روسیه از سفر اسد به تهران ناراحت است؟
۸۳۸۸۵۱
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
۹۸۴۱ 
برخی گزارش‌ها در رسانه‌های روسی حاکی از آن است که روسیه از سفر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به ایران ناراضی بوده و در اثر این نارضایتی هماهنگی‌ها با اسرائیل برای «خارج کردن» نیرو‌های ایران از سوریه را افزایش داده است.

فرارو: برخی گزارش‌ها در رسانه‌های روسی حاکی از آن است که روسیه از سفر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به ایران ناراضی بوده و در اثر این نارضایتی هماهنگی‌ها با اسرائیل برای «خارج کردن» نیرو‌های ایران از سوریه را افزایش داده است.

اخیرا بشار اسد برای نخستین بار پس از شعله‌ور شدن جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، به تهران سفر و با مقام معظم رهبری آیت الله سید علی خامنه‌ای و همچنین رئیس‌جمهور حسن روحانی دیدار و گفتگو کرد. این سفر در داخل ایران به استعفای جنجالی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، منجر شد و ظاهرا در خارج از ایران، روسیه را ناراحت کرد.

کمتر از یک هفته پس از سفر اسد و نیز یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به مسکو، ولادیمیر پوتین، در اقدامی که موجب غافلگیری برخی ناظران شد، به منظور عادی‌سازی وضعیت سوریه پس از ریشه‌کن کردن کامل داعش در آن، یک «سازوکار بین المللی» را اعلام کرد.

روسیه از سفر اسد به تهران ناراحت است؟

پوتین گفته این طرح شامل تاسیس یک گروه کاری برای تضمین خروج نیرو‌های خارجی از سوریه و طراحی ترتیباتی می‌شود که تضمین می‌کند کشور سوریه همه قلمرو خود را کنترل و تمامیت ارضی خود را حفظ می‌کند.

نتانیاهو پس از دیدار با پوتین، مدعی شد گفتگو‌های او در کرملین به حصول توافقی جهت تاسیس یک گروه کاری برای حذف همه نیرو‌های خارجی از سوریه منجر شد.

پوتین اعلام کرده هدف گروه کاری یادشده، اقدام برای عادی‌سازی نهایی وضعیت در سوریه است. رئیس‌جمهور روسیه، عادی‌سازی نهایی وضعیت سوریه را با خروج همه نیرو‌های مسلح از قلمرو سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور مرتبط دانسته است.

رسانه‌های روسی و مقامات اسرائیلی مدعی شده‌اند که خارج کردن نیرو‌های ایرانی از سوریه، هدف سازوکار جدید پوتین است. نتانیاهو پس از بازگشت از روسیه در یکی از جلسات کابینه خود، گفته است او با پوتین بر سر خارج کردن همه نیرو‌های خارجی از سوریه، به جز نیرو‌های روسی، به توافق رسیده است و اسرائیل هم در گروه کاری عضو خواهد بود. نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «به طور واضح گفتم که اسرائیل اجازه نمی‌دهد ایران به طور نظامی در سوریه مستقر شود. ما اتخاذ اقدام نظامی علیه آن (ایران) را ادامه خواهیم داد.»

منابع سیاسی نزدیک به نتانیاهو مدعی شده‌اند که نتانیاهو از پوتین درباره سوریه سه تضمین گرفته است: نخست؛ روسیه سامانه موشکی «اس ۳۰۰» را به ارتش سوریه نمی‌دهد. دوم؛ تاسیس یک کمیته روسی و اسرائیلی برای خارج کردن همه نیرو‌های بیگانه از سوریه. سوم؛ اسرائیل در سوریه آزادی عمل داشته باشد. منابع اسرائیلی این اطلاعات را از دفتر نتانیاهو نقل کرده‌اند.

به گزارش الشرق‌الاوسط، منابع اسرائیلی گفته‌اند تضمین اول، به این معناست که نظام سوریه نمی‌تواند از سامانه موشکی «اس ۳۰۰»، مستقر در شمال سوریه، در برابر حملات اسرائیل استفاده کند. برخی تحلیلگران اسرائیلی مدعی شده‌اند که هدف تضمین دوم خارج کردن نیرو‌های ایرانی از سوریه است.

نکته قابل توجه این است که رسانه‌های روسی هم کم‌وبیش همین تحلیل را ارائه کرده‌اند. روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز خود مدعی شد که روزنامه روسی «نیزاویسمایا گازیتا» نوشته است: «توافق روسیه و اسرائیل برای تاسیس گروه کاری، واکنشی به سفر "هماهنگ‌نشده" رئیس‌جمهور اسد به تهران است.» این روزنامه روسی در ادامه تصریح کرده که اسرائیل به روسیه کمک می‌کند از ایران جدا شود.

نیزاویسامایا گازیتا افزود: «سفر اسد به تهران، یک ضربه واقعی به کرملین وارد کرد. زیرا (این سفر) نشان داد که اسد مایل است نیرو‌های ایرانی در سوریه باقی بمانند.»

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم، در سرمقاله این روزنامه گفته است که سفر سری اسد به تهران با روسیه هماهنگ نشده بود و شاید برای بررسی واکنش مشترک سوریه و ایران به نزدیکی روسیه و اسرائیل صورت گرفته است. از دیدگاه عطوان، وارد کردن اسرائیل به گروه کاری، به این معناست که اسرائیل به طرفی اصلی در پرونده سوریه تبدیل شده است و این اقدام روسیه پرسش‌هایی مطرح می‌کند. هنوز معلوم نیست که گروه کاری روسیه دقیقا چه دستورکاری دارد، اما به هر حال، تغییر موضع روسیه و نزدیک شدن این کشور به اسرائیل در پرونده سوریه را نشان داد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1397/12/14
چه شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
روسیه بدون پشتوانه ایران هیچ غلطی نمیتواند بکنه،
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1397/12/14
ماخداوندسبحانوداریم روسیه هم بره
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1397/12/14
سالها بافته ما رشته شد
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1397/12/14
بیا اینم کشور دوست و برادر روسیه!!!!مث ماست ایرانو خرید و فروش میکنن هههههه
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1397/12/14
ایران باید مثل کره شمالی به سلاح هسته ای دست پیدا کند...چرا که دوستان ماهم روزی دشمن ما خواهند شد..تنها باید قدرتمند شد..تنها باید قلدر بود..تا دوستلن ودشمنان بطرفت. خم شوند
پاسخ ها
بی نام‌
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
سلاح در موقع نیاز دفع شر مهم است ولی از آن مهمتر اعتماد عمومی مردم است که سرمایه ملی است
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1397/12/14
خیلی خوش بین نباش اقای نتانیاهو ایران همکار درسوریه است تازمانی دولت این کشور بخواهد ایران درسوریه می ماند روسیه کاری نیست که تصمیم بگیرد چه کسی در سوریه باشد
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1397/12/14
روسیه هر چقدر از ایران ناراحت باشد نمی تواند با شریک امریکا در منطقه دست دوستی بدهد
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1397/12/14
مرگ بر روسیه .خاک توسرایران که یه عمرخیانت روسیه رو درحق ایران نادیده میگیرن وبه جای آمریکا دست دوستی داده به روسیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
امریکا و روسیه هر دو از هم سگ تر هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
امریکا و روسیه هر دو از هم سگ تر هستند
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1397/12/14
به درک که ناراحته مگه تا بحال برای ما تب کرده
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1397/12/14
کی باشه پدر پوتین یه حال اساسی به دوست ومتحدش ایران بده
Iran, Islamic Republic of
23:07 - 1397/12/14
روسیه هم یه نانجیبه که فقط فکر منافع خودشه وبراش مهم نیست ایران یا اسراییل کمک های انها به صدام یادمون نرفته که با دادن میگ 29 عراقی ها از ارتفاع خیلی بالا شهرهای ما را بمباران میکردن
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1397/12/14
اسراییل و روسیه سگ کی باشند که برای ایران تصمیم بگیرند
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1397/12/14
اسراییل و روسیه سگ کی باشند که برای ایران تصمیم بگیرند
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1397/12/14
واقعا مرگ بر روسیه که در قرون متمادی به ایران خیانت کرده ولی مسولان کشور به ان توجهی نارند .وبه کلی از یاد برده اند.
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1397/12/14
حضرات خسته نباشيد تحويل بگیرید
United States
02:46 - 1397/12/15
اگ ایران اتم داشت همه چی حل بود واقعاااا با برجام ایرانو صدسال از همه نظر عقب انداختن
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/12/15
حاج پوتین میگه من با همه ارتباط داشته باشم ولی بقیه با هم ارتباط نداشته باشند و برا ارتباط هم با من هماهنگ کنند تا کارتهای من نسوزه و امتیازات من محفوظ باشه تو مسئله کره شمالی هم همینجوری عمل میکنه هر وقت امید نزدیکی اون و ترامپ هست با اون گرم میگیرن هر وقت ببینن خبری نیس ازش امتیاز میگیرن بهترین حالت در تعامل با روسیه اینه که احتمال بده شما امکانشو داری هر لحظه به آمریکا نزدیک بشی والا عین آب خوردن خار و خفیفت میکنه و امتیاز گرفته و تورا میفروشه
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1397/12/16
خوبه ایران سیستم دفاع موشکی خودش را در سوریه مستقر کنه و تحویل دولت سوریه بده! تا بدین وسیله جبران عدم تحویل اس 300 روسها بشه و هم سیستم دفاع موشکی ایران به محک آزمایش قرار بگیره و هم معادلات منطقه را به نفع ایران سوری تغییر بده!
از طرفی در نهایت شرط خروج ایران از سوریه ضمن درخواست سوریه منوط به خروج روسها و تعطیلی پایگاه لاذقیه کنند تا حساب دست روسها بیاد!
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۰۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
ارزو بر شما عیب نیست ..تو رویاهات خوب نگاه کن چون بیدار بشی ۱۸۰ درجه فرق میکنه .
Iran, Islamic Republic of
00:20 - 1397/12/24
ایران هیچ دوستی در منطقه ندارد ، روسیه هم برای تجارت و بردن نفت ایران شریک شده ، هیچکس براش مهم نیست
از نظر من دوستی ابرقدرت های جهان با کشور ایران تا زمانیه که به نفعشون باشیم .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج