تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت، چقدر خرج دارد؟
۸۴۲۶۲۹
۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
۱۱۳۴۸ 
نمایندگان مجلس اخیرا با جمع آوری طرحی درصدد تشکیل مجدد وزارت بازرگانی هستند. طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارتخانه های تولیدی برای چهارمین بار است که در دو سال اخیر راهی مجلس می شود.

خبرگزاری فارس: نمایندگان مجلس اخیرا با جمع آوری طرحی درصدد تشکیل مجدد وزارت بازرگانی هستند. طرح تفکیک وزارت بازرگانی از وزارتخانه های تولیدی برای چهارمین بار است که در دو سال اخیر راهی مجلس می شود.

وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ منحل شده و وظایف این وزارتخانه در جهت یکپارچه سازی مدیریت تولید و تجارت به دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی واگذار شد.

ادغام این وزارتخانه در دو وزارتخانه در جهت چابک سازی نظام اداری دولت، کاهش اندازه دولت و یکپارچه سازی مدیریت بخش های تولید و تجارت کشور انجام شد.

مغایرت طرح تشکیل وزارت بازرگانی با قوانین و اسناد بالادستی

نمایندگان مجلس موافق تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، دلایل خود برای درخواست احیای مجدد این وزارتخانه را «مشخص کردن مسئولی برای بازار و تجارت» عنوان کرده و به سبب شرایط اقتصادی اخیر، خواستار تصویب هرچه سریعتر این طرح نیز هستند.

اما تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط فعلی، فارغ از آنکه باعث افزایش ناهماهنگی میان بخش های تولیدی و تجاری کشور خواهد شد، به دلیل افزایش هزینه های دولت و ساختارهای دولتی، بر خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی و ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز است.

تشکیل مجدد وزارت بازرگانی ۲ هزار میلیارد تومان بودجه جدید می‌خواهد

محاسبه هزینه های تشکیل مجدد وزارت بازرگانی نشان می دهد چنانچه این وزارتخانه با تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ تشکیل شود، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

طبق بررسی های انجام شده در سال ۱۳۹۰ که منابع مالی لازم برای اداره وزارت بازرگانی در قانون بودجه محاسبه شده بود، حدود ۹۱.۲ میلیارد تومان برای این مهم در نظر گرفته شده بود. در همان سال بودجه وزارت صنایع و معادن نیز معادل ۴۴۰ میلیارد تومان بود.

اما پس از انحلال وزارت بازرگانی در سال ۹۰ و ادغام آن در وزارت صمت، منابع مالی وزارتخانه جدید دولت در سال ۱۳۹۲ به حدود ۵۵۴ میلیارد تومان تغییر کرد.

اما با توجه به تورم ۳۰ و ۳۴ درصدی سال های ۹۱ و ۹۲ چنانچه وزارت صمت در سال ۱۳۹۰ نیز وجود داشت، بودجه این وزارتخانه باید حدود ۳۱۸ میلیارد تومان تعیین می شد که ۶۰ درصد از مجموع بودجه دو وزارتخانه بود.

از آنجایی که بودجه وزارت صمت برای سال آینده ۱۸۸۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است، در صورتی که شرایط گذشته ادامه می یافت، بودجه دو وزارتخانه باید ۳۱۳۰ میلیارد تومان تعیین می گردید؛ در نتیجه در صورت تفکیک مجدد وزارتخانه ها، ۱۲۵۰ میلیارد تومان به بودجه فعلی اضافه می شود.

این رقم با احتساب جابجایی نیروهای فعلی و جذب نیروهای جدید، تشکیل پست های جدید سازمانی، خرید و اجاره ساختمان های جدید برای این وزارتخانه، ایجاد مراکز استانی و سایر هزینه های جاری، رقمی بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1397/12/25
یک کار اشتباه که ادغام کردند وبا ید وزارت بازرگانی جدای از همه این خانه ها باشد خیلی عجیب است که اقتصاد یک مملکت را نمایندگان دست کم گرفته اند
Iran, Islamic Republic of
04:03 - 1397/12/25
ادغام وجدا کردن میکنید که کسری میاره ادغام کردن اشتباه
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1397/12/25
دنیا به این نتیجه رسیده قول های اقتصادی و سازمان ها را با هم ادغام کنه تا از امکانت یکدیگر را پوشش دهند و سرمایه گذاری روی نداشته هاشون بذارن تا پیشرفتشون بیشتر بشه ، اینجا باید سازمان ها رو تفکیک کنند که پست و مقام بیشتر بشه تا آقا زادهاشون بیکار نشون ، بجاش بجای یک میز و یک کامپیوتر و یک خودرو و یک اتاق تبدیل به دو یا سه یا بعضا چند برابر شود تازه اون موقع نمی دونند مسول فولان جنس کدوم یکی از این سه قالتاق هستند . الان که یکی هست نمی تونند جمعش کنند وای بر اینکه وزارتو دوتاش کنند . چه شود ، مسخره ها ملتو خر گیر آوردند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج