آیا واقعا «هارپ» در سیل اخیر تاثیر داشته؟
۸۵۰۵۵۴
۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
۱۴۳۴۴ 
برنامه هارپ High-frequency Active Auroral Research Program، عبارت است از برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا، در سال ۱۹۹۳ از سوی آمریکا به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین شروع به کار کرد و تأسیسات اولیه آن در آلاسکا، در همان سال احداث شد.

روزنامه شرق: برنامه هارپ High-frequency Active Auroral Research Program، عبارت است از برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا، در سال ۱۹۹۳ از سوی آمریکا به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین شروع به کار کرد و تأسیسات اولیه آن در آلاسکا، در همان سال احداث شد.

طبق روال معمول در آمریکا، پروژه‌هایی از این دست را صرفا برای توسعه فناوری با اهداف صلح‌جویانه و کاملا غیرنظامی اعلام می‌کنند؛ اما پس از سال‌ها، ابعاد گسترده خطرناک و آفندی آن به‌تدریج برملا می‌شود. هارپ شاید بدترین نوع از این دست برنامه‌ها و پروژه‌ها باشد که حتی ابعاد پنهان و بسیار خطرناک نگه‌داشته‌شده آن، می‌تواند نه‌تنها امنیت جهانی بلکه بشریت را تهدید کند.

جالب است بدانیم در ۲۰ سال پیش از این یعنی بهمن ۱۹۹۸ میلادی و در واکنش به گزارش دکتر ماج برین، از تئوریسین‌های برجسته پروژه هارپ، کمیته امور خارجی امنیت و سیاست دفاعی پارلمان اروپا، اقدام به صدور بیانیه‌ای کرد که در بخشی از آن آمده است: «به واسطه پیامدها و تأثیرات گسترده این پروژه بر محیط زیست و نگرانی‌های جهانی آن، همچنین توجه به ملاحظات قانونی، اخلاقی و نیز عواقب زیست‌محیطی آن، باید هیئت بین‌المللی مستقلی به بررسی ماهیت آن بپردازد».

این کمیته به واسطه امتناع مجدد دولت آمریکا از ارائه توضیح درباره این پروژه، مراتب تأسف خود را ابراز می‌دارد. باوجوداین به واسطه فقدان اختیارات لازم، تقاضای این کمیته برای تهیه پیش‌نویس درباره تأثیرات زیست‌محیطی فعالیت‌های نظامی این طرح، همچنان بی‌نتیجه مانده است. متعاقبا در سال ۲۰۰۲ هم، ۹۰ نماینده دومای روسیه درخواست کرده بودند تا ممنوعیتی برای انجام پروژه‌های ژئوفیزیکی عظیم مانند هارپ وضع شود؛ چون این برنامه که حتی در آن زمان تکمیل نیز نشده بود، بنا به ادعای دومای روسیه در سال ۲۰۰۲ قادر خواهد بود به یک سلاح تمام و کمال نظامی تبدیل شود.

این سلاح مهلک نظامی با انتشار حجم عظیمی از امواج رادیویی فرکانس بالا، قدرت تأثیرگذاری بر کل کره زمین را دارد. به گفته آنها این جهش نظامی از نظر کیفی قابل مقایسه با جهش بشر از سلاح‌های فلزی به سلاح‌های آتشین یا سلاح‌های متعارف به بمب اتمی یا هیدروژنی خواهد بود. به ادعای دوما، این برنامه نظامی قادر به تخریب ارتباطات رادیویی، تجهیزات فضاپیماها و راکت‌ها است و احتمال وقوع تصادفات خطرناکی را در شبکه‌های الکتریکی و خط لوله‌های نفت و گاز بالا می‌برد و می‌تواند تأثیر منفی بر سلامتی مردم تمام مناطق بگذارد.

بااین‌حال جالب است که بدانیم اتحادیه اروپا در نروژ و روسیه در نیژنی نووگورود، تأسیسات مشابهی را در حال فعالیت دارند! ‌پیش‌ازاین نیروی دریایی روسیه اعلام کرده بود که هدف نهایی آزمایش‌های گسترده آمریکا در پروژه هارپ، می‌تواند موجب تخریب ایران و آسیب‌زدن به دولت کنونی این کشور از طریق ایجاد زمین‌لرزه باشد.

شاید بر مبنای اطلاعاتی که ارتش روسیه در اختیار رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا در آن زمان گذاشته بود، اظهارنظر هوگو چاوز درباره زلزله هائیتی، موجبات حیرت بسیاری را در سراسر جهان فراهم آورد. چاوز در آن زمان گفت: آمریکا در ایجاد زمین‌لرزه هفت‌ریشتری در هائیتی به‌عنوان بخشی از آزمایش سلاح زمین‌ساختی که می‌تواند بلایای طبیعی ایجاد کند، مقصر است.

چاوز افزود: آمریکا باید ایفای نقش خدا را در زمین کنار بگذارد؛ چراکه این سلاح‌ها می‌تواند در اوضاع جوی تغییراتی ایجاد کرده و به دنبال آن نیز زمین‌لرزه‌ها و آتش‌فشان‌هایی را تنها از طریق امواج الکترومغناطیس ایجاد کنند. چنین سلاح‌هایی که ایجاد زمین‌لرزه می‌کنند، در اختیار ارتش آمریکا قرار می‌گیرد و ممکن است در نهایت علیه کشور ایران استفاده شود.

محمدحسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور، در گفت‌وگو با ایلنا درباره ارتباط پروژه هارپ با زلزله‌های ایران اعلام کرد ما دراین‌باره نمی‌توانیم هیچ اظهارنظری داشته باشیم؛ زیرا هیچ گزارشی از مراجع علمی، نظامی و غیرنظامی به ما نرسیده است. او در بخش دیگری از اظهارنظرش در سال ۱۳۹۶ درباره نورهای عجیبی که در روزهای ۲۹ آبان ۲۱ و ۳۰ آذر ماه در آسمان شهرهای تبریز، مشهد، ایلام، گتوند، مسجدسلیمان و لالی هم‌زمان با شنیدن صداهای عجیب از سوی اهالی گزارش شده، گفت: ما هم این موضوعات را در فضای مجازی دیدیم و در همین‌ اندازه در جریان هستیم؛ البته هیچ‌گونه گزارش رسمی دراین‌باره نداشتیم.

در مقاله‌ای که از دو محقق و متخصص برجسته کشورمان که تحقیقاتشان درباره پروژه هارپ در یک کنفرانس علمی معتبر در سال ۱۳۹۶ منتشر شد که یکی از همین دو پژوهشگر، خود دارای مدرک مهندسی سازه و لرزه از دانشگاهی معتبر در آمریکا است، به زبان ساده، هارپ و عملکرد آن را چنین توصیف می‌کنند: «هارپ، روشی برای گرم‌کردن و بالابردن قسمتی از یونوسفر بالای یک یا چند منطقه از سطح زمین به منظور ایجاد یک آینه بزرگ و نامرئی برای بازگرداندن امواج به سطح زمین برای استفاده از امواج ELF برای نفوذ به اعماق اقیانوس‌ها و دریاها، پیداکردن تونل‌های مخفی و منابع زیرزمینی، ازبین‌بردن ماهواره‌ها، منهدم‌کردن موشک‌های نظامی، مختل‌کردن ارتباطات رادیویی، ایجاد تغییر در وضعیت آب و هوا، تأثیر بر روی سلامت و روان انسان‌ها و احتمالا ایجاد زمین‌لرزه است».

درحال‌حاضر بنا بر گزارش‌های مختلف، پروژه هارپ در آمریکا به‌ویژه در حوزه ارتش این کشور در مقایسه با سال راه‌اندازی رسمی آن در ۱۹۹۳ پیشرفت‌های شگرفی داشته است. امروز اگر پروژه هارپ و ابعاد بزرگ و گسترده آن را کسی بخواهد انکار کند، صرفا مربوط به ناآگاهی خود او است؛ اما اینکه آیا وجود ابعاد بسیار خطرناک هارپ یک حقیقت انکارناپذیر است یا در یک برنامه آمریکاهراسی در حال دامن‌زده‌شدن به آن است، مستندات قابل ارائه در این مجال اندک گواه این است که هارپ و ابعاد آن قطعا نه‌تنها برای امنیت جهانی؛ بلکه برای بشریت و زیست‌بوم کاملا خطرآفرین است.

تردیدی که وجود دارد، این است که چنین دست‌اندازی‌هایی به طبیعت از طریق هارپ، تا چه ‌اندازه می‌تواند هدفمند و قابل مدیریت باشد. با آنکه ابعاد هارپ هنوز نمی‌تواند ما را قادر به متهم‌کردن آمریکا در ایجاد عامدانه این سیل‌های مهیب اخیر کشورمان کند؛ ولی ادله زیادی وجود دارد که باید در این زمینه کاملا مشکوک بود و بالطبع، نگارنده معتقد است که بخشی از توان علمی - دفاعی - امنیتی کشور می‌تواند در این مسیر، پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای را بیابد و ارائه کند که در این راستا، اگر امکان متهم‌کردن آمریکا از این طریق فراهم شود، آمریکا به‌عنوان عامل این دگرگونی‌های اقلیمی در جهان به بشریت معرفی خواهد شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/01/22
جمع کنید بابا .... هارپ کجا بود ... اگه آمریکا میتونست با هارپ چنین کاری رو انجام بده مطمئن باش در جهت منافع خودش کل کشورهای نفت خیز رو نابود میکرد... بی مسئولیتی و بیسوادی خودتون در زمینه ی مدیریت بحران رو به حاشیه نبرین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
آفرین منطقی ترین جواب
علاوه بر آن
اول. سیل های گذشته را به چه چیز نسبیت دهیم
دوم. تا بحال مطالعه علمی مستندی زمینه تاثیر هارپ تدوین نشده است
سوم اینکه یکی از بیابانهای جهان در خود آمریکا وجود دارد. چرا آمریکا از این طریق تبدیل به بهشت نمی کند
بی تدبیری خودمان‌را توجیه نکنیم .
مردمی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
از کجا می دونی این درست نیست ولی سوال اینست که چرا وزارت دفاع یا ارتش و سپاه وارد این تحقیقات نشده اند چون از سلاح نظامی حتی بمب اتم خیلی خطرناکتر است حداقل دشمن رسوا میشود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
به همین راحتی اون را انکار میکنی البته امیدواریم که وجود نداشته باشد ولی در اصل وجود ی آن نمیشود شک داشت کلی در اندازه مخرب بودن آن بایستی با استدلال علمی و قانع کننده آنرا رد ویا ثابت کرد .بایک کلمه جمع کنید بابا نمیشه این مسائل را انکار کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
مثل اینکه اطلاعاتت از غیب هست که اینگونه با صراحت و قاطعانه نظر میدی و منکر آن شدی
علی
Georgia
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
باریکلا به آمریکا بارون میاد بلای الهی هست ایران میاد هارپ آمریکایی هست بیشرف ها
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/01/22
باز چه نقشه ایبرای ملت دارید وآنها را بهانه قرار داده اید
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/01/22
ما اینگونه فکر نمی‌کنیم .تنها فعلا میتوان به این اشاره کرد بی عرضه بودن را گردن آمریکا انداختن
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1398/01/22
همه چی دس آمریکاست...کیه که بتونه جلوشو بگیرهد
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1398/01/22
خخخخخخ این و هم بندازید گردن امریکا بی عرضه ها
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/01/22
پس باید در برابر چنین قدرت شیطانی با ملاحظه برخورد کرد و دست از تقابل برداشت و با تعامل برای منفعت عامه قدم برداشته شود
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1398/01/22
دیدی سیل هم کار آمریکا بود
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1398/01/22
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسرائیل
مرگ بر انگلیس و فرانسه و آلمان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
خیلی بی فکری
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/01/22
دقیقا قبل از سیل تو خود آلاسکا یه زلزله 6ریشتری اومده یود..
United States
09:59 - 1398/01/22
حالا بی کفایتی مسوولین رو هم بندازین گردن هارپ!اون یه بارونه که باید خوشحال باشیم بابت بودنش اگر زیر ساختهای کشورمون درست باشه که نیست
Germany
10:00 - 1398/01/22
سیل های ایران کار آمریکا است خخخخخخخخخ
Netherlands
10:13 - 1398/01/22
باز دوباره مثل همیشه انداختن گردن آمریکا.
بی مسئولیتی خودمون باعث سیل شد.
اگه ما رودخانه ها رو لایروب میکردیم. اگه ما سیل بند مناسب داشتیم. اگه ما سد های بیشتری داشتیم تا آب ها رو بیشتر نگه می داشتیم. سیلی در کار نبود.
حالا داریم مسئولیت را به گردن کشورهای دیگه میندازیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
استادی میفرمودند رودخانه، خانه رود است
اگر خانه اش را خراب کنید خانه تان را خراب میکند
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/01/22
همیشه هر چند سال یکبار زلزله میومد اما از وقتی ترامپ اومده پشت سرهم زلزله سیل میاد حتما گفته هارپ روشن کن به سمت ایران برون
United Arab Emirates
10:30 - 1398/01/22
وااااای چه جالب و خنده دار. خداییش خودتونم این مزخرفاتتونو باور میکنین؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
هارپ خانوم ابتکارکه ساخت وسازغیرمجاز توهمه جای ایران داده وبه اینکارش کارمندان محیط زیست وتحصن واعتراض کردن ....ولی بی فایده بود
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1398/01/22
احتمالا ما خودمون هم داریم از هارپ استفاده میکنیم....لطفا همه چیز را به گردن آمریکا نندازیم...
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1398/01/22
بی عرضه بودن خود را گردن دیگران نیندازیداز بین بردن جنگل ها لایروبی نکردن رودخانه و تغیر دادن مسیل رود خانه ها
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1398/01/22
ازعلم امروزی هیچ چیز بعید نیست .این تکنولوژی هم میتواند به کمک بشر بیاید هم مخرب باشد .وحالا درحال آزمایش هست .میشود درکل کاءنات اختلال ایجاد کرد وهیچ وقت زوایای پنهان خوب وبد ان هنوز قابل پیش بینی نیست حتی برای دانشمندان ان
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1398/01/22
باروری ابرها توسط دولت وقت انجام شد
پاسخ ها
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
من نمیدونم از چی استفاده کردن ولی معلومه یه چیز غیر عادیه یه کاری کردن که دانششو نداشتن واز کنترل خارج شده
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/01/22
آمریکا هر سال دو طوفان ویران گر ایالاتش را ویران می کنه اگه می تونست بوسیله هارپ جلوش می گرفت بی لیاقتی دولتیان را گردن آمریکا نیندازید
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/01/22
فرض کنیم خباثت امریکا از طریق مثلا هارپ بوده چه ربطی به ضعف جاده سازی و همسطح سازی ان با رودخانه و همسطح بودن معابر پلدختر با رودخانه و لاروبی نکردن سدها و رودخانهها و ایمن نبودن شهرها با سیل بند و زدن قلع و قمع جنگلها درختان مراتع توسط ارگانها و خرج پولها در جاها ی غیر واجب و بی ربط دارد ما کارمان را بهنگام و صحیح و مدبرانه و دلسوزانه انجام دهیم امریکا هیچ علطی نمیکند مشکل از اداره غلط اقتصادی سیاسی و فرهنگی است
Netherlands
16:04 - 1398/01/22
شاید هم تقصیر احمدی نژاده!!!!!!!
United Arab Emirates
16:04 - 1398/01/22
نمیشه هارپ رو کلا نادیده گرفت همانطور که نمیشه بی کفایتی مسئولین را نادیده گرفت.ولی به این موضوع میشه اشاره کرد مثلا چرا آمریکا برای مناطق خشک و کم باران خودش استفاده نمیکنه ؟شاید در حال آزمایش این تکنولوژی باشه شاید نتایج دقیق نیست مثلا بین زلزله بارش شدید باران و طوفان و منطقه دقیق مورد نظر و اثرات آن بر سیستمهای الکترونیکی و اختلالات ایجاد کردن در تجهیزات دیگه میزان کنترل بر نتایج
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/01/22
اگه هارپ واقعی بود پس سیل لوئیزیانای امریکا از همون جاست؟
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/01/23
هارپ وجود داره ولی....
ساخت و ساز غلط و بی کفایتی مسیولان ما میلیاردها برابر از هارپ خطرناک تر و ترسناک تره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج