های این وزارتخانه نداشته باشند، درباره حاشیه سازی از طریق انتصاب اخیرش گفته: «همیشه ایراد گرفته می‌شود که چرا از جوانان استفاده نمی‌شود؛ اما داماد رئیس جمهور یک نیروی جوان و نخبه است. هر کس سوابق داماد رئیس جمهور را دید به ما برای این انتصاب تبریک گفت!»

وی درباره سابقه اجرایی داماد رئیس جمهور هم یادآور شد: «وی در حوزه معاونت فناوری رئیس جمهور سِمَت داشته و رئیس ستاد توسعه‌ای بوده و از آنجا به وزارت صمت آمده است؛ ضمن آنکه لیسانس زمین شناسی دارد، فوق لیسانس او مرتبط است و دکترای زمین شناسی هم دارد. آنها که درباره این انتصاب تردید داشتند، وقتی سوابق او را دیدند به ما تبریک گفتند. قطعا اگر هر کسی سوابق او را ببیند، آن را تایید می‌کند. داماد رئیس جمهور بودن فاکتور انتخاب نبوده است.» هرچند از سوابق داماد 33 ساله رئیس جمهور چیزی جز حضور او در معاونت علمی ریاست جمهوری در دست نیست!

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرده: «بدون تردید این فرد از نظر شایستگی‌ها، صلاحیت‌های فردی، کارآمدی، مدارک تحصیلی و انگیزه روزمه‌ای قوی دارد و هیچ بحث دیگری جز این محورها در میان نبوده است. این فرد فارغ از اینکه داماد رئیس جمهور روحانی باشد یا نباشد انتخاب شده است. نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست و البته فاکتوری برای انتصاب او نیز نبوده است.» احتمالا نخبه دیگری جز داماد رئیس جمهور در این حوزه نبوده که وزیر صمت چنین انتخابی کرده و حالا توجیهات عجیب خود را هم با صراحت در خصوص آن بیان می کند!

داماد رئیس جمهور استعفا کرد

گویا کامبیز مهدی زاده، داماد رئیس جمهور ـ که از سوی رحمانی به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معرفی شده ـ بیشتر از او متوجه حاشیه های این انتصاب برای حسن روحانی و دولت تدبیر و امید شده است و لذا تصمیم گرفته برای جلوگیری از ادامه این حواشی، از پذیرش مسئولیت در وزارت صنعت، معدن و تجارت اجتناب کرده و استعفا کند.

در متن استعفای کامبیز مهدی زاده، داماد رئیس جمهور خطاب به رحمانی وزیر صمت آمده است: «از اینکه اینجانب را قابل دانستید و در این مقطع از بنده دعوت نمودید که در این وزارتخانه همراهتان باشم کمال تشکر و قدردانی را دارم. اجازه می خواهم از خدمت تان مرخص شوم و به فعالیت های علمی و پژوهشی خود در سنگر قبلی ام ادامه دهم. بار دیگر از حسن ظن و اعتماد حضرتعالی سپاسگزارم.»

موضوع «شایسته سالاری» از مطالبات مهم و جدی مردم به ویژه جامعه دانشگاهی کشورمان است و هر از گاهی شاهدیم که برخی سازمان ها، ارگان ها و نهادها اقداماتی نمایشی برای نشان دادن عزم خود جهت شایسته گزینی نشان می دهند و مثلا دست به فراخوان عمومی برای انتصاب یک مدیر از بین واجدان شرایط می زنند، اما این اقدامات کم و کوتاه مدت قطعا نمی تواند پاسخگوی خواسته ها و نیاز جامعه ما برای «شایسته سالاری» و «شایسته گزینی» باشد.

مردم به انتصابات فامیلی حساسند

اگر قرار باشد، آقازادگی و گرایش مسئولان به انتصابات فامیلی، آنچنان نهادینه شود که به مثابه آنچه در چند ماه اخیر اتفاق افتاده، فرزند فلان مسئول در جایگاه مشاور وزیر، داماد فلان آقا در جایگاه معاون وزیر و یا انتصابات اینچنینی باشیم و از طرفی پسر فلان نماینده مجلس، این گونه اقدامات را به دلیل داشتن «ژن خوب» فرزندان و بستگان مسئولان بداند! قطعا مردم واکنش جدی به اینگونه مسائل نشان خواهند داد.

بله، این گزاره صحیحی است که ممکن است فرزندان یا بستگان مسئولان هم استعداد پذیرش مسئولیت های مهم را داشته باشند، اما زمانی داد و فریاد انتقاد مردم بلند می شود که این گونه انتصابات به رویه تبدیل بشوند و البته افراد بدون پیمودن هرگونه مراحل اولیه برای آماده شدن جهت پذیرش یک مسئولیت، یکباره پله های ترقی را ده تا یکی طی کنند و علی رغم حضور چهره ها و استعدادهای فراوان، رانت مسئولیت پدر، پدر زن و ... شامل حالشان شود.

برخی رسانه ها مثل معروف «قحط الرجال» را برای انتصابات اخیر به کار برده اند که کاملا بجا و درست است. اینکه برخی مسئولان تصمیم می گیرند برای عرض چاکری و نوکری و چاپلوسی، انتصابات فامیلی را ترویج کنند و برای خوش آمدن مدیر بالادستی دست به انتصابات عجیب بزنند، نه تنها «تدبیر» دولت را زیر سؤال می برد، بلکه «امید»ی هم که قرار بود حسن روحانی برای مردم مهیا کند، به تاراج خواهد برد.

یکی از حامیان دولت: وزیر صنعت را برکنار کنید تا درس عبرت شود

همان طور که «مسیح مهاجری» از حامیان دولت روحانی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشته، این یک خطر برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است که در شرایط دشوار وجود خیل بیکاران در جامعه، انتصابات فامیلی در میان وزرا و مسئولین و مدیران ارشد کشور رواج یافته و حضرات به همدیگر نان قرض می‌دهند و شایسته سالاری را به راحتی قربانی اهداف و امیال شخصی خود می‌کنند، روشن است که چنین افرادی از جنس انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نیستند و به هیچ وجه صلاحیت ماندن در مناصب دولتی را ندارند.

«محمد شریعتمداری» از وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل عملکرد ناموفقش در کنترل بازار در شرایط پرتلاطم اقتصادی کشور و بازگشت دوباره تحریم ها جابجا شد و به وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» رفت تا با حضور یک وزیر جدید اقدامات جدی در جهت بهبود وضعیت بازار صورت بگیرد. آنچه در همین مدت کوتاه از رضا رحمانی دیده ایم، نه بهتر از آنچه شریعتمداری بر جای گذاشت که به مراتب بدتر از آن چیزی است که او عمل کرده و نمونه آن را می توان بر غلبه لابی خودروسازی بر اختیارات و قدرت وزیر مشاهده کرد.

برکناری وزیر صمت، شروعی برای ریشه‌کنی انتصابات فامیلی

حالا وزیر صمت جدای عملکرد نامطلوبی که در کوتاه مدت داشته است، به سمت بهره گیری از انتصابات فامیلی و پوشش ضعف های خود از این ناحیه رفته و اقدام اخیر او در کنار صحبت هایی که پیرامون آن کرده، هیچ جای دفاعی از او باقی نمی گذارد. قطعا حسن روحانی برای زنده نگه داشتن امید مردم و جامعه باید وزیران و مدیرانی که تأکید او برای «شایسته سالاری» و «جلوگیری از حاشیه سازی برای دولت از طریق انتصابات فامیلی» را نادیده گرفته اند، برکنار کند. برکناری وزیر صمت از آن دسته اقداماتی است که می تواند موتور محرک دولت و حاکمیت را برای مبارزه ریشه ای با جلوگیری از انتصابات فامیلی و جلوگیری از شایسته سالاری در کشور روشن کند.

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1397/09/27
وزیرصنعت بایدبرکنارشودچون ایشان لیاقت وزیربودن ندارد
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1397/09/27
از فریدالدین چه خبر؟ آقای حداد عادل هم گویا خیلی نخبه تشریف دارند. اونجا کی رو استیضاح میکنید؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1397/09/27
ولله مردم دشمنی با داماد روحانی ندارند اما ..... اما در زمانیکه نخبه های مملکت بیکارند و مسافر کشی میکنند ، روا نیست اینچنین آشکارا حق آنها ضایع شود . واقعا آیا دولت تا کنون تحقیق کرده که بداند چند نخبه در ایران داریم ؟ نخبه هایی که قطعا از داماد ایشان هم مقبولتر و شایسته تر هستند . قطعا نمیدانند . همانطور که وضع مردم را در این ایام گرانی نمیدانند و فقط ژست های دروغین بخود میگیرند .
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1397/09/27
بابا یه غلطی کرد خواسته از زیر دین روحانی در بیاد اونم ناشی گری کرد خب میگی جوان گرایی کرد اینم از ایرادهای جوان گرایی ،وزیر باید پخته وتجربه داشته باشه نه یه مشت بچه مگه مهد کودکه
United States
10:36 - 1397/09/27
نوبخت راهم برکنارکنید تادیگر داماد آقای خاتمی امام جمعه تهران را انتخاب نکند ...
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/09/27
بله اگه داماد رئیس جمهورنباشه دخترش بیوه میشه
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1397/09/27
خب دیگه از رحمانی فضلی یاد گرفتن که گفته پسرم نخبس استخدام‌ نشه کی بشه ..
United Kingdom
10:56 - 1397/09/27
حالا که رفته کنار بی خود سر مردم را با این سر و صداهای الکی گرم نکنید .
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1397/09/27
یعنی این طور که میگید ودادمیزنید سایر آقازاده همه اش بیگار هستند سر کار نیستند فرزند برادر خواهر داماد
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/09/27
وزیر بدرد نخور وزیر گرانی وزیر پارتی بازی
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/09/27
این اقا با سی سه سن سابقه کار حداکثر چهاریا پنج سال معاون وزیر شدند ولی در تمام ادارات ما اشخاص فقط با یک پله بعد از استخدام وسی سال خدمت بازنشسته می شوند انوقت می گویند شایسته سالاری در کشور شده
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1397/09/27
اون داماد احمد خاتمی امام جمعه رو هم پیگیرش باشید خب
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1397/09/27
سالی که نیکوست ازبهارش پیداست
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1397/09/27
بااین گند کاری ها آبروی نظام را بردید وبه اعتماد مردم به نظام خدشه وارد کردید ودر یک نظر ضد نظام عمل کردید والسلام
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1397/09/27
بااین گند کاری ها آبروی نظام را بردید وبه اعتماد مردم به نظام خدشه وارد کردید ودر یک نظر ضد نظام عمل کردید والسلام
United Arab Emirates
11:27 - 1397/10/06
چرا چرن میگی مگر این در همه جا ایران مد نیست کسی که اعتراض می کنید آیا خدا وکیلی تو اگر فامیلی داشته باشید و کاره ای باشد و تو بیکار باشید تو را به سر کار نمی برد همه ابنطوری هستند وقتی یکی میخواد نماینده شود این همه افراد دارند براش کار می کنند عاشق چشم و ابروی آن نشده اند هر کسی یک یا دو تقاضا از آن دارد اول استخدامی دو مسیولیت سه وام و غیر ..... ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج