طرح مشترک روسیه و امارات برای تقسیم یمن
۸۵۳۲۱۹
۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
۸۷۵۶ 
راهبرد روس ها در خاورمیانه مبتنی بر اتحاد و ائتلاف با هیچ از بازیگران عمده منطقه ای نیست و به دنبال آن بوده تا با تمامی بازیگران اثرگذار منطقه ای به صورت موازی و همزمان کار کند.

تابناک: راهبرد روس ها در خاورمیانه مبتنی بر اتحاد و ائتلاف با هیچ از بازیگران عمده منطقه ای نیست و به دنبال آن بوده تا با تمامی بازیگران اثرگذار منطقه ای به صورت موازی و همزمان کار کند.

کنشگری روس ها در خاورمیانه تابعی از منافع آن هاست و خود را به هیچ بازیگری به صورت مجزا متعهد نمی دانند.

در این میان، بازیگری آن ها در بحران ها و تحولات خاورمیانه نیز از همین منطق راهبردی پیروی می کند. بحران یمن نمونه مشخصی از اینگونه الگوی رفتاری روس ها است. جایی که آن ها هم با حوثی ها و ایران ارتباط نزدیکی دارند و هم عربستان و امارات.

به طوری که از یک سو، قطعنامه شورای امنیت علیه ایران و انصارالله در یمن را وتو می کنند و از سوی دیگر نیز با موضع عربستان و امارات در بحران یمن همراه می شوند.

در همین زمینه، پایگاه آمریکایی «المانیتور» در مطلبی به راهبرد روس ها در یمن پرداخته و مدعی شده که مسکو با همکاری امارات متحده عربی به دنبال ایجاد یمن مستقل جنوبی است. در بخشی از این مقاله آمده است:

گرچه سوریه و لیبی از اولویت بالاتری در سیاست خارجی روسیه در خاورمیانه برخوردارند، اما مسکو اخیرا فعالیت های خود برای کار با گروه های متعدد یمنی برای کمک به حل و فصل بحران در این کشور آغاز کرده است.

در عین حال، با در نظر گرفتن روابط بلندمدت روسیه با یمن، مسکو نیز منافع خود را در این کشور دنبال می کند. به همین دلیل، مسکو ارتباطات موجود با طرفهای درگیر را حفظ کرده و برای ایجاد امکانات جدید تلاش می کند.

عيدروس الزبيدي رئیس شورای انتقالی جنوب(STC) و سعید بن بریک رئیس مجمع ملی در شورای انتقالی جنوب اخیرا به دعوت وزارت خارجه روسیه به مسکو سفر کردند. شورای انتقالی جنوب در سال 2017 تحت هدایت امارات متحده عربی در عدن ایجاد شد. هدف استراتژیک این اقدام، تشکیل مجدد کشور مستقل یمن جنوبی است که از سال 1967 تا 1990 با نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق یمن کشوری مستقل بود. این کشور در ۲۲ آوریل ۱۹۹۰ با جمهوری عربی یمن (معروف به یمن شمالی) متحد شد و جمهوری یمن را تأسیس کرد.

شورای انتقالی یمن متشکل از گروه های ستیزه جوی مقاومت جنوب است است که از سوی امارات متحده آموزش و تجهیز شده اند.

لازم به ذکر است که سفر الزبیدی به مسکو با سفر ولادیمیر دِدوشکین سفیر روسیه در یمن به شهر عدن- یک شهر مرکزی در جنوب یمن- که قرار است کنسولگری روسیه در آنجا بازگشایی شود، همزمان شد. این کنسولگری می تواند نفوذ روسیه بر شورای انتقالی که اکثر مناطق جنوبی را در اختیار خود دارد بیشتر کند و در مقابل وابستگی مسکو به دولت منصور هادی را کاهش دهد. لذا مسکو، با توجه به نفوذی که بر شورای انتقالی دارد، نقش «قدرت سوم» را در آنجا بعد از امارات متحده عربی ایفا می کند.

ذکر این نکته ضروری است که یمن جنوبی در فاصله سال های 1967 تا 1990 که تحت عنوان جمهوری خلق یمن یا جمهوری عربی یمن یک کشور مستقل را تشکل داده بود، تحت نفوذ و حمایت شوروی قرار داشت. تعدادی از مقامات کنونی شورای انتقالی جنوب نیز در شوروی آموزش دیده اند.

طرح مشترک روسیه و امارات برای تقسیم یمن به دو کشور شمالی و جنوبی/ منافع ایران چه می شود؟

از سوی دیگر، مسکو پس از سال 2017 گرچه ارتباطات خود با انصارالله را حفظ کرد، اما این کشور ماموریت دیپلمایتک خود در صنعا(پایتخت انصارالله) را بست و از این گروه وابسته به ایران بیش از پیش دور شد و شروع به همکاری با منصور هادی و ائتلاف سعودی کرده است.

با این روس ها به زودی متوجه شدند که منصور هادی مهره چندان اثرگذاری نیست و به تدریج در حال واگذاری رهبری خود به گروه های تحت حمایت امارات به ویژه شورای انتقالی جنوب است. لذا، مسکو روابط خود با شورای انتقالی و گروه های وابسته به آن تقویت کرده و به نظر می رسد به همراه امارات متحده عربی به دنبال طرح بلندپروازانه تاسیس دوباره کشور مستقل یمن جنوبی است.

این طرح وقتی تقویت می شود که بدانیم اخیرا امارات متحده عربی به شریک قابل اتکایی برای روسیه تبدیل شده است و مواضع دو کشور در بحران های منطقه ای به یکدیگر نزدیک شده است. به ویژه در سوریه که اماراتی ها با تشویق روس ها، سفارت خود در دمشق را بازگشایی کردند. روسیه نیز از متحدان امارات در منطقه از جمله از خلیفه حفتر در لیبی حمایت کرده است.

حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا قرار است روس ها در یمن با همکاری و اتحاد با امارات، منافع ایران و انصارالله را با چالش مواجه کند؟در واقع، طرح تقسیم یمن و تشکیل کشور یمن جنوبی چه چالش ها و فرصت هایی را برای انصارالله و متحدش ایران به همراه خواهد داشت؟

در این زمینه، دو فرضیه مطرح می شود:

نخست آنکه، این طرح روس ها ممکن است در راستای منافع و ملاحظات راهبردی ایران در یمن نباشد. از این جهت که مسکو بدون توجه به ملاحظات ایران در زمینه تمامیت ارضی یمن، به دنبال تقسیم یمن به دو کشور شمالی و جنوبی است. آنچه در دوران جنگ سرد شاهد بوده ایم.

دوم؛ برخی از ناظران از همان ابتدا بر این باور بودند که با تقسیم یمن به دو کشور، منافع تمامی طرفین و از جمله ایران و محور عربستان می تواند تامین شود. در واقع، از این طریق هم نزاع میان شمال و جنوب از بین خواهد رفت و هم سطح تنش میان ایران و محور عربستان. لذا از دیدگاه این صاحب نظران، طرح روس ها می تواند منافع ایران را نیز به خوبی تامین کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1398/01/28
آخه من نمیدونم ما تو یمن چه منافعی میتونیم داشته باشیم؟؟؟!!!به غیر از هزینه تو یه کشور گرسنه و جنگزده!!!!!!
پاسخ ها
حیات داودی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
داریم عاموداریم..کلی منافع داریم...دلارمیدیم
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/01/28
مرگ برروسیه که تمام بدبختی ایران زیرسرهمین روسیه لعنتی
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/01/28
بیچاره ملت یمن بیچاره ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1398/01/28
سلام
مشکل اینجاست که روسها همیشه دنبال منافع خودشان هستند. و هرگز نباید به روسها به چشم متهد نگاه کرد انها تاجر هستند هرجا منافع شان ایجاب کند هر کشوری را فقط برای منافع خود قربانی میکنند. بر خلاف امریکا که متهدان سنتی خود را حمایت میکنند حتی کمکهای مالی و اقتصادی میکنند. بقول قدیمی ها سگ زرد برادر شغال است. روسها بارها ایران را تکه تکه کردند و هربار بخشی از ایران را به یغما برده اند. روسها از تکه تکه کردن کشورها منفعت میبرند. فرقی ندارد ان کشور ایران باشد یا یمن یا هرکشور دیگری.
پاسخ ها
اصفهانیان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
دوست ڱرامی آمریڪا هم همینڱونه است در ایران پهلوی در لیبی قذافی در تونس ملک حسن در مصر مبارڪ و در پاناما اورتگا وخیلی جاهای دیگه آمریڪا هم دنبال منافع خودش هست وبه ڪسی رحم نمیڪند این است سیاست وسیاست بازی غرب وشرق هم ندارد ،هر طرف سود بیشتر باشد به آنجا میروند
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
دوست عزیز امریکا مثل روس گدا گشنه نیست اگه یه قدم براش برداری دوقدم برات برمیداره
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
دوستان در مقایسه رابطه ایران با دو کشور روسیه و آمریکا از نقش صهیونیستها غافل نباشید
اگر حضور موذیانه و کفتار صفت صهیونیستها در دستگاه سیاسی آمریکا نبود امروز ما گرمترین رابطه را با آمریکا می داشتیم
آنچه که بارها تنش میان ما با آمریکا را تقویت کرد لابی گری صهیونیستها بود خروج آمریکا از برجام و تروریست اعلام کردن سپاه این مطلب را به وضوح اثبات کرد
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1398/01/28
بیچاره یمن. باید منافع همه تامین بشه به غیر از اینکه خواست خود نردم یمن در نظر گرفته بشه.
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1398/01/28
روس ها نان را به نرخ روز میخورند !؟ وتاریخ نشان داده خیلی از پشت به ایران خنجر زده است
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1398/01/28
کی باشه روسیه و عربستان ایران و تقسیم کنن
پاسخ ها
سلام سانسورچی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
تو رو هم بدن به افغانستان
اصفهانیان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
در مورد ایران نیست دوست من خیلی عقبی ،در مورد یمنه کمی بخون بعد پستوبزار
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/01/28
چون مطلب زیاد است، داستان راکوتا کنیم، روس‌ها هم نمی‌خواهند گاوهای شیرده قدیم وجدید خودرارهاکنند..
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/01/28
روسیه کفتا صفت . ننگ بر پوتین دیکتاتور .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
روسیه سیاست داره به هیچ وجه نمیخواهد ایران با عربستان دست دوستی بدهند مشکل اینجا ست هیچ کشوری سیاست میانجیگری دو کشور ندارد بجز ایران
Iran, Islamic Republic of
05:42 - 1398/01/29
هزینه یمن با ایران برد بدون هزینه.برای روسیه.چه سیاست تلخی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج