رویترز: عربستان در جنگ نفتی علیه ایران کم آورده
۸۵۳۷۸۲
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
۸۹۰۷ 
کارشناسان معتقدند عربستان ممکن است بیش از این نتواند هزینه فشار بیشتر به ایران را بپردازد؛ از سوی دیگر آمریکا قادر به فشار بیشتر به ایران به دلیل ترس از افزایش قیمت نفت، نیست.

خبرآنلاین: «جان کِمپ» در رویترز از مذاکرات پشت پرده بن سلمان با ترامپ با موضوع فشار بیشتر به ایران (و نیز ونزوئلا) و پرداخت هزینه آن از جیب ریاض نوشته و تأکید کرده است که ممکن است این بار عربستان نتواند بار فشار به ایران را تحمل کند.

عربستان قبلاً اعلام کرده بود در قبال کاهش فروش نفت ایران و ونزوئلا می‌تواند نفت جایگزین را تأمین کند اما ظاهراً نتوانسته است بیش از این به تولیدکنندگان خود فشار بیاورد، چراکه با کمبود منابع مواجه شده است.

از سوی دیگر آمریکا تا هفته اول ماه «می» یا باید تحریم‌های بیشتر به ایران را با لغو معافیت خرید نفت 8 کشور اجرا کند و یا مجبور شود معافیت 8 کشور را تمدید کند.

بر اساس مذاکرات پنهانی دو کشور به عربستان امیدی نیست{به گفته جان کمپ} و اگر عربستان اظهار ناتوانی کند، معافیت مذکور تمدیدشده و ایران می‌تواند به فروش تا 1 میلیون بشکه نفت ادامه دهد.

آنچه اوضاع را برای تیم ترامپ سخت کرده این واقعیت است که با کاهش عرضه قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته و کارشناسان از افزایش ادامه‌دار قیمت نفت گفته‌اند که این موضوع ترامپ را ترسانده است.

به گفته کارشناسان به ازای هر یک دلار افزایش قیمت نفت، مردم آمریکا باید 5 میلیارد دلار بیشتر بپردازند و کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا باعث می‌شود تا آمریکا مجبور به هزینه میلیاردی در این زمینه شود.

از ابتدای سال میلادی در هر بشکه نفت خام شاهد افزایش 22 سنتی قیمت بودیم که کاهش عرضه اوپک و تحریم‌ها دلیل بالا رفتن آن بوده است.

فشاری که با افزایش قیمت 80 دلاری نفت در هر بشکه به آمریکایی‌ها خواهد آمد بیش از 150 میلیارد دلار خواهد بود و بنابراین ترامپ در این زمینه احتیاط بیشتری خواهد کرد.

هرچند آمریکا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است و نفتی‌ها سود هم خواهند برد، اما افزایش قیمت نهایی روی بنزین مصرفی فشار مستقیمی را روی مردم می‌آورد و این برای ترامپ که سال 2020 انتخابات در پیش دارد، خوب نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Germany
02:58 - 1398/01/30
خخخخخخخ هیچ خبرگزاری خبرو درج نکرده و جعلیه ...معافیت نفتی تمدید نمی‌شود...برایان هوک
Germany
02:59 - 1398/01/30
خخخخخخخخ با این اخبار کذب کاری پیش نمیره کمتر از دو هفته دیگه معلوم میشه ... عربستان ترامپ را وادار به تحریم کرده یادت نره
Germany
03:01 - 1398/01/30
گزارش بازرس مولر عدم تبانی ترامپ با روسها قدرت ترامپ افزایش داده . آمریکا خودش نفت صادر میکنه و عربستان تا ۱۲ میلیون بشکه تولید داشته که کاهش داده
Germany
03:02 - 1398/01/30
عربستان و اربابت ترامپ قبلا اعلام کردن تولید نفت افزایش میدن ..جای نگرانی واسه ترامپ نیست .نگران خودت باش
Germany
03:04 - 1398/01/30
خخخخخخخخ ترامپ دهها میلیارد دلار دارایی و پول ونزوئلا را تصاحب کرده نگران ضرر آمریکا نباش
Germany
03:07 - 1398/01/30
خخخخخخخ در مورد تحریم سپاه هم خیلی اگر اگر کردن ولی ترامپ مستقل تصمیم میگیره و رویترز دموکرات نمیتونه مانع از تصمیم ترامپ بشه
Germany
03:09 - 1398/01/30
خخخخخخخ امریکا قبلا دوسال نفت ایران را تحریم کرده و ناشی نیست و منابع نفا لازم در اختیار ترامپ هست .دنیا به نفت زیادی احتیاج نداره .
United Arab Emirates
08:46 - 1398/01/30
بنظرم ایران موقع انتخابات امریکا باید صدورنفت خودش قطع کنه که ترامپ ضررکنه.هرچند هم میدونم ایران به پول نفت نیاز داره‌فقط موقع انتخابات
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/01/30
تاحالا کشوری بوده جلو ایران زیاد بیاره؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج