محدودیت داوطلبان انتخابات مجلس برای ثبت‌نام
۸۵۲۱۸۹
۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
۳۶۲۴ 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را به تصویب رساندند که براساس آن، ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس تنها از یک حوزه انتخابیه فرعی امکانپذیر است.

خبرگزاری مهر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با ۱۳۶ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه علنی، ماده ۱۳ این طرح را به تصویب رساندند.

مطابق با این مصوبه یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۲۸ مکرر) به قانون الحاق می‌شود:

ماده ۲۸ مکرر- هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس باید منحصراً از یک حوزه انتخابیه فرعی، ثبت نام کند.

ثبت نام در بیش از یک حوزه انتخابیه فرعی موجب ابطال ثبت نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌شود. همچنین بر اثر اساس تبصره یک این ماده هر داوطلب نمایندگی باید خود یا یکی از والدین متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه فرعی محل ثبت نام باشد و یا سابقه حداقل ۷ سال سکونت غیر مستمر و یا سابقه حداقل ۵ سال سکونت مستمر متصل به زمان ثبت نام در آن محدوده و یا سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در آن حوزه را داشته باشد.

بر اساس تبصره ۲ این ماده تغییر حوزه انتخابیه ناشی از اجرای قانون غیر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۲۴ باید با رعایت شروط تبصره یک این ماده انجام شود.

همچنین در ادامه جلسه وکلای ملت یک تبصره به این ماده الحاق کردند که مطابق با آن در صورت انتزاع و الحاق بخشی از یک شهرستان به شهرستان دیگر، محدوده حوزه انتخابیه فرعی، جدیدترین مصوبه دولت در تقسیمات کشوری می‌باشد.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1398/01/26
حالا کی میخواد رای بده دلتون خوش نکنید
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/01/26
ولی قبل از هز چیز باید از داوطلبان نمایندگی آزمون علمی گرفته شود تا میزان تسلط آنها به قوانین داخلی و بین المللی سنجیده شود.
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1398/01/26
سلام
کاش نمایندگان محترم قانون سه دوره‌ای رو برای شوراها هم تصویب کنند چون واقعاً بعضی از شهرهای کوچک و خصوصا روستا ها خانی و کدخدایی اداره میشه یه شورایی که سواد آنچنانی هم نداره چندین سال برای یه روستا حکومت می کنه و هیچ کسی جرات حرف زدن و دفاع هم نداره

حتما و حتماً به گوش نمایندگان برسانید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج