سایه‌روشن افزایش قیمت خودرو‌های داخلی
۸۲۱۳۰۲
۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
۷۸۲۴ 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چندین خودروساز ارقامی معادل ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان بابت ثبت‌نام خودروهای وارداتی از مردم پول گرفته‌اند و هیچ خودرویی به آنان تحویل نداده‌اند و صاحبان این شرکتها هم راست راست راه می‌روند و هیچ نهاد مسؤول و ناظری هم به آنها کار ندارد.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چندین خودروساز ارقامی معادل ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان بابت ثبت‌نام خودروهای وارداتی از مردم پول گرفته‌اند و هیچ خودرویی به آنان تحویل نداده‌اند و صاحبان این شرکتها هم راست راست راه می‌روند و هیچ نهاد مسؤول و ناظری هم به آنها کار ندارد.

ولی ملکی با اشاره به تصمیم سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت انواع خودروهای پرتیراژ و کم‌تیراژ به بررسی مکانیزم کار در شورای رقابت و مقایسه آن با شیوه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پرداخت.

وی گفت: قبل از آنکه اختیار قیمت‌گذاری خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان از شورای رقابت سلب و به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان واگذار شود اردیبهشت هر سال با استعلام تورمِ بخشیِ خودرو از بانک مرکزی، خودروهای پرتیراژ قیمت‌گذاری می‌شد.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس با یادآوری فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت، گفت: فرمول شورای رقابت متشکل از تورم بخشی منهای ۵ درصد شامل دو شاخص کیفیت و بهره‌وری بود. این فرمول قرار بود در ابتدای سال ۱۳۹۷ به اجرا درآید و تورم بخشی در اردیبهشت‌ماه ۱۲.۵ درصد اعلام شد که با کسر ۵ درصد قرار بود درصد افزایش قیمت خودرو ۷ تا ۷.۵ درصد باشد اما شریعتمداری وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت شورای رقابت را از گردونه قیمت‌گذاری خودرو حذف کرد و اختیار این کار را به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان واگذار کرد.

وی ادامه داد: به خوبی به یاد دارم که در همان مقطع پیشنهاد افزایش ۱۷ تا ۲۰ درصدی قیمت خودرو نیز در شورای رقابت مطرح شد اما این پیشنهاد هم مورد توجه قرار نگرفت در حالی که اگر این طور شده بود، امروز گرفتار افزایش یک سومی قیمت خودروهای پرتیراژ نبودیم و مردم ضربه نمی‌دیدند و قیمت خودرو هم در بازار متعادل شده بود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: اما سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده به نمایندگی از دولت قیمت خودروهای پرتیراژ را ۳۰ درصد افزایش داد که بد نیست فرمول محاسبه آن را نیز برای مردم توضیح دهد. البته کمیسیون صنایع و معادن مجلس اخیرا با بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ متوجه شد دولت در این لایحه میانگین تورم نقطه به نقطه آذرماه را ۴۱ درصد محاسبه و پیش‌بینی کرده این نرخ تا پایان سال به ۵۱ درصد افزایش یابد.

ملکی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش نیز می‌شود؟ پاسخ داد: افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت خودروهای پرتیراژ و کم‌تیراژ مشمول ثبت‌نام کنندگانی که قرارداد قطعی دارند، نمی‌شود. به این افراد باید طبق قرارداد و تعهد با همان نرخهای قبل، خودرو واگذار شود.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی قیمت پراید، گفت: قیمت کارخانه‌ای پراید با احتساب هزینه‌های شماره‌گذاری، عوارض و مالیات از حدود ۲۲ میلیون به ۲۹.۵ میلیون تومان افزایش یافت در حالی که قیمت این خودرو در بازار آزاد کمتر از ۳۵ میلیون تومان نیست و این یعنی تداوم حضور واسطه‌ها و دلال‌ها در بازار. در حالی که پیشنهاد این بود که قیمت خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار تعیین شود.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس اظهار کرد: پس از اعلام قیمت‌ها، از بعد نظارتی ورود کردیم و از حقوق مردم دفاع کردیم. گفتیم این تصمیم، هم تبعات تورمی دارد و هم فشارهای اقتصادی و تورمی بیشتری بر طبقات پایین جامعه که مصرف کننده عمده پراید، تیبا، پژو و سمند هستند، وارد می‌کند. با این نوع قیمت‌گذاری، حاشیه بازار کماکان حفظ می‌شود و این حاشیه، دلال‌بازی را همچنان تداوم می‌بخشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آثار شدید تورمیِ نابسامانی‌های ارزی و تاثیر آن بر بازار کالا، گفت: بازار مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، مسکن، خودرو، سکه و طلا مثل حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل هستند. قیمت در این بازارها به تناسب افزایش نرخ ارز، چند ده درصد افزایش یافت. قطعه‌ساز چه گناهی کرده است؟ بنده خدا می‌گوید اشکال ندارد، قطعه تولید می‌کنم شما هم قیمت فولاد، مس، آلومینیوم، موارد پلاستیکی، قطعات الکتریکی و پارچه را به قیمتهای قبل برگردانید تا من هم به قیمت قبل قطعه تولید کنم. به آنان چه باید گفت؟ قطعه‌سازان هم بخشی از مردم هستند و نمی‌توانند با ضرر تولید کنند. اصلا چرا باید با ضرر تولید کنند؟

ملکی ادامه داد: ما مسؤولان برخی جاها خط و ربط را به گونه‌ای ترسیم می‌کنیم که عملا به توقف قطعه‌سازی و نهایتا به تعطیلی صنعت خودروسازی کشور ختم می‌شود. بنده به عنوان یک کارشناس صنعتی نمی‌توانم واقعیتها را نادیده بگیرم. هیچ تولیدکننده‌ای در هیچ جای دنیا با ضرر تولید نمی‌کند. اگر تولید برایش صرفه نداشته باشد واحد تولیدی‌اش را تعطیل می‌کند و پولش را در بانکها سپرده‌گذاری کرده و ۱۸ درصد سود می‌گیرد. در این صورت می‌دانید در حوزه اشتغال چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر در صنعت قطعه‌سازی بیکار می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در صورت بروز این اتفاق، می‌دانید به چه بودجه‌ای برای واردات قطعات و لوازم یدکی نیاز است؟ حداقل ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان پول نیاز است تا بتوان خلاء خروج قطعه‌سازان داخلی از بازار را پر کرد اما آیا چنین بودجه‌ای وجود دارد؟ آیا می‌دانید تعطیلی واحدهای قطعه‌سازی چه تاثیری بر سایر بخش‌های اقتصادی که زنجیروار به هم متصل هستند، می‌گذارد؟

وی متذکر شد: در این شرایط سخت اقتصادی به نظرم نباید پشت مردم را خالی کرد و دولت باید به مشتریان خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان یارانه دهد اما صحبت اینجاست که وقتی فروش نفت و به دنبال آن درآمدهای دولت روند نزولی دارد چطور می‌تواند از مردم حمایت کند؟

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1397/10/28
هر چقد میخواین زیاد کنین اصن پرایدو بکنین 100ملیون ,ببینم کی سیر مونی میگیرن باور کنین پراید 100ملیونم هم بشه بازم مردم از پارس واسه خریدنش صف میکشن
Iran, Islamic Republic of
10:30 - 1397/10/28
مردم نخرید بزار این دوشرکت به درک واصل شن اینا حرام خوارن
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/10/28
وزیر صمت فعلی رسما یکی از عوامل این دو مافیای خودرو ساز هستند همه تلاششو گذاشته که خودرو گرونتر تر بشه وکلی بودجه مملکت و در قالب تسهیلات بدون بازگشت به اسم اشتغال زایی در اختتیار این دو مافیا که در واقع خود وزارت هم یکی از نهادهای زیر مجموعه خودرو سازها هست قرا ر میده. متاسفانه تنها نهادی که ملت دستشون بنده مجلس هست که قدرت پول اون روهم نرم میکنه در واقع با پول خود ملت علیه خودشون دارن ظلم میکنن وهیچ روزنه امیدی به درست شدن مشکلات نیست فقط دعا کنید شاید خدا رحمی کنه به ایران
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1397/10/28
خجالت داره جلوگیری از ورود خودرو های خوب و ارزان خارجی. دولت هم پول ملت را بلاعوض به خودرو سازان برای تولید بی کیفیت میده و حالا هم که ملت در یک بازار انحصاری مجبور به خرید محصولات آشغال با کیفیت پایین و با این قیمت های بالا هستند. کمی شرم و حیا هم خوب چیزی هست.
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1397/10/28
خدا وکیلی خودشم نفهمید چه گفت یکی به میخ میزنه یکی نعل از سخنان این عزیز دل برادر کاملا مشخصه مسولین از بابت تحریمها آچمز شدن ولی به رو مبارک نمیارن
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1397/10/28
دولتی که نتونه یک تولید کنند خودشو مهار کنه چطور میتونه کشورهای اروپای رو مهار کنه چرا در هردو شرایط مردم تاوان بدن تحمول با تحریم تحمول با گرانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
اقای ملکی طوری از صنعت خودرو سازی داری صحبت میکنی که انگار مردم ما لامبورگینی سوار میشن اگه راست میگید یه دستگاه از این 405 به افغانستان یا پاکستان که فقط نخ داره صادر کنید اونوقت ملتی که این همه سرمایه داره مردمش با دو میایون حقوق با اینهمه گرونی چطور باید 40 میلیون پس انداز کنند تا بتونن ماشین 40 سال پیش فرانسه را بخرند یعنی ما باور کنیم که شما با این دلسوزی که برای خودرو سازان زار زدی برای رضای خدا داری موش میگیری؟
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/10/28
حقوق 20دصد افزایش آنهم پلکانی تورم 1000درصد افزایش وقتی توی این کشور همه چیز چندین برابر شده موقع افزایش حقوق بازنشسته وکارمند که میرسد تورم 20دصد میشه ؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1397/10/28
دولت از خودروسازان میترسه
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1397/10/28
فرمولش بخوره تو سر تون
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/10/28
خودرو سا زان بخاطر مدیریت بد ضرر می کنند در عوض جیب مردم رو خالی می کنند دولت هم از این دزد ها حمایت می کنه
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/10/28
همه می دونند خودرو سازها دارند مردم رو غارت نی کنند هیچ کس کاری انجام نمی ده
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1397/10/28
سایه روشن چیه ؟ ۴۰ دزدی خودروسازها و زدن جیب مردم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج