محمدعلی بهمنی علیه هوروش‌بند و ماکان‌بند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۱۹۶۸۱
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
۳۸۴۷
انتخاب دو ترانه با متن‌های ضعیف و ادبیات مبتذل، به عنوان بهترین ترانه‌های مردمی در جشنواره موسیقی ما، انتقاد‌هایی را به دنبال داشته است از جمله احتمال اینکه کل این انتخاب یک نظرسازی برای مطرح کردن و فروش بیشتر باشد!

روزنامه جوان: ترانه «ماه پیشونی» از هوروش بند به همراه قطعه «یک لحظه نگام کن» از «ماکان بند» عنوان بهترین موسیقی پاپ از نگاه مردم را در پنجمین جشن «موسیقی ما» به دست آوردند. انتخاب ترانه «ماه پیشونی» به خاطر ادبیات سخیف و سطحی، انتقاد‌هایی را به همراه داشته است. بخشی از متن «ترانه ماه پیشونی» این است: «وقتشه دیوونه بشم به سیم آخر بزنم وقتشه که شماره‌تو بگیرمو زنگ بزنم/ نمیتونه سد کنه رامو کسی جلو دارم نیست مثه تو یکی یدونه آخه تو این عالم نیست».

محمدعلی بهمنی علیه هوروش‌بند و ماکان‌بند

استاد محمدعلی بهمنی در گفت و گو با «جوان» در آسیب شناسی معرفی چنین ترانه‌ای به عنوان بهترین ترانه پاپ سال، اولین انتقاد را متوجه جشن «موسیقی ما» می‌داند و می‌گوید: «برگزار کنندگان این جشن باید برای کار خودشان شخصیت قائل می‌شدند و این ترانه سخیف را برای حضور در جشن نمی‌پذیرفتند. زمانی که یک جشن یا جشنواره پا می‌گیرد و اعتبار به دست می‌آورد نباید هر کار ضعیفی را به این بهانه که مخاطب دارد، بپذیرد.»

استاد بهمنی با اشاره به ادعای برگزارکنندگان جشن «موسیقی ما» درباره رأی مردمی برای انتخاب ترانه ماه پیشونی می‌افزاید: «آن‌ها می‌گویند که مردم رأی داده‌اند و این ترانه انتخاب شده، به نظرم حتی اگر این کار اتفاق افتاده باشد، نباید این ترانه جزو گزینه‌های رأی‌گیری قرار می‌گرفت.»

وی در پاسخ به اینکه تاثیر اعلام چنین انتخاب ضعیفی چیست؟ می‌گوید: «این کار بیشتر نظر‌سازی بود تا نظرسنجی، بالاخره شرکت‌هایی که این ترانه‌ها را منتشر می‌کنند می‌خواهند بگویند که کارهایشان در میان مردم جایگاه دارد و مردم با آن‌ها آشنایی دارند.»

بهمنی می‌گوید: «این‌ها می‌خواهند بگویند که ما کار خوب تولید می‌کنیم و برای همین نظر‌سازی می‌کنند، ولی مگر مردم بیکارند که این آهنگ را انتخاب کنند؟! آن‌ها با این کار می‌خواهند توقع مردم را پایین بیاورند.»

استاد ادبیات و ترانه‌سرای پیشکسوت می‌گوید: «در شرایطی هستیم که شعر ما حداقل بعد از دوران نیما خودش را جهانی کرده است، پس چطور ممکن است در کشور چنین ترانه‌های مبتدی و مبتذل محبوب شود؟»

داستان یک استعفا

شهریورماه بود که محمدعلی بهمنی رئیس وقت شورای شعر دفتر موسیقی ارشاد با انتشار متنی از سمت خود استعفا کرد. وی در آن متن تأکید کرده بود: «متأسفانه روزگاری را می‌گذرانیم که برای تخریب «موسیقی» رندانه دارند «ارج باید و نبایدِهای» کلمه در ترانه را از باورهامان می‌ربایند.

جهت اطلاع: من با آگاهی ِاشتباهم از قبول «ریاست شورای ترانه» نه به دلیل اینکه شش ماه است کارشناسانش هم حقوقی دریافت نکرده‌اند، فقط به این دلیل که دیگر مزاحم ترانه‌های ضعیف نباشم، با شرم خداحافظی می‌کنم.»

بهمنی درباره استعفایش از دفتر موسیقی و احتمالا تاثیر ترانه‌های ضعیف که ارشاد مجوز انتشار آن‌ها را می‌دهد، می‌گوید: «من با نمایندگان شرکت‌های منتشر کننده آثار موسیقی جلسه‌ای داشتم و با آن‌ها صحبت کردم که چرا روی انتشار ترانه‌های ضعیف تأکید و برای مجوز گرفتن صحنه‌سازی می‌کنید؟ یکی از همان افراد حاضر در جلسه صراحتاً جواب داد که ما اصلا احتیاجی به شورا نداریم و اگر شما کار ما را رد کنید از طریق دیگری مجوز می‌گیریم. من هم گفتم اگر این گونه است پس چرا بیهوده نشست بگذاریم و حرف بزنیم؟ من کار خودم را می‌کنم و شما هم کار خودتان را بکنید. بعد از آن هم استعفا کردم.»

برای آیندگان چه یادگاری می‌گذاریم؟!

استاد بهمنی با اشاره به اینکه بسیاری از ترانه‌های مبتذل توسط شرکت‌های پخش کننده منتشر می‌شود، می‌گوید: «من دلم می‌سوزد برای مردمی که مجبور می‌شوند این ترانه‌ها را بشنوند. ما نسبت به گذشته شاهد کاهش استقبال مردم از موسیقی هستیم، از گذشته آثاری برای ما به یادگار رسیده است و ما نیز باید یادگاری از خودمان برای نسل‌های بعدی داشته باشیم.»

بهمنی با اشاره به اینکه تولید آثار ضعیف باعث می‌شود، آثار خوب ساخته نشود، می‌گوید: «من شاعران خوبی را می‌شناسم که بر همین اساس حاضر نیستند شعرشان را برای تولید یک قطعه موسیقی در اختیار آهنگساز قرار دهند، نه اینکه آهنگساز خوب نداشته باشیم، برای اینکه آن‌ها نمی‌خواهند ترانه‌شان در فضایی منتشر شود که آهنگ‌های ضعیف در آن حضور دارند. آن‌ها دلشان برای ادبیات می‌سوزد، طبیعی است که نخواهند کارشان با آثار ضعیف قیاس شود.»

صداوسیما نباید به موسیقی ضعیف بها دهد

استاد بهمنی با انتقاد از صداوسیما در پخش ترانه‌های ضعیف، می‌گوید: «وقتی تلویزیون خواننده‌های ترانه‌های سطحی را دعوت و کار‌های آن‌ها را پخش می‌کند، شرکت‌هایی که با آن‌ها طرف قرارداد هستند، خوشحال می‌شوند و می‌گویند این کار به معنای رسمیت دادن صداوسیما به آثار ماست و همین را وسیله‌ای برای تبلیغ خود می‌دانند. کار صداوسیما در دعوت از چنین خواننده‌هایی و پخش آثارشان اشتباه است. با اینکه آن‌ها مدعی می‌شوند از آثارشان استقبال می‌شود.»

استاد بهمنی در پاسخ به این سؤال که چرا شرکت‌های تولید کننده آثار موسیقی سراغ آثار با کیفیت نمی‌روند؟ پاسخ می‌دهد: «آن‌ها می‌گویند چنین آثاری فروش ندارد و به قول خودشان، آن‌ها هم باید زندگی کنند و درآمد داشته باشند.»

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1397/10/24
چرا دوست ندارید جوونامون با همینا خوش باشن دنبال اعتیاد و هزارجور خلاف دیگه برن خوبه دست ور دارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
خود اینا که باعث رفتن جوونا دنبال اعتیاد میشن
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1397/10/24
برو خب چیکار کنیم این پیر پاتالا چرا دست بردار نیستن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
قلمبه شعور
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/10/24
باسلام وقتی صدا وترانه های اقای افتخاری را می شنوم بسیار لذت می برم ولی موسیقی پاپ اعصاب خرد کن وسوسولی شده وخواننده ها ادای زنها رو در می ارند
پاسخ ها
Anisa.macani
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
اولا تو برو دنبال آهنگایی که دوس داری و طرفداری از اون خواننده هایی که دوسشون داری چون گروه ماکان و تمام خواننده های پاپ به طرفدار و طرفدارایی مث تو نیازی ندارن. و اگه ادای زن درمیارن اون نظر توعه چون از نظر یه طرفدار واقعی همچین چیزی وجود نداره.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
اول اینکه تو الان داری به یه سبک موسیقی بی احترامی میکنی دوم اینکه نظر و اعتقادای چرتتو پیش خودت نگه دار لطفا
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/10/24
باسلام وقتی صدا وترانه های اقای افتخاری را می شنوم بسیار لذت می برم ولی موسیقی پاپ اعصاب خرد کن وسوسولی شده وخواننده ها ادای زنها رو در می ارند
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1397/10/24
متاسفانه خواننده های پاپ امروزه کارها وشعر های ضعیف واعصاب خرد کن ارایه می دهند موسیقی دلنشین وصدای گیرا متعلق به اقای افتخاری است وخداکنه قدرش رابدانیم
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1397/10/24
دوستانی که اینجا نظر میدن چقدر سواد موسیقی و شعر دارن که به استاد بی احترامی میکنن؟ موسیقی یعنی غذای روح,هر موسیقی بی محتوایی رو نمیشه اشاعه داد,هر شعر و ترانه ای رو نمیشه به خورد مردم داد, متاسفانه سطح سلیقه مردم ما نسبت به شعر و موسیقی کاملا اومده پایین,,شما ببینید که تصنیف های قدیمی مانند بنان و تاج و دیگر بزرگان چرا ماندگار و فاخر شدند,چون از شعر و موسیقی خوب بهره میبردند در کنار صدای خوب و شش دانگ اساتید, با این اشعار و موسیقی بی روح باید فاتحه موسیقی کلاسیک و سنتی رو خوند در آینده,,مگه در یک قرن چند تا شجریان و شریف و لطفی یا بنان زاده خواهند شد, خوانندگانی که تاریخ مصرف ندارند برخلاف این مطرب های امروزی
Iran, Islamic Republic of
21:06 - 1397/10/24
جوونا اینجور آهنگا رو دوست دارن چرا دلشون میخواد فقط بد بگن از این خواننده ها؟ خب یه سری ها خوششون میاد از صداشون
پاسخ ها
Anisa.macani
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
درسته . ومن الان از تمامی ضد ماکانی ها و کسانی که از موسیقی پاپ دوس ندارن خواهش می کنم که پاشونو از گیلیم شون دراز نکنن یعنی حرفایی نزنن که خواننده های عزیزی که به سبک پاپ موسیقی می خونن ناراحت نشن. اما اگه به حرف گوش ندین امیر و رهام و تمامی خوانندگان میتونن ازتون شکایت کنن.
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1397/10/24
ای بابا جمع کنین خودتونو چرا اجازع نمیدین ی جوون ی نوجوون کیف کنع شاد باشع چقد سطحتون پایینه باشه بابا وقتی شما میگین مهستی ابی ما چیزی نمیگیم پس شمام کاری ب کارمون نداشته باشید دیگع عه
برترینها اصن بلدی خوب یکیو بگی؟://
هی بد هنرمندای کشورو میگین کارتون همینه فقط؟؟
میدونم اینم مث صدتا کامنت دیگه م درج نمیشه چون ب ضررتونه:|
فقط بگم کارتون خعلی خعلی چرتع و با این کاراتون ک ب راحتی سلایق و علایق مردم رو مسخرع میکنید سطح برنامه رو پایین اوردید اگ میشع دیگ از ماکان نزارید ما اینستاشونو داریم کلی برنامه دیگع هم هست ک خبراشونو خعلی بهترو دقیق تر ب ما میدع پیج خودشونم ک بهتر از همه س...
پس لطفا جمع کنید این طرز مقاله گذاریو اگ مطلب ندارید خو نزارید
واقا فرهنگ مجله پایینه فرهنگ کاربراش پایین تر...
اگ درج نکنید مهم نیس فقط بدونین چکار دارین میکنین://
#انتقاد_پذیر_باشیم:||
#انسان_باشیم://
در ضمن امیر و رهام برا کسایی ک توهین بیجا میکنن برنامع دارن:))...پسسس #محتاط_باشید:))
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
تو اون نگارشت! چه وضع نوشتنه واقعا!؟ کدوم ابلهی آخر کلمه هات ع رو میتونه بخونه؟ مرض داری اینطوری مینویسی مخ پنج؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
شما خدای فرهنگی با این غلط املایی هات!
از وقتی شبکه های اجتماعی و این گوشی ها در اومدن هر ننه قمری به خودش اجازه اظهار نظر و پراکندگی آلودگیو میده!
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1397/10/24
اقای امیر مهدی با این کامنتت هم ب صدای زنا توهین کردی هم ب صدای خواننده ها://
عقل دارین شما عایا:||
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
عقل داشت الان اینجا نبود که چرت و پرت بگه
Iran, Islamic Republic of
02:53 - 1397/10/25
برترینهام منتظره یکی به ماکان بند توهین کنه یا ضدشون حرف بزنه سریع میزاره. واقعا متاسفم
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1397/10/25
ب شما هیچ ربطی ندارع من خوشم میاد اینطوری بنویسم://
پاسخ ها
Anisa.macani
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
درود فراوان بر تو دوست عزیزم.
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/10/26
فک کردی خودت با فرهنگی که به یه دختر اونم ماکانی شماتت کنی. بعدشم این نوع نوشتن یه جور سبکه نوشتنه.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1397/10/26
آنیساااا♡♡♡
همکلاسی و رفیق مننن:))
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو