تشویق مجلس به ازدواج با چشم بسته!
۸۵۳۰۰۳
۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
۵۱۰۵ 
جامعه ایرانی قدم در راه پیر سالی گذاشته است و بیم آن می‌رود تا چند سال آینده جمعیت پیر و میانسال بر جمعیت جوان کشور پیشی بگیرد. این حقیقت تلخ سبب شده که ازدواج جوانان و فرزندآوری مورد توجه جدی مسئولان قرار بگیرد و برای حصول به این نتیجه، نهادهای ذیربط دست به تلاش‌ بزنند.

روزنامه همدلی نوشت: جامعه ایرانی قدم در راه پیر سالی گذاشته است و بیم آن می‌رود تا چند سال آینده جمعیت پیر و میانسال بر جمعیت جوان کشور پیشی بگیرد. این حقیقت تلخ سبب شده که ازدواج جوانان و فرزندآوری مورد توجه جدی مسئولان قرار بگیرد و برای حصول به این نتیجه، نهادهای ذیربط دست به تلاش‌ بزنند.

لازم به ذکر است طرح «جمعیت و تعالی خانواده» در دوره نهم مجلس شورای اسلامی با هدف تشویق به ازدواج و رشد جمعیت مطرح شد، اما عمر مجلس نهم یاری نکرد و در این دوره مجدداً این طرح در کمیسیون فرهنگی مطرح شده است.

تشویق مجلس به ازدواج با چشم بسته!

در حالی مجلس برای بالا بردن انگیزه ازدواج دختران زیر 20 سال و پسران 24 سال، هدیه مالی در نظر گرفته است که با توجه به آمار سازمان ثبت احوال مشکل اصلی عدم ازدواج و به تبع آن کاهش فرزندآوری متوجه جوانان بالای 30 سالی است که تن به ازدواج نداده و هنوز زمان باروری دارند، در واقع جمعیت کثیر ازدواج نکرده بالای 30 سال جامعه را به سمت پیرسالی پیش می برد. جامعه آماری که بهارستانی‌ها از آن غافل شدند.

طبق آخرین آطلاعات ارائه شده توسط مرکز آمار ایران در سال 1395 میانگین سنی مردان برابر 9/30 و زنان 3/31 سال بوده است. میانگین سنی جمعیت ایران در سال 1395 برابر 30 سال است که در مقایسه با سال 1390 حدود 3 سال افزایش نشان می دهد. این بدان معناست که جمعیت ایران به سرعت در حال افزایش سن است، به طوری که میانگین سن جمعیت ایران که در سال 2010 برابر با 7 / 26 سال بود در سال 2030 به 5 / 37 سال خواهد رسید، این در حالی است که میانگین سنی ایرانیان تا سال 1997 کمتر از 20 سال بود.

این طرح دقیقا زمانی در حال مطرح شدن است که از سوی دیگر، نمایندگان با ارائه طرحی به منظور بالا بردن سن ازدواج به مقابله شدید با کودک همسری می پردازند.طرحی که اگر چه تا کنون رای نیاورده است اما به دنبال این بود که مانع ازدواج کودکان شوند. این طرح با مخالفت‌های برخی دیگر از نمایندگان اکنون نیمه کاره رها شده و در مقابل طرح اعطای پاداش برای دختران زیر 20 سال و پسران زیر 24 سال به میدان آمده است.

جالب است بدانیم طبق آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور در سال 94 و 93 بیشترین ترکیب سنی ازدواج ثبت شده میان دختران زیر 20 سال و پسران زیر 24 سال است .یعنی جامعه هدفی که از سوی مجلس برای دریافت مشوق‌های ازدواج انتخاب شده است، جامعه هدف نیست و بسیاری از افراد مجرد در سنین بالاتر از این سن قرار دارند. این آمار به تنهایی نشان می‌دهد طرح مذکور با بار مالی فراوانی که دارد به دلیل اطلاعات آماری غلط غیرکارشناسی و ناقص است و حتی به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه اجتماعی قابلیت اجرایی ندارد.

تلاش‌های مجلس برای اهدای ازدواج به دختران زیر 20 سال که براساس قوانین جهانی تا 18 سال کودک محسوب می‌شوند و پسران 24 سال که براساس قوانین کشورمان حتی فرصت اتمام تحصیلات و خدمت سربازی رو ندارند، انتقادات زیادی برانگیخته است.

یک جامعه شناس با بیان این که کاهش نرخ ازدواج در یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود طرح فوق را شتاب زده، ناقص و غیرکارشناسی خواند و از تبدیل شدن ازدواج به یک «معامله» به دلیل افزایش مشوق‌های مالی هشدار داد.

فرناز آزادی گفت: با هدیه دادن به زوج‌های جوان هیچ مشکلی برطرف نمی شود، چراکه بخش زیادی از مشکل ازدواج جوانان متاثر از یک دسته عوامل محیطی مانند بیکاری، تورم، اشتغال و ... است و بخش دیگر آن ،برمی‌گردد به مسئولیت گریزی و شانه خالی کردن جوانان از مسئولیت‌های زندگی . باید بدانیم که ازدواج تنها عقدنامه و چند امضاء یا مراسم جشن عروسی و پوشیدن لباس عروس و داماد نیست که تلاش شود با هر بهایی محقق شود، بلکه ازدواج یک قرارداد اجتماعی برای تشکیل زندگی مشترک با اقتضائات ویژه است.

وی افزود: وقت آن فرا رسیده است مسئولانی که با اتکا به این مشوق‌ها دنبال افزایش نرخ ازدواج و متعاقب آن افزایش نرخ باروری و فرزند آوری هستند، برای یک بار هم شده است، از خود سوال بپرسند آیا شرایط اشتغال برای پسران زیر 24 ساله در کشور فراهم است که بتوانند برای تشکیل زندگی مشترک درآمد داشته باشند؟ اگر آنان به جای مشوق‌های مالی که مسکن‌های مقطعی هستند، تسهیلات اشتغال و مسکن را فراهم کنند بدون تردید گام‌های موثرتری در راستای حصول به این اهداف برداشته‌اند.

وی یادآور شد: بدون تردید این طرح با بار مالی سنگینی که به دولت تحمیل می‌کند، به دلیل ضعف‌های زیادی که در بطن آن است نه تنها قابلیت اجرایی ندارد، بلکه در صورت اجرا توفیقی نخواهد داشت. طرح‌های تشویق ازدواج و فرزندآوری زمانی در رویکرد جمعیت‌افزایی توفیق خواهد یافت که بدون در نظر گرفتن سن، از اصل ازدواج و فرزندآوری «همه» جوانان نه فقط سن خاصی حمایت به عمل آید.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1398/01/28
اخه کدوم جوون ۲۷ ساله یا ۳۰ ساله ای الان ۲۰۰ میلیون داره تا بره زن بگیره؟
تا بخواد درسشو بخون دانشگاه بره دوسال سربازی بره یک سال دنبال کار بگرده شده ۲۷ سالش که هیچی نداره الان تهران رهن یه خونه کم کم ۱۰۰ میلیونه جشن عروسی هم که برات ۱۰۰ تومن در میاد کدوم جوون ۲۷ یا ۳۰ ساله ای ۲۰۰ تومن داره؟
حالا کار نداریم بعدش خرج خردو خوراک ماهیانه ۴ تومنه ولی حقوق ها ۱۸۰۰ !!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
کسی جشن عروسی نگیره نمی میره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
دوست عزیز به غیر از جشن عروسی برای شروع زندگی 200میلیون نیازه کدوم جون این پول را دارد
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/01/28
روز نامه نگار محترم شما خودت باشی با چشم بسته قبول میکنی الان دیگه باید توقع را کنار گذاشت بعدا یکی میره زندگی میکنه پشت ان بدهکار خونه بعدا که شما وام بردین بالا تاچند سال باید قسط بده البته برای دولت که مهم نیست
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1398/01/28
مجلس غلط کردم که فضول مردمه
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/01/28
خدا ازتون نگذره امید مردم را نامید کردین
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/01/28
خدا ازتون نگذره امید مردم را نامید کردین
United Arab Emirates
08:23 - 1398/01/28
طبق معمول از این راهکارهای مقطعی که به هیچ دردی نمیخوره
دوتا پسر داییم وپنج تا برادر زاده شوهرم همه دهه شصتی وتحصیل کرده ،که هیچکدومشون ازدواج نکردن وقصدشم ندارند و3نفرشون درحال تدارک مهاجرت از ایرانند،دهه شصتیهاعاقل تر از اینند که باطناب پوسیده مجلسیها برن تو چاه
واسه همین مجلس اونا رو ول کرده وچسبیده به دختر ای 20ساله
چون اونا خامترند وراحت تر فریب میخورن
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1398/01/28
بجای این
شغل ودرامد وکار رونق بازار لازمه جوانا خودشون ازدواج میکنن
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/01/28
مملکت به گند کشیدن مسولان بی کفایت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
اول شغل بعدتسهیلات ۱۶ملیون جوان به خاطربیکاری وفقرنمیتونن ازدواج کنن اینقدربودجه نابع شغل ایران برای حدود۲۰ملیون افغانی نکیدپول نفت وگازمعدن ومالیات بودجه بالا۲۰۰سال مملکت واین فاجعس افغانهااینقدرزیادشدن وزیرکارگفته اگه اینهابرن مشکل بیکاری نل میش ازماست برماست....
Netherlands
09:14 - 1398/01/28
با این وضع اقتصادی ۱۰۰ ملیون هم وام بدید توفیقی حاصل نمیشه وقتی جیب ها خالی وتوان باز پرداخت وام وجود نداره دنبال چی هستین شما بابا نفر نمیتونه خودشه اداره بکنه حالا بره ازدواج و بعد فرزند....مدیران لایق ونخبه که فقط دنبال منافع خودتون هستید کار از این حرفها گذشته ........برید از سایر ملل یاد بگیرید پول زمین مسکن کار رایگان در اختیار جوانان بگذارید برای چهارمین کشور ثروتمند جهان این بخشش از منابع ملی که باعث شکوفایی کشور خواهد شد چیزی نیست ومنتی ندارد اگر بفهمید.....
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1398/01/28
اینقدر الکی ادای برنامه ریزی به خودتون نگیرید. چند سال قبلم میگفتید جامعه جوان داره میشه .برای اون چکار کردید؟هیچکاری نکردید و فقط حرف زدید.بیشتر جوانها بیکار و بی هدف و نامید از زندگی. نمیخواد در مورد پیری جامعه فکر کنید خدای نکرده خسته میشید.
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/01/28
به نظر من باید چند همسری در ایران قانونی و اجباری شود
چون واقعا بعضی از جوانان مجرد امکان ازدواج ندارند ولی خیلی از ما تماهل ها می توانیم دارای همسران بیشتری باشیم تا از فساد در جامعه جلوگیری شود و در عین حال پیوند خانواده ها نیز مستحکم تر می گردد
به عقیده من باید یک اقدام جدی توسط دولت در زمینه فراهم کردن شرایط برای ازدواج دوم و یا سوم مردان متاهل صورت پذیرد
لطفا نظر بنده را منتشر کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
خوب دیگه برگشتیم به صدر اسلام مثل اینکه وضعت خیلی خوبه میخوای چند همسری قانونی مردمی الان از پس خرج ومخارج یکیشم برنمیان عمو چند همسری از آب گل آلود ماهی می گیرین خانه از پایبست ویرانست مگه ما طالبان یا داعشیم که چند همسری باشه آقايون خودشون بدون ساز می رقصن کدوم زنی حاضر میشه یه همچین کاری بکنه حاجی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
رودل نکنی حاجی؟ توام چقدر نیتت خیره و فمر سلامت جامعه ای.عقده ایه هوسباز
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/01/28
وقتی ی یخچال مزخرف شده ۵میلیون کولر ۶میلیون اونم پنجره ای ازدواج کجا بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج