ترافیک اجاره‌نشین‌ها در پی کاهش قدرت خرید
۸۳۴۲۰۲
۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
۴۷۷۶ 
شتاب فزاینده افزایش مستاجران در بازار مسکن پس از اطلاعات به دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ از احتمال رشد شدید مستاجران حکایت می‌کند‌.

روزنامه جهان صنعت: شتاب فزاینده افزایش مستاجران در بازار مسکن پس از اطلاعات به دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ از احتمال رشد شدید مستاجران حکایت می‌کند‌. بر این اساس ممکن است با تکانه قیمتی سال‌جاری و تعمیق شکاف قیمت‌ها نسبت به درآمد خانوار، حجم مستاجران در سال‌های آینده با شدت بیشتری افزایش پیدا کند؛ پدیده‌ای که با ایجاد «ترافیک تقاضای اجاره» تورم اجاره‌بها را افزایش داده و از سهم مالکان به طور جهشی می‌کاهد.

برآوردهای مختلف نشان می‌دهد شاخص دسترسی به مسکن در ایران از حدود هشت سال در سال ۱۳۸۴ به حدود ۱۲ سال در سال ۱۳۹۴ رسیده است‌. این عدد برای متوسط جامعه به دست آمده در حالی که شاخص دسترسی به مسکن بر‌ای گروه‌های کم‌درآمد یعنی دهک‌های اول تا چهارم بین ۱۹ تا ۳۶ سال است‌. به عبارت دیگر می‌توان گفت خانوارهای گروه‌های کم‌درآمد و به ویژه دهک‌های ۱ و ۲ به تنهایی قادر به تامین مسکن مناسب نخواهند بود‌.

مقدار متعارف جهانی این شاخص بین پنج تا شش سال است‌. این وضعیت نشانه بحرانی بودن وضعیت دسترسی به مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد در کشور است و پیامد آن افزایش بدمسکنی و جابه‌جایی پلکانی در محلات شهری و افزایش اجاره‌نشینی خواهد بود‌. در حالی که دسترسی ایرانیان به مسکن روز‌به‌روز سخت‌تر می‌شود «افزایش نرخ اجاره‌نشینی» مهم‌ترین پیامدی است که بازار مسکن را درگیر کرده است‌.

آمارها نشان می‌دهد هر سال ایرانیان بیشتری مالکیت مسکن را از دست می‌دهند و بر تعداد مستاجران افزوده می‌شود‌. روایت‌های رسمی نشان می‌دهد که بیشترین حجم خانوارهای معمولی ساکن و گروهی در خانه‌هایی با متراژ ۵١ تا ١٠٠ مترمربع ساکن هستند و مستاجران عموما در واحدهای با متراژهای پایین سکونت دارند.

از سوی دیگر رواج سوداگری از طریق خرید کالاهای سرمایه‌ای و قدرت گرفتن بازارهای موازی نسبت به مسکن باعث شده بسیاری از مالکان ترجیح دهند مسکن خود را به کالاهایی با بازدهی بیشتر تبدیل کنند‌. در دوره‌ای که قیمت ارز به شدت افزایش پیدا کرد ارزش‌افزوده بازارهای طلا، ارز، سکه و حتی بورس از مسکن پیشی گرفت این در حالی است که سرمایه‌گذاران پس از رونق مقطعی در انتظار رکود سنتی بازار مسکن هستند‌.

در حال حاضر اقداماتی مانند ثبت‌نام خودرو و فروش آن در بازار آزاد، خرید سکه و طلا و سرمایه‌گذاری در بورس ارزش افزوده بیشتری برای سرمایه‌های مردم ایجاد می‌کند‌. همین موضوع ممکن است بازار مسکن را با رشد بیشتر تعداد مستاجران مواجه کند.

تورم اجاره‌بها به دلیل افزایش اجاره‌نشینی

یکی از پیامدهای افزایش اجاره‌نشینی، افزایش تقاضا و در نتیجه تورم اجاره‌بها در بازار است. حال آنکه در سال‌های گذشته تورم اجاره‌بها همواره از تورم قیمت فروش مسکن بیشتر بوده است‌. در سال‌هایی که بازار مسکن در رکود به سر می‌برد با اینکه قیمت مسکن افزایش چندانی نداشت اما اجاره‌بها روند صعودی خود را حفظ کرد‌. حالا نیز در تهران در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۵، جمعیت ساکن تهران ۱۰ درصد زیاد شده است اما تعداد مالکان، ۵ درصد و در مقابل، تعداد خانوارهای مستاجر ۲۲ درصد رشد کرده است.

در حالی که طی سال‌های اخیر تقاضا برای اجاره‌نشینی افزایش داشته عرضه فایل اجاره کم شده و اثر کاهش عرضه در تورم بیش از ۲۵ درصدی اجاره‌بها آشکار شده است‌. در این شرایط کارشناسان «کاهش قدرت خرید» و «عدم دسترسی به مسکن ارزان‌قیمت» را مهم‌ترین دلیل افزایش اجاره‌نشینی عنوان می‌کنند.

اگر درآمد با اجاره تناسب داشت متقاضیان اجاره‌نشینی را ترجیح می‌دادند

به گفته بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن کاهش سهم مالکیت به طور عمومی در بازار مسکن دنیا علامتی منفی محسوب نمی‌شود چرا که عموما دو نوع استفاده استیجاری و ملکی برای بازار مسکن فرض می‌شود؛ آنچه در بازار مسکن مشکل‌زاست عموما بحث به بی‌مسکنی و کمبود مسکن مربوط می‌شود‌.

ستاریان می‌گوید: «در هر کشوری اگر مسکن به اندازه کافی وجود داشته باشد بسیاری از متقاضیان ممکن است ترجیح دهند اجاره‌نشینی را تجربه کنند به شرطی که تناسبی بین درآمد و اجاره‌بها وجود داشته باشد‌. به عنوان مثال اگر یک کارمند طبق روال با دو ساعت کار بتواند اجاره واحد مسکونی مناسب خود را تامین کند ممکن است اجاره‌نشینی را به مالکیت مسکن ترجیح دهد.»

در دو دهه اخیر قیمت سه میلیون تومانی پراید به ۴۵ میلیون تومان رسیده است که حدودا ۱۵ برابر است اما بازار مسکن به مراتب افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرده است‌.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1397/12/02
کجایند آنان که می گفتند قیمت زمین و مسکن صفر می شود..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
اگر درصد گرانی خودرو ومسکن را در طول این شش ماه اخیر مقایصه کنید متوجه خواهید شد که مسکن هنو، از تورم خود رو عقب مونده و به ،ودی جهش شدیدی را تجربه خواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1397/12/02
مسکن گرونترین کالا تو سبد خانواره وساخت اون با صدو بیست شغل ارتباط مستقیم داره رونق اون رونق مشاغل مرتبطه و رکودش رکود ا ون مشاغل
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1397/12/02
الهی کسانیکه باعث وبانی این گرانیها شدن خدا ازشون نگذره بیمارشون کنه فلج بشند انشالله که مردم را فلج کردند الهی نابود بشند همشون به حق بی بی دو عالم حضرت زهرا س دردهای عجیب وغریب بگیرند دیوانه بشند خانوادها شون متلاشی بشند که مردم را مورد تاخت وتاز قرار دادند وبا چکمه هاشون از روی مردم بی دفای رد میشند خدا مرگتون را بیاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۲
الهی آمین
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1397/12/02
الان کم کم دارم به سال واحدی که اجاره دادم نزدیک می شوم به جای مستاجر من به عنوان موجر داره تنم از این وضعیت می لرزه آخه تو این گروهی طرف چقدر پس انداز کرده که بخوام اجاره یا پول پیش را زیاد کنم ؟! از طرفی اکثر موجر ها از جمله من از هزینه پول اجاره زندگیشون می چرخه و یا اجاره آپارتمان خودشون را می دهند واقعا مَلّاک نیستند
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1397/12/02
خدا لعنت کنه باعث و بانی گرونی مسکن رو که فقط دودش تو چشم طبقه ضعیف میره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳
خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1397/12/03
الان سه ساله برای دخترم خواستگار اومده هر رور میگن قرار بذارید بیاییم برای عقد .اما من یه زن بی سرپرستم یه اتاق بیشتر ندارم جایی ندارم که دعوتشون کنم پولم ندارم برم یه خونه ی بزرگتر اجاره کنم فقط میگم امیدوارم بحق ناله های حضرت زهرا خدا جوابتون بده .آقای روحانی از خدا بترس پاتو بکش کنار یکی دیگه بیاد شاید اون بتونه ما رو از این بدبختی نجات بده من هر روز نفرینت میکنم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج