پدیده جدید؛ شیشه مصرف کن، مانکن شو!
۸۵۰۵۱۷
۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۹
۹۵۸۵ 
علاقه‌مندان به رژیم‌های لاغری و فراتر از آن لاغر شدن در مراجعه به پزشک پس از ناامیدی از رژیم‌های غذایی، از خواسته‌های خود مبنی بر لاغر شدن سریع دست نمی کشند. آنها این بار سراغ چیزهای عجیبی همچون لیپوساکشن می‌‌روند که ریسک بسیار بالایی دارد و می‌تواند حتی منجر به مرگ و بیماری های بسیار سخت برای افراد در ادامه زندگی شود.

روزنامه ایران نوشت: علاقه‌مندان به رژیم‌های لاغری و فراتر از آن لاغر شدن در مراجعه به پزشک پس از ناامیدی از رژیم‌های غذایی، از خواسته‌های خود مبنی بر لاغر شدن سریع دست نمی کشند. آنها این بار سراغ چیزهای عجیبی همچون لیپوساکشن می‌‌روند که ریسک بسیار بالایی دارد و می‌تواند حتی منجر به مرگ و بیماری های بسیار سخت برای افراد در ادامه زندگی شود.

از سوی دیگر افرادی که از طریق ورزش‌های تناسب اندام می‌خواهند سریع لاغر شوند و برای همین به مکمل‌ها یا پودرهای خاصی روی می‌آورند به نوعی دیگر در معرض انواع و اقسام بیماری‌ها قرار می‌گیرند.

پدیده جدید؛ شیشه مصرف کن، مانکن شو!

همه این مسائل نشان دهنده تبی است که در جامعه ایرانی هر روز داغ‌تر می‌شود. آنچنان که همه اقشار جامعه را درگیر خود کرده و حتی برخی از اقشار جامعه با هر نوع طبقه مالی مصر هستند تا هزینه‌های کلان آن را به هر قیمتی و با هر فشاری تأمین کنند.

بخشی از شهروندان از جمله زنان برای لاغر شدن به سمت مصرف شیشه هم گرایش پیدا می‌کنند؛ مسأله‌ای که نشان می‌دهد لاغری برای آنها بویژه در ایام خاصی همچون عید نوروز از اهمیت خاصی برخوردار است و حتی برای انجام آن حاضرند هزینه‌های سنگین مصرف شیشه را هم بپردازند. در برخی از آرایشگاه‌های زنانه پیش از ایام ویژه‌ای همچون عید به بسیاری از بانوان مراجعه‌کننده پیشنهاد می‌شود که در صورت علاقه به کاهش وزن، سریع از مواد روانگردان همچون شیشه استفاده کنند.

آنچه که امروز در جامعه ایرانی مشاهده می‌کنیم یک رقابت بی‌انتها در اموری است که نقشی در ساخت شخصیت فرد و بهتر شدن هویت او ندارد، بلکه افراد تنها به صرف اینکه از دیگری در برخی موارد در یک رقابت جا نمانند به سمت چنین رفتاری گرایش پیدا می‌کنند.

همین رقابت بی‌انتهاست که سبب می‌شود فرد برای به دست آوردن تناسب اندام در بازه زمانی کوتاه و به‌طور سریع دست به کارهای جنون آمیزی همچون مصرف موادمخدر و روانگردانیم همانند شیشه بزند.

با یک مشاهده میدانی در آرایشگاه‌های زنانه می‌توان به عینه دید که دختران جوان جامعه برای آنکه در ایام تعطیلات یا در میهمانی‌های خاص در زیبایی از دیگری جا نمانند، حاضر به قبول پیشنهاد مصرف شیشه می‌شوند. در همین باره روانشناسان بر این باورند که شکل‌گیری فرآیند رقابت در ذهن فرد آنهم در موضوعات پیش پا افتاده و ظاهری و سطحی او را به سمت چنین رفتار عجیب و غریبی سوق می‌دهد. چرا که فرد تمام داشته‌ها و زندگی خود را در گرو همین رقابت و به نوعی پیروزی در آن می‌بیند و این رقابت در دایره به رخ کشیدن داشته‌های فردی همیشه محصور است و به همین علت فقط دائماً با ظاهر و فیزیک و جسم خود درگیر خواهد بود.

مانکن می‌پسندد؟

در این بین تردید نیست که مسأله انتخاب همسر هم در گرایش جوانان به داشتن تناسب اندام مؤثر است. چرا که به طور طبیعی جنس‌های مخالف به زیبایی‌های بصری و فیزیکی و ظاهری اهمیت می‌دهند و سهم قابل توجهی در انتخاب خود برای این معیارها قائل هستند. اما آنچه که امروز در جامعه ایران درباره این معیارها مشاهده می‌شود یک مطلق‌گرایی تمام عیار است. آنچنان که هم پسران و هم دختران جامعه برای به دست آوردن طرف مقابل آنها به این اهمیت می‌دهند که ظاهری زیبا نسبت به بقیه داشته باشند.

در این رقابت بی‌پایان شخصیت یا داشته‌های معنوی و فکری طرف مقابل اهمیتی ندارد و برای همین هم پسر و هم دختر جوان ایرانی تنها به دنبال این است که آن گونه باشد که چشمان طرف مقابل او را بپسندد و به این ترتیب حتی مسأله مصرف شیشه توسط تازه عروسان را که فاصله چندانی با مراسم روز عروسی خود ندارند می‌توان در چارچوب همین مسأله توضیح داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1398/01/22
این مطلب چنانچه باید، خوب تشریح نشده است و چه بسا جواب عکس دهد و حتی مشوق بعضی در مصرف شیشه شود. می بایست مضرات و عوارض مصرف شیشه در همین مطلب آورده می شد.
پاسخ ها
مرمر
United Arab Emirates
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
موافق
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/01/22
از خودبیگانگی در باب دیگران....وقتی ما کارکرد افراد رو فقط در قبال جامعه میبینیم...نگاه ابزار گونه به دختر در کنار عدم برابری هردوجنس در میحط اجتماعی،باعث احساس حقارت خانما شده که خیلیا از راه باربی شدن میخوان جبرانش کنن... پس سوال این نیست که چرا خانما میل به عرضه کردن خودشون دارن،بلکه باید بپرسیم چرا این کارو نکنن؟
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/01/22
وافقاحونامون به چی فکرمیکنن یخوره به خودتون بیاین ببینین زندگی خیلی قشنگتر ازاین حرفاست براخودت زندگی کن نه برادیگران قربونتون برم یه روزی متوجه میشین که دیگه دیرشده
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1398/01/22
یکی از خانماها استفاده کرده ونتیجه هم گرفت و خیلی زودهم لاغرشد،اما مرتب پول کم می اورد، علرغم داشتن زندگی نسبتا خوب، ویک فرزند پسر و اریشگاه،بااجرا گذاشتن مهریه وبا کمک دادگاه یک مقدار پول از بابت گرفتن سکه ها بدست اورده،اما بنظردراینده با مشکل مواجه خواهدشد چون دیگه کسی به محل کارش مراجعه نمیکند ودرامدی از بابت اریشگری ندارد.شوهرش هم دیگه تحویلش نمی گیردو زندگی مشترکشان رو به هواست.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج