نحوه پاک کردن، پختن و خوردن لابستر
۸۵۱۷۱
۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
۱۷۳۸۶۰ 
روش های زیادی برای پختن لابستر وجود دارد، ولی به همان تعداد روش هم برای خوردنش وجود دارد. آب پز کردن راحت ترین روش پخت لابستر است، ولی بخارپز کردن نیز بسیار رایج است.
برترین ها: روش های زیادی برای پختن لابستر وجود دارد، ولی به همان تعداد روش هم برای خوردنش وجود دارد. آب پز کردن راحت ترین روش پخت لابستر است، ولی بخارپز کردن نیز بسیار رایج است. روش های دیگر شامل فرو بردن لابستر در کره آّب شده داغ، یا اضافه کردن کمی آبلیمو یا مایونز می شود. بعضی ها گوشت پاهای کوچک آن را نیز یکی یکی جدا می کنند، ولی در اینجا ما بیشتر به چنگال، بندها و دم آن اشاره می کنیم.لابستر بیشتر برای مهمانی های دوستانه و خانوادگی پخته می شود، زیرا خوردن آن سرگرم کننده و پر ریخت و پاش است و برای این مناسبت ها مناسب است.

نحوه پختن و خوردن لابستر

مدت زمان لازم برای پخت: 15 دقیقه

اگر از یک وعده لابستر چیزی باقی ماند می توانید آن را خرد کنید و بعداً با مایونز و کاهو در کنار هات داگ کبابی سرو کنید.

مواد لازم:

•    لابستر برای هر نفر
•    یک قابلمه بزرگ از آب شور
•    کره
•    نان

روش آب پز:

قبل از هر چیز به اندازه قابلمه ای که برای جوشاندن لابستر انتخاب می کنید دقت کنید. اگر قرار است چندین لابستر را با هم بپزید، باید آن را در چند مرحله انجام دهید یا از چند قابلمه بزرگ بطور همزمان استفاده کنید.

قابلمه را پر از آب کنید و به ازای هر لیتر آب 2 قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید. آب قابلمه باید به اندازه آب دریا شوری داشته باشد. آب را فوراً بجوشانید.

سپس لابستر را از بدنش بگیرید و وارونه داخل آب جوش بیندازید. در قابلمه را بگذارید.از زمانی که لابستر را در قابلمه می گذارید بسته به اندازه آن، 12 تا 20 دقیقه آن را آب پز کنید. وقتی لابسترها می پزند رنگشان به قرمز روشن و براق تبدیل می شود.

یادتان باشد که لابستر برخلاف صدف یا ماهی که در ساشیمی طعم خوبی دارند، اگر خوب و به اندازه نپزد طعم خوبی نخواهد داشت. بنابراین به زمان پخت دقت کنید.بعد از آنکه لابسترها پختند، آنها را با انبر از قابلمه درآورده و در ظرفی بگذارید تا آّب آنها کشیده شود و سرد شوند.

نحوه خوردن لابستر

قبل از شروع، باید مبانی خوردن لابستر را فراهم کنید. برای خوردن لابستر به فندق شکن، کاسه بزرگی برای قرار دادن پوست ها، کاسه کوچکی برای دیپ کره و دستمال های زیادی برای پاک کردن دست هایتان نیاز دارید! خوردن لابستر کثیف کاری دارد، بنابراین دستمال را فراموش نکنید. به همین دلیل است که در رستوران هایی که لابستر سرو می شود، پیش بند پلاستیکی در اختیار مهمانان می گذارند. برای خوردن لابستر به قیچی آشپزخانه و هسته کش نیز نیاز پیدا می کنید.

بعد از آب پز کردن لابستر حتماً بگذارید چند دقیقه سرد شود تا بتوانید آن را با دست بردارید. نوارهای پلاستیکی دور چنگال را باز کنید. چنگال ها را از قسمت مفصل بپیچانید و از بدن جدا کنید. بند چنگال ها را نیز جدا کنید.

دو تکه چنگال را باز کنید تا بشکند، این کار را به آرامی انجام دهید تا گوشت کمی که به چنگال چسبیده جدا نشود.از فندق شکن برای شکستن پوسته چنگال استفاده کنید. بسته به فصل و اندازه لابستر شما، ممکن است شکستن پوسته با فندق شکن سخت یا راحت باشد. اگر لازم شد می توانید از چکش استفاده کنید، ولی این کار را آرام انجام دهید تا گوشت داخل آن له نشود. قسمت های شکسته پوسته را دور بریزید و گوشت آن را بیرون بیاورید. همه قسمت های سفید چسبیده به گوشت چربی هستند که می توانید آنها را بخورید یا نخورید. می توانید آنها را داخل دیپ بزنید و بخورید.

برای بیرون آوردن گوشت داخل چنگال از قیچی آشپزخانه استفاده کنید تا پوست آن را از طول ببرید. اگر قیچی نداشتید می توانید با همان فندق شکن چنگال را بشکنید و گوشت آن را بیرون بیاورید.

اگر لابستر بزرگی دارید می توانید پاهای آن را هم بخورید. گوشت داخل پاها را به همان روش باز کردن چنگال های لابستر دربیاورید. یعنی پاها را از مفصل بر خلاف جهت بپیچانید تا بشکنند.

بزرگترین تکه گوشت لابستر در قسمت دم آن است. باید با هر دو دست گوشت دم را جدا کنید. با یک دست بدن لابستر را بگیرید و با دست دیگر دمش را نگه دارید. دم را بر خلاف جهت تا کنید تا از بدن جدا شود.

یکی دو قسمت عجیب و غریب در این قسمت می بینید، که یک قسمت تقریباً سبزرنگ، کبد لابستر است که بعضی ها آن را با نان تست می خورند یا به سوپ یا سس اضافه می کنند و بعضی ها آن را نمی خورند و دور می اندازند. اگر لابستر ماده باشد، قسمت قرمز رنگی نیز می بینید که تخم آن است، این قسمت را نیز می توانید بخورید یا نخورید.قسمت دم شبیه یک میگوی بزرگ است. باله های انتهای دم را بگیرید و آنها را به آرامی به عقب خم کنید. اگر این کار را درست انجام دهید، گوشت داخل یکی دو باله درسته درمی آید. این قسمت از گوشت لابستر خوشمزه و شیرین است، بنابراین باله ها را از دست ندهید. می توانید برای کندن پوست نازک این قسمت از قیچی استفاده کنید.

وقتی باله ها را از قسمت دم جدا کردید، می توانید انگشت خود را در قسمت کوچکی که باله ها بودن بگذارید و گوشت دم را یک تکه جدا کنید. اگر لابستر شما بسیار بزرگ باشد، باید از قیچی آشپزخانه برای ایجاد برش در زیر دم و جدا کردن گوشت استفاده کنید.

قبل از خوردن دم، قسمت روی آن را جدا کنید، زیرا این قسمت یک ورید گوارشی دارد که باید جدا شود.در قسمت بدن لابستر هم گوشت وجود دارد، یعنی همان جایی که دم جدا می شود. اگر لابستر شما بزرگ بود، ارزش پاک کردن و جدا کردن گوشت این قسمت را نیز دارد.

حالا گوشت ها را در کره آب شده بزنید و آنها را میل کنید. نان برشته نیز در کنار کره لابستری خیلی می چسبد.
انتشار یافته: 111
در انتظار بررسی:1
-
16:23 - 1392/10/18
مثلا مینویسید لابستر که کسی نفهمه خرچنگه؟ تا کی می خواهید مردم را گمراه کنید؟ آخه ما مسلمانیم؟ تو رساله یک نگاه بنداز. خوردن گوشت خرچنگ حرام است. می فهمید؟ حراااااااام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
http://www.maj.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=5a080260-f5ee-4955-8033-7a04caf03a4a&LayoutID=837e8f33-246e-42f5-a287-3c8ac6d71ecc&CategoryID=c203b090-9d65-43d1-969c-b0dc2e120446
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
شاه ميگو يا لابستر از رودخانه ارس صيد مي‌شود و براساس نظر نمايندگي ولي فقيه، حلال است.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
انقدر بدم میاد بعضیا واسه خودشون فتوا میدن!!!! اسلامو شماها خراب کردین تندروها!!! برو از دینی کلاس اول شروع کن به خوندن، ولی این دفعه سعی کن انقدر متعصب و جهت گیرانه نخونی. اسلام دین وصله نه فصل. مسلمون نباید انقدر نفهم و تک بعدی و خنگ باشه!!!
طوگاد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
من قبلاَ خورده بودم و خیلی خوشمزه بود و هیچ ضرری نداشت.
Dino
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
خب شما اگه با خوردن چنین چیزایی مشکل دارین پس چطوری سر از اینجا و خوندن چنین مطلبی در اوردین؟شماها ادای مسلمونارو درمیارن و تعصب الکی دارین وگرنه کسی که خداشناس باشه اینطوری ادمارو قضاوت نمیکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
حرام برای شماست.من می خورم.لذتشم می برم.
آرتان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
.دخترخوب لابستر یه نوع خرچنگه واقعامتاسفم برات.
اگر حرامه پس خجالت بکش تواین سایت های حرام نیا
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1392/10/18
گذشته از اينكه اين موجود جزو حرام گوشتان اعلام شده همين نحوه پختنش كه بايد زنده زنده بندازنش تو آب جوش بپزنش باعث ميشه هيـــــــــــــــــــــــــــچوقت هوس خوردنشو نكنم :|
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
http://www.maj.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&ID=5a080260-f5ee-4955-8033-7a04caf03a4a&LayoutID=837e8f33-246e-42f5-a287-3c8ac6d71ecc&CategoryID=c203b090-9d65-43d1-969c-b0dc2e120446
ساینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
خوردی ؟اخه تو متن چیزی در مورد زنده مرده بودنش نگفته
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1392/10/18
وااااااايييي.....خدايي حالت تحول (تهوع)بهم داد.واسه يه ذره گوشت حيوون بيچاره سلاخي شد!! اينهمه غذا هست.اين كارا چيه اخه؟
پاسخ ها
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
آخه یه آبزی سخت پوست سلاخی می فهمه یعنی چی؟ اصلا دردش نمی گیره.
نغمه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
شاهین جان شما مرغ رو بدون سلاخی میخوری؟ زنده و باکله؟
طوگاد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۸
خب شما نخور ! مجبور که نیستی...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
دریایی عالیه
-
16:27 - 1392/10/20
کاربر گرامی اول تو برگرد و از اول مودب بودن را یاد بگیر. مهم نیست تو از من بدت بیاد یا خوشت بیاد.خدا را شکر که دشمنان ما از احمق ها هستند. برای اینکه بفهمی و از همه چیز تحقیق کردن را یاد بگیری یه سری نظرات را برایت می گذارم. باشد اندکی عاقل شوی:
در مورد گوشت قاعده اولی داریم. و بعد مواردی استثناء شده. در موجودات دریایی فقط ماهی فلس دار و ملخ دریایی (میگو) حلاله.پس غیر از این دو حرامه
درحالی که برخی کارشناسان جانورشناسی دریایی اعتقاد دارند که عنوان شاه میگو برای لابستر تنها نامی است که در زبان فارسی به آن داده شده و نه اینکه میگو باشد، استفتا از مراجع اعظم نشان می‌دهد که برخی خوردن آن را دارای اشکال و برخی حرام می‌دانند.
در استفتاء از بخش پاسخگویی به سوالات شرعی دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی در رابطه با خوردن شاه میگو یا لابستر با توضیح این که شاه میگو عنوانی است که در زبان فارسی به آن اطلاع می شود و در اصل لابستر از خانواده میگوها نیست عنوان شده است که خوردن لابستر اشکال دارد و خوردن خرچنگ هم حرام است.
همچنین در استفتاء صورت گرفته به صورت مکتوب از دفتر آیت الله وحید خراسانی در همین رابطه تأکید شده است : همه اقسام خرچنگ خوردن آن حرام است.
بقیه مراجع را هم خودت برو بگرد.
پاسخ ها
س
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۱
خوب خواهر من شما نخور آخه به بقیه چیکار داری حلال یا حرام تو اعتقاد داری نباید خورد بقیه که مجبور نیستن مثل تو باشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
ما میخوریم یه آبجو خنک هم روش
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۱
سلامتی "کاربر" !!!!!!!!!!!!
DDD:
unkhown
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
من خیلی دوست داشتم لابستر بخورم ولی با آگاهی از پیام مرجع خود آیت الله وحید خراسانی که توسط شما صورت گرفت دیگر هیچ علاقه ای به خوردن این غذا ندارم ممنون از اطلاع رسانی شما
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
لابستر ها به طور طبیعی در گوشت خود باکتری های مضری دارند. به محض این که لابستر می میرد، باکتری های مضر به طرز دیوانه واری شروع به تکثیر می کنند و مقادیر زیادی سم درون بدن آنها تولید می شود که در این حالت با پختن در درجه حرارت بالا هم این سم ها از بین نمی روند.
roz
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
خوردن ابزیان هیچ ضرری نداره بلکه سرشار از کلسیم و فسفره به اون ایت الله مکار شیرازیت بگو که خوردن مال مردم و بیت المال وباجگیری تو واردات شکر حرومه نه خوردن لابستر
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1392/10/21
به نام خدا
با سلام
دوستان گرامی حکم کلی اینست اگر شاه میگو باشد همه مراجع حلال میدانند مگر آیت الله سیستانی
اگر خرچنگ باشد همه مراجع حرام میدانند
موفق باشید
Australia
15:39 - 1392/10/21
In mataleb baraye Irani ha neveshte shode va vazehe ke hameye Irani ha mosalman nistan
-
22:11 - 1392/10/21
اگر قرار باشد در جامعه هر کسی فقط خودش مقید باشد و به بقیه کاری نداشته باشد قضیه همان داستانی می شود که تعدادی در یک کشتی باشند و یک نفر بخواهد جای خودش را سوراخ کند. همه غرق می شوند. چرا می خواهیددر جامعه هرکسی به خودش مربوط باشد پس امر به معروف و نهی از منکر چه می شود؟
عزیزان من عده ای به امام حسین علیه السلام گفتند به بقیه چکار داری؟ بمان مکه و عبادت ات را بکن اما فرمود دین در خطر است و جانش را داد. حالا شما اگر کسی تذکربه حرام بودن چیزی دادعصبانی و ناراحت می شوید؟ پس در دینتان تجدیدنظر کنید.قرآن می گوید: فلینطرالانسان الی طعامه. در ضمن از وقتی که جامعه به حرام خواری افتاد این همه فساد دامنگیرمان شد
پاسخ ها
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
مزه سيرابي ميده تو نخور يه روزم گوشت گربه رو حلال اعلام ميكنن شما بخور چطور كه كالباس گربه تو بازار عرضه شد و خوردي و ..... نبودي كشتي نشينان ديگه رو نجات بدي دين در خطر بود شما بودي يا نبودي؟،حماقت خيلي چيز بديه ها
فاحشه مغزی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
واضح است که مغز شمامثل عروسک های سخنگو با اراجیف پر شده. امیدوارم بشه این شستشوی مغزی رو برگردونیم به فطرت اصلی انسان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
از نظر ما شما خطا می کنی و کشتی را داری غرق می کنی.روش زندگی شما اشتباه است.نتیجه سبک زندگی شما ایران امروزه.
ما به سبک خودمون زندگی می کنین.
-
20:01 - 1392/10/23
من که نمی خوردم گفتم که شما هم اگر آدم حسابی و متشرعی آگاه شوی و نخوری. مطمون باش من شکمم را با غذایی که مطمین باشم به حلال بودن و سالم بودنش سیر میکنم و اهل کالباس و ... نیستم. در ضمن اگر کسی کالباس را خورد از نظر شرعی چیزی به ذمه اش نیست چون مطمئن به حرام بودنش نیست. چون همه کالباس ها که گربه نیستند. ولی خوردن خرچنگ مطمئنا حرام است. البته من به اندازه کافی دلایل عقلی و شرعی را آوردم.عاقلان را یک اشاره کافیست. والعاقبه للمتقین...
پاسخ ها
nafas
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
وای خدا هی حرفاتو میخونم میخندم :)))))))))) عاقلان را یک اشاره کافیست هاهاهاها :)))))))) بازم واسمون بگو بخندیم
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1392/10/24
قبل از هر مطلبی ما مسلمانیم خوبه بدونیم مطالبی که می نویسن با اعتقادات ما مغایر هست یا نه بعد هر کس هر جور دوست داره میتونه رفتار کنه. ممنون که نظر مراجع گفتین چون مطمئنم اگه برای بدن مفید باشه حلاله مثلا خوردن صدف در اسلام حرامه و در این 2 قرن اخیر فهمیدن خوردن صدف امکان ابتلا به هپاتیت رو زیاد میکنه حتی تو سریال دکتر گوئین هم این نکته رو وقتی که مادرش هپاتیت گرفته بود گفت. جالب اینجاست که غیر مسلمانها خیلی بیشتر از مسلمانها دنبال دلایل علمی احکام دین اسلام هستند مخصوصا یهودیها پس خوبه به جای بحث ما هم دنبال علم باشیم که یه وقت خواستیم نظر بدیم کارمون به دعوا نکشه.
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1392/10/26
سریه خرچنگ ملت افتادن به جون هم!!!
ملت همیشه در صحنه به این میگنا :-)
پاسخ ها
hunterdead
United States
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۹
لايك بر وجودت!زدي به هدف!
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1392/11/11
من از همین تریبون اعلام میکنم:
ملت!
شما بخورین، حرام بود گردن من..
والا
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1392/11/15
به نظر من گناه داره
Iran, Islamic Republic of
21:13 - 1393/01/24
من اهل بندر عباسم اینجا شاه میگو (شاه میگو آّ شور که نسبت به آب شیرین بزرگتره و عمرشم بیشتره) زیاد صید میشه و به خاطر هوادار زیادش قیمتشم زیاده خیلیم خوشمزست اگه نخورید نصف عمرتون بر فناست از ما گفتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
گرونه پول نداریم بخوریم:((
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
پزپزوووو
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1393/01/28
من قبلا خوردم و خیلی هم بهم چسپید و خوشمزه بود و کلا عاشق غذاهای آبزی هستم.
اوناییم که نمیخوان نخورن! مجبور که نیستند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
ببین نشد بهت مثبت بدم
غوغا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
مشکل همین جاست، هرکی هرکاری نتونه کنه میباس حرااااام کنه که بقیه هم نکننن، خخخخخخخخخ مثبت نبود بهت بدم
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1393/06/22
من دینمو دوس دارم نمیخورم،هر کی دوس داره بخوره به من یا تو مربوط نیس ...هرکی رو میذارن تو قبر خودش
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1393/09/09
قدیما همین ماهی هم میگفتن حرامه
ماه بانو جان
نشستین گوشت همین گاو گوسفند ومرغ و خوریدین
مه مثله همونام مخاتون کار میکنه خخخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
اسد شیرزاد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
من یک مسلمانم ونظرم اینه که هرچیزی که حلال باشه خودبه خود ظاهری به دل برو داره و برعکسش هرچیزی هم که ظاهری چندش آور داره یا حرامه و یا مکروهه..من با خواهر خوبم ماه بانو موافقم ....
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1393/10/24
من کاری ندارم الان در حال حاضر هم نزدیک به6 کیلو لابستر تو یخچال دارم ولللللللللی من نمیخورم شوهرم میخوره من ادعا نمیکنم مذهبی هستم ولی میدونم اسلام هم حرفاش رو بهداشت و سلامتی است بدونین یه ضرری برای بدن داره که میگه نخوریم .من مرجع تقلید هم ندارم ولی برگردید به چیزایی که خدا گفته بد ببینید کدوم بیضرر.
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1394/04/18
من از بوشهرم-اینجا فراوون هست-تقریبا هر هفته میخورم و خیلی هم خوشمزه هست-
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1394/08/17
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده
آخه یارو تو که نه پولشو داری نه وجود خرج کردنشو و نه قیافت به این حرفا میخوره تورو چه به این مزخرف گفتنا
اصلا به تو چه فضول که اومدی میگی چنینه و چنانه خوب تو نخور
دیگران دوست دارن و میخورن شما نخور
اگر تونستی به عقاید دیگران احترام بذاری میتونی اسم خودتو بذاری انسان این شرط اوله به تدین هم ربطی نداره
اعتقادات هر فردی تو قلبشه ولی انسانیت اونیه که دیگران میبینن
United States
14:22 - 1394/10/11
من با این دستور جلو رفتم، طعمش خیلی شبیه میگوه، ولی به شخصه‌ این رو ترجیح میدم، مخصوصا قسمتی که خیلی بهم چسبید گوشت داخل چنگک هاش بود که خیلی ابدار و خوشمزه اس.

من معمولا با بوی بعضی از غذاهای دریایی مشکل دارم و سعی می کنم با ادویه بو رو رفع کنم ولی توی این مورد بویی رو حس نکردم که ازاردهنده باشه‌و برعکس بدون هیچ افزودنی یه طعم خوب اقیانوسی داشت.
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1394/11/28
اگه اونایی که مرغ و خروس میخورن مخشون هم در همون حده شما که ماهی و میگو و خرچنگ قورباغه میخوری باید گفت مغزت پوک و توخالیه
چون ماهی برخلاف تصور باعث ضعف حافظه میشه
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1394/11/28
اگه کسی دینی رو پذیرفت باید تابع قوانین اون باشه
شما هم اول مطمئن شید حلاله بعد برید خرچنگ قورباغه تونو بخورید...
مشکل ایرانی جماعت اینه که اگه کسی تابع دین باشه بهش میگن تندرو؛ ولی اگه کسی که یه بدعت تو دین بذاره میگن روشنفکر!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
زدی تو خال...
بدبختی ما اینه که اینا از غرب ، نه علم و انضباط یاد گرفتن و نه شعور و احترام.
.......
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
به هرکی تابع دین هست نمی گن تندرو به فضول هایی که می خوان سبک زندگیشون رو به بقیه هم دیکته کنن و فکر می کنن فقط خودشون درست می گن و بقیه غلط می گن تندرو
Iran, Islamic Republic of
02:27 - 1394/12/04
سلام به همگی.با همه دوستانی که خوردن خرچنگ رو حرام میدونن،موافقم.اصلا آدم نگاش هم که میکنه،چندشش میشه.آخه چطور میتونه بخوردش؟!
هر چیزی که دین اسلام اون رو حرام کرده،مطمئنا یه ضرر و زیانی برای روح یا جسم ما آدما داره وگرنه خداوند حرامش نمیکرد.باید بدون چون و چرا دستورات دین مون رو بپذیریم و سرکشی نکنیم.چون در غیر این صورت اونی که ضرر میکنه ما هستیم.حتما باید گرفتار یه دردی بشیم تا به راست و درست بودن دستورات الهی پی ببریم؟خداوند موجودات زیادی رو آفریده،اما آیا این درسته که هر کدوم شون رو که دل مون خواست و هوس کردیم،بگیریم بخوریم؟
خدا ما رو به حال خودمون رها نکنه ان شاءالله و خودش به مسیر درست هدایت مون کنه.
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1394/12/08
اقا من خرچنگ میخورم به تو ربطی نداره .
تو چرا حس بدی پیدا میکنی؟
عجب....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
بخور نوش جان..اینارو ول کن
Iran, Islamic Republic of
21:28 - 1394/12/12
به نام حق
عزیزان در مورد حلال و حرام بودن خیلی نظر دادن و ارجاع به مراجع دادن. در مورد خوراکی ها خداوند در قران حرام ها را مشخص نموده اند و همانجا گفته اند که حلال خداوند را حرام نکنید. آیا لابستر گوشت خوک یا مردار است یا به نام غیر خدا صید شده است و یا به نام قرعه کشته شده است؟ چرا بدنبال مصداق ها هستید در حالیکه خداوند در قران محکم بیان نموده است که حرام ها کدامند؟
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1395/01/20
من خوردمه با ابليمو خيلي خوشمزس
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1395/02/01
آقایی که نمیخوری مجبورم نیستی راجب غذای دیگران نظر بدی
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1395/02/11
پسره آه نداشت با ناله سودا کنه میگفت ما برند پوشا حالا حکایت لابستره که خوردنش کلاس داره نخوردنش افت داره
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1395/03/14
واقعا متوجه نیستید که این آشغالها خوردنش در اسلام حرامه
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1395/04/04
حروم وحلال بودن یه مسله شخصی واعتقادی هست
اما اینکه یه موجود یا حیوانی را زنده بندازی تو آب جوش یه کار غیر انسانی و حیوان ازاریست
هر موجودی که جون داره درد و عذاب رو حس میکنه
وکلا آتش زدن وپختن موجود زنده کار حرامست و تقاص بدی دارد و جز گناهان کبیرست و بشدت نهی شده
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1395/04/31
خداوند تمامی حلال و حرام ها را در قران عنوان کرده و تمامی انها در تمامی ادیان یکسان هست، اول مطالعه کنید بعد نظر دهید، اول مطالعه کنید بعد نظر دیگران را بدون تعقل بپذیرید
Armenia
15:22 - 1395/05/13
افرادی که میگن خرچنگ حرامه کلا کافر هستند چون معلومه حتی قرآن هم نخوندن و به حرف هر انسان نفهم گوش میدن و تقلید میکنند خدا در قرآن فرموده خدا که میگود ولی و فرمانروای شما فقط منم : در ایه سوره: ۱۰ , آیه: ۵۹

بگو به من خبر دهيد آنچه از روزى كه خدا براى شما فرود آورده [چرا] بخشى از آن را حرام و [بخشى را] حلال گردانيده ايد بگو آيا خدا به شما اجازه داده يا بر خدا دروغ مى بنديد
سوره: ۵ , آیه: ۹۶

صيد دريا و ماكولات آن براى شما حلال شده است تا براى شما و مسافران بهره اى باشد و[لى] صيد بيابان مادام كه محرم مى باشيد بر شما حرام گرديده است و از خدايى كه نزد او محشور مى شويد پروا داريد
سوره: ۱۶ , آیه: ۱۴

و اوست كسى كه دريا را مسخر گردانيد تا از آن گوشت تازه بخوريد و پيرايه اى كه آن را مى پوشيد از آن بيرون آوريد و كشتيها را در آن شكافنده [آب] مى بينى و تا از فضل او بجوييد و باشد كه شما شكر گزاريد
سوره: ۵ , آیه: ۸۷

اى كسانى كه ايمان آورده ايد چيزهاى پاكيزه اى را كه خدا براى [استفاده] شما حلال كرده حرام مشماريد و از حد مگذريد كه خدا از حدگذرندگان را دوست نمى دارد
سوره: ۱۶ , آیه: ۱۱۵

جز اين نيست كه [خدا] مردار و خون و گوشت خوك و آنچه را كه نام غير خدا بر آن برده شده حرام گردانيده است [با اين همه] هر كس كه [به خوردن آنها] ناگزير شود و سركش و زياده خواه نباشد قطعا خدا آمرزنده مهربان است
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1395/06/20
سلام..من از بندر گناوه-بوشهر.. هرکی تا حالا خرچنگ نخورده نیم عمرش رو به باد داده.از من گفتن بود ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
اونوقت کیفیت عمر رو شما تعیین میکنید؟اصلا شما؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1395/08/15
سلام واقعا نمیدونم لابستر در گروه میگوهاست یا خرچنگها؟از این نظر حلاله یا حرام؟
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1395/08/30
سلام،من تازه امروز واسه اولین بار میخوام درست کنم،همه که تعریفش میکنن،مطمئنم منم خوشم میاد.قابل توجه دوستان عزیز بهتره اگر کسی میخواد نظر خودش رو بگه با احترام بگه و امیدوارم روزی همه ما درک کنیم که هرکس مسئول رفتار و افکار خودشه و هیچ کس قرار نیست پاسخگوی اعمال دیگران باشه،به قول معروف هرکس و توی گور خودش میخوابونن.اگر کسی کاری رو دوست نداره بهتره خودش انجام نده و نیازی نیست با عقاید دیگران کاری داشته باشه.
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1395/09/19
من امروز تو ماهی فروشی دیدم اما شکلش یکم فرق داره امیدوارم خوب باشه
Germany
19:03 - 1395/10/02
ما خوردیمو میخوریم ...دوستانی که میل ندارن برن قیمشونو بخورن ..راجبه غذا های ماها هم نظر ندن ...مرسی اه
Germany
19:03 - 1395/10/02
ما خوردیمو میخوریم ...دوستانی که میل ندارن برن قیمشونو بخورن ..راجبه غذا های ماها هم نظر ندن ...مرسی اه
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1395/10/18
ما که آخر نفهمیدیم حلاله یا حروم! ولی در کل بهش میاد خوشمزه باشه! فقط یه ذره ترسناکه قیافش!
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1395/11/03
بنظر من تنها چیزی که نفر بعدی میاد و نظرات دوستانی که نظر دادن رو میبینه، ی حس بد از سطح ناگاهی و کم سوادی یک جامعه و فضای ناآرامه... .. اما دوستان واقعا این یک صفحه آشپزی بود و فقط دستور پخت ی لابستر همین.... ۹۹درصد از نظراتی که من خوندم هیچ ربطی به دستور غذا نداشت وباعث خنده،وباعث گریه و باعث شد که واقعا امید به ایران آرمانی تو ذهنم به طور کلی ازبین بره،وقتی برای ی دستور پخت........
Iran, Islamic Republic of
06:13 - 1395/11/04
وااااای ....بابا اگه خوشمزه بود بخورید نبود نخورید.حالتنو بکنید والا
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1395/11/24
درود
بنده نظر شخصی خودم رو میگم پس به کسی بر نخوره، اول از همه به خاطر دستور پخت کاملی که نوشتید سپاسگذارم. دوم اینکه اومدم یه نگاه به نظرات بندازم تا از تجربیات دیگران هم بهره ببرم ولی دیدم همه چیز اینجا نوشتن بجز تجربیات!، دوستان بزرگوار دیدم که خیلیها روی حلال و حرام بودن مشاجره میکنن در صورتی حتی دلیلی برای حرام بودن آن هم نیاوردن! انسان آزاد آفریده شده به اون عقل و شعور داده شده تا بتونه تصمیم بگیره اگر قرار باشه کس دیگری بجای بقیه تصمیم بگیره پس تکلیف شعور و عقلی که به من داده شده چی میشه؟ یعنی دربیاریم بندازیم دور چون یک نفر خودشو از همه عاقلتر میدونه و این حق رو به خودش میده که نظرش رو به دیگران تحمیل کنه؟ بیایید به افرینش انسان احترام بگذاریم و خودمون رو برتر از دیگران ندونیم. سپاس
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1395/12/15
سلام. حالا نه خوردنش کسی رو کشته نه نخوردنش.هرکی دینش براش مهمه نخوره.هرکی هم براش مهم نیس بخوره
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1396/02/18
درود خدمت دوستان
از سر کنجکاوی اکثر کامنت ها رو دیدم، ولی یه نکته گنگه به نظرم(بعد از جستجو در اینترنت) دلیل حرام بودن لابستر و حلال بودن میگو برای من مشخص نشد، توجه داشته باشین که میگو هیچکدام از خواص حلالیت رو نداره، با توجه به اینکه آیه ای از قرآن کریم یا سخنی از معصومین در این خصوص وجود نداره چگونه میگو حلاله؟ و اگه حلاله بر چه اساس لابستر که از همان دسته جانوری با خواص مشابه است حرامه؟
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1396/02/18
درود خدمت دوستان
از سر کنجکاوی اکثر کامنت ها رو دیدم، ولی یه نکته گنگه به نظرم(بعد از جستجو در اینترنت) دلیل حرام بودن لابستر و حلال بودن میگو برای من مشخص نشد، توجه داشته باشین که میگو هیچکدام از خواص حلالیت رو نداره، با توجه به اینکه آیه ای از قرآن کریم یا سخنی از معصومین در این خصوص وجود نداره چگونه میگو حلاله؟ و اگه حلاله بر چه اساس لابستر که از همان دسته جانوری با خواص مشابه است حرامه؟
Iran, Islamic Republic of
04:21 - 1396/02/19
سلام خیلی خوشمزه س بنظرم بخورین البته با روغن زیتون بیشتر حال میده
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1396/02/31
سلام
دلیل علمی اینکه میگن حرامه رو خود خارجی ها هم گفتن به خاطر وجود بعضی انگلهاس داخل گوشت این حیوان ولی در صورتی که اول با آبجوش پخته میشه و کاملا مغر پخت میشه انگلش کاملا از بین میره و هیچ اشکالی نداره در صورتی که نیم پز باشه مشکل داره ولی پختش خوبه و مشکلی هم نداره
United States
18:16 - 1396/04/23
آحه مگه خدا کم خوردنی های حلال و خوشمزه آفریده که بریم این چیزا رو بخوریم که معلوم نیست حلالند یا نه؟ تازه هر حرامی هم ضرری داره، اگه بعضیا بخوان به خودشون ضرر بزنن، 124000 پیغمبر هم نمی تونن جلوشونو بگیرن
پاسخ ها
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۹
شما اگه مشکلی داری نخور، کسی شما رو مجبور نکرده خرچنگ بخوری میتونی خیلی راحت همون گوسفند و گاو رو بخوری
ولی برای دیگران قرار نیست تصمیم بگیری. مردم خودشون عقل دارن و نیازی به راهنمایی های شما دوست عزیز ندارن
بعدشم شاید دینشون با شما فرق کنه این حرفا چیه
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1396/05/29
حالا که فهمیدم حرامه وسوسه شدم بخورم
پاسخ ها
زهرا
United States
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
خخخخخخ ایول دمت گرم.
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1396/10/05
بترسین از عذاب خدا، اینقدر راحت با خدا درمیوفتین
پاسخ ها
Jdbjf
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
ما با خدا در نمیافتیم چون عقلمون کار میکنه و مثه شما فقط از یه سری دستورات با چشم و گوش بسته پیروی نمیکنیم در ضمن شما با خودتم درگیری چه برسه با خدا
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1396/10/05
عکسی که می‌بینید یه lobster یا خرچنگ دریایی هست ولی شاه میگو king prawn میشه و از گروه میگوهاست ولی بزرگتره و کلا با لابستر متفاوته . هرکس نظر خودشو میده و اعتقاد خودشو مطرح میکنه ،خداوند هم نظر خودشو گفته و همه چیز رو مشخص کرده - اما شاکر ا اما کفورا _ یعنی میخوای قبول کن یا نکن ،نتیجشو خودت میبینی ، ولی حداقل همه پلای پشت سرت و خراب نکن و بقیه رو به راهی که خودت میری نکشون ،بزار یه راه نجاتی برات باشه .
وقتی غذایی وارد بدن میشه یعنی نه تنها شکمت بلکه داخل همه چیزت تا تفکرت هم نفوذ می‌کنه . برای همین در. قران خدا اومده : ای انسان به غذایی که میخوری دقت کن
پاسخ ها
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
کسی نه صدای خدارو شنیده نه تونسته باهاش حرف بزنه تو اصلا خدا رو میتونی برا من تعریف کنی ببینم درکت اصلا از خدا چی هس بی سواد؟
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1396/10/05
شما "برترین ها" حق نداری نصف نظر منو پاک کنی و نصف دیگشو به نمایش بذاری، این کار خارج از اخلاق و قانون هست، یا نذار یا کامل بذار، مفهومشو چرا عوض میکنی؟!
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1396/10/05
بترسین از عذاب خدا، اینقدر راحت با خدا در میفتین؟!
یه زلزله میاد از ترس نمیدونین کجا فرار کنید و دست به دامن خدا میشین و اونو صدا میزنین، از خشم خدا بترسین.
ازاده باشین، بالاخره کدوم طرفین؟ با خدا یا بی خدا؟!
یه خرچنگ خوردن به اینهمه کفران گویی می ارزه؟!
لذت های این دنیا خیلی زود تموم میشه، چیزی که میمونه اعمال ما و یه زندگی ابدی تو اون دنیاس، این دنیا پست تر از اونیه که بخاطرش خدامون رو از خودمون ناراحت کنیم.
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1396/10/05
من خوردم، مزه ش مثل میگوعه
خیلی خوشمزس من عاشقشم
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1396/10/05
ما گوشتشو درمیاریم سرخ میکنیم بهترین غذاست شما فکر میکنی حرومه نخور به شما چه بقیه میخورن
پاسخ ها
پریناز
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
شما میبینی خوشمزه س خودت برو بخور به بقیه چکار داری هی
!!!! سفارش میکنی
چطور اینجا یکی بگه نخور بهش حمله میکنید که به تو چه بعد خودتون به همه میگید بخورید خوبه!؟!
شما حرف میزنید اونا هم که میگن نخور حرف زدن.....کسی اینجا کسی رو مجبور نکرده.... پس از کسی ایراد نگیر چون خودت مثل همنوایی هستی که ازشون ایراد میگیری...
Iran, Islamic Republic of
22:20 - 1396/10/20
آموزش آشپزی خرچنگ و به جای شاه میگو به ملت قالب نکنید....
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1396/12/01
من همین امروز خریدم اونم ۱۰ تا همشم پختم خوردم عالی بود یعنی با میگو هیچ تفاوتی نداره برن کسایی که این موجود بسیار پر خاصیت و دارای فسفر غنی و چربی بسیار و بسیار مفید امگا3 رو که حرام میکنن به جای چرندیات دوتا ماهی اقلا بخورن کم هزیون بگن گوشت های دارای کلسترول زیاد مثل گوسفند و گاو و... حرام کنن هر سال کم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی داشته باشیم شکممونو قبرستون گوشت های چربو چیلی و مضر بکنیم. یادتون نره به غذاهای دریایی هیچ کس حق توهین نداره چون بسیار مفید و مقدس هستن!
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1396/12/13
یه عده روغن فکر یه جوری میگن کارای ما به کسی ربطی نداره
انگار تو جامعه بشری قراره قانون جنگل پیاده بشه و اونا هم آزادانه مثل حیوانات جنگل رفتار کنند و هر کاری دوست دارند انجام بدن...
...دوست غیر عزیز اینجا جنگل نیست که مثل حیوون هر کاری دلت خواست بکنی و بگی دوست دارم، دلم خواست.... به تو مربوط نیست...
این حرفا تاریخ انقضاش خیلی وقته گذشته
یکیییی از چیزهایی که باعث میشه انسان با حیوانات فرق داشته باشه همین قانونه
هر جایی هم قانون خاص خودش رو داره
با قانون اینجا مشکل داری جاتو عوض کن... قانون ثابته
دیدی خیلی هم برات سخته برو جنگل کنار حیوانات زندگی کن اونجا هیچ قانونی نداره حسابی راحتی بهت خوش میگذره از همه لحاظ هم آزادی داری چه خوراک چه پوشش و...
پاسخ ها
ناهید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
ببین تو اول برو یاد بگیر اول مثل یه انسان با همنوع خودت صحبت کنی بعد بیا دیگران رو نقد کن تو سراپات پر از ایراده
فضول بیچاره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
از نظر ما شما باید اصلاح بشین و به تمدن بشری برگردید.زندگی صحرایی را فرانوش کنید.سبک زندگی شما برای اکثریت مضره
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1396/12/20
واااای مردم واسه غذا خوردنم میخوان از خدا اجازه بگیرن .خب برای چی بهتون عقل و اراده داده پس؟؟؟اگر میخواست همش تقلید کنید و دهن بین اینو اون باشید هیچ وقت بهتون عقل نمیداد.هر کس دوست داره میخوره هر کسم نخواست نمیخوره صرفا به ذائقه غذایی طرف بستگی داره من خودم دوست دارم.
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1396/12/29
من نمی دونم یه سری ادمای تعصبی ریختن دارن چرت و پرت میگن
خوب دوست نداری نخووووووووووووووووور
بقیه دلشون میخواد بخورن به شما هم هیچ ربطی نداره
من که اصلا حاضر نمیشم به حرف چند تا مرجع گوش کنم
ممکنه دین کسی با دین تو فرق داشته باشه
به نظرم این واقعا مسخره ترین کاریه که یه انسان میتونه انجام بده: خودخواهی و به زور هدایت کردن
مردم
چرا خدا باید چیزایی رو بیافرینه که وجودش برای مردم ضرر داره و باعث زیان میشه؟
یه جای کار میلنگه... قضاوت با خودتونه
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/02/14
مملکت نیست ک چیکار دارین ب هم هی بخور و نخور هر کی عشقشه بخوره هر کسی هم می دونه حرومه نخوره والله
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1397/03/01
برای چی حرام گوشت سگ و نیست گوشتی مث ماهی و میگه حرام آخه شما ازکجا میدونی حرام سرخود فتوا میدی
Iran, Islamic Republic of
06:36 - 1397/03/06
اومدیم آشپزیمون قوی شه دین وزندگیمون تقویت شدخخخخخخ خداخیرتون بده آی خندیدم آی خندیدم،عزیزان اسلام میگه این حرامه اون حلاله باقیشو عاقلان دانندهمه واقف هستن ک خیلی چیزایی ک توی حراموحلال اومده هم ازنظرعلمی ثابت شده نیستن ولی خیلی چیزهاهم ک حرام اعلام شده شدیدا درست وبجا بودن،لطفاهرکی میل داشت درموردش تحقیق کنه ک خدای ناکرده ب خودش ضررنزنه هرکسی هم ک شدیدا مخالفه اظهارنظرهای شدیدازخودش نشون نده بیایدب نظرات وسلیقه هم احترام بگزاریم امرب معروف ونهی ازمنکرم هم حدی داره چه امر و چه نهی دوستان
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1397/07/06
من قبلا مسلمان بودم و نمی خوردم.الان می خورم.هیچ مشکلی هم نداره.هم گوشت خوک خوشمزه بود هم صدف .این و هنوز نتونستم تجربه کنم
Iran, Islamic Republic of
07:43 - 1397/10/13
خدا بگم چیکارتون نکنه حالمو بهم زدین ...من شیرازم ی 15تا دونه سوغات برام اوردن هر کس میخواد بیاد ببره ...فک کنم تا 1هفته دلم رو غذا نره از سرچ تو اینترنت ادمو پشیمون میکنین
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1397/10/28
به خاطر ترس و طمع از چیزی که هیچ مدرکی برای وجودش نیست بدون منطق و علم کاریو بد میدونیدو انجام نمیدین که بعد از مرگتون تو ی دنیایی ناشناخته همه کارای بد زمینیو به عنوان پاداش با کلی چیزای جذاب زمینی دیگه که حرومه انجام بدین واقعا حیفه مغزای شما داره هدر میره تو این مملکت
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1397/12/23
خوردن هر جاندار زنده که در آب زندگی میکنه بسیار مفید و ارزشمند است کسانی که اعتقاداتشون میگه نخوردند این مطالب رو نخوانند ولی نویسنده محترم نهایت لطف را برای خوردن یک غذای گرانقیمت و مفید و کمیاب داشته است
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/12/23
خودمان مرجع تقلید خودمان هستیم دست از افکار انگلیسی بردارید اینا همه مثل آیت الله جیکاک انگلیسی فکر میکنن -آقای جیکاک رو در اینترنت سرچ کنین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج