سراب سونامی مسکن؛ تلقین فروشندگان
۸۴۳۶۸۰
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
۴۲۸۵ 
برخلاف تصور غالب که سعی دارد عنوان کند قیمت مسکن در ماه پایانی سال جهش قابل ملاحظه‌ای داشته و بر این اساس مالکان از پنج تا ۱۰ درصد قیمت‌های پیشنهادی را افزایش دادند، آمار و ارقام حاکی از آن است که رشد قابل ملاحظه‌ای در معاملات قطعی اتفاق نیفتاده است.

خبرگزاری ایسنا: برخلاف تصور غالب که سعی دارد عنوان کند قیمت مسکن در ماه پایانی سال جهش قابل ملاحظه‌ای داشته و بر این اساس مالکان از پنج تا ۱۰ درصد قیمت‌های پیشنهادی را افزایش دادند، آمار و ارقام حاکی از آن است که رشد قابل ملاحظه‌ای در معاملات قطعی اتفاق نیفتاده است.

شاخص‌های متعددی از کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ حکایت دارد. افزایش میانگین ماهیانه قیمت مسکن پایتخت در ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن به ترتیب ۶.۴، ۶.۶، ۴.۱، ۲.۵ و ۱.۷ درصد به ثبت رسیده است. با این حال برخی خریداران که به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک همواره مسائل را به بازه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم‌بندی می‌کنند تلاش دارند در ماه‌های پایانی سال خرید خود را نهایی کنند. همین موضوع به رشد قیمت اسمی، پیشنهادی و بعضاً قطعی در آخرین ماه‌های سال منجر می‌شود. هدف پنهان گروهی از مالکان نیز که به خریداران می‌گویند بعد از عید قیمت‌ها عجیب و غریب بالا می‌رود این است که از رونق نسبی معاملات در ماه‌های پایانی استفاده کنند.

از سوی دیگر طبق اطلاعات یک سامانه ملکی که محاسبه موسوم به «کیس شیلر» Hybrid index - case shiller and hedonic index بر اساس محدوده مکانی و زمانی، متراژ، سال ساخت و دیگر عوامل تعیین‎کننده را در نظر گرفته و تأثیر آن‌ها را در این شاخص بررسی می‌کند، هم‌اکنون میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است؛ زیرا در این بررسی، قیمت‌های غیرمتعارف که ممکن است بر اساس اشتباه خریدار، معاملات صوری یا سایر عوامل شکل گرفته باشد حذف می‌شود. با این حال طبق آمار رسمی بانک مرکزی که بر اساس روش‌های سنتی متوسط قیمت معاملات محاسبه می‌شود میانگین قیمت مسکن شهر تهران متری ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است.

البته افزایش قیمت قطعی در آخرین ماه سال چندان محسوس نیست. با این‌که بنا به گفته‌ی دفاتر مشاور املاک، صاحب خانه‌ها بعد از بهمن ماه پنج تا ۱۰ درصد قیمت‌های پیشنهادی را بالا برده‌اند، رصد معاملات قطعی نشان می‌دهد افزایش چشمگیری در قیمت‌ها اتفاق نیفتاده است. به طور مثال متوسط رشد قیمت مسکن زیر پنج سال شهر تهران در سه ماهه اخیر ۳ درصد به ثبت رسیده؛ در حالی که شاخص شش ماهه ۱۶ درصد رشد قیمت را نشان می‌دهد. به بیان دیگر در سه ماهه پاییز قیمت‌ها ۱۳ درصد افزایش یافته بود که در سه ماهه زمستان به ۳ درصد رسید.

هم‌اکنون میانگین قیمت هر متر مربع مسکن زیر پنج سال ساخت شهر تهران بر اساس روش محاسباتی جدید ۹ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان است. با این حال میانگین قیمت بر اساس معاملات رقم ۱۱ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان را نشان می‌دهد. هم‌چنین میانگین قیمت آپارتمان نوساز شهر تهران در اسفندماه ۱۳۹۷ بر اساس شاخص محاسباتی «کیس شیلر»، متری هشت میلیون و ۸۶۲ هزار تومان است که از افزایش ۳ درصد قیمت در سه ماهه اخیر حکایت دارد. با این حال میانگین نوساز شهر تهران بر اساس محاسبه سنتی ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان در هر متر مربع است که ۳ درصد افزایش قیمت سه ماهه را نشان می‌دهد.

سراب سونامی مسکن؛ تلقین فروشندگان

ایده، طراحی و نحوه محاسبه این شاخص توسط اقتصاددانان مشهور کارل کیس، رابرت شیلر و آلن وایس انجام شد و به عنوان معتبرترین و پر ارجاع‌ترین شاخص قیمت مسکن در آمریکا مورد استفاده است. از طرفی این شاخص به عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های اقتصاد کشور در کنار شاخص‌هایی چون نرخ اشتغال و درآمد مورد توجه قرار دارد. در محاسبه این شاخص قیمت معامله شده و تعداد دفعات معامله واحد مسکونی تأثیر پررنگ‌تری (وزن بیشتری) در محاسبه دارد.

بدین ترتیب تغییر قیمت واحدهای مسکونی که به دلایل مختلف از قبیل قیمت غیر معقول معامله نمی‌شوند یا کمتر معامله می‌شوند در محاسبه شاخص لحاظ نمی‌شوند و این نکته حائز اهمیت است؛ چراکه چنان‌چه فروشنده واحد مسکونی قیمت بالا و غیر معقولی را در نظر داشته باشد و بدان دلیل واحد معامله نشود، آن واحد مسکونی در محاسبه شاخص لحاظ نمی‌شود.

از طرفی چنانچه واحد مسکونی قیمت معقولی در بازار داشته باشد و تعداد دفعات معامله آن بالا باشد، تأثیر آن بر شاخص به همان تناسب بالاتر است. یعنی در شاخص کیس شیلر قیمت مسکن و تعداد دفعات معامله شده در بازه زمانی خاص تأثیر بیشتری در شاخص خواهند داشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1397/12/27
من در منطقه 17 میدان بهاران آپارتمان خریدم متری 4.5
بنظرم بهترین منطقه است از لحاظ قیمت و دسترسی به وسط شهر و نزدیک بودن به خط 3 مترو و...
پاسخ ها
پنگوئن
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
خوشبحالت پولدار
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1397/12/27
سلام خدمت هم وطنان عزیز
من مشاور املاک هستم..رونق کاسبی ما در اررانی هست..گول دفاتر املاک و اتحادیه املاک و سازنده و دلال را نخورید..
معاملات به شدت کند شده است و فروشنده ناچار هستند با خریدار به قیمت عادلانه معامله کنند...
سال ۹۸ سال رکود و ریزش قیمت در مسکن هست..
خرید با عجله یعنی خسارت زیاد...صبور باشید..موفق باشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
یکحرف منطقی و منصفانه ، در یک شهر بی منطق و بی دروپیکر .
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/12/27
آمار ارائه شده نتیجه مبایعه نامه های جعل شده توسط املاکی های کلاش جهت نشان دادن ورود خریدار به بازار مسکن است! هیچ خریداری با قیمتهای غیر واقعی تخیلی خریدار مسکن نخواهند بود و جو روانی دیگر در این مورد جواب نخواهد داد. بهانه هایی هم که برای توجیه افزایش قیمت نجومی تخیلی عنوان میشود غیر واقعی و فقط برای سودجوئی است! مسکن راهی جز سقوط شدید قیمت ندارد!
پاسخ ها
بدون نام
France
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
۹۸ قیمت مسکن سقوط میکنه
مردم بهم رحم نمیکنند چ برسه مسئولین
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1397/12/27
خوش به حالت همون پول داری
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/12/27
صبر وحوصله داشته باشید واحد ۵ میلیاردی رو تا برج ۶ سال ۹۸ با ۵۰۰ میلیون میشه خرید .این حرف منو ببرید توی آرشیو نگه دارید بعد از شهریور ببینید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
ملت الکی خوش بشین تا ارزون بشه حتما توفیق ممشود ارزونییییییی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
مطمئنا با تصویب fatf و در گامهای بعدی گفتگو و مذاکره دلار به شدت سقوط خواهد کرد و کابوس دلالان و کاسبان تحریم تعبیر خواهد شد و همه چیز دچار سقوط قیمت انشاالله.و اگر خدایی نکرده غیر از این باشد هم جنگ و یا قحطی در راه است که در انصورت هم خانه و ماشین کیلویی چند.
حجت
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
مگه اتفاقی افتاده اینجوری میگید مگه میشه تا اجناس ومصالح ساختمان ارزان نشه هیچ ارزانی ملکی وجود نداره ,,,من خودم همچین کلاه بزرگی سرم رفته واحد متری دومیلیون نخریدم به حرف کارشناسان وایستادم الان شده دوازده میلیون شده ومن دیگه بوجه ندارم وبیچاره شدم تاآخر عمر باید اجاره نشین باشم خدا براشون نسازه که منو نابود کردن بااون نظرشون
09352859941
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
زیبا گفتی ...دیگه برو استراحت کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
حتما ار،ون میشه شتر در خواب بیند پنبه دانه کهی لپ لپ خورد گه دانه دانه خهخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1397/12/27
تیتری که زدید برای دلالها و کاسبان تحریم کافیه. سراب. توهم. خیالات. آفرین
France
03:03 - 1397/12/28
قیما مسکن در سال ۹۸ سقوط خواهد کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج