تفاوت نماینده سراوان با نماینده هتاک کره جنوبی
۸۱۲۷۴۳
۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۶
۸۸۶۱ 
ماجرای نماینده سراوان یک نمونه خارجی مشابه هم پیدا کرد؛ توهین نماینده پارلمان کره جنوبی به یک مأمور فرودگاه. اما وقتی دو ماجرا را با جزئیات بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که تنها تشابه آنها درهمان توهین است و گر نه ادامه دو ماجرا هیچ شباهتی به هم ندارند.

ایران نوشت: ماجرای نماینده سراوان یک نمونه خارجی مشابه هم پیدا کرد؛ توهین نماینده پارلمان کره جنوبی به یک مأمور فرودگاه. اما وقتی دو ماجرا را با جزئیات بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که تنها تشابه آنها درهمان توهین است و گر نه ادامه دو ماجرا هیچ شباهتی به هم ندارند.

دو ماجرایی که تفاوت‌های آنها را باید تفاوت‌های سیاست‌ورزی در دو بستر کاملاً متفاوت دانست. تفاوتی که تکنولوژی آنها را بعد از شش دهه اتومبیل‌سازی به غول‌هایی به‌نام هیوندای یا کیاموتورز می‌رساند و تکنولوژی ما را در همین مدت روی پرایدی که همان کره‌ای‌ها 30 سال قبل طرحی کرده‌اند متوقف می‌کند.

شنبه همین هفته ماجرایی شبیه ماجرای نماینده سراوان در آن سوی آسیا تکرار شده بود؛ رسانه‌های کره جنوبی خبر دادند که یک نماینده پارلمان این کشور به یک مأمور امنیتی فرودگاه بین‌المللی سئول توهین کرده است.

ماجرا از این قرار بوده که شامگاه پنجشنبه گذشته کیم جونگ-هو نماینده مجلس کره جنوبی قصد داشته از سئول به پوسان پرواز کند که یک مأمور جوان بازرسی به کنترل او پرداخت. مأمور از کیم جونگ-هو می‌خواهد کارت شناسایی خود را نشان دهد. نماینده پارلمان کیف پول خود را باز می‌کند و کارت شناسایی خود را که در کیفش و پشت یک برگه پلاستیکی شفاف بود نشان می‌دهد. مأمور فرودگاه از او می‌خواهد که کارت شناسایی‌اش را بیرون آورد تا از نزدیک آن را کنترل کند؛ اما نماینده مجلس امتناع می‌کند و همین هم در نهایت به توهین نماینده به مأمور فرودگاه می‌انجامد.

پس از بازتاب وسیع این ماجرا در رسانه‌ها، مردم کره جنوبی این نماینده مجلس را به سوء‌استفاده از قدرت متهم کردند و حتی رسانه‌ها خواستار اخراج او از پارلمان شدند. اما در نهایت کیم جونگ-هو، بعد از ظهر روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران رسانه‌ها شرکت و از این مأمور امنیتی عذرخواهی کرد. او گفت عمیقاً از «رفتار سخیف و شرم‌آور» خود پوزش می‌خواهد.

اما این تمام ماجرا نیست؛ چرا که یک سخنگوی مأموران امنیتی فرودگاه گیمپو که عضو فدراسیون اتحادیه های کره‌جنوبی است نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که کیم جونگ-هو ساعت ۱۱ صبح با مأمور مذکور تماس تلفنی گرفته و از او شخصاً عذرخواهی کرده است. جالب‌تر اینکه به‌گفته این اتحادیه، مأمور جوان که ۲۴ سال سن دارد نیز اعلام کرده که پوزش نماینده مجلس را می‌پذیرد.

این ماجرا حالا باز هم باعث مقایسه رفتار سیاسیون ایرانی با همتایان خود در کشورهای توسعه یافته شده است. اما موضوع نماینده کره جنوبی جنبه‌های دیگر هم دارد؛ اولین جنبه تفاوت آنها اینجاست که از ماجرای نماینده سراوان در ایران یک فیلم کاملاً واضح و مشخص وجود داشت؛اما توهین نماینده پارلمان کره به مأمور فرودگاه تنها مستند به شهادت چند شاهد بود.

جنبه دوم آنجاست که نه تنها نماینده سراوان بلکه بخشی از سیاسیون پارلمان ایران با وجود یک فیلم واضح، نه تنها رو به انکار اصل ماجرا آوردند بلکه مدعی شدند که کارمند گمرک بوده که اقدام به توهین مذهبی و قومی کرده است.

آنها حتی مدعی بودند که این کار با برنامه قبلی انجام شده. درازهی چند روز مدام تأکید داشت که این فیلم دستکاری شده است و هیچ گاه هم از این ادعاها کوتاه نیامد. حتی آنجا که معلوم شد مدت معطل شدنش در گمرک نه 45 دقیقه که کمتر از 10 دقیقه بوده است. یا جای دیگری که روشن شد نه برای راه انداختن کار مردم بلکه در معیت یک واردکننده عمده خودرو به گمرک مراجعه داشته است.

در آن سوی آسیا اما حتی بدون وجود فیلم و عکس، شهادت چند شاهد آنقدر قوت و استحکام در برابر واکنش نماینده پارلمان داشت که این نماینده برای عبور از بحران پیش آمده دست به دامن روایت‌های ساختگی و دروغین نشود. شاید چون می‌دانسته که اگر چنین کند وضعیت خود را چقدر پیچیده‌تر خواهد کرد.

جنبه سوم تفاوت؛ در این حادثه ادعا شد که نماینده سراوان عذرخواهی کرده، آن هم کجا؟ در جلسه غیر علنی مجلس. همان جلسه‌ای که البته فیلمش هم بیرون آمد و در اظهارات درازهی هیچ نشانی از کوتاه آمدن او از ادعاهایش نداشت که هیچ؛ بلکه خواستار برخورد با کارمند گمرک و رئیس این مجموعه هم شد. نماینده کره اما در یک نشست رسمی خبری و در برابر چشم رسانه‌ها به‌عنوان نمایندگان افکار عمومی دست به این کار زد.

رسانه‌هایی که در ایران یک هفته است نماینده سراوان از آنها فرار می‌کند. تفاوت چهارم آنجاست که در کره نماینده مجلس باید منتظر پذیرفته شدن عذرخواهی‌اش توسط کارمند 24 ساله فرودگاه باشد؛ اما در ایران حامیان نماینده سراوان نه تنها به‌دنبال برخورد با آن کارمند که در پی برکناری وزیر اقتصاد افتاده‌اند.

انتشار یافته: 47
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1397/10/06
بری جان
قیاس مع الفارق میکنی ها
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1397/10/06
این جا همش فامیل بازی است عزیزم...
Australia
08:23 - 1397/10/06
مقایسه نکن چون اونجا رییس جمهورش وقتی رشوه گرفت زندانی شد .
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1397/10/06
با سلام، اگه هرچی خوب ویا بد در این کشور وجود دارد ما شایسته آن هستیم زیرا بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام، هر قوم را شایسته همان حکومتی است که لیاقتش را دارد ویا مثلی که می‌گوید خلایق را هر چی لایق
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/10/06
اینجا ایران است اینجا قدرت مقام حرف اول رو میزند اینجا شیر باشی سلطانی کره دینش اسلام نیست اما دروغ ندارن ظلم نمیکنند اخلاق ورفتار پسندیده دارن اما ایران مسلمانی وهزار تا دروغ دزدی ظلم وای که هزار سال از تمدن عقبیم وای وای تاسف وصد افسوس
پاسخ ها
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
کاربر گرامی 8.30
هزار آفرین بر شما
تحلیل بسیار جامع و کاملی بیان کردید
خیلی عالی
دست مریزاد
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1397/10/06
اونجا کره هست
ایران نیست که ادعای تمدن و دینداری کنند ولی حق مردم را بخورندو خیلی راحت توهین کنند

برای همین کره پیشرفت کرد وایران مدام پسرفت دارد
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1397/10/06
احسنت به این تجزیه و تحلیل دقیقا همینطور است تفاوت راه از کجا تا به کجاست باید این نماینده هتاک درس عبرت بگیرد لیکن عبرت که نمیگرد مدعی هم هست و رفتار ایشان دل تمام انسانها را بدرد می آورد!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/10/06
دقیقا فرق پرایدبار با سانتافه!!!!
Germany
08:45 - 1397/10/06
بخاطر همین سیاست ،، اونها در ۴۰ سال اخیر، پیشرفت کردند وکره جنوبی شدند و ما دراین ۴۰ سال،،،، ۴۰ ساال به عقب برگشتیم ،، از رفتار نماینده ها و برخورد وزرا این عقب ماندگی در همه ی ابعاد مشخص و واضحه!!
Germany
08:48 - 1397/10/06
آخه اونها هیچ ادعای مسلمانی و اخلاق مداری در دین اسلام و شریعت و امر بمعروف و نهی از منکر ندارند
اونها کافرهستند که به این نقطه از اخلاقیات و وجدان رسیدند!
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1397/10/06
متأسفانه اخلاق کثیف اصلاحطلبان بهتر از این نمی شود که بجای عذرخواهی از کارمند گمرک ، خواستار یرخورد با او و وزیر اقتصاد می شود، این نماینده اصلاحطلب اگر ریسجمهور میشد چه میشد؟؟؟؟؟!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
احمق همین چپ و راستی کردن بیچارمون کردن ی ذره دست از حماقت و جناحی فکر کردن بردارید و به مسایل عقلانی نگاه کن . کشور داره نابود میشه اونوقت این طرز فکرته
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1397/10/06
خدا خیر رهبری رو بده از کارمند دفاع کردن (ازطریق ستاد امر ب معروف)اگه ن تاحالا اخراجشم کرده بودن بعد از اسلامی هم میزنیم
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1397/10/06
تفاوت اینها در نوع نمایندگی است ...یکی نماینده مردم در پارلمانست دیگری...نماینده وارد کنندگان خودرو لوکس در گمرک .باتوانایی جعل مقاله در اخذ انواع دکتری...
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1397/10/06
نماینده ما بانماینده اونا فرق داره.
دولت اونا دلسوز ملت خودشان است دولت مافکرخالی کردن جیب ملت.
خودرو ساز انها بهترین کیفیت می سازه باارزانترین قیمت ازما ماهی دوباره بایاری دولت گرون گرون می کنه.
دولت اونا به فکر ملت ومردم اش است دولت مابه فکر غزه لبنان عراق سوریه و‌‌‌‌‌....!؟
صدا وسیمای ما میلی است ولی از اونا آزاد
ملت انها منجمله فرانسه شعور دارند دربرابر گرانی (بخوانید وقالب کنند مبارزه باسرمایه داری !؟بگویند گرونی بدآموزی داره!!؟؟).
پلیس آنها به فکر تیغ زدن وپرکردن حیب دولت نیست(خزانه پرکنه ده درصدهم جیب ماموربره الهی بابت دوا بدهد!)جرم هم فقط وگمربند نبستن است دوربین هم می گذارند توجاده از پشت میز گرم جریمه می کنند.
اهل کابینه ووابستگان حقوق نجومی نیستند داداشی ها آزاد فرزندان آمریکا داماد سرپست هامهم دزدان اگرعزل شوند ازپستی به پست دیگری منتقل می شوند.
شوهر وزرا وارد کنندگان عمده خودرو و....
واردکنندگان مواد غذایی ازبی انصاف ترین انسان ها وابسته به گروه ودسته ای
نظارت کنندگان گرانی از بی عرضه ترین ها وباج بگیران
دولت تدبیر وامید(بخوانید تبخیر وامید)بی عرضه ترین دولت ازبه وجود آمدن سرزمین ایران.
و.....الی آخر
فقط دلم می سوزه برای ان جوانانی که توجنگ تحمیلی بااخلاص جون دادند این دارو دسته ودولت ودولت قبلی روی کاربیایند.
نماینده ومسئولش ملت رابه لنگ بستن وخوردن نون خشک توصیه می کنندولی خودش خاویار وبوقلمون می خوره وتویرویلای وقفی اسکان داره!؟
چی فکر می کردیم چی شد!؟
کاش شخصا توافغانستان گینه بیسائو اتیوپی سومالی بودم ولی اینجانبودم این نظرشخصی من است.
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
دمت گرم واقعا اونقدر بی همه چیز شدیم که خدا هم بدادمون نمی رسه
Germany
08:55 - 1397/10/06
دلیل نماینده شدن در کشورهای دیگه با نماینده شدن در کشور ما زمین تا عرش خدا حرف و حدیث و فاصله ست
اونها بدون پارتی و برای پیشرفت کشورشون میخواند در مجلس راه پیدا کنند
نماینده های ما با ظاهر ریا و رفتار فریبکارانه و عوام فریبانه !! بخاطر قدرت و رانت و پول و ثروت و پارتی بازی کردن برای فامیل و آشنا وهزاران دلیل دیگه ..... !!! تو سرشون میزنند تا نماینده بشند و وارد مجلس بشند
برای همینه ما ۴۰ ساال از زمان خودمون عقب افتادیم ۴۰ ساال !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
برا خودرو که خودمون مقصریم نخریم اقا خودرو نو نخرررررررررررررررررررررررییییییییییییممم
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1397/10/06
اینجا....ایران...است...
مملکت...اسلامی...
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1397/10/06
جالبه منتخبين ملت ومسئولين به جاي نوكري اين مردم بعد ازانتخابشون ميشن شاخ
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1397/10/06
داداش اینجا ایرانه دکل نفتی گم میشه آب از آب تکون نمیخوره حتی بعضی از مسئولین از پیگیری رسانه ها شاکی هستند اینجا همه چی دکوری وجود داره حتی مجلس !
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1397/10/06
اگر این قضیه رو از هر جهت نگاه کنیم و نتیجه گیری شود نماینده سراوان محکوم است و انانی که خودکامگی نماینده مجلس رو حق قانونی وی میدانند از قماش خود آقای دراززهی میباشند این وظیفه دستگاه قضایی کشور مان هست که جلوی این افراد رو بگیرد کسانی مثل آقای دراززهی و حامیانش در مجلس شورای اسلامی که اینجور آبروی نظام جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی رو میبرند در میان مردم ایران هیچگونه جایگاهی نداشته و ندارند و نخواهند داشت باید استعفا بدهند.
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/10/06
آقا تو این چند روز بعد از اتفاقاتی که برای نماینده سراوان افتاد دوتا نماینده دیگه هم خبرساز شدن چرا فقط گیر دادین به نماینده سراوان چرا از ا اونا خبری نیست فقط به خاطر اینکه ما اهل سنت قشر مظلوم این جامعه هستیم
پاسخ ها
سرباز ۴۰۲سومار
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
اول اینکه برادران هموطن اهل سنت نور چشم ملت ایران هستند هیچوقت شیعه و سنی نکنید که دشمن شاد کن میشوید ایشان اشتباهی غیر قابل بخشش مرتکب شده است و براشتباه خود اصرار دارند و دوم اینکه چطور ایشان که خودش از برادران هموطن اهل سنت کشور هستند میان همه رقبا چه شیعه و سنی بعنوان نماینده مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند بحث شیعه و سنی در پیش نبود حالا که خودش خطائی مرتکب شده این بحث رو پیش کشیده و مظلوم نمائی میکند سوم اینکه به خطائی مرتکب شده این قوه قضائیه است که رسیدگی میکند که قوه قضائیه دارای اقتدار بوده و هست و هیچ گونه تعارفی با احدی ندارد و آخر اینکه هر کس در هر جا که خودش جرم مرتکب شده است باید جوابگوی اعمال خودش باشد فرقی نداره آن چند نماینده مجلس که آبروی مجلس شورای اسلامی رو میبرند باید جوابگو باشند
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/10/06
خدایا فرق فرهنگ دو ملت چقدر با هم متفاوت است کشوری مثل ایران که مسلمان هست و دم از اسلام واخلاق اسلامی می زند وکشوری که مسلمان نیستند و قانون ورفتار اسلام را رعایت می کنند. .خدایا مسئولین ما را از خواب خرگوشی بیدار کن شاید روزی هم ماکشور بی مدعی شویم و جایگاه ومنزلت اسلام را درک کنیم و سرلوحه خود قرار دهیم انشاءالله البته شاید وقتی دیگر. .
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1397/10/06
تاسف داره .
درود بر شما که کاملا درست فرمودید.
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/10/06
همنه که خاک بر سرمان شده؛ با دست خودمان میفرستیم مجلس که برایمان تعیین تکلیف کنند. نماینده ای چند میلیارد خرج میکند که به مجلس برسد از اول معلوم است که هدفش چیست. از ماست دوغ درست میشود.
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1397/10/06
خداوند به برخی نمایندگان مخصوصا امید عقل,معرفت,ولایت پذیری اعطا نماید.امین
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/10/06
باعث امیدواری هست که کسی این مسائلو داره آنالیز میکنه و باعث افتخاره!
باید یه چیزی رو گفت به این والا مقام که داداش اونجا کره ست ما تا دویست ساله دیگه نمیتونیم مثله اونا باشیم
فقط این اتفاق نیست،همه مسائل رو داریم توو جامعه!
که قابل حضم نیستن ولی دیگه عادی شده
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/10/06
خوب معلومه ببين اونا كجا هستن ما كجا هستيم ملت ما كجا ملت اونا كجا نويسنده جان چي رو با چي مقايسه ميكني؟
France
10:37 - 1397/10/06
ما را با عربستان سعودی و سوریه مقایسه کن
لااقل با کره شمالی که جور دربیایم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
با هیچ جا قابل مقایسه نیستیم یه خیری میگفت 300هزار دلار برا بحث خیری به ایران انتقال کردم اطلاعات اون کشور کافر منو خواست تا اینکه بعد از کلی توضیح متقاعد شدند که تخلفی در کار نبوده اینجا100برابر این مبلغ3000میلیارد تومان خارج میشه هیشکی به هیشکی نه اطلاعاتی که همش توهم قوی بودنش را داریم خبر میشه و نه سیستم بانکی که خودش برروی سیستم امریکای کافر سوار هست
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1397/10/06
.. ما چیمون با معقولات دنیا همخوانی داره که نماینده بی سواد در پیتمون مثل اونها باشه..
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1397/10/06
اونوقت نماینده ما عذرخواهی که میکنه بعدش پس میفته ...
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1397/10/06
یکی از هزاران دلیل پیشرفت کره جنوبی و یکی از هزاران دلیل عقب ماندگی ایران
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1397/10/06
میان ماه من تا ماه گردون
تفاوت از زمین تا آسمان است
پاسخ ها
خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
اونا بوق بزنن برن جلو/باید بیان یه دوره استاد تمامی شارلاتانیزم پیش رفقای ما ببینن!!!
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1397/10/06
تو ایران مسولین خودشون رو ارباب مردم میدونند.نه. خدمتگزار.
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1397/10/06
یک تفاوت مهم رو بیان نکرده اینجا که نماینده کره کافر است ونماینده سراوان مسلمان واون هم از نوع پر مدعاترین مسلمانان !
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1397/10/06
آخه اونها ادعای مدیریت جهانی رو ندارند وسعی میکنند در کشور خودشان بهترین باشند!
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1397/10/06
شوربختانه حدود ۴۰ نماینده از ترس بی آبرو شدن مانند نماینده سراوان با اون همذات پنداری کردند! چرا چون آنها نیز به مانند نماینده سراوان با مردم برخورد میکردند و میترسیدند که این بلا سر آنها هم بیاید پس بیخود نبود درازدهی به اونا مگفت فردا نوبت شماست!!
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1397/10/06
بنده خدا حق داشته رو عکس حساس باشه
اخه اینا همه شکل هم هستن ادم قاطی میکنه
قیافه هارو
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/10/06
چونکه بی فرهنگ ترین ادمای روی زمین سیاسیون ایرانی
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1397/10/07
احسنت به نویسنده این مقاله تفاوت تا کهکشان هاست...
البته نمایندگانی که اول کار دفاع کردند وقتی دیدن هوا پسه
دیگه حمایت نکردن...
نون رو به نرخ روز میخورن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج