مزاحمت خیابانی و متلک‌پراکنی به زنان جرم است!
۸۱۱۷۴۸
۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
۶۰۲۴ 
مزاحمت برای بانوان در سطح جامعه در تمام کشور‌های دنیا شایع است و جرم محسوب می‌شود. اما متاسفانه بسیاری از قربانیان مزاحمت‌های خیابانی به جای اعتراض و شکایت سعی می‌کنند تا جای ممکن به سرعت از موقعیت فرار کنند، اما شاید اگر همه بانوان بدانند که مزاحمت خیابانی، جرم است، اوضاع کمی تغییر کند.

وب‌سایت فرادید: مزاحمت برای بانوان در سطح جامعه در تمام کشورهای دنیا شایع است و جرم محسوب می شود. اما متاسفانه بسیاری از قربانیان مزاحمت‌های خیابانی به جای اعتراض و شکایت سعی می‌کنند تا جای ممکن به سرعت از موقعیت فرار کنند اما شاید اگر همه بانوان بدانند که مزاحمت خیابانی، جرم است، اوضاع کمی تغییر کند.

قانون گذار ایران جرم ایجاد مزاحمت نسبت به بانوان در اماکن عمومی یا معابر را به عنوان یکی از مصادیق جرائم علیه آزادی و روان اشخاص، به طور مستقل در قوانین جزایی قابل تعقیب و مجازات اعلام کرده است.

آزادی روح و روان عبارت است از اینکه هر کسی در محدوده قوانین و نظامات اجتماعی بتواند آزادانه و به میل خود اقدام به انجام یا ترک کار‌های متعارف مربوط به زندگی اجتماعی کند و هیچ شخصی بدون جهت متعرض و مزاحم وی نشود.

‌آیا مزاحمت خیابانی و متلک‌پراکنی به بانوان جرم است؟

به موجب ماده ۱۴ منشور حقوق شهروندی، شهروندان از جمله زنان حق دارند در صورت تعرض به آزادی و امنیت خود در حداقل زمان ممکن و به سهولت به ماموران امنیتی دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این در ماده ۱۰۳ قانون فوق به حق زنان در مشارکت در فضا‌ها و مراکز عمومی تاکید شده است لذا هر آنچه باعث ایجاد خلل در این حضور و مشارکت شود با واکنش قانون رو به رو خواهد شد.

به همین دلایل قانون گذار در ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی به جرم انگاری و وضع مجازات برای کسانی که برای بانوان در اماکن و معابر عمومی ایجاد مزاحمت می‌نمایند پرداخته است.

تعریف جرم ایجاد مزاحمت برای بانوان

به موجب ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض و مزاحم بانوان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت، به آنان توهین کند به حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. ماده مذکور به اذیت و آزار زنان در فضاهای شهری اشاره دارد و مصادیق متلک‌ پراکنی، دست‌ درازی و تعقیب را در برمی‌گیرد.

محل ارتکاب جرم

منظور از معابر عبارت از محل‌هایی است که رفت و آمد در آن‌ها در تمام اوقات شبانه روز برای عموم مردم آزاد است مانند کوچه‌ها، خیابان‌ها، میدان‌ها، اتوبان‌های داخل یا خارج شهرها و... حضور یا عدم حضور شهود برای تحقق جرم در این معابر شرط نیست.

اماکن عمومی عبارت از محل‌هایی است که در ساعاتی از شبانه روز برای رفت و آمد اشخاص دایر و آماده باشند همچون ادارات دولتی، بازار، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، اتوبوس‌ها و...

بنابراین توهین و مزاحمت در اماکن خصوصی مانند منزل و مسکن اشخاص هر چند علنی و با حضور شهود صورت گیرد مشمول حکم این ماده نخواهد بود.

چه نوع رفتاری تعرض و ایجاد مزاحمت به بانوان تلقی می‌شود؟

رفتار مجرمانه به صورت تعرض، ایجاد مزاحمت و توهین به بانوان قابل تحقق است. مقصود از تعرض و مزاحمت برای بانوان این است که مرتکب جرم با حرکات و اعمال توهین‌ آمیز خود موجبات هتک حرمت بانوان را فراهم کند، ‌مثل اینکه مصرانه آنها را در معابر و اماکن تعقیب کند. معیار و ضابطه‌ تشخیص عملیات توهین‌ آمیز و مزاحمت، عرف و عادت رایج در محل وقوع جرم است.

قصد ارتکاب جرم

ایجاد مزاحمت و توهین به بانوان در معابر و اماکن عمومی از جرائم عمدی است. این جرم با وقوع عمل توهین آمیز یا ایجاد مزاحمت از طرف مرتکب، محقق می‌گردد برای تحقق جرم مذکور وجود قصد مجرمانه مفروض خواهد بود و نیازی به اثبات ندارد.

در واقع وقتی شخصی برای زنان ایجاد مزاحمت نمود یا مرتکب رفتار توهین آمیزی نسبت به آنان شد جرم مذکور واقع شده است و نیازی نیست قربانی جرم ثابت کند که مرتکب به صورت عمدی این اعمال را انجام داده است زیرا اصل بر این است که وی قصد ارتکاب اعمال مذکور را داشته است البته اثبات خلاف این امر از سوی متهم، موجب عدم‌ مسئولیت کیفری او خواهد شد.

قربانی جرم

قربانی جرم زنان هستند در نتیجه ایجاد مزاحمت و توهین به مردان در معابر و اماکن عمومی مشمول حکم نخواهد شد.

در بسیاری از موارد قربانیان به دلیل تهدید فرد مزاحم از شکایت خود صرف نظر می‌کنند به همین دلیل قانون گذار در راستای حمایت از زنان بزه دیده ماده ۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری را وضع کرده است.

به موجب ماده مذکور افشای اطلاعات مربوط به هویت و محل اقامت بزه‌دیده، شهود و مطلعان و سایر اشخاص مرتبط با پرونده توسط ضابطان دادگستری، جز در مواردی که قانون معین می‌کند، ممنوع است. در صورتی که ضابطان دادگستری اطلاعات فوق را فاش کنند به ۳ ماه تا ۱ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌شوند.

مجازات جرم ایجاد مزاحمت برای بانوان

کیفر ایجاد مزاحمت برای بانوان در معابر و اماکن عمومی حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود. به موجب ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی این جرم غیر قابل گذشت است.

به موجب تبصره ۲ ماده ۱۰۰ قانون مجازات اسلامی جرم غیر قابل گذشت جرمی است که شکایت شاکی و گذشت وی در شروع به تعقیب و رسیدگی و ادامه آن و اجرای مجازات تاثیری ندارد پس گذشت شاکی فقط می‌تواند به عنوان یکی از علل تخفیف مجازات یا تبدیل آن به نوع دیگری که مناسب‌تر به حال متهم باشد مورد استناد دادگاه قرار گیرد.

بازداشت موقت مرتکبان جرم ایجاد مزاحمت برای بانوان

بازداشت موقت به معنای سلب آزادی از متهم در تمام یا قسمتی از تحقیقات و دادرسی است. به موجب ماده ۲۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری صدور قرار بازداشت موقت در موارد خاصی که دلایل، قرائن و امارات کافی بر توجه اتهام به متهم دلالت کند جایز است یکی از این موارد که در بند ت ماده ۲۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری به آن اشاره شده است جرم ایجاد مزاحمت و اذیت و آزار برای بانوان است لذا در این جرم مقام قضایی می‌تواند در جریان تحقیقات و رسیدگی متهم را بازداشت کند.

‌آیا مزاحمت خیابانی و متلک‌پراکنی به بانوان جرم است؟


نحوه شکایت و رسیدگی به جرم مذکور

اثبات سخت آزار و اذیت‌های خیابانی یکی از دلایلی است که بزه‌دیدگان اقدام به شکایت نمی‌کنند. تصور کنید در خیابان کسی بدن شما را لمس می‌کند و به راه خود ادامه می‌دهد. چقدر احتمال دارد که در آن لحظه مامور نیروی انتظامی در صحنه وجود داشته باشد؟ چگونه می‌توانید مشخصات یک رهگذر غریبه را شناسایی و از او شکایت کنید؟ در آن لحظه که از شدت عصبانیت یا ترس بعضا نمی‌توانید حتی واکنشی منطقی نشان بدهید، چگونه می‌شود مرتکب را دستگیر کرد و به محاکم قضایی کشاند؟

۱. صدایتان را بالا ببرید و از حاضران و عابران درخواست کمک کنید. از آن‌ها بخواهید مرتکب را متوقف کنند.

۲. با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. یا به نزدیک‌ترین ایستگاه پلیس مراجعه و واقعه را گزارش کنید.

۳. اگر خشونت توسط راننده یک وسیله نقلیه رخ داده، شماره پلاک خودرو یا موتور را یادداشت کنید و یا از آن عکس بگیرید و به پلیس گزارش کنید.

۴. از حاضران درخواست کنید که به همراه شما حضور پیدا کنند و برای شما شهادت کتبی بدهند. در صورت عدم اقرار متهم، بدون شهادت شهود در اکثر موارد اثبات جرم غیرممکن است.

پس از ارائه گزارش به کلانتری و تکمیل اطلاعات پرونده جهت رسیدگی به دادسرا ارسال می شود و در دادسرا تحقیقات لازم در رابطه با پرونده انجام می شود. سپس به شعب بازپرسی ارسال می شود و در نهایت بازپرس با مشاهده محتویات پرونده وقتی را برای حضور متهم در دادسرا و تحقیق از وی در نظر می گیرد. در دادسرا شاکی می تواند درخواست تحقیقات محلی نماید که در صورت لزوم بازپرس اقدام به تحقیق محلی می نماید.

بازپرس در طول رسیدگی به پرونده، در قالب اخطاریه متهم را مطلع می کند. شاکی نیز در این مرحله شاهدان را به مرجع رسیدگی معرفی نماید. سپس بازپرس از متهم، شاکی و شاهدان تحقیق می کند و اظهارات آن ها را بررسی می نماید در خصوص شهود اگر ثابت شود که اظهارات آن ها در خصوص مزاحمت از سوی متهم صحت دارد شهادت شاهد به صورت کتبی قید شده و به امضای حاضران در جلسه و بازپرس می رسد.

در مرحله ی بعد پرونده ی کیفری به دادگاه فرستاده می شود پرونده ثبت می گردد و قاضی با مشاهده ی جزییات پرونده دستور تعیین وقت جلسه رسیدگی را به طرفین شکایت و نماینده ی دادستان می دهد. در نهایت جلسه ی دادگاه تشکیل می شود و نماینده ی دادستان نیز حضور یافته و اظهارات خود را بیان می نماید. در آخرین مرحله رای دادگاه توسط قاضی با امضای صورت جلسه توسط طرفین شکایت و قضات اعلام می شود.

انتشار یافته: 41
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/10/05
هیچ فایده ی نداره این قوانین

باید یه نیش کارد حرومشون کرد

تا ادم بشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
اصلا معلوم نیست این مردا و پسرا به چه حقی به خودشون اجازه میدن که به یه خانوم تو خیابون متلک بگن ؟اینا از خانواده های سطح پایین و بی فرهنگ و بدون تربیت درست بیرون اومدن متاسفانه تا دلتونم بخواد زیادن چون فرهنگ غلط ما کلا رو اخلاق پسرا کار نمیکنن چون میگن پسرت بذار هر کار میهوان بکنن نه همه ولی اکثرا
بدون نام
-
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
اینای که متلک میگن بی پدر ومادر هستن
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1397/10/05
مجازات دختران وزنان ،خصوصا زنان طلاق گرفته که به صورت گروهی کار میکنندبه پسران ومردان متاهل چه می باشد.خصوصا زمانیکه تله گذاری میکنند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
اون چیری که شما میفرمایید تعدادش خیلی خیلی کمه و اون زنان با قصد قبلی تصمیم به تلکه کردن پسرا دارن ؛مثل مردهایی که از دخترا عکس گیر میارن و بعد تهدید میکنن اگه کاری که میخوایم نکنی عکسات رو پخش میکنیم. اینا با مزاحمای خیابانی جرمشون خیلی متفاوته
.
.
.
مزاحمتهای خیابانی رو هر روزه هزاران خانم تو کشور ما تجربش میکنن و روح و روانشون آسیب میبینه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
خفه شو انقد به مطلقه ها چرت و پرت نگین.تو خودت از کجا همچین کسایی رو میشناسی معلومه خودت ازون مشکل دارایی
بدون نام
-
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
11:10 اقای باهوش خودت هم گفنی مردان متاهل دیگه این مردان متاهل بخاطر هوس میرن سراغ زنان دیگه پس دارن مجازات میشن بتوسط این زنان .ودر نتیجه زنان مجازاتی ندارند بلکه خودشون محازات کننده هستن خخخ
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
رو پیشونی یکی نوشته تو مطلقه ای چیکارب ه خانمهای مطلقه دارین شما من که مطلقه نیستم از دست شما مردهایی که طلاق گرفتین از زن هاتون تا کی باید فرار کنم همه مردهای جوون زن هاشونو طلاق دادن تو هم طلاق گرفته ای خوب زن و مرد نداریم کسی که از همسر جدا شده مطلقه تشریف داره یا تو مردها این قانون صدق نمیکنه جامعه پر از مردهایی هست که ازهمسرهاشون طلاق گرفتن حتی حاضرن دختر هارو هم صیغه کنن
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/10/05
کلا متلک انداختن به زنها و مزاحمشون شدن خیلی حال میده.هم اسکلشون میکنیم هم میخندیم هم مخشونو میزنیم هم زجرشون میدیم
پاسخ ها
مریم
United States
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
ایشالااااا دختردار شی اونوقت حال میده بهت خخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
حتما روانی هستی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
مسلما فقط یک شخص عقده ای و بیمار میتونه از مزاحمت برای انسانهای دیگه لذت ببره. امثال شما حیواناتی هستید که فقط قیافه انسان دارید ولی در حقیقت جاتون همون طویله هستش
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
امیدوارم به خواهر و مادر ت و زنت تو هممتلک بگن حال کنن بخندند مخ زنت و هم یکی پیدا میشه میزنه غصه نخور به ناموست هم متلک خواهند گفت
ناشناس
United Kingdom
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
به پدر مادرت تسلیت میگم که همچین بچه مریضی تربیت کردن، امیدوارم یه روز باشعور بشی مردک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
روانی :|
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
یکی هم با مادر خواهر خودت حال میکنه :)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
تو یک بیشعور هستی و خودت خبر نداری کتاب بیشعوری رو بخون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
پیش یه روانشناس برو شاید سادیسم داشته باشی
بدون نام
-
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
اره ارین ایشالا نوبتش بشه به زن ودخترت هم متلک بگیم قبلابه مادر خواهرت گفتیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
شما جات تو طویلست آرین جان ؛ اشتباهی قاطی آدما بُر خوردی
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خدا لعنتت کنه عقده ای بدبخت.
United States
12:00 - 1397/10/05
بنده به شخصه بارها پلاک ماشین های مزاحم رو به پلیس گزارش دادم ولی متاسفانه روزهای بعد هم شاهد حضور پرشور مزاحمان بودم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
حجابتو رعایت کن مشکلی پیش نمیاد
گیسیا
United States
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
اقای ۱۴:۲۷
دوست نداریم به تو چه شما ها بیاد برید فکر های عقب افتاده و زنگ زدتونو از ریشه در بیارید درست کنید به ما چه
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
یعنی متلک گفتن مرد ها و پسر به خاطر حجاب اون اقا یا خانومی که گفته حجابتو رعایت کن متلک نمیگیم بهتون شما به پیرزن هم متلک میگین چه برسد دختر خوشگل و جووون از کنارتون رد شه طرز فکرتونو تغییر بدین لطفا
بلا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
14:27 تتل اینجا چی میکنی!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
15:14شما که طرفدار ازادی بیانو این جور چیزا هستید چه طوری تحمل ی نظر مخالفو ندارید و اینجوری بهش میپرید
گیسیا
Canada
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
۱۵:۱۴
شما اگر فهم داشته باشی خودتم میدونی که حرف این ادم فضولی و توهین و هیچ چیز دیگری نیست هر کس حق داره برای خودش تصمیم بگیره و حرف بزنه این یعنی ازادی بیان نه فضولی تو کار دیگران
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
برو بابا مگه به حجابه آخه, من موندم اگه این حجاب نبود با چی میخواستین این عقده ای بازی هاتونو توجیه کنین؟؟؟ اینجا که ایرانه خانوما کم یا زیاد یه پوششی دارن, اینجوری یین، اگه برین کشورای خارجی چی میشین... هــه حجاب بهونه تونه شماها عادت کردین تفریحتون همین کاراس, چادری و مانتویی و پیر و جوونم نداره خوشتون میاد کرم بریزین.. همه تون عین همیـــــن همه تون مزاحمین
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1397/10/05
ارین واقعا ادم عوضی هستی مطمئن باش بلایی بدتر از این سر مادروخواهرت میاد
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1397/10/05
اون ابله بیشعوری ک میگه حال میده تو مریض جنسی روانی برو خودتو درمان کن انگل جامعه
پاسخ ها
سارا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
واقعا فازتون چیه انقد کل کل میکنید همیشه.خب هرکس یه نظری داره فحاشی بی فایدست.
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1397/10/05
فکر میکنین پلیس پیگیر این چیزا میشه اصلا !! نهایتش بخواد پیگیری کنه میگه مشکل از حجاب خودت بوده ! زیاد رو قانون ها حساب باز نکنین !
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
پلیس حودش خوشش میاد از این متلکها بعد بره کی رو بگیره؟
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1397/10/05
وقتی به مامان من که چادری و 4 تا بچه داره و 60 سالش پسرها متلک می پرونن این قانون تو جامعه هیچ کاربردی نداره اونهایی که میگن حجابتو رعایت کن متلک نپرونیم بهت همش چرت و پرت میگن
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/10/06
بهترين راه واسه رفع مزاحمت تله گذاشتن واسه اينجور آدماى مريضه از قوانين تخمى ما اينطور مشخصه که نهايتا با مجرم کارى نمىکنن با يکم صبر آدماى متلک پرون و متعرض به خانمها رو گير بيندازيم بعد درخواست خواهر مادرشون رو بکنيم و ايضا خودشونو از مردانگى خارج کنيم وقتى که اين روش شيوع پيداکنه تو جامعه ديگه کسى تمايل به اين عمل مجرمانه نخواهد داشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
چرت نگو نکبت روانی
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/10/06
کاربر آرین شاید خواهر نداشته باشی ولی مادر که داری دوست دا ی یکی به مادرت یا همسرت تیکه بندازه اینجور لذت های زود گذر ارزش عذاب وجدان های همیشگی رو نداره
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1397/10/07
وقتی به خانم ها به استثنای بعضی ها متلک میگن یا مزاحمت ایجاد میکنن باعث بهم خوردن آرامش روحی اون خانم میشن و قطعا کسانی که از این کار لذت میبرن مریض روانی هستن نه تنها خانم ها بلکه آقایون هم اگه هرکی از کنارشون رد بشه و حرفی بزنه عصبی میشن وتحمل همچین چیزیو ندارن و این کارا فقط مال کشور های جهان سومی مثل ایرانه تو کشور های متمدن به حریم شخصیه همدیگه احترام میذان و کاری به کسی ندارن این کارا نشونه عقده های جامعه س کاری هم به حجاب نداره
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1397/10/07
بعضیها اصلابرای متلک شنیدن میان توکوچه خیابون
وگرنه اون تیپهارو تو ...........نمیزنند جه برسه به خیابون
حقشونه بعضیاز زنها طرف حال میکنه بهش تیکه بندازی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج