ناگفته‌هایی از مرجان شیخ الاسلامی و خلجی
۸۴۱۶۷۶
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۱
۱۳۲۲۲ 
انتشار اخباری که مدعی بزرگترین اختلاس تاریخ ایران بود، در یکی دو روز اخیر، کاربران فضای مجازی را شوکه کرده است.

خبرگزاری ایرنا: انتشار اخباری که مدعی بزرگترین اختلاس تاریخ ایران بود، در یکی دو روز اخیر، کاربران فضای مجازی را شوکه کرده است.

گفته شده اختلاسی به میزان 6 میلیارد و 600 میلیون یورو در سال‌های 89 تا 92 و در جریان دور زدن تحریم‌ها در شرکت بازرگانی پتروشیمی رخ داده است.

اما آنچه در کنار این خبر توجه کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرد، نام یکی از متهمان این پرونده به نام مرجان شیخ الاسلامی است که مطابق با گزارش ایرنا «شریک متهم اصلی این پرونده است و هفت میلیون و 65 هزار و 529 یورو و هشت میلیون و710 هزار و 384 دلار تحصیل مال نامشروع کرده است و اکنون خارج از کشور متواری است.»

آنچه توجه کاربران فضای مجازی را به سمت این فرد جلب کرد، ارتباط او با مهدی خلجی، یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکاست. مهدی خلجی سال‌هاست علیه جمهوری اسلامی مصاحبه‌ها و یادداشت‌های متعددی را منتشر کرده است و با اندیشکده‌های دست راستی در آمریکا همکاری می‌کند.

شیخ الاسلامی که هم‌اکنون همسر خلجی است، در انتخابات مجلس ششم کاندیدای لیست‌های اصلاح‌طلب بود و ناگهان در انتخابات مجلس هشتم در لیست‌های اصولگرایان قرار گرفت.

در نهایت نیز آن‌طور که سایت فرارو نوشته در سال‌های تحریم با شرکت نفت و گاز سپانیر ارتباط برقرار کرده بود و این روزها نیز در میان براندازان مخالف جمهوری اسلامی فعال است و یکی از متهمان پرونده فساد پتروشیمی‌هاست.

مطابق با داده‌کاوی‌های صورت گرفته در پست‌های توئیتری با حداقل 200 لایک، همنوایی کاسبان تحریم در داخل و حامیان تحریم در خارج از کشور یکی از پرلایک‌ترین مضامین توئیتری بود که در این رابطه منتشر شده بود. به عنوان مثال در یکی از پرلایک‌ترین توئیت‌های منتشر شده در این رابطه، «احسان بداغی» نوشته است:

«ماجرای #مرجان شیخ الاسلام آل آقا و #مهدی خلجی اثبات این ادعاست که دو استدلال «#تحریم برای پیشرفت ما نعمت است» و «#تحریم‌ها فقط حکومت را نشانه رفته اند و روی زندگی مردم تاثیری ندارند» دو روی یک سکه هستند؛ سکه #کاسبی تحریم»

**اولین بار چه کسانی رابطه پرونده شیخ الاسلامی با مهدی خلجی را مطرح کردند؟

با وجود آن که فضای مجازی در روز جمعه 17 اسفند ماه تحت تاثیر اخبار این پرونده قرار گرفت، اما اولین بار در ساعت 21:25 روز چهارشنبه 15 اسفند ماه این موضوع توسط کاربری به نام farhaddarush در توئیتر مطرح شد. او با انتشار عکس خبر مربوط به جلسه رسیدگی به پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی در توئیت خود گفته بود:

«کدومتون بود نوشته بود تا حالا هیچ زنی دزدی و اختلاس و فساد اقتصادی نکرده. بفرما : #مرجان شیخ الاسلام آل آقا مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت متهم ردیف ششم»

پس از آن کاربری به نام «پویان فخرایی» در ساعت 9 صبح روز 5 شنبه خبر اعلام کرد که مرجان شیخ الاسلامی یکی از متهمان پرونده مذکور، همسر مهدی خلجی است که این موضوع توجه سایر روزنامه‌نگاران از جمله داوود حشمتی را نیز به خود جلب کرد و وی در ساعت 14:27 همان روز در توئیتی نوشت:

«برای اینکه بفهمید چرا لوایح #FATF مهم است و مخالفت‌ها برای چیه، به دادگاه فساد پتروشیمی نگاه کنید. وظیفه آنها دورزدن #تحریم‌ها بود. بجاش ملت رو دور زدن. نکته جالب: مرجان شیخ‌الاسلام که با قرارگاه‌خاتم کار می‌کرده و سرشون کلاه گذاشته و فرار کرده، کانالا الان الان زن مهدی خلجی است.»

**کاربران توئیتر درباره مرجان شیخ الاسلامی و مهدی خلجی چه گفتند؟

مطابق با داده‌کاوی‌های صورت گرفته در میان 200 توئیت پرلایک اول، در روزهای جمعه و شنبه 18 و 19 اسفند ماه در مجموع بیش از 13هزار توئیت و ریتوئیت در رابطه با فساد شرکت بازرگانی پتروشیمی و یکی از متهمان آن یعنی مرجان شیخ الاسلامی و همسرش مهدی خلجی منتشر شده است.

آن‌ها با هشتگ کردن اسامی افراد مذکور و همچنین انتشار هشتگ‌هایی نظیر #پتروشیمی گیت و #خلجی گیت نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. در این میان همان گونه که ذکر شد اشاره به همنوایی کاسبان تحریم در داخل و حامیان تحریم در خارج بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه کاربران توئیتر قرار گرفت.

پس از آن اخبار جزئیات پرونده مذکور بیشترین توجه کاربران توئیتری را به خود اختصاص داد.

اما نکته جالب توجه آن است که تعدادی از براندازان نیز در توئیت‌هایی ضمن انتقاد از مهدی خلجی در ادعایی خنده‌دار، وی را مخالف براندازی و حامی جمهوری اسلامی دانسته‌اند. به عنوان مثال امیر اعتماد یکی از اعضای گروه برانداز موسوم به «فرشگرد» در توئیت‌هایی وی را حافظ جمهوری اسلامی دانسته است.

این قبیل توئیت‌ها که عمدتا از جانب براندازان منتشر شده، مورد استقبال کاربران مخالف جمهوری اسلامی در توئیتر قرار گرفته است و به سومین مضمون مورد توجه در توئیتر بدل گذشته است.

بیان گذشته پرابهام مرجان شیخ الاسلامی و فسادهای اقتصادی او و نیز انتقاد از مهدی خلجی با این مضمون که او از یک سو از تحریم دفاع می‌کند و از سوی دیگر از آن کاسبی می‌کند، چهارمین و پنجمین مضمون مورد توجه کاربران توئیتری در این موضوع بوده است.

رابطه مرجان شیخ الاسلامی با برخی از افراد نزدیک به دولت دهم نیز یکی دیگر از مسائلی بود که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت. احسان بداغی در این رابطه نوشته است:

« رکورد فساد #بابک زنجانی با پرونده #پتروشیمی گیت شکسته شد. منتها مساله این است که هر دو فساد در زمان یک وزیر رخ داده است؛ #رستم_قاسمی. همین دست نام ها، بخش زیر آب مانده کوه یخ این فسادها نیستند؟

به جز #رستم قاسمی در پرونده #پتروشیمی گیت نام یک وزیر دیگر دولت #احمدی نژاد را هم نباید فراموش کرد؛ #مسعود میرکاظمی. واگذاری فسادآلود شرکت بازرگانی پتروشیمی با ترک تشریفات به مبلغی در حدود یکصد میلیارد تومان، آن هم بصورت اقساطی در دوران وزارت وی اتفاق افتاده است.»

**مرجان شیخ الاسلامی با کدام براندازان ارتباط داشته است؟

رابطه شیخ الاسلام با براندازان تنها به مهدی خلجی محدود نمی‌شود. کاربران توئیتری در مطالب مختلفی از روابط وی با دیگر براندازان و از جمله اعضای گروه فرشگرد پرده برداشته‌اند. یکی از کاربران توئیتر به نام «ع. ششگانی» در توئیتی نوشته است:

یکی دیگر از نکات جالب داستان #مهدی خلجی انتشار نشریه #قلمرو است. این نشریه توسط مرکز فرهنگ و هنر ایده (تاسیس شده توسط مرجان شیخ الاسلام و خلجی) چاپ می شود. یکی از دبیران این نشریه #محمدایزدی از اعضای #فرشگرد است! به نظر می رسد محمد ایزدی هم سهم خود را از سفره انقلاب گرفته باشد.

همچنین کاربری به نام «علی قلی‌زاده» نیز از شراکت سردبیر دویچه‌وله فارسی با مهدی خلجی پرده برداشته و گفته است:

«کاش سردبیر دویچه‌وله [جمشید برزگر] درمورد شراکت با همسر و شریک این متهم فراری توضیح بدهد. برزگر در شرکت MEDIA AID FOUNDATION با خلجی شریک هست و خلجی درچندین شرکت با #مرجان شیخ الاسلام آلآقا. فساد #پتروشیمی_گیت از موتلفه تا بازوهای رسانه‌ای ویرانی‌طلبان و اندیشکده‌های ضدایرانی.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Netherlands
04:37 - 1397/12/22
این اولین نفر نیست و اخری هم نخواهد بود. اینها مواردی هستند که رسانه ای شده. بگردید دنبال اونهایی که نشده و از مردم مخفی کردند..ثروتمند ترین کشور دنیا مردمش این وضعشونه ...علت مشخصه
پاسخ ها
ترسو
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
نويسنده فرار به جلو كرده و تقصيرات رو انداخته گردن فرشگرد !!! برادر !
Iran, Islamic Republic of
04:40 - 1397/12/22
هر جا سخن از پاکدستی است نام دکتر احمدی نژاد و کابینه اش می درخشد


فقط یه سوال چرا این دولت توی شیش سال گذشته جلوشونو نگرفت؟؟:
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
داماد نعمت زاده وزير دولت روحاني هم جزو متهمين است !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
به احمدی نژاد چه ربطی داره؟
...
Iran, Islamic Republic of
04:53 - 1397/12/22
کار fatf پیدا کردن فساد ومفسد حالا که که خانم اختلاس کرده ومشخص شده آیا دولت کنادا حاضر این رو تحویل بده ؟چه فرقی میکنه fatf باشد یانباشد وقتی دولتی مث دولت کانادا اختلاسگرها ودزدان این مملکت به رسمیت میشناسد و به انها پناه میده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کانادا هم موزی ودوروئه .ادای مهربونها رو درمیاره ولی به خیانت کارها واختلاسگرها پناه میده.
Iran, Islamic Republic of
05:39 - 1397/12/22
اینکه عده ای درداخل کشور از تحریم ها کاسبی می کنند بعلت ضعف قوانین وسوء مدیریت ها وعدم نظارت و عدم برخورد به موقع و همچنین نفوذ سیستماتیک سرویس های اطلاعاتی اجانب از طریق براندازان میباشد.
Iran, Islamic Republic of
05:58 - 1397/12/22
ای بابا ،مگه این فیلتر شکن جمهوری اسلامی نمیدونست که شوهر این خانم کیه ،که تا حالا 4نعل تو کشور می تاخته،
Iran, Islamic Republic of
06:00 - 1397/12/22
اینا پول مارا که بردن وخوردن علیه خودمون هم دارن تو طعه میکنن .
Iran, Islamic Republic of
06:13 - 1397/12/22
مبارک باد علی الظاهر شعار مبارزه با امریکا فقط یک بیزینسه با حضور شرکای مختلف داخلی و خارجی
Iran, Islamic Republic of
06:49 - 1397/12/22
این شروورا چیه همه دست دارن بذار بگیرنش بیارن ببینین دست کی رو میشه
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1397/12/22
عجیبی به عجایب هفت گانه باید اضافه کرد
برای استخدام یک جوان پاک وسالم در اداره ایه ای مولکولهای خاک قبر اجدادش را هم درست آزمایی میکنند آنوقت همسر یک معاند بی دین ودشمن اسلام تا جایی پیشرفت میکند که بیخ گوش سران مملکت قرار گرفته واعتماد صداری ومیلیاردی ارزی به وی میکنند
بابا خوابتان خیر با این خوش بینی هایتا ن
Iran, Islamic Republic of
07:05 - 1397/12/22
تنها نامحرمان این کشور جمیعت هشتاد میلیونی عوامدهستن ...قثط زمان رای و راهپیمایی وظایف مشخص میشه...خخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
07:19 - 1397/12/22
خلاصه آنچه هست این است که ما چقدر بی بخاریم حتی نمیتونیم یه پراید بخریم !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
قوم وخویشی نداریم با حکومتی ها ومسئولین.به خاطر همونه.
وگرنه واسه سوپورچی شدن هم آمار جد وآباد آدمو درمیارن .
اونوقت معلوم نیست اینهمه خائن چجوری سر از مسئولیت های بلند بالا درمیارن؟؟؟
.
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1397/12/22
اختلاسهای بزرگ در دوره دولت قبلی بود چشم احمدی نژاد روشن
Iran, Islamic Republic of
07:22 - 1397/12/22
شماها اگراونوراب همون انتن بیگانه بقول شمانمیگفتن شما هم نمیگفتین بعدم اینا دوتا تنهانبودن اینا دوتاتکه ازاین پازل هستن تکه هایه بزرگ کیاهستن
Iran, Islamic Republic of
07:23 - 1397/12/22
اگر شوهرش مخالف جمهوری اسلامی پس چطور زنش پست ومقامی داره نگفتن حتما با شوهرش ارتباط داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
اين مخالفت و موافقت ها فقط يه بازيه واسه سرگرم كردن شماها
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1397/12/22
بعدازچندسال چراحالا میگید چرازودتر اطلاع رسانی نکردین چراچرا دلیلش همه مردم میدونن خودتون بگید سنگین ترین
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1397/12/22
نگران هیچی نباشید بعد از اتمام دوره این روحانی تعدادی از این اختلاسگرا پیدا میشن
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1397/12/22
خدا لعنت کنه هر کسی را که به اموال مردم ساده و مظلوم ما دست درازی کردند و همچنین مسئولان نالایق و بیسواد را که به دزدها پر و بال دادند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
آفرين بنشين ناله و نفرين كن
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1397/12/22
ممنون از کمک کردنتان به مرجان خانم.خون شهدارا حفظ کردید همین امروز هم مسئولان مشغول پایمال کردن خون شهدا هستند.مرجان خانم واسطه هستند برای کمک به مسئولان.
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1397/12/22
خدا لعنتش کند زنیکه کثافت را
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1397/12/23
دقت كرديد كه الان يكى دو سال ميشه كه از مرحله پرافتخار مرگ فرستادن بر اين كشور و اون كشور به مرحله پرافتخار لعن و نفرين فرستادن به اين شخص و اون شخص وارد شده ايم؟
پيشرفت كه ميگن همينه ديگه. اينا پيشرفتهاى ماست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج