چرا در مهمانی‌ها «حرف مفت» زیاد می‌زنیم؟
۸۴۸۲۹۵
۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
۳۸۱۷ 
"متأسفانه امروز آداب معاشرت بر اخلاق تقدم یافته و به همین خاطر افراد برای رعایت ادب و احترام، به حرف مفت گوش می‌کنند."

خبرگزاری ایسنا: "متأسفانه امروز آداب معاشرت بر اخلاق تقدم یافته و به همین خاطر افراد برای رعایت ادب و احترام، به حرف مفت گوش می‌کنند."

مصطفی ملکیان در سخنرانی خود در معرفی کتاب در باب حرف مفت هری فرانکفورت، درباره علل رواج حرف مفت در جوامع کنونی این دلایل را برشمرد:

در دوران مدرن سخن گفتن علامت برتری است

نخست اینکه در تمدن مدرن سخن گفتن، علامت برتری است. یکی از ویژگی‌های ماهوی فرهنگی مدرنیته این است که برای سخن ارزش قائل است، نه برای سکوت. بنابراین مدرنیته بی‌معنایی (non sense) را رواج داده است، زیرا برای نفس سخن گفتن ارزش قائل است. در حالی که سکوت یکی از ویژگی‌های فرزانگان در دوران گذشته بود.

دموکراسی باعث رواج حرف مفت می‌شود

دومین عامل اجتماعی دموکراسی است. در دموکراسی از شهروندان خواسته می‌شود که در مسائل مختلف اظهارنظر کنند و این سبب رواج حرف مفت‌گویی می‌شود. البته دموکراسی به ضرورت عملی چاره‌ای جز رجوع به نظر همگان ندارد و به لحاظ حقوقی برای همه حق سخن قائل است، اما این بدان معنا نیست که افراد به لحاظ اخلاقی نیز می‌توانند راجع به هر چیز حرف بزنند. در حالی که باید میان حقوق و اخلاق تمایز گذاشت.

وجود نداشتن «حکمت به من چه»

سومین عامل اجتماعی این است که در مدرنیته «حکمت به من چه» وجود ندارد. در مقام علم، جواب هر سوالی را دانستن به درد نمی‌خورد. «حکمت به من چه» فرزانگان باستان می‌گوید سوالاتی را باید پرسید که وضع انسان قبل از طرح آنها در ذهن با بعد از طرح آنها فرق کند. در مدرنیته به نام کنجکاوی علمی هر پرسیدنی مستحسن شمرده می‌شود. هایدگر در «هستی و زمان» در این زمینه بهترین نکته را خاطرنشان می‌شود و می‌گوید زمانی که کسی کنجکاوی بی‌ارزش داشته باشد، مخاطب یاوه‌گویی بی‌ارزش می‌کند و مخاطب و گوینده هر دو سرگشته می‌شوند. او می‌گفت باید اولین مرحله یعنی کنجکاوی بی‌جا را متوقف کرد وگرنه دو پدید بعدی یعنی یاوه گویی بی‌ارزش و سرگشتگی نیز رخ می‌دهد. هیچ تحلیلگری به خوبی هایدگر این پدیده را تحلیل نکرده است.

سیطره کمیت بر کیفیت

چهارمین پدیده اجتماعی که سبب رواج یاوه‌گویی می‌شود، سیطره کمیت بر کیفیت در دوران ما است. در چنین روزگاری افراد به جای حرف درست (توجه به کیفیت)، زیاد حرف می‌زنند (توجه به کمیت). قرآن می‌گوید: «لیبْلُوکُمْ أیُّکُمْ أحْسنُ عملًا» (سوره ملک، آیه ٢) یعنی خدا می‌آزماید که کدام کار بهتر می‌کنید، نه اینکه کدام یک کار بیشتری می‌کند یعنی نگفته است «ایکم اکثر عملا» یعنی قرآن برای کیفیت عمل ارزش قائل است نه کمیت آن.

تقدم آداب معاشرت بر اخلاق

پنجمین عامل اجتماعی رواج حرف مفت، تقدم اتیکت (آداب معاشرت) بر اتیکس (ethics، اخلاق) است. میان آداب معاشرت و اخلاق تمایز هست و هر دو ضرورت دارد. اما هنگام تعارض این دو باید اخلاق را بر آداب معاشرت ترجیح داد. متأسفانه امروز آداب معاشرت بر اخلاق تقدم یافته و به همین خاطر افراد برای رعایت ادب و احترام، به حرف مفت گوش می‌کنند.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/01/17
شما خدت یه مفتگو هستی چرا چرت میگی
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
این هم نحوه رفتار مردم با فیلسوفان و عالمانشون. بعد گلایه میکنن که چرا نخبگان و دانشجویان فرار میکنن؟ چرا فرار نکنن؟
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
علی این فیلسوفه؟؟؟؟؟ دیگه شورشو دراوردی با نظراتت علی خان
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
ترامپ ، آقای مصطفی ملکیان رو میشناسی؟ ایشان فوق لیسانس فلسفه داره ، فلسفه تدریس میکنه در موسسه نیلوفر ، فیلسوف اخلاق هست. چند کتاب فلسفی چاپ کرده.میتونی در این مورد تحقیق کنی و بعدا اظهار نظر کنی.

عزیزم ، جانم ، اگر ایشان رو درست نمیشناسی و چون ازش خوشت نمیاد لازم نیست انقدر با اعتماد به سقف حرف بزنی تا جوابی داده باشی. به خدا سکوت چیز بدی نیست.
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1398/01/17
چون از تریبونها ورسانه ها زیاد حرف مفت میشنویم.
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/01/17
چرا اینقدر با دموکراسی مشکل دارید ؟؟؟ چرا با حرف زدن مردم مشکل دارید ؟...
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/01/17
احسنت اینو میگن حرف حساب..ما ایرانیا عادت داریم به حرف مفت و بی تخصص زدن
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1398/01/17
بعضی ها چون ادعا دارند و ادعاشون. ...... میخوان بگنن ما هم بله یه چیزای حالیمون هست در حالی که اینطور نیست اندازه بچه ۵ ساله هم نمیفهمنن فقط ادعا ادعا ادعا
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
پس میفرمایید کجا حرف مفت بزنیم تو صدا وسیما؟
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1398/01/25
کاملا موافقم، یک تحلیل دقیق و خوب در این رابطه! خودم از جمله افرادی هستم که سعی میکنم کم و گزیده سخن بگم، به همین دلیل برخی افراد که به پر حرفی عادت کرده اند خرده می گيرند. کم گوی و گزیده گوی چون در * تا ز اندک تو جهان شود پر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج