تایید FATF در مجمع، بعیدتر از همیشه
۸۵۰۱۰۷
۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
۷۹۵۳ 
با توجه به ضرورت‌های موجود و برای حل مشکلات اقتصادی کشور، امیدواریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام به این لوایح رأی مثبت دهد». این یکی از آخرین نقل ‌قول‌های ظریف درباره دو لایحه از لوایح به‌ اغما‌ر فته FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. لوایحی که روز گذشته مخالفانش از احتمال به ‌صفر‌ رسیدن تصویب آن خبر داده‌اند.

برترین‌ها: با توجه به ضرورت‌های موجود و برای حل مشکلات اقتصادی کشور، امیدواریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام به این لوایح رأی مثبت دهد». این یکی از آخرین نقل ‌قول‌های ظریف درباره دو لایحه از لوایح به‌ اغما‌ر فته FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. لوایحی که روز گذشته مخالفانش از احتمال به ‌صفر‌ رسیدن تصویب آن خبر داده‌اند.

بعد از اقدام آمریکا مبنی‌بر قرار‌دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، همه آن افراد و چهره‌های وابسته به جریان‌هایی که مخالف تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند، گویا حالا دلیل خوبی برای کنارگذاشتن آنها پیدا کرده و از اغمای همیشگی این لوایح خبر داده‌اند.

احتمال صفر تصویب CFT و پالرمو در مجمع

در این شرایط اما گویا موافقان ترجیح داده‌اند سکوت پیشه کنند؛ لوایحی که تصویب آن تا ‌آنجا حیاتی به نظر می‌رسید که به نامه‌نگاری دسته‌جمعی برخی وزرای دولت به مقام معظم رهبری درباره لزوم تصویب آن منجر شد. اما با ادامه این وضعیت و با به‌پایان‌رسیدن فرصت ما در تیرماه، به احتمال زیاد ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی در پول‌شویی(FATF) قرار خواهد گرفت.

دو عضو مجمع، نیز از احتمال قریب به یقین کنار‌گذاشته‌شدن لوایح چهارگانه سخن گفته‌اند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم گفته است: «با قرارگرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، شانس تصویب FATF در مجمع تشخیص کاهش یافت. قطعا این اقدام آمریکا موضع اعضای مجمع درباره FATF را مستحکم کرده و احتمال تصویب‌نکردن آن قوی‌تر شد».

احمد توکلی هم گفته است: «این اقدام آمریکا حتما بر روند تصویب FATF تأثیرگذار خواهد بود. اینکه آمریکا یک نهاد رسمی و قانونی ایران را تروریست می‌خواند یک متغیر بسیار مهم است، زیرا همین کشور از ما می‌خواهد هر کاری که او می‌گوید انجام دهیم. هرقدر مقابل آمریکا کوتاه بیاییم، چوب می‌خوریم.

الان هم می‌گویم شانس تصویب FATF کاهش یافته است، اما توجه کنید که تصمیم اجزای مختلفی دارد. ما بخشی از آن مثل قانون پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را داریم. اما آمریکا پشتیبان بخشی از FATF است که ما نمی‌توانیم قبول کنیم».او با اشاره به اینکه بحث پیوستن به گروه اقدام مالی مشترک باید منتفی شود، گفته است: «زیرا هر قدر ما کوتاه بیاییم اینها پُرروتر می‌شوند. FATF اصلا ربطی به موشک و این حرف‌ها ندارد، اما به آن می‌پردازند.

در همین بیانیه اخیر علیه ما گفته‌اند که نباید موشک بسازیم و حتی در برد موشک‌های ما دخالت می‌کنند».جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم معتقد است که از همان ابتدا راهکار آمریکا این بوده که از طریق لایحه CFT (یکی از لوایح چهارگانه FATF) سپاه را تضعیف کنند.

او گفته است: «راهکار آنها این‌گونه طراحی شده بود که با دست مسئولان جمهوری اسلامی زمینه انزوا و تضعیف سپاه پاسداران را در داخل فراهم کنند و آن چیزی نبود جز کنوانسیون‌های استعماری به‌ویژه CFT که عملا مجموعه‌های سپاه را مورد هدف قرار می‌داد و نقش مؤثر نیروی قدس را در تثبیت امنیت مردم مسلمان سوریه، یمن و عراق تحت پیگرد قرار می‌داد. ترامپ منتظر بود پیش از اجرائی‌کردن این تصمیم جمهوری اسلامی به تصویب CFT، پالرمو و امثالهم اقدام کند که در این صورت شاید آمریکایی‌ها این تصمیم را دیرتر اجرائی می‌کردند».

ابوالفضل ابوترابی، عضو فراکسیون ولایی مجلس، هم گفت: «ما از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار داریم که این لوایح را تأیید نکنند؛ چراکه اهداف اصلی این کنوانسیون‌ها جلوگیری از فعالیت‌های سپاه پاسداران برای دفاع از مظلومان جهان است».رسانه‌های وابسته به جریان اصولگرایی که از همان ابتدا هم به‌شدت با پیوستن ایران به FATF مخالف بودند و آن را در رده معاهداتی چون ترکمانچای و گلستان ارزیابی می‌کردند، روز گذشته پیشاپیش به استقبال رفته و مدعی شدند که این لوایح نه در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلکه در کاخ سفید تعیین تکلیف شد.

رجا‌نیوز نوشت: «در حالی برای اولین‌بار نیروی نظامی یک کشور در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است که غرب‌گرایان و در رأس آنها دولت و وزارت خارجه منتقدان FATF را متهم به هم‌صدایی با تروریست‌ها می‌کردنند و خواسته‌های اروپا و آمریکا از ایران را در راستای مبارزه با تروریسم نشان می‌دادند! از آنجا که یکی از مهم‌ترین مسائل اصلی در پذیرش خواسته‌های FATF تعریف تروریسم بود، آمریکا با اقدام اخیر خود صحنه را شفاف کرد و نشان داد که مدافعان امنیت ایران را هم تروریسم می‌داند و درپی ضربه ‌زدن به آن از طریق گروه استعماری FATF است.

روزنامه کیهان هم در یادداشتی با اشاره به این گفته لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری که گفته بود تقریبا تمامی کشورها به FATF پیوسته‌اند، نوشته بود: «درحالی‌که ایران به‌دلیل ادعاها و اتهام‌افکنی‌های آمریکا در فهرست سیاه FATF قرار می‌گیرد، رژیم‌های جنایتکاری مانند آمریکا و عربستان و اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی که در صدر حامیان تروریسم و پول‌شویی و جرائم سازمان یافته قرار دارند، در حاشیه امنیت FATF و CFT قرار گرفته‌اند.

برخی مقامات دولتی، به‌ هنگام هیجان برجام ادعا می‌کردند امضای وزیر خارجه آمریکا تضمین است و اوباما بسیار مؤدب است و...، اما عاقبت ماجرا به لگدکوب‌شدن برجام توسط طرف غربی منتهی شد. همین طیف اکنون اعتراف می‌کنند که هیچ تضمینی برای رفع تحریم‌ها در صورت قبول مطالبات FATF نیست اما با این وجود باز هم ادامه آن مسیر غلط و پرخسارت را به هر قیمت توصیه می‌کنند».

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1398/01/21
پس سلام دلار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
مگه گوشامون درازه که به اف ای تی اف بپیوندیم
United States
09:12 - 1398/01/21
آقایون که مشکلی ندارن بامحافظ میان ومیرن آقازادها هم خارج تشریف دارن این قانون فقط مال بدبختاست
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/01/21
سلام و درود
تصویب نشه دلار میره بالا خیلی بالا
منتظر میمونیم تصویب میشه یا نه .
پاسخ ها
میم لام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
برجام تصویب شد دلار اومد پایین؟
بابا چرا احماقانه نظر میدین؛ دلار زمانی پایین میاد که بانک مرکزی امریکا ایران رو تحریم نکنه و fatf هیچ الزامی برای بانک مرکزی امریکا نمیاره
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/01/21
عدو شود سبب خير اگر خدا بخواهد
ميگن خدا دشمنان اسلام رو از احمق ها آفريده
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
راست میگی زرنگا تو کشور خودمونن دارن اختلاس میکنن
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1398/01/21
رییس FATF معاون وزیر خزانه داری آمریکا و مسول جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشور است***»»*******»»»»»**»»
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
باشه سازمان ملل هم تو امریکاست پول رایج معامله هم دلار امریکاست چرا چرت میگی
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/01/21
یعنی هنوز احمقی هست که فکر کنه تصویب این لوایح تاثیری در اقتصاد داره اصلا امریکا قراردادهای بین المللی پشیزی براش ارزش داره بعد جناب ظریف شما که فرمودید تضمینی در کار نیست اوضاع بهتر بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
پس نداره برو بخون کارکردش رو
سلام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
کارخردش رو خوندسم داداش
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1398/01/21
همون بهتر ک تصویب نشه ... دلار بشه سی تومن ... پراید صد میلیون ... همون بهتر ک کشور دچار فروپاشی بشه از این زندگی بهتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
چرند نگو.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
نشه همینم میشه بد تر بهتر تکلیف همه زودتر روشن میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
والا همینو بگو
ما که بدبختیم و هی بدبخت تر میشیم تصویب بشه یا نشه فزقی برامون نداره
ولی اینا به لطف خدا با این کارا دارن گور خودشونو می کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
مرگ یکبار شیون یکبار
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/01/21
نبايد تصويب بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
به تو چه باید تصویب بشه زندگی مردم داغون تر میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
ظریف میگه تضمین نمیکنه زندگی مردم بهتر بشه بعد یه عده میگن زندگیمون عوض میشه
مردم یادتان هست باغ گلابی
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1398/01/21
پس بهتراین دولت برکناربش به نفع امریکا کارانجام داده واسنادومدارکش هم که دارین چراپس موندن
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/01/21
تصمیم بچه گانه نگیرن تصویب نکنن با سرنوشت یه ملت بازی میشه
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
ما باید برای انتقام گرفتن از ترامپو بایدهرکه زودتر FATFرازودترتصویب کنیم .یعنی قبول بفرماییم.!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/01/21
چه تاریخی قراره بررسی به
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1398/01/21
تصویب FATF نه تنها گره ای از کشور را باز نمیکند بلکه مشکلات عدیده ای را بوجود خواهد آورد .اکنون هم با اعلام سپاه پاسداران به عنوان تروریست از جانب دولت آمریکا پرده نفاق کاملا افتاده و حقایق بیش از پیش آشکار شد وکشورهای عضو چاره ای جزء اجرای قوانین را ندارند پس پیگیری در مورد تصویب آن و مشکلاتی که به دنبال خواهد داشت با اینهمه شواهد روشن با هیچ استدلالی قابل قبول نیست امیدواریم هرچه زودتر مجمع با اقدام انقلابی خود وعدم تائید آن لایحه این شر و مفسده بزرگ را از سر کشور و مردم دور کند
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1398/01/21
آمریکا این کارو کرد که ایران fatf رو تصویب نکنه و از این طریق بقیه کشورهارو با خودش و تحریماش همراه کنه، با تصویب fatf هیچی بهتر نمی شه چون آمریکا می خواد ریشمونو بزنه ولی اگه تصویب نشه حال و روزمون خیلی بدتر می شه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
مسئولین فاسد ریشه ایران رو زدند نیازی به آمریکا نیست.
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/01/21
من که از خدامه تایید نشه اروپا هم بره اونور حال کنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج