نماینده مجلس: چرا تصمیم به تحریم اپل گرفتیم؟
۸۵۳۸۵۰
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
۶۰۵۱ 
یک نماینده مجلس دهم در واکنش به تدوین طرح دوفوریتی تحریم اپل گفت: ما در تکنولوژی چه در اینترنت و فضای مجازی و چه در موارد دیگر فاصله‌ای با کشورهای توسعه‌یافته داریم و اگر فکر می‌کنیم که می‌توانیم جایگزین مناسبی برای آن داشته باشیم تقابل می‌تواند سازنده باشد اما اگر در این تقابل جایگزینی نداشته باشیم برای خودمان مشکل ایجاد می‌کنیم.

ایلنا نوشت: یک نماینده مجلس دهم در واکنش به تدوین طرح دوفوریتی تحریم اپل گفت: ما در تکنولوژی چه در اینترنت و فضای مجازی و چه در موارد دیگر فاصله‌ای با کشورهای توسعه‌یافته داریم و اگر فکر می‌کنیم که می‌توانیم جایگزین مناسبی برای آن داشته باشیم تقابل می‌تواند سازنده باشد اما اگر در این تقابل جایگزینی نداشته باشیم برای خودمان مشکل ایجاد می‌کنیم.

حمید گرمابی درمورد اقدام مجلس در تدوین طرح دوفوریتی تحریم شرکت اپل گفت: من فکر می‌کنم در زمینه طرح‌های تقابلی باید دقت کنیم که به سمت خودتحریمی نرویم. باید قطعا باتوجه با رویه‌ای که آمریکا در پیش گرفته ما هم تقابل کنیم اما باید به سمتی برویم که برای خودمان مشکل بیشتری ایجاد نکنیم و خودتحریمی نباشد، فکر می‌کنم باید بیشتر بررسی شود.

وی تصریح کرد: باید دید ما چقدر از بازار اپل را در داخل کشور داریم. با توجه به مشکلاتی که پیش آمده به نظر می‌رسد خود مردم هم کمتر به استفاده از محصولات اپل تمایل دارند چون برنامه‌ها و اپلیکیشین‌های آیفون مشکل پیدا کرده و در داخل کشور قابل نصب نیست. بنابراین اگر خود مردم به این سمت بروند که کمتر استفاده کنند، مناسب‌تر است تااینکه بخواهیم به این شکل تحریم کنیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن عنوان کرد: به‌هرحال عده‌ای از مردم این گوشی‌ها را در اختیار دارند و در حال استفاده از آیفون هستند. در حال حاضر باتوجه به بالا بودن قیمت گوشی‌های تلفن همراه نباید برای آن کسانی که گوشی‌های آیفون دارند، مشکلی پیش بیاید.

وی تاکید کرد: درصورتی که بخواهیم اپل را تحریم کنیم اگر از سوی مردم تحریم شود بهتر از این خواهد بود که از سمت دولت و مجلس تحریم شود. برای اینکار به‌عنوان مثال می‌توانیم یک کمپین راه‌ بیاندازیم که مردم محصولات اپل را خریداری نکنند که این روش می‌تواند موثرتر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تحریم اپل هم همانند فیلترینگ توئیتر باعث نمی‌شود که مسئولان کشور بی‌توجهی به قوانین کشور را در این مورد هم ادامه دهند و همچنان از محصولات اپل استفاده کنند؟، گفت: در این مورد خاص تا الان ممنوعیتی نبوده مسئولان و نمایندگان تا الان استفاده می‌کردند اما من فکر می‌کنم اگر این کمپین مردمی راه بیافتد مسئولان و نمایندگان هم مجاب خواهند شد به این سمت بروند که از محصولات اپل استفاده نکنند.

گرمابی خاطرنشان کرد: مباحث اقتصادی هم در این میان دخیل است چراکه کسانی که گوشی آیفون دارند تا زمانی که خراب نشود از آن استفاده می‌کنند اما در این صورت باید ده میلیون تومان پول بدهند تا یک گوشی مشابه اپل را خریداری کند. درنتیجه بهتر است به این سمت برویم که خرید جدید انجام نشود و کسانی که می‌خواهند گوشی بخرند به سمت محصولات اپل نروند.

وی در پاسخ به این سوال که تقابل تکنولوژیکی ایران و امریکا را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: ما اقدامات متقابل را باید به صورت حساب‌شده طراحی کنیم و طوری نباشد که برای خودمان مشکلی ایجاد کنیم. ما در تکنولوژی چه در اینترنت و فضای مجازی و چه در موارد دیگر فاصله‌ای با کشورهای توسعه‌یافته داریم و اگر فکر می‌کنیم که می‌توانیم جایگزین مناسبی برای آن داشته باشیم تقابل می‌تواند سازنده باشد اما اگر در این تقابل جایگزینی نداشته باشیم برای خودمان مشکل ایجاد می‌کنیم و این چیزی است که شاید امریکا هم بخواهد و ما هم خود به این مشکل اضافه می‌کنیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: این اقدامات تقابلی باید به صورت سنجیده باشد نه احساسی. اقدامات تقابلی باید برمبنای طرح و برنامه باشد که مشکلی بر مشکلات به وجود آمده اضافه نکند.

وی در پاسخ به این سوال که ما چرا از بین این همه محصولات آمریکایی مثل کوکاکولا، برندهای لوازم خانگی، برندهای پوشاک، انواع مختلف سیگار و... که در کشور ما توزیع و مصرف می‌شود، تصمیم به تحریم اپل گرفتیم؟ و آیا بهتر نبود که نوشابه و سیگار را تحریم کنیم؟، گفت: به هر حال آیفون به عنوان نمادی از امریکا شاید بیشتر نمود تبلیغاتی داشته باشد. چیزی مثل کوکاکولا را تحریم کردن به نظر می‌رسد مشکل اساسی برای همه به وجود بیاورد چون این برند به هرحال مدت کوتاهی بعد از انقلاب نفوذ کرده و در داخل کشور جای خود را باز کرد. شاید دوستانی که در این زمینه پیش‌قدم بودند به این فکر کرده‌اند که اپل یک نماد مشخص امریکایی است که جنبه تبلیغاتی‌اش بیشتر باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/01/30
بخدا مملکت کلا دیوانه شدند آخه بنده خدا شماها چی را دارین تحریم میکنید حالا خوبه اونا خودشون زودتر از شماها محصولاتش نو به ماها نمیدن والا کمی تفکر و تعقل هم بد چیزی نیست
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/01/30
تو رو خدا شما نماینده ها لطف کنید تصمیم نگیرید.
اگه ساکت باشید خیلی بهتره.
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/01/30
اگه موبایل های اپل ریجستر نشوند دیگر کار نمی کنند.ریجسترشون نکنید
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/01/30
تورو خدا تحریمشون نکنید ورشکست میشن
Germany
12:35 - 1398/01/30
خخخخخخخخ گوشی صا ایران بجاش استفاده بشه بهتره مورد اقبال کشورهای اروپایی هم هست ..چه میکنه صاایران
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/01/30
ما مردمان بی تلاش پرمدعا!
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1398/01/30
خلاصه جوری تحریم کنید که فشاری به اقا زاده ها و استفاده کننده های محصولات اپل به وجود نیاد.مثلا میشه ظاهری و فقط روی کاغذ تحریمشون کنیم
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1398/01/30
الان شما اپل تحریم کردین کلا ورشکست میشه نکنین اینکار با اپل
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/01/30
میگم چرا سهام اپل سقوط کرد نگو نمایندهای ایران اپلو تحریم کردن
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1398/01/30
هرکاریکه بتواند به امریکا ازنظر مالی جانی ضربه بزند بیتردید بشجاعت باید انجامداد
پاسخ ها
Shahab Fozol
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
بریز همونجا که میسوزه
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/01/30
چه عجب یه مسئول و نماینده روشن نگر دیدیم ! در واقع دیگر مسئولان و ... بدون هیچ احساسی درست از مسئولیت و کار کارشناسی تنها با کارای نمایشی و واکنشی و هیجانی بر معضل میافزایند و صرفا دنبال تهییج سطحی و ... هستن که بنظر من خود این افراد قسمت یا تمامی مشکلن که مارو به این روز تیره نشوندن و عملا همکار امریکا هستن و ... بعبارتی ساده و روشن تمامی مسئولا و مقاما در کمال بیدقتی و بعضا عمدی شراکتی گسترده با غرب در خلق سختی چ بدبختی ماها دارن که روزی همه خواهیم دانست !!!
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1398/01/30
اقای نماینده ما در اقتصاد و گرانی هم با دیگر کشورها فاصله داریم اگه فکر مردم هستی اول اقتصاد و گرانی را حل کن بعد برو سراغ اپل و ایفون و کوفت و زهرمارای دیگه
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1398/01/30
کنترل اصلی اپل دست امریکاست
خودش استفاده بهیمنه از آیفون را به شما
نمی دهد مکالمات شما از کجا معلوم شنود
نمیشود
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1398/01/30
آخی عزیزم نگران گوشی خودت و خانواده محترم هستی .
بمیلم بلات.
ما فن آوری آمریکایی نمیخاییم
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1398/01/30
بابا از روزى كه حرف تحريم اپل رو زدين بدبخت سهامش با خاك يكسان شد الان هيئت مديره اپل داره تو پاساژ علاء الدين دنبال يه زير پله ميگرده كه كاسبى شو دوباره را بندازه ، چند تا شونم دارن اسنپ كار ميكنن ، نكنين بابا خدا رو خوش نمياد
United States
00:43 - 1398/01/31
کار اشتباهی کردی هم این هم نیروهای امریکای در منطقه چون کاری از دست ماتنها برنمیاد مشکلی برای این نیروها پیش بیاد برای ما سخت تمام میشه
Iran, Islamic Republic of
04:04 - 1398/02/01
باباجان مردم نون ندارند بخورند خرید اپل کجا مردم ایران کجا یا حضرت عباس رحمی به ملت بکن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج