چه کسانی به پوشیدن لباس سپاه اعتراض کردند؟
۸۵۱۲۳۵
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
۱۱۹۶۸ 
پس از اقدام غیرقانونی ترامپ در اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی دو اقدام نمادین یکی در فضای مجازی و دیگری در فضای حقیقی بیش از همه جلب‌توجه کرد؛ در فضای حقیقی حضور نمایندگان مجلس با همه گرایش‌های سیاسی با لباس سبز پاسداری در جلسه علنی و در فضای مجازی هم داغ شدن هشتگ من یک سپاهی هستم.

اعتماد نوشت: پس از اقدام غیرقانونی ترامپ در اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی دو اقدام نمادین یکی در فضای مجازی و دیگری در فضای حقیقی بیش از همه جلب‌توجه کرد؛ در فضای حقیقی حضور نمایندگان مجلس با همه گرایش‌های سیاسی با لباس سبز پاسداری در جلسه علنی و در فضای مجازی هم داغ شدن هشتگ من یک سپاهی هستم.

اما نکته جالب‌تر واکنش‌های همزمان گروه‌های مختلف به این دو اتفاق بود که به طور مشخص در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بروز و ظهور بیشتری داشت. واکنش‌ها به این اقدامات حاکی از سه تعبیر متفاوت بود؛ وحدت، نفاق، چاپلوسی. بیشتر کاربران (حداقل تا آنجا که من دیدم) تعبیر اولی را از این اقدام داشتند و آن را نمایشی از وحدت و حمایت از س‍پاه در برابر شوی تبلیغاتی ترامپ می‌دانستند. بعضی از این کاربران ضمن اشاره به نقدهایی که به حضور و رفتار س‍پاه در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی داشتند در عین حال حمایت از سپاه را دربرابر هجمه ترامپ ضروری دانسته و به این کمپین ملحق شدند.

گروه دوم کسانی بودند که خود را طرفدار دوآتشه سپ‍اه و انقلاب می‌دانستند و معتقد بودند پیوستن برخی افراد به این کمپین و به ویژه حضور نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس با لباس سبز پاسداری مصداق مطلق خط تزویر و نفاق است. از جمله در یکی از این پست‌ها زیر عکس نمایندگان مجلس نوشته شده بود: «عکس با لباس سپاه می‌اندازند، عکس سپاه عمل می‌کنند.» و در پی‌نوشت هم به آیاتی از سوره منافقین استناد شده بود. این گروه از کاربران که به نظر می‌رسید پست‌ها از منابعی به صورت سازمان یافته برای‌شان تهیه و ارسال می‌شد بر این باور بودند که مطلقا صاحب حق هستند و هرگونه نقدی به عملکرد ایشان یا عملکرد سپاه مصداق دشمنی با آن است و حالا که این دشمن از در حمایت از سپاه در برابر ترامپ برآمده است پس حتما از باب نفاق است و لابد خط توطئه‌ای پشت آن است که از سوی دشمن طراحی شده است.

گروه سوم بعضا شامل کاربران خارج از ایران، مخالفین جمهوری اسلامی و طرفداران اندیشه‌های براندازانه بود که کاربران و چهره‌های سیاسی پیوسته به این کمپین را با عباراتی همچون چاپلوس، پاچه‌خوار، تروریست و... نواخته بودند و این اقدامات را در جهت پاکسازی یا بهینه‌سازی پرونده‌های شخصی و تلاش برای جلب نظر شورای نگهبان و دیگر مراجع استعلام، برای فرصت‌های استخدامی و انتخاباتی بعدی دانسته بودند. در این میانه، اینکه انگیزه هر فردی از این رفتار در فضای مجازی یا حقیقی یا رسانه‌ای چیست و با چه هدفی به این کمپین پیوسته بر ما پوشیده است (حالا اگر برخی قدرت نیت‌خوانی و غیب‌گویی دارند امری متفاوت است)، اما فراتر از انگیزه شخصی، این اثر تبلیغاتی و بازتاب رسانه‌ای این اقدامات است. پاسخی که از دولت و به خصوص مردم ایران در واکنش به این اقدام ابراز می‌شود از نیت پاسخ‌دهنده و حتی نیت ترامپ و اعوان و انصارش مهم‌تر است.

اینکه ما معتقد باشیم سپاه کارکردی خارج از وظایف ذاتی‌اش در حوزه سیاست و اقتصاد و فرهنگ دارد یا عینا در چارچوب رسالت وجودی‌اش کار می‌کند بحثی داخلی است. اما طبیعی است در برابر چنین رفتار غیرمنطقی از سوی ترامپ همه بایستیم و از سپاه حمایت کنیم. سپاهی که بدنه آن را دوستان و اقوام و همسایگان خود ما شکل می‌دهند و خدمات آن در جنگ و خدمت‌رسانی به محرومین و آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی بر کسی پوشیده نیست. این دقیقا همان چیزی است که باید یکصدا از ایران به دنیا مخابره شود تا کسی به اختلاف نظرهای ما دل خوش نکند. گرچه ظاهرا برخی در داخل و خارج از کشور روی این اختلاف نظرها و عمیق‌تر کردن این شکاف توسط ترامپ و ایادی منطقه‌ای وی برای دستیابی به مطامع‌شان بیشتر حساب کرده‌اند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/01/24
مردم کم کم داشتندبه عمکردسپاه اینکه در تمامی مسائل کشور دخالت مسقیم میکندو کلی بودجه پنهان،اشکارا برای کارهای عمرانی،اقتصادی دریافت میکند تنفرپیدا میکردند که ترامپ با این کارمحبوبیت را به سپاه برگرداند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
بریت کاسه و کوزه تان را جمع کنید پلها و سدهای جدید و قدیم را ببینید بعد قضاوت کنید هیچ کس به فکر مردم نیست گرگند در لباس میش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
واقعا این حرف نشون میده که این رویی که شما دارید رو نیست سنگ پای قزوینه.

آخه وقتی دولت عرضه نداره یک کاری رو انجام بده و میسپاره به سپاه و بعد اون سپاه که کار رو انجام میده دولت میره به نام خودش بهره برداری میکنه دیگه این جوکهایی که میگی برای چیته؟
کجا سپاه همینطوری و الابختگی در کارهای عمرانی و اقتصادی و غیره ورود کرد که این بار دومش باشه. کدوم نهادی مثل سپاه عرضه انجام کارهایی که سپاه انجام داده رو داشته که سپاه نیاد ورود کنه؟
بچه جون اینو بفهم سپاه اگر نباشه باید بریم غاز بچرونیم!!!! غاز!!!!. نمیدونیم شما جماعت حالیتون میشه یا نه. البته از جماعتی که به افرادی رای میدن که عرضه انجام کاری رو ندارن بعد با پرروی تمام میندازن گردن یکی دیگه انتظار فهم رو ندارم
United Kingdom
09:42 - 1398/01/24
دیگه نمیتونید مردم رو با این حرفا گوووول بزنید . بفهمین اینو هرچه زودتر
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1398/01/24
اتفاق خوبی که افتاد این بود که مشخص شد که شبکه های فارسی زبان و افرادی که نقش اپوزيسيون را در خارج بر عهد دارند .همگی یک آبشخور دارند و تکلیف یک سری با مردم مشخص شد
پاسخ ها
ضد امریکا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
ابشخور اونا پولهای کثیف سعودی هست
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/01/24
سپاه با عمل نشان می دهد
نمایندگان‌وخیلی های دیگه فقط بانمایش!؟
ازقدیم گفته اندبه عمل کاربراید به سخنرانی نیست!؟
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
دلبندم سخندانی نه سخنرانی.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
ایرانی ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
عرض شود به شما جناب آمریکایی که درسته شعر سخندان آمده اما امروزه سخنران بهتر میخوره به بعضیا. این بعضیا عرضه شعر و شاعری و ادیب بودن رو ندارن که براشون از لفظ سخندان استفاده کنیم. البته یه چیزی هم که خیلی رواج داره تو کشور ما اینه که اگر یکی از یه کلمه ای استفاده کنه بقیه هم چون از بس با جنبه اند و از بس دنبال فرهنگ و ادبیات هستند سریع میرن مثل شما از کلماتی امثال دلبندم و این چیزها استفاده میکنند
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1398/01/26
درود بر سپاه پاسداران مرگ بر امریکا
درضمن یه نفر هست زیر پیام های انقلابی پیامهای ضد انقلابی مینویسد
به اسامی گوناگون،
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1398/01/27
خداوکیلی با اینکه از سپاه انتقاد داشتم. ولی در این سیل اخیر نشان داد. اگر نباشه کشور هم نیست. واقعا در موقع بحران میشه عیار ادعاها رو سنجید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج