مرگ مغزی پسر جوان بعد از جراحی آپاندیس
۸۵۲۵۳۹
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۸
۱۴۸۲۶
پسر جوان که از درد شدید آپاندیس راهی بیمارستان شده بود با پای خود به اتاق عمل رفت اما سهل‌انگاری پزشک بی‌هوشی و کادر پرستاری وی را دچار مرگ مغزی کرد.

ایران نوشت: پسر جوان که از درد شدید آپاندیس راهی بیمارستان شده بود با پای خود به اتاق عمل رفت اما سهل‌انگاری پزشک بی‌هوشی و کادر پرستاری وی را دچار مرگ مغزی کرد.

اواسط سال 93 مرد میانسالی پسر 27 ساله‌اش را به اورژانس یکی از بیمارستان‌های پایتخت انتقال داد. «شهاب» از درد شدید شکمی قادر به ایستادن نبود و با کمک پدرش راه می‌رفت. پزشکان با دیدن وضعیت بیمار، او را معاینه کرده و اعلام کردند باید آپاندیس وی بلافاصله جراحی شود. با توجه به اینکه وضعیت بیمار بسیار وخیم بود، آزمایش‌ها به صورت اورژانسی انجام شد و «شهاب» به اتاق عمل انتقال یافت. مراحل بیهوشی و سپس عمل جراحی انجام شد و «شهاب» با تأیید متخصص بیهوشی به بخش انتقال یافت اما لحظاتی بعد ناگهان دچار ایست تنفسی شد و به کما رفت. پزشکان تلاش زیادی برای نجات او انجام دادند اما 8 روز بعد پسر جوان دچار مرگ مغزی شد.

شکایت از کادر اتاق عمل

خانواده «شهاب» که از مرگ پسر جوانشان شوکه شده بودند، با حضور در دادسرای ناحیه 19 (جرایم پزشکی و دارویی) از تیم جراحی و پرستاری شکایت کردند. پرونده مرگ مشکوک پسر 27 ساله برای رسیدگی به شعبه پنجم دادسرا ارجاع شد و بازپرس با توجه به نتیجه کالبدشکافی، موضوع را برای بررسی و تعیین علت دقیق مرگ به کمیسیون پزشکی فرستاد.

نخستین کمیسیون چند ماه بعد از مرگ «شهاب» با حضور سه کارشناس تشکیل شد و اعضا پس از بررسی نتیجه پزشکی قانونی و شنیدن اظهارات طرفین احتمال دادند بیمار به‌دلیل عوارض ماندگار داروی بیهوشی و نبود نظارت متخصص هنگام انتقال به بخش دچار افت اکسیژن و بالا رفتن ضربان قلب شده و به کما رفته است. به این ترتیب کمیسیون سه نفره، متخصص بیهوشی را به میزان 25 درصد، سوپروایزر و پرستار بخش مردان را 20 درصد و دو پرستار اتاق عمل را به‌دلیل کنترل نکردن وضعیت تنفسی و هوشیاری بیمار هنگام تحویل وی به بخش به میزان 10 درصد مقصر شناختند. این رأی با اعتراض متهمان به کمیسیون دوم ارسال شد.

مراحل قانونی برای تشکیل جلسه دوم کمیسیون تا یک سال پس از مرگ پسر جوان ادامه داشت. کمیسیون 5 نفره پس از بررسی پرونده و نظریه کمیسیون اول، قصور کادر بیهوشی و پرستاری را تأیید کرده و متخصص بیهوشی را به‌دلیل کنترل نکردن وضعیت بیمار هنگام تحویل از اتاق عمل به میزان 10 درصد، مسئول فنی وقت بیمارستان به خاطر نداشتن هماهنگی لازم بین بخش و اتاق ریکاوری به میزان 40 درصد، سرپرستار و دو پرستار بخش جراحی به‌دلیل نداشتن نظارت کافی در زمان تحویل بیمار 30 درصد مقصر اعلام کردند. این رأی نیز با اعتراض مسئول فنی وقت بیمارستان به کمیسیون 7 نفره فرستاده شد.

کمیسیون سوم نیز با 7 کارشناس 6 ماه بعد تشکیل شد و اعضا با بررسی رأی کمیسیون قبلی، متخصص بیهوشی را به میزان 20 درصد، سرپرستار و یکی از پرستاران بخش جراحی را به میزان 20 درصد و مسئول فنی وقت را 30 درصد مقصر شناختند.

به این ترتیب پرونده با صدور کیفرخواست قتل غیرعمدی ناشی از قصور پزشکی برای رسیدگی به شعبه 1043 مجتمع شهید قدوسی (دادگاه کیفری2) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب فرستاده شد.

قاضی پس از بررسی شواهد و نظریه‌های کمیسیون پزشکی و همچنین شنیدن اظهارات طرفین، متهمان پرونده را به تحمل یک سال حبس تعزیری از جنبه عمومی جرم و همچنین مسئول فنی وقت بیمارستان را به پرداخت 40 درصد دیه کامل، پرستار بخش جراحی به میزان 20 درصد و متخصص بیهوشی و سرپرستار بخش جراحی را نیز به میزان 20 درصد محکوم کرد که به‌دلیل وقوع مرگ در ماه حرام پرداخت یک سوم دیه نیز به‌عنوان تغلیظ دیه از جنبه خصوصی جرم به این مجازات‌ها اضافه خواهد شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:32 - 1398/01/27
بابا بیهوشی ساده ترین کاره اینم نمیتونن انجام بدن؟
پاسخ ها
AAAAABBAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
چرا تعجب میکنی دکتر ایرانی بوده
دکتر های ایرانی مثل مهندسانش ناشی هستن
AAAAABBAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
من جای ترامپ بودم اجازه نمی دادم هیچ ایرانی دکتر شود
چنان پول دکتر را وسوسه کرده که جان مردم برای آنها مهم‌نیست
Iran, Islamic Republic of
07:42 - 1398/01/27
جان یک جوان ازدست رفت بخاطر هچ خدا به خانوادش صبر بده وروحش شاد کند
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/01/27
با سهمیه رفتن تو دانشگاه فاجعه بارترین تصمیم ممکن بود
خروجی اینکار دکتر و مهندس بیسواد بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
اره ولله وقتی مدرکی در کار نیست اینهم آخر عاقبتش همه جا ایران همینطوری در منطقه ماهم یک شب چیزی نمانده بود چند نفر به رحمت خدا برن کاش سهمیه اینها نبود همه مثل هم بودن
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/01/27
اخه چه فایده یه خونواده فرزندش رو ز دست داده کوتاهی در پزشکی رو هم که الحمدلله یاد گرفتن بین چن نفر دکتر و پرستار و کی و کی قسمت کنند که به کادر پزشکی بار مالی رو یکی نباشه اونوقت خونواده باید تا اخر عمر داغدار بمونه
United Arab Emirates
10:17 - 1398/01/27
خدا به خانواده این جوان صبر بده ؛بیمارستانهای خصوصی پول دوست !جان کوچلو( پسرم) مثل مار بخودش میپچید دکتر براش سرم زد و دست اخر که یکم به حالت اعتراضی گفتم شاید اپاندیس باشد وبررسی کنید ؟ گفت دونیم بریز تا بفرستم اتاق عمل ! سریع به سوم شعبان انتقال دادم و دکتر با یه معاینه؛ اپاندیس تشخیص و اورژانسی ساعت دو بامداد عمل شد .دکتر متعهد هم داریم ولی این سهل انگاری ها را جدی بگیرید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
تو کشور ما دکتر متعهد وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/01/27
وقتی با سهمیه وارد دانشگاه میشن ونمره کیلویی میگیرن نتیجش میشه همین کم نیستن از این دکترهای بیسواد وآدم کش
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/01/27
این آمپولهای بیهوشی چینی رو وارد کردن وهر کسی رو بیهوش میکنن دیگه میره کما .این آمپولها. رو برای خودکشی حتما ساختن که اونهایی که با هارا گیری خودکشی میکردن یعنی با شکستن گردنشون دیگه گردنشون رو نشکنن با آمپول خودکشی کنن .ما از این آمپولها برای بیهوشی استفاده میکنیم .این شاید صدمین بیهوشی بوده که من شنیدم دیگه بیمار برنگشته.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
هاراگیری با شکستن گردن انجام نميشه انيشتين
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1398/01/28
اینا که شد۸۰درصد پس۲۰درصد اخری تو پاچه کیه حتما پدر مرحوم
Iran, Islamic Republic of
06:23 - 1398/01/28
لعنت به بی عدالتی کشورمون که همیشه حق رو به تیم پزشکی میدن اینجور تقسیم کردن یعنی فاجعه و صدها نفر مشابه بودن که به ناحق کادر پرشکی تبرئه شدن
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1398/01/28
پزشكاتون هم عين بقيتون. همه چيتون به همه چيتون مياد
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1398/01/28
تو مملکتی که با سهمیه شهید و جانبازی دکتر پرورش میدن اخرش این میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج