علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز
۸۱۶۱۹۵
۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
۲۹۰۹۲۳
لطفا وقتی این متن را می‌خوانید خجالت نکشید: خارج شدن خون از واژنتان هر ماه نوعی درد به همراه دارد و وقتی که طول خونریزی بیش از ۱۰ روز می‌شود، می‌تواند باعث عصبانیت و نگرانی در شما باشد. طولانی شدن پریود علل متعددی دارد که در این مطلب می‌خوانیم.

وب‌سایت نبض ما: یک محدوده طبیعی برای طول دوره قاعدگی شما وجود دارد (معمول آن بین ۲ تا ۷ روز است). در صورتی که طول آن یک یا دو روز کمتر یا بیشتر از حد معمول خود باشد و هیچ مشکل دیگری نظیر درد شدید قاعدگی یا خونریزی شدید ندارید لازم نیست نگران باشید.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

اما همیشه یک، اما وجود دارد، در صورتی که دوره قاعدگی تان ۱۰ روز یا بیشتر به طول بیانجامد یا به ناگهان تغییر محسوسی در طول سه چرخه یا بیشتر پشت سر هم داشته باشید به شما هشدار می‌دهد تا با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. هنوز هم جایی برای نگرانی نیست بیشتر خونریزی‌های بلند مدت دوره قاعدگی (مانند نمونه‌های زیر) چیز مهمی نیستند و می‌توانندبا کمک دکتر بهبود یابند.

با ما همراه باشید به ۱۱ علت طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز پرداخته ایم.

۱. شما یک IUD دارید

یکی از شایع‌ترین علت‌های طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز در خانم‌های جوان تر، وجود دستگاه داخل رحمی (IUD) است که نوعی روش کنترل بارداری است که مستقیما در رحم شما قرار می‌گیرد. دو نوع اصلی دارد: غیر هورمونی، IUD از جنس مس وهورمونی، IUD مبتنی بر پروژسترون.

به نظر می‌رسد که هر دو می‌تواند به ویژه درست پس از قرار دادن آن در رحم، باعث خون ریزی غیر طبیعی و طولانی شود. دوره‌های بلندتر، سخت‌تر به عنوان اثر‌های جانبی IUD‌های مسی شناخته می‌شود.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

با این حال، IUD پروژسترون اغلب به عنوان یک راه برای کاهش یا حتی حذف دوره‌های قاعدگی به زنان ارائه می‌شود و در حالی که معمولا در طول زمان تاثیر می‌گذارد، چند دوره اول ممکن است خون ریزی بیشتر یا طولانی‌تر از حد معمول داشته باشید.

به هنگام استفاده از IUD، اگر دوره‌های طولانی پس از سه دوره درمان نشود، وقت آن رسیده است که به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است IUD از موقعیت خارج شده باشد یا وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد.

۲. شما در حال تخمک گذاری هستید

قاعدگی در زنان راه خلاص شدن بدن از خون و بافت اضافی در حالتی که تخمک بارور شده و نوزاد وجود دارد، اما گاهی اوقات سیگنال‌های هورمونی عبور می‌کند و هنگام آزادسازی تخمک‌ها خونریزی اتفاق می‌افتد که به آن «خونریزی بین قاعدگی» گفته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که اندکی افت در استروژن در هنگام تخمک گذاری اتفاق بیافتد که منجر به لکه بینی می‌شود.

اگر طولانی شدن پریود بیش از ۱۰ روز طول بکشد یا نزدیک به پایان آخرین چرخه شما باشد ممکن است به نظر برسد که دوره شما برای همیشه ادامه دارد. معمولا چیزی برای نگرانی نیست، اما اگر به طور ناگهانی تغییر کند یا اگر درد شدیدی دارید، وقت آن است که با پزشک خود ملاقات کنید.

۳. شما باردار هستید

فقط یک ثانیه صبر کنید: آیا نشانه‌ای از بارداری عدم وجود قاعدگی نیست؟ بله، ولی نه همیشه. یک علت شایع قاعدگی غیرطبیعی، از جمله خون ریزی طولانی، بارداری است و نشانه‌های معمول بارداری، مانند حالت تهوع، ممکن است وجود داشته باشد.

هر بار که یک زن خونریزی غیرعادی داشته باشد، همیشه بهترین راه برای از بین بردن احتمال حاملگی آزمایش خون است.

۴. شما در کنترل تولد هورمونی هستید

هر چیزی که هورمون‌های شما را کنترل می‌کند، احتمال دارد باعث طولانی شدن پریود شود. این امر شامل همه نوع‌های کنترل تولد هورمونی مثل قرص، وصله‌ها (patches)، حلقه ها، تزریق‌ها و ایمپلنت‌ها باشد.

خبر خوب این است که گزینه‌های زیادی با سطوح مختلف و انواع هورمون‌ها وجود دارد، بنابراین اگر بدن شما به یک نوع یا دوز پاسخ ندهد، شانس خوبی وجود دارد که شما بتوانید یک روش دیگر را تست کنید.

طول دوره شما فقط یک عامل است که دکتر برای کمک به شما تعیین می‌کند که کدام نوع کنترل تولد برای شما مناسب‌تر است.

۵. شما سقط جنینی در ابتدای بارداری داشته اید

سقط جنین‌های ابتدای بارداری بسیار شایع‌تر از آن چه شما فکر می‌کنید است. به گفته مارس دیمز، تا نیمی از همه حاملگی‌ها اغلب قبل از این که زن حتی متوجه بارداری شود با سقط جنین به پایان می‌رسند. تنها نشانه چیست؟ یک دوره قاعدگی بسیار سنگین یا طولانی.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

طول چرخه قاعدگی شما باید در عرض یک تا دو دوره به حالت طبیعی بازگردد. اگر بعد از سه دوره به صورت غیر طبیعی طولانی باقی بماند، با پزشک خود تماس بگیرید. حدود یک نفر از ۱۰۰ زن از سقط جنین تکراری رنج می‌برند، بنابراین مهم است که شرایطی را که بر اثر باروری مانند آندومتریوز تأثیر می‌گذارد، کنار بگذاریم.

۶. طولانی شدن پریود به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) حدود ۱۰ درصد از زنان بچه زا در دوران بارداری، در هر OWH را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نام برای کیست‌هایی است که در تخمدان‌ها رشد می‌کنند، و باعث جلوگیری از تخمک گذاری و اغلب باعث ناباروری زن می‌شود.

PCOS هم چنین باعث تخریب سطوح هورمون، افزایش وزن، رشد مو بیش از حد و البته دوره‌های طولانی می‌شود. شما فکر می‌کنید که تخمک گذاری نکردن به شما اجازه عبور آزاد خون را می‌دهد، اما برعکس آن اغلب درست است هیچ تخم گذاری به معنی دوره بلند و غیر عادی نیست.

اگر طولانی شدن پریود همراه با نشانه‌های دیگر PCOS، مانند میگرن، رشد موی صورت و افزایش وزن را تجربه کنید، در مورد آزمایش این بیماری با پزشک خود صحبت کنید.

۷. طولانی شدن پریود شما به علت مشکل تیروئید است

به گفته OWH، یک هشتم زنان از عملکرد کم تیروئید و یا کم کاری تیروئید در برخی موارد از زندگی خود رنج می‌برند. تیروئید شما یک غده پروانه‌ای شکل کوچک است که هورمون‌هایی را تنظیم می‌کند که بسیاری از سیستم‌ها را از جمله چگونگی سوختن کالری، سرعت ضربان قلب و قاعدگی در بدن شما تنظیم می‌کنند.

با داشتن هورمون تیروئید بیش از اندازه کم کار دوره شما می‌تواند بسیار طولانی و سنگین شود.

سایر نشانه‌های کم کاری تیروئید عبارتند از: افزایش وزن، خستگی و ریزش مو، بنابراین اگر شما در معرض هرکدام از آن‌ها هستید، همراه با دوره‌های طولانی‌تر از معمول، آن را با دکتر خود در میان بگذارید.

۸. اختلال خونی نهفته دارید

نادر است، اما ممکن است که دوره‌های طولانی مدت نشانه‌های یک بیماری نهفته مانند بیماری هماتولوژیک (خون) باشد. بعضی از این‌ها مانند بیماری‌های هموفیلی یا Von Willebrand ژنتیکی هستند، بنابراین اگر مبتلا به آن هستید از قبل از آن اطلاع داشته اید.

با این حال، اگر شما در حال گذراندن یک دوره‌های بسیار طولانی هستید و در حال حاضر برای شرایط دیگر پاکسازی شده اید، با پزشک خود در مورد آزمایش‌هایی که باعث از بین بردن اثر اختلال خون می‌شود و شما ممکن است از آن آگاه نباشید سوال بپرسید.

۹. شما پولیپ رحم یا فیبروئید دارید

ناهنجاری‌های رحمی، مانند پولیپ‌ها یا فیبروئیدها، می‌توانند باعث طولانی شدن پریود شده و دوره‌های طولانی مدت قاعدگی را ایجاد کنند، زیرا باعث تحریک حفره اندومتری می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش جریان خون شود.

اساسا بدن شما چیزی در رحم شما حس کی کند که قرار نیست آن جا باشد و تلاش بیشتری برای خلاص شدن از آن می‌کند. پولیپ‌ها و فیبروئید‌ها ترسناک به نظر می‌رسند، اما آن‌ها بسیار شایع هستند – تا ۸۰ درصد از زنان حداقل یک نفر قبل از ۵۰ سالگی آن را تجربه کرده است.

علت طولانی شدن عادت ماهانه بیش از ۱۰ روز

به تنهایی، آن‌ها نشان دهنده یک بیماری جدی مانند سرطان نیستند. این رشد خوش خیم اغلب نشانه‌ای ندارد و اگر داشته باشد معمولا داشتن دوره‌های قاعدگی طولانی مدت است. به احتمال زیاد اسناد شما فقط توصیه به توجه به آن‌ها می‌کند، اما اگر آن‌ها باعث درد شده و یا بسیار بزرگ شوند می‌تواند از جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده شود.

۱۰. شما سرطان دهانه رحم تشخیص داده نشده دارید

خونریزی غیرطبیعی واژینال مانند خون ریزی پس از رابطه جنسی واژینال، خونریزی و لکه بینی بین دوره‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشد. از آن جا که ناهنجاری‌های رحم را می‌توان با آزمایش‌های پاپ اسمیر و HPV تشخیص داد، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را انجام می‌دهید و همیشه با پزشک خود درمورد سابقه خانوادگی سرطان‌های زنان صحبت کنید.

از آنجا که ناهنجاری‌های رحم را می‌توان با آزمایش‌های پاپ اسمیر و HPV تشخیص داد، اطمینان حاصل کنید که در بالای آن‌ها قرار داشته باشید و همیشه با پزشک خود درمورد سابقه خانوادگی سرطان‌های زنان صحبت کنید.

۱۱. بدن شما برای یائسگی آماده است

افزیش سن می‌تواند در دوره قاعدگی شما تاثیر داشته باشد. یائسگی که از لحاظ فنی بدین معنی است که شما ۱۲ ماه یا بیشتر بدون دوره قاعدگی نداشته اید در زنان حدود سن ۵۰ سالگی مشاهده می‌شود. با این حال، بدن شما تا ۳۵ سالگی شروع به کاهش طبیعی هورمون می‌کند (که با عنوان perimenopause شناخته می‌شود) که منجر به یائسگی در فرد می‌شود.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه شوید که دوره‌های شما بلندتر یا کوتاه‌تر شده، چرخه تان بیشتر تصادفی شده است و سایر تغییرات جزئی در قاعدگی شما وجود دارد.

اگر همه چیز را رد کرده اید، دوره‌های طولانی مدت شما به سادگی ممکن است به دلیل روند طبیعی پیری باشد. با این حال، چنین چیزی مانند اوایل یائسگی، که می‌تواند زنان را حتی در بیست سالگی تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین اگر این نشانه‌ها درخانواده شما وجود دارد یا اگر نشانه‌های دیگری از یائسگی را مانند کاهش میل جنسی یا بی خوابی نشان می‌دهید با پزشک خود صحبت کنید.

انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:89
Iran (Islamic Republic of)
01:48 - 1398/08/16
با سلام وتشکر..پریودی که منظم باشد سروقت هم تمام شود ولی به فاصله یکروز مجددا شروع همراه دل درد وانقباض رحم وتکرر ادرار وبوهم باشد ده روز ادامه ومجدد یکروز قطع وباکمردرد ودل درد باز شروع شود ..علایم به سقط نزدیک است ولی لخته ایی یاحلقه ایی درکار نیست.. کیست هم ندارم ..خونریزی لانه گزینی هم اینقدر طولانی نمیشود ..نگرانم سرطان باشد ..شنبه دکتر خواهم رفت ودر صورت ندیدن پاسخ خودم پاسخ سوالم را خواهم نوشت!
Iran (Islamic Republic of)
14:50 - 1398/08/22
باسلام.من پریودم مهرماه انجام نگرفت وابان ماه بیش ازده روز داره میشه واولین باره که اینجورشدم واماتومهرماه استرسهای فراوانی داشتم علت چیست.
Iran (Islamic Republic of)
05:34 - 1398/09/06
سلام خسته نباشید من 10ماهه ک زایمان کردم بعداز 6ماه آمپول جلوگیری زدم پروئیدبودم پروئید م طولانی شد من دیگه نرفتم آمپول بزنم قطع کردم ماهه بدم پروئید شدم پروئیدم خیلی طولانی شده خیلی نگرانم علتش چیه
Iran (Islamic Republic of)
00:17 - 1398/09/13
سلام.پریود من ۲۰روز طول کشیده و کمی لکه میاد باید چیکار کنم؟
Iran (Islamic Republic of)
16:04 - 1398/09/16
سلام من پریود بودم و آخرین روز بود یکم لک داشتم با همسرم نزدیکی کردم و خونریزیم شروع شد علتش چیه و چند روز دیگ بند میاد
Iran (Islamic Republic of)
19:45 - 1398/09/18
سلام وقتتون بخیر حدود هشت ماه پریودم و تنبلی تخمدان دارم قرص یاز.دوفاستون هم استفاده کردم ولی پریودیم قطع نشده ممنون میشم راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
06:55 - 1398/09/26
با سلام من به مدت ۲۰ روزه میشه که خونریزی دارم و قطع هم نمیشه سونوگرافی کردم و تست حاملگی خارج از رحم هم دادم ولی جوبش منفی بوده و همچنین تست پاپ اسمیر و زگیل تناسلی هم دادم که جوابش منفی بوده حتی برای یک دوره انتی بیوتیک و کورتون استفاده کردم که خونریزی قطع و ۴ روز دیگه خونریزی ادامه داشته لطفا راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
17:07 - 1398/09/27
باسلام من دوماهه ک بعد از پریودی ام یکی دو روز پا ک هستم بعد دوباره پریود میشم البته بیشتر شبیه ترشحات قهوه ای رنگ هست تا خون سه چهار روز همین شکلی هست بعد پاک میشم در ضمن من ازدواج نداشتم ممنون میشم توضیح بدین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
منم دقیقا همینجوری شدم ولی برعکس دفعه اول مثل ترشحات غلیظ بود بادوسه روز فاصله دوباره پریود شدم وخون رقیق وقرمزرنگ دو باره اینجوری شدم
Iran (Islamic Republic of)
18:37 - 1398/09/27
من الان بیس روز هس ک پریدم دلیلش چی میتونه باشه
Iran (Islamic Republic of)
18:37 - 1398/09/27
من الان بیس روز هس ک پریدم دلیلش چی میتونه باشه
Iran (Islamic Republic of)
23:34 - 1398/10/08
سلام من ابان ماه سقط انجام دادم ۲۱ روز خونریزی داشتم هفت روز فاصله افتاد از ۳۰ دوباره شدنم الان ۱۰ روزه چیکار کنم
Iran (Islamic Republic of)
07:28 - 1398/11/14
سلام من هفت روزاول پریودیم لکه میدیدم به بعدش خون ریزی کم دارم الان دوازده روزه خوب نشدم امکان داره واسه بارداری باشه
Iran (Islamic Republic of)
14:36 - 1398/11/21
من تقریبا چهل سالمه .خونریزیم خیلی خیلی کم شده رفتم دکتر میگه داری یایسه میشی.شش ماه قرص مدروکسی هرمون خوردم خوب بود ولی دوباره همین طوری شدم خواستم راهنمایی کنید
Canada
16:47 - 1398/11/23
سلام من الان 16روزه که پریودم دکترم رفتم ولی خب بادارودرمان نشدبنظرتون چکاربایدبکنم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
سلام عزیزم منم دقیقا همین مشگل رو دارم دیگه نمیدوننمیدونم باید بکنم همه ازمایشا سالمه دارو هم جواب نمیده
Iran (Islamic Republic of)
05:56 - 1398/11/30
من الان 10 روز پریودم خوب نشدم الانم کمرم خیلی درد داره
Iran (Islamic Republic of)
23:59 - 1398/11/30
سلام ببخشید از ۱۰ روز بیشتر بشه یعنی نرماله یا نه ؟
Iran (Islamic Republic of)
08:49 - 1398/12/12
باسلام برج چهار سقط دوماه کردم یک بارکوتارژ انجام دادم خونریزی شدید داشتم سونوداخلی انجام دادم دکترم گفت دیواره رحمت ضخیم شده بقایامونده دوباره کوتارژ انجام شده نمونه برداری کردن دکترم گفت مشکلی نداری ازمایش نمونه برداریم جوابش مشکلی نداشتم حالا بعداز سه ماه پریودشدم بیست روز که خون ریزی قطع نمیشه لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
United States of America
18:39 - 1398/12/17
سلام من امروز ده روز که پریود هستم البته تابستان هم اینحوری شدم تا یک ماه پریودیم طول کشید سنو گرافی هم دادم مشکلی نبود خونریزیم با دارو رفع شد و بعد از سه ماه دوباره پریودشدم نرمال بود تا هفت روز بیشتر طول نکشید دوباره تا سه ماه پریود شدم الان ده که روز که پریودم چکار کنم مشکل چیه ممنون میشم راهنمای کنید
Afghanistan
23:56 - 1399/01/13
سلام میشه بگین دلیل ذود خونریزی شدن حالت ماهوار چه بوده متانه آیا زرری داره
Iran (Islamic Republic of)
17:52 - 1399/01/15
سلام من نزدیک ۱٠ روزه ک پریود شدم خوب نشدم خون ریزی شدید دارم و بعد رابطه داشتم و قرص اورژانسی هم استفاده کردم ینی چی میتونه باشه ممنون میشم کمک کنید
Iran (Islamic Republic of)
02:16 - 1399/01/18
سلام.من17سالمه والان15روزهست که پریودی ام قطع نمیشه واین ماه زودترپریودشدم.خیلی میترسم.لطفابگیدجکارکنم.خونم قرمز روشن هست و دردهم دارم
Iran (Islamic Republic of)
14:19 - 1399/01/31
سلام من الان تقریبا نزدیک سه ماهه پریودم یه روز کم خونریزی دارم یه روز زیاد بچه شیرده داشتم اونا از شیر گرفتم یه ماه بعدش اینطوری شدم الان هم خونریزی دارم سه ماهی هست مشکلم چیه
Iran (Islamic Republic of)
18:13 - 1399/02/04
سلام من 48سالمه پريوديم منظم نیس یعنی بعضی موقع ها هر یک ماه پریود ميشم بعد هفت روز خوب میشم و بعضی موقع هان 15 روز آیا مشکل خاصی دارم
Iran (Islamic Republic of)
00:46 - 1399/02/17
سلام من الان ۱۲روزه خونریزی دارم و نزدیکی نمیتونم داشته باشم دیگ خسته شدم مشکل از چیه؟
Turkey
20:03 - 1399/02/19
دروود وقتتون خوش .من ۱۳ روز عادت هستم . زیاده ولخته خون داره ازم خارج میشه .کمبود آهن خون دارم .وگفتن دوتا کیست کوچک هم در تخمدانم هست که ربطی ندارند .سنم ۴۱ هست مشکل چیه چرا اینطوری شدم ؟؟الان ۷ ماهه این شکلیه میشه ۳۰_۴۰_۵۰ روز یکبار یا دوبار عادت میشم ؟!ناراحتم لطفا کمکم کنید
Iran (Islamic Republic of)
22:08 - 1399/03/02
سلام من ۱۷ سالمه و این ماه ۱۸ روز روزه گرفتم ولی روز ۱۹ام پریود شدم که خیلی زود بود و الانم روز نهمه که پریودم .تا حالا اینجوری نشده بودم نمیدونم چرا اینجوری شدم میشه لطفا بگید که چم شده؟
Iran (Islamic Republic of)
16:08 - 1399/03/21
من سی سالمه.یه بچه 4 ساله هم دارم.اولین بار که پریود شدم یه ماه طول کشید.کلن سیستم بدنم همینه.سالی یکی دوبار پریود میشم وقتی شدم یه ماه اینا طول میکشه.تخمدان پلیکیستیک .یه مدت دارو میخورم درس میشه اما دوباره روز از نو روزی از نو.راهی هست؟مشکل چیه؟
Iran (Islamic Republic of)
18:14 - 1399/04/13
سلام خسته نباشید من اون ماه ده روز دیر پردیود شدم این ماه ده روز زود تر پردیود شدم چه کار کنم خیلی نگرانم
Iran (Islamic Republic of)
11:35 - 1399/04/29
سلام خسته نباشی علت طولانی شدن قاعدگی دختران چیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۸
چرا پریود طولانی می شود
Iran (Islamic Republic of)
10:57 - 1399/05/22
سلام بخشید من الا که یازده روز شودم در واقع باید 6 روز می شدم والا هم 5 روزه که تمام نشده چه کار کنم
Iran (Islamic Republic of)
13:23 - 1399/09/25
سلام من ۱۳ روز میشه پریودم پاک نمیشم دیگه وقت ها تو ۵ روز پاک میشدم مجردم هستم
حالا چی کار کنم دکتر هم نرفتم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج