جزئیات قرارداد‌های نفتی لغو شده توسط زنگنه
۸۳۰۸۳۷
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
۵۴۰۰ 
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: هر کدام از قراردادهای موجود نفتی و گازی ایران با کشورها بعد از حضور بیژن زنگنه در وزارت نفت به دلیلی متوقف شد.

خبرگزاری فارس: محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه 72 نفر از نمایندگان به سران قوا در انتقاد از عملکرد زنگنه وزیر نفت، اظهار داشت: نامه‌ای که 72 نفر از نمایندگان امضا کردند و بنده هم جز امضاکنندگان آن نامه بودم، کاملاً شفاف است.

وی افزود: در آن نامه ذکر شده قراردادهای مختلفی که در ابتدای صدارت آقای زنگنه داشتیم، یکی پس از دیگری لغو شدند، به عنوان مثال قرار داد صادارات گاز ایران به پاکستان بود، ما می‌توانستیم به راحتی این کار را انجام دهیم، سال 89 این قرارداد بسته شده بود، سال 91 کار شروع شده بود، سال 92 کار از دو طرف آغاز شده بود اما آقای زنگنه به محض اینکه وزیر شد گفت که پاکستانی‌ها پول ندارند، لذا این قرارداد فایده‌ای ندارد و آن را متوقف کرد.

دهقان تصریح کرد: در حالی که پاکستانی‌ها پول بسیار بالاتری از گازی که ما می‌خواستیم به آنها بدهیم را دارند به گاز مایع می‌دهند و نیروگاه‌هایشان را از طریق گاز مایع اداره می‌کنند، بنابراین چطور پول دارند گاز مایع بخرند، اما پول ندارند به ما بدهند، بنابراین به نظر می‌رسد آقای زنگنه هیچ توجیهی در متوقف کردن قرارداد گازی ایران با پاکستان ندارد، اگر آن قرارداد اجرا می‌شد سالانه چندین میلیارد دلار درآمد گازی داشتیم، که آقای زنگنه آن را لغو کرد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: قرارداد صادارات گاز ایران به هند و قرارداد سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری هند در چابهار و همچنین انجام عملیات استخراج گاز از یک میدان انجام شده و به نتیجه رسیده بود، اما آقای زنگنه وزیر نفت در سال 94 با روزنامه شرق مصاحبه و اذعان دارد که آن قرارداد را خود او متوقف کرده است.

وی اضافه کرد: ما با چین قرارداد بسته بودیم و چینی‌ها داشتند در میدان نفتی ما کار می‌کردند، قرار بود چینی‌ها یک میلیون بشکه نفت در روز استخراج کنند و ما بتوانیم به خود چین بفروشیم، اما آقای زنگنه این قرارداد را هم لغو کرد.

دهقان یادآور شد: شرکت پتروپارس در فاز 11 پارس جنوبی داشت کار می‌کرد، شرکت داخلی بود، به محض اینکه زنگنه وزیر شد به پتروپارس دستور داد که دیگر در فاز 11 پارس جنوبی کار نکند و آن قرارداد را که با یک شرکت داخلی داشت کار می‌کرد و قطعاً توان آن را هم داشت که اجرا کند، منتفی کرد و بعدها که برجام به نتیجه رسید، فاز 11 پارس جنوبی را به شرکت توتال دادند که آن هم بعد از مدتی رفت و هنوز که هنوز است آن فاز 11 پارس جنوبی معطل مانده است.

نماینده طرقبه و چناران در مجلس تأکید کرد: یکسری بسترهایی وجود داشت که ما با کشورهای دیگر مثل عراق و روسیه قراردادهایی داشته باشیم که از آنها استقبال نشد، یعنی مجموع اتفاقاتی که در این مدت افتاد این بود که قراردادهای موجود نفتی و گازی که ما با کشورهای مختلف داشتیم، هر کدام به دلیلی متوقف شد و ظرفیت‌های داخلی که می‌توانستند زمینه افزایش تولید را در کشور فراهم کند، متأسفانه دچار مشکل شدند و از کار برکنار شدند.

دهقان در پایان خاطرنشان کرد: ما در این نامه از آقای وزیر نفت یک سؤال کردیم که به چه دلیل تمام این قراردادها را متوقف کردید؟ دلیلی نداشت قبل از اینکه بخواهیم با اروپا و آمریکا به قراردادی برسیم، همه پل‌های پشت سرمان را نسبت به این شرکت‌های مختلف منطقه و کشورها و شرکای سنتی که داشتیم، خراب کنیم، ما در این نامه از وزیر سؤال کردیم و منتظر پاسخ آقای زنگنه هستیم و استقبال می‌کنیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
18:05 - 1397/11/23
دل خواسته بعداز چهارسال می رود دنبال عشق حالش حالا مردم یک عمر چوب این اقا رابخورند میگن یک دیوانه یک سنگی می اندازد داخل چاه هزارنفر عاقل نمی تواند ان رادربیارند همین است
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1397/11/23
دست آقای زنگنه درد نکنه.قراردادمدت موقتیا رو هم به حال خودشون رها کرد وبلاتکلیف گذاشت.
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1397/11/23
مردم در هیچ زمانی از مفاد قرار دادهای نفتی و خودرویی با خارجی ها در جریان نگرفتند و تا دولتی ها توانستند سبیل خارجی ها رو چرب کردند ودرصدشون خوردند و سر مردم ایرانو شیره مالیدن و تا تونستند سهم خودشونو درصدش گرفتندوچندین برابر محصولاتو فرو کردن به مردم حسابی چاپیدن . بعد میگن مردم سالاریه ، از زمان قاجار هم بدتر شده ،
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/11/23
سالم اقای زنگنه وزیر محترم انسان عاقل هیچ وقت تمام پلهای پشت سرش راخراپ وویران نمی کند
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/11/23
باز چه خواب وحشتناکی برای دیوانه تر کردن مردم دیدید ؟!! با جنگ قدرت مردم را بیچاره کردید
Iran, Islamic Republic of
20:25 - 1397/11/23
یعنی این قراردادها را دو تا پمپچی جایگاه سوخت بهتر از ظریف می بندند بی دردسر و بدون حاشیه
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1397/11/23
پس اینطوری که شمامی گویید اقای زنگنه دشمن ملت ایران استان وبایدجوابگوی ملت ازاین اوضاع وخیم اقتصاد ی باشدمن نمیدانم تاچه حداین اظهارات شمادرست می باشد ولی اگر وازاین داشته باشد پس این نمایندگان چراعکسالعمل بازدارنده ای انجام نمی دهند
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1397/11/23
درود بر زنگنه مرد با تجربه
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1397/11/23
خیانتهای این مردک به همه ثابت شده است شما نماینده ها باید جواب بدهید چرا تاییدش کردید و استیضاح نمیکنید
Iran, Islamic Republic of
22:31 - 1397/11/23
اقای وزیر اونقدر تجربه کاری دارد که بداند چه چیزی بنفع کشور هست فقط خداکند این نامه بازی و سوال از ایشان سیاسی بازی نباشد چون بنفع مملکت نیست
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1397/11/23
سلام برادر عزیزاقای دهقان شما یاخواب هستیدویا اینکه سهم شماها نرسیده.زنگنه پررررررر
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1397/11/23
آقا این بشر تا صنعت نفت رو نابود نکنه از این دولت نمیره
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1397/11/24
72نفری که امضاکردن تندروهای مجلس هستن
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1397/11/24
الان یه بنده خدا میاد سراغ یارانه شو میگیره و میگه این حرفها چیه میزنید. ...
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1397/11/24
این کار تخصصی است زیاد دخالت نکن اعصابت خراب میشود
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1397/11/24
اینا مامور ویران کردن و نابسامانی وطن هستند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج