شاه چقدر از ایران برد؟
۸۲۱۱۳۶
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
۱۱۵۳۷ 
خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: نزدیک‌ترین صفت به اموال و دارایی‌های محمدرضا پهلوی، «افسانه‌ای» است. چرا؟ چون در واقع هیچکس به غیر از احتمالا خودش نمی‌داند که وقتی آخرین شاه ایران در چنین روزی از کشور رفت، چه میزان دارایی را با خودش از این خاک خارج کرد.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: نزدیک‌ترین صفت به اموال و دارایی‌های محمدرضا پهلوی، «افسانه‌ای» است. چرا؟ چون در واقع هیچکس به غیر از احتمالا خودش نمی‌داند که وقتی آخرین شاه ایران در چنین روزی از کشور رفت، چه میزان دارایی را با خودش از این خاک خارج کرد.

با این وجود افراد فراوانی هستند که ادعا می‌کنند میزان دارایی شاه را می‌دانند. از تخمین بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار «باربارا والترز» از شبکه ABC گرفته تا بیش از یک میلیارد دلار «الکساندر کاکبرن» ستون‌نویس و همین‌طور ۵۶ میلیارد دلار ادعایی دولت ایران که بزرگ‌ترین عدد در این گمانه‌زنی‌ها، بیش از ۱۰۰۰ برابر کوچک‌ترین عدد است!

البته محمدرضا هیچ سند مالی‌ای شامل میزان دارایی‌های سالانه‌اش به جایی ارائه نمی‌داده ولی آن‌طور که رابرت آرمائو یک کارشناس روابط عمومی می‌گوید، شاه به او گفته بود که «بسیار کمتر از بسیاری از میلیونرهای آمریکایی ثروت دارد.»

آرمائو با مخالفت با تخمین‌های میلیاردی عده‌ای، می‌گوید که ثروت شاه به همان تخمین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار مورد ادعای «باربارا والترز» نزدیک‌تر است. آرمائو در آپریل ۱۹۸۰ یعنی یک سال پس از پیروزی انقلاب به روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» می‌گوید: «من خبرنگاران فراوانی را دیده‌ام که یک سال را برای یافتن این میلیاردها سرمایه‌ای که شاه باید داشته باشد، جست‌وجو کرده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند و شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که نمی‌توانید میلیاردها دلار را مخفی کنید. اگر واقعا این مقدار پول وجود داشته باشد، یک نفر باید بداند که کجاست.»

برای اینکه بفهمیم محمدرضا واقعا چقدر سرمایه داشته باید سراسر دنیا را بگردیم. او یا پول‌هایش را سرمایه‌گذاری کرده یا آنها را به شکل سپرده در بانک‌های کشورهای مختلفی قرار داده که اسرار امور مشتریانشان را حفظ می‌کنند؛ به‌خصوص در برابر دولت‌های خارجی.

یکی از افرادی که چنین جست‌وجویی انجام داده، «پاول اُدوایر» است؛ وکیلی که جمهوری اسلامی ایران به خدمت گرفت تا حقیقت را پیرامون ثروت شاه جست‌وجو کند. اُدوایر می‌گوید که اگر «قدرت احضاریه‌دادن» هم داشت، باز پنج سال طول می‌کشید تا این کار را انجام دهد.

او از طرف حکومت جدید ایران استخدام شد تا اموال از دست‌رفته را به کشور بازگرداند. در یک شکایت قانونی که در نیویورک علیه محمدرضا پهلوی صورت گرفت، ایران بازگشت چیزی حدود ۵۶ میلیارد دلار از شاه و حدود ۳ میلیارد دلار از خواهرش اشرف را درخواست کرد. آقای اُدوایر و موکلش یعنی جمهوری اسلامی، با جمع‌کردن اعدادی که می‌گفتند از طریق شرکت ملی نفت ایران خارج شده و «بی‌حساب» بوده به این عدد رسیدند.

راجر بویل، از تیم حقوقی شاه می‌گوید که شکایت ارائه‌شده توسط آقای اُدوایر «بسیار مبهم» است. در این شکایت، آقای اُدوایر ادعا می‌کند که شاه پول را دزدیده و آن را به بنیاد پهلوی داده است و سپس آن را از بنیادی دزدیده است که آقای اُدوایر می‌گوید توسط شاه اداره می‌شده است. او همچنین به واسطه رنج‌هایی که بنیاد پهلوی متحمل شده، درخواست خسارت کرد.

«مانیتور» می‌نویسد تا این لحظه - یعنی تا همان زمان انتشار گزارش - اکثر مستندات در مورد ثروت محمدرضا پهلوی در تهران تهیه شده است. به نوشته این نشریه اینترنتی، یک منبع در حوزه بانک‌داری می‌گوید در ایران صدها جست‌وجوگر مشغول جمع‌آوری اطلاعات از بانک‌ها و شرکت‌های سابق شاه هستند تا ببینند که سرمایه‌اش کجا رفته. چیزی که آن‌ها یافته‌اند این بوده که وقتی محمدرضا در قدرت بود، او و خانواده‌اش بخش قابل‌ توجهی از بنیان صنعت ایران را تحت کنترل داشتند. خانواده شاه دارای سهم اصلی در صنایعی از اتومبیل و آلومینیوم گرفته تا املاک و هتل‌ها داشتند. شخص شاه دارای یک بودجه شخصی بود که از خزانه برداشته می‌شد و بر اساس گزارشی از ۴۳ میلیون تا یک میلیارد دلار در یک سال متغیر بود.

به هر حال، «زمین»، اساس ثروت پهلوی بود. وقتی رضا خان، پدر محمدرضا به تبعید فرستاده شد، واشینگتن پست نوشت که «او ادعای مالکیت ۱۰ درصد از زمین‌های کشور را می‌کند». محمدرضا، برخی از زمین‌ها را به کشاورزها بازگرداند تا از نارضایتی‌ها بکاهد ولی کسر بسیار بزرگی از آنها را نیز نگه داشت. مقداری از این زمین‌ها فروخته شد تا سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری شاه در جایی دیگر را تأمین کند.

درصد قابل‌ توجهی از این سرمایه‌گذاری‌ها در ایران انجام شده بود. باتوجه به اسنادی که توسط جمهوری اسلامی پیدا شد، امروز (سال ۱۹۸۰) مشخص است که شاه و خانواده‌اش موارد زیر را تحت اختیار داشته‌اند:

* مقدار عظیمی از کسب‌وکار اتومبیل در ایران. شاهزاده شمس، خواهر بزرگ‌تر شاه از طریق دخترش کنترل «فیات» را داشت و غلامرضا، برادر ناتنی شاه نیز یک کارخانه مونتاژ تراکتور را تحت تملک داشت. خانواده شاه همچنین از طریق بنیاد پهلوی شرکای «جنرال موتورز»، «هوندا» و «جیپ» بودند.

* صنعت ساخت‌ و ساز. به‌سختی می‌توانستید ساختمانی در ایران را بیابید که هیچ ارتباطی به خاندان پهلوی نداشته باشد. بنیاد پهلوی همچنین بخش اعظم استراحتگاه‌ها و املاک را در اختیار داشت.

* بانک‌داری. خانواده سلطنتی و بنیاد، بانک خودشان را داشتند؛ بانک عمران. این بانک بنا بود که در پروژه‌های توسعه سرمایه‌گذاری کند.

* سرمایه‌گذاری‌هایی نیز در بخش‌های چوب، منسوجات، توزیع فیلم، کشاورزی، ارتباطات، کامپیوتر، حمل‌ونقل، معدن، دارو، تجهیزات حفاری نفت و فعالیت‌های ورزشی انجام داده بودند.

بر اساس گفته‌های آرمائو، «شاه هیچ سرمایه‌گذاری‌ای در ایالات متحده انجام نداده بود». به هرحال او از فاش‌کردن نام جاهای خارج از آمریکا که شاه در آنها سرمایه‌گذاری کرده خودداری می‌کند و تنها می‌گوید: «دنیای بزرگی است!»

عده کثیری معتقدند که شاه اموالش را به بانک‌های سوییس منتقل کرده که نسبت به نگهداری اسرار مشتریان شهرت جهانی دارند. برای شکستن این نفوذناپذیری، ایران یک شرکت حقوقی در سوییس را به عنوان نماینده استخدام کرد. آن زمان دولت سوییس درخواست ایران را برای گرفتن دارایی‌های شاه و خانواده‌اش رد کرد. علاوه بر سوییس، آن‌طور که اُدوایر می‌گوید، ایران وکلایی در فرانسه و اسپانیا نیز به خدمت گرفت.

اگر به نظرتان اعداد بالا به اندازه کافی بزرگ نیستند، باید بدانید که تورم دلار از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۸ برابر است با ۲۴۵.۹ درصد. به بیان دیگر، هر یک میلیون دلار در آن سال‌ها برابر است با سه میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۷۴ دلار کنونی.

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/10/27
شاه لعنتی
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1397/10/27
شاه دزد.
پاسخ ها
محسن مرادی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
فقط شاه دزد بود؟اون فرودگاه و دانشگاه و خیلی چیزای دیگه یادگار شاهه دزده
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1397/10/27
رفت دیگه تموم شد باز چی میگین مرده رو هم ول نمیکنین
کارگران کم درامد هزینه هافضایی
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1397/10/27
خدالعنت کنه همه ی خاندان شاه لعنتی روهمچنین تفاله های اوهمانند خاوری وبقیه که کمترازشاه لعنتی نبردند
پاسخ ها
راستگو
United States
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
خوب معلومه هرچهارتا را یه نفر بیسواد نوشته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
واقعا
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1397/10/27
خیلی بیشعوره همه ی پولامونو به جیب زد
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1397/10/27
آقای مدیرشبکه چراازواقعیت فرارمیکنی هرکس دورغ گفت رونمایش میدی
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1397/10/27
یه دزدی یه چیزی هم جیب بقیه میزاره و میره .ولی بقیه فقط میبرن .من کارگر بیکار شده میدونم گرونی و اجاره خونه و.....تازه همراه هم دارم دوتا فرزند و عیال و.....اجاره خونه .خدا همه دزد ها رو لعنت کنه که میبرن و نمیذارن ما هم زندگی کنیم .!!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1397/10/27
دزد دزده هیچ فرقی نداره
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1397/10/27
ای کاش بعضی‌ مسئولین محترم هم به مقدار بیشترین عدد ذکر شده برمی داشتند و برای همیشه رفع زحمت می کردند.
Iran, Islamic Republic of
22:24 - 1397/10/27
384 چمدان طلا و ارز چرا گفته نمی شود؟
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
بعد از رفتن شاه چند شبکه تلویزونی و خبرگزاری امدند و صورتجلسه کردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
دوست عزیز جواهرات سلطنتی از جمله تاج خودش وزنش و اشیا گران بهای دیگر در موزه ایران است ، اگر من بودم ان جواهرات رو می بردم . پس چرا اون نبرد ؟
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1397/10/27
دیگران چقدر بردند و می برند؟
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1397/10/27
الان جمهوری فدرال آلمان تو مردم خودش میگه هیتلر جنایت کاری بیش نبود ولی با کمی حساب متوجه میشویم که اونا دارند نون هیتلر و میخورند درسته آلمان خرابه شد ولی خرابه های اصلی رو درست کرده بود یه کمی خرابه جزئی به جا گذاشت

به خاطر درست کردن خرابه کلی تحسین نمیشه ولی باید به خاطر خرابه جزئی منفور بشه

این مثال برا ایران هم هست با باقی مانده خاندان پهلوی ملعون مذاکره کنید ببینید کی الان بدهکار هست کی طلب کار

من طرفدار شاه نیستم
ولی میگم به جای حرف های صدمن یه غاز درخاست مذاکره بدید ببینید کی طلب کاره کی بدهکار

قربونتون سانسور نکنید فداتون بشم خداحافظ
United States
23:40 - 1397/10/27
یعنی به اندازه بابک زنجانی
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1397/10/27
حالا باز برید طرفداری شازده دماغ پهلوی (رضا پالونی)
رو بکنید ....
اونم یکیه لنگه ی باباش پول تو جیبیش رو با خیانت در آورده و میاره
خائن وطن فروش ...
چند نفر ایرانی که طرفدار اون خوک هستن باید فجیعانه
اعدام بشن ....
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1397/10/28
گذشت زمان مشخص میکنه کی چقدر برده
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1397/10/28
خدا از شون نگدره
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1397/10/28
10283بازدید و نوزده نظر تایید شده....آزادی بیان زیباست...
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/10/28
کاش همه کسانی که ثروت ایران رابه غارت می برند به مردم معرفی کنید.
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1397/10/29
اگر برده چرا تاجش تو موزه هست
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1397/10/30
بس کنید این سانسور لعنتی رو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج