دادستان: عده‌ای دنبال کمبود عمدیِ گوشت هستند
۸۲۸۰۵۰
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
۸۳۲۹ 
دادستان تهران با بیان اینکه عده‌ای درصدد ایجاد کمبود عمدی گوشت در سطح بازار هستند، از ربط دادن گرانی قیمت گوشت به قاچاق دام زنده توسط یکی از مسئولان، انتقاد کرد.

خبرگزاری تسنیم: دومین نشست کمیته مقابله با گران‌فروشی در دادستانی تهران، با حضور انصاری رئیس سازمان تعزیرات، سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت، اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، برخی معاونان دادستان، معاونان وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان دستگاه‌های متولی به ریاست دادستان تهران برگزار شد.

جعفری دولت آبادی تصریح کرد: مشکلاتی که در کشور رخ داده، قابل رفع است و اگر دشمنان دنیا را هم بسیج کنند، در صورت هماهنگی این چهار محور، روز به روز ایمان به پیروزی افزایش می‌یابد و گزندی از ناحیه دشمنان به انقلاب اسلامی نخواهد رسید.

دادستان: عده‌ای دنبال کمبود عمدیِ گوشت هستند

راهبرد‌های دادستانی تهران در مقابله با گران‌فروشی

وی در رابطه با فلسفه ورود دادستانی‌ها به مقابله با گران‌فروشی، برخی مواد قانونی را مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه اظهارات ریاست قوه قضاییه دایر بر ضرورت برخورد قاطع با گران‌فروشی و جرایمی مانند قاچاق کالا‌های اساسی، اگر عده‌ای بخواهند از طریق گران‌فروشی کلان، احتکار، قاچاق کالا و فساد در امر توزیع کالا‌ها اخلال ایجاد کنند، به صورت جدی برخورد خواهد شد.

دادستان تهران سیاست و هدف دادستانی از تشکیل کمیته مقابله با گران‌فروشی را همکاری با دولت و استفاده از ظرفیت دستگاه‌های دولتی و مردم اعلام کرد و با هشدار به اخلالگران در توزیع اقلام اساسی گفت: عده‌ای که فکر می‌کنند می‌توانند در این فضای آشفته، کار خود را پیش ببرند، و باید بدانند که دادستانی مقصران اصلی این آشفتگی را در هر رده‌ای که باشند تحت تعقیب قرار می‌دهد.

وی اعلام کرد راهبرد‌های اصلی دادستانی تهران شامل حمایت، نظارت و مقابله با جرایم مرتبط با گران‌فروشی خواهد بود.

عدم عرضه کالا به رغم اعلام دولت، احتکار است

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تعریف احتکار در ماده 4 قانون تعزیرات، افزود: نگه‌داری کالا به صورت عمده با تشخیص مرجع ذی‌صلاح و امتناع از عرضه آن به قصد گران‌فروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه توسط دولت، احتکار به شمار می‌رود؛ بنابراین در صورتی که دولت در محل‌های مخصوص اعلام عرضه کند، ولی کالا عرضه نشود، احتکار است و دادستانی می‌تواند به این موضوع ورود نماید.

وی بند ب. ماده یک قانون مبارزه با اخلالگران در نظام اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی از طریق گران‌فروشی کلان ارزاق یا دیگر نیازمندی‌های عمومی، احتکار عمده ارزاق و نیازمندی‌های مزبور، پیش‌خرید فراوان تولیدات کشاورزی و سایر تولیدات مورد نیاز عامه و امثال آن‌ها به منظور ایجاد انحصار یا کمبود در عرضه، اخلال در نظام اقتصادی محسوب می‌شود.

دادستان تهران گزارش‌هایی که اخیرا به دادسرای تهران واصل شده است را موید این دانست که عده‌ای درصدد ایجاد انحصار یا کمبود عمدی عرضه گوشت قرمز هستند، خطاب به اخلالگران در عرضه و توزیع کالا‌های اساسی مردم، اظهار داشت: اگر احراز شود که عده‌­ای قصد انحصار یا کمبود عرضه گوشت و سایر اقلام ضروری را دارند، از موارد اخلال در نظام اقتصادی محسوب شده و برخورد می­‌شود.

احتکار عمده ارزاق اخلال در نظام اقتصادی محسوب می‌شود

وی اعلام کرد: عدم عرضه عمدی و احتکار عمده ارزاق، جرم و اخلال در نظام اقتصادی تلقی می‌شود و مطابق ماده 2 قانون مبارزه با اخلالگران اقتصادی، اگر مرتکب قصد مقابله با نظام را داشته باشد، مجازات آن، افساد فی‌الارض خواهد بود.

جعفری دولت آبادی تعریف ارائه شده در ماده 60 قانون نظام صنفی از احتکار را مشابه تعریف مندرج در قانون تعزیرات دانست که ورود سازمان تعزیرات و دادستانی را ایجاب می‌‌کند و خاطر نشان کرد: برای ورود دادستانی و سازمان تعزیرات مبانی قانونی وجود دارد. امیدواریم دادسرا با تشدید نظارت‌ها وارد مرحله بعدی نشود.

وی با اشاره به شکل­‌گیری همکاری مطلوب بین دستگاه­‌های اجرایی افزود: دادستانی تهران با همه ظرفیت به میدان آمده است لذا برخلاف ادعا‌های مطروحه، گشت­‌های مشترک که در تهران تشکیل شده، امنیتی و انتظامی نیست بلکه با حضور نمایندگان اصلی دستگاه‌­ها تشکیل می‌­شود و هدف از برگزاری این گشت­‌ها، دادن اطمینان و آرامش به مردم است تا بدانند کالا‌های اساسی وجود دارد و مشکلات توزیع و عرضه قابل رفع و مدیریت است.

این بزرگ‌ترین فرصت برای دولت است که از ظرفیت دادستانی برای رفع مشکلات مردم استفاده کند

جعفری دولت آبادی خواستار همکاری بیشتر دستگاه­‌های دولتی در این زمینه شد و افزود: این بزرگ‌ترین فرصت برای دستگاه‌های دولتی است که از ظرفیت و حمایت دادستانی برای رفع مشکلات مردم استفاده کند.

وی، با تاکید بر ا­ین­که به جای انتقال نگرانی، باید به مردم آرامش داد؛ خاطرنشان کرد: در این چهل سال مشکلات بزرگی را پشت سر گذاشته­‌ایم و مشکلات جزئی قطعاً حل شدنی است.

دادستانی از تصمیمات دولتی مناسب حمایت می‌کند

دادستان تهران با اشاره به این که دادستانی از تصمیمات دولتی مناسب و صحیح حمایت و در نظارت‌ها مشارکت می‌کند، اظهار داشت: قدرت و اختیارات دادستانی در اعمال نظارت موجب می‌شود در‌های بسته روی مسئولان باز شود و برای نمونه، اگر برای ورود به انبار کالا‌های احتکار ضروری باشد، با حضور نماینده دادستانی این کار به سرعت انجام می‌شود.

جعفری دولت آبادی با اشاره به این که، به منظور صیانت از حقوق عمومی، معاونان دادستان را از پشت میز به کف خیابان آورده‌ایم تا مشکلات مردم حل شود، تاکید کرد که دادستانی تهران به هیچ وجه قصد دخالت در کار‌های دولت و دستگاه‌های اجرایی را ندارد.

دادستان تهران از رییس پلیس تهران خواست که مأمورین پلیس در مقابل فروشگاه‌ها و مراکز بزرگ عرضه کالا‌های اساسی استقرار بیشتری داشته باشد و با دلالانی که فساد ایجاد می‌کنند برخورد جدی‌تر انجام گیرد.

وی تأکید کرد کسانی که با سکوت، عدم نظارت و یا مشارکت در جرم، برای مردم ایجاد مشکل می‌کنند، قابل تعقیب قضایی خواهند بود.

دادستان تهران با اشاره به اظهارات یکی از مسئولان که علت اصلی گرانی گوشت را به قاچاق دام زنده ربط داده بود، از مسؤولین دستگاه‌های دولتی خواست با بیان اظهارات غیر کارشناسانه، موجب نگرانی افراد جامعه نشوند.

استفاده از ظرفیت اصناف در توزیع کالا‌های اساسی

وی دستگاه‌های اجرایی را از پاس‌کاری مشکلات به یکدیگر و فرافکنی بر حذر داشت و افزود: در بخش توزیع باید از ظرفیت اصناف نیز استفاده شود.

دادستان تهران در خصوص ضروت مدیریت سهمیه‌های گوشت اختصاص یافته به فروشگاه‌ها گفت: در شمال شهر تهران کمتر به این گوشت‌ها نیاز است، اما شاهد توزیع بیشتر گوشت در این مناطق نسبت به فروشگاه‌های مستقر در جنوب شهر هستیم.

ضرورت برخورد با عرضه کالا به قیمت‌های مختلف

جعفری دولت آبادی ضمن انتقاد از عرضه کالا به قیمت‌های مختلف در فروشگاه‌های مختلف افزود: با این عارضه باید برخورد شود و تمرکز اصلی بر کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، لبنیات و میوه خواهد بود.

دادستان تهران با تاکید بر استفاده از ظرفیت مردم، افزود: مردم هرجا تخلفی در عرضه و توزیع مشاهده کنند به پلیس، دادستانی، سازمان تعزیرات و مراکز دولتی مرتبط اعلام نمایند و با اراده خوبی که در کشور شکل گرفته است قطعا مشکلات برطرف خواهد شد.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی، فرمانده پلیس پایتخت و نمایندگان دستگاه‌­ها به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و معاونان دادستان گزارش گشت­‌های اخیر را ارائه کردند.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1397/11/15
گوشت توشیراز 120تومنه کجایه کاری ایناهمش چرت پرت میگن ارزه داشتن گوشت قاچاق نمیشد مامورمرزاعوض کنید تاقاچاق نشه چنتاکه خداشناس باشن نه دلارشناس این راهشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
دولت نداریم
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1397/11/15
وزارت اطلاعات باید کسانی را که می خواهند در بازار گوشت خلل ایجاد کنند دستگیر کند،،،،
پاسخ ها
اریایی
United States
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
پس باید همه دستگیر بشن چون همه دست دارن توی این کار
Netherlands
12:13 - 1397/11/15
ديروز ساعت ١٠ فروشگاه شهروند رفتم هيچي گوشت نداشت،مسئولش بهم گفت برو فردا ساعت ٨ صبح با كارت ملي بيا همينجا توي صف وايسا،بهت ٤ كيلو گوشت در ماه ميديم!
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1397/11/15
تا قبل از این گفته می شد گوسفندا قاچاقی میرن اونور مرز دیدن بد شده دیگه حتی گوسفندا هم از وضعیت موجود دارن فرار می کنند میرن اونور مرز حالا میگن یک سری عمدی گوشتو گران کردن خدایا به داد دل ما تو برس از بس ... شنیدیم.
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1397/11/15
هر روز یه برنامه
یه روز سیب زمینی ، یه روز گوجه فرنگی ، یه روز پوشک ، حالا هم گوشت
این بود رویای برهم زنندگان برجام
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1397/11/15
گوشت هست زیاد هم است ولی گران مردم قدرت خرید ندارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج