افزایش ۳۳درصدی صادرات نفت ایران به چین
۸۵۳۸۵۶
۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
۳۵۵۰ 
چین در آستانه اتمام معافیت شش ماهه تحریم نفتی ایران واردات نفت از این کشور را افزایش داده و طی آوریل ۷۵۴ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: چین در آستانه اتمام معافیت شش ماهه تحریم نفتی ایران واردات نفت از این کشور را افزایش داده و طی آوریل ۷۵۴ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.

با وجود افزایش قیمت نفت به نظر می‌رسد چین همچنان به ذخیره نفت در تاسیسات استراتژیک و اقتصادی خود به میزان بالا در سه ماهه اول سال ادامه داده است.

با این اینکه چین آمار دقیقی از ذخایر استراتژیک و اقتصادی خود نداده، ولی با توجه به مقدار پالایش نفت و مصرف داخلی و واردات نفت خام می‌توان به این نتیجه رسید.

پالایشگاه ها ۱۲.۶ میلیون بشکه نفت خام در روز در سه ماهه اول سال پالایش کردند که ۴.۴ درصد نسبت به سه ماه پایانی ۲۰۱۸ افزایش داشت و به همین میزان هم نسبت به سال قبل بالا رفته بود.

واردات نفت خام طی دوره ژانویه تا مارس ۹.۳ میلیون بشکه در روز بود در حالی که تولید داخلی ۳.۸۴ میلیون بشکه در روز اعلام شد، در نتیجه مقدار کل به ۱۳.۸ میلیون بشکه رسید.

با کم کردن تولید پالایشگاهی از کل نفت خام در دسترس، ۱.۳ میلیون بشکه نفت اضافه می‌آید و این همان نفتی است که وارد تانکرهای ذخیره میشود.

اگر همین محاسبه را برای سه ماه پایانی ۲۰۱۸ انجام دهیم ،به عدد ۹۵۰ هزار بشکه در روز می رسیم که نشان می دهد چین مقدار ذخیره نفت خود را ۵۷ هزار بشکه در روز در سه ماه اول ۲۰۱۹ نسبت به سه ماه پایانی ۲۰۱۸ افزایش داده است.

این افزایش جریان ذخیره نفت در چین در زمانی اتفاق افتاده که قیمت نفت خام افزایش یافته است. شاخص نفت برنت ۳۳ درصد نسبت به پایان ۲۰۱۸ بالا رفته و به ۷۱.۶۲ دلار در هر بشکه رسیده است.

جالب است که محموله های وارد شده به چین در ژانویه و فوریه زمانی خریداری شده بودند که قیمت نفت هنوز رو به کاهش بود .در آن زمان نفت برنت ۴۵ درصد نسبت به اوج ۸۶.۲۹ دلار ماه اکتبر کاهش یافته بود و با قیمت ۵۰.۴۷ دلار در ماه دسامبر معامله می‌شد.

هنوز مشخص نیست افزایش اخیر قیمت نفت باعث جریان کندتر ذخیره نفت در چین شود ولی فاصله بین تولید پالایشگاهی و کل نفت در دسترس در چین به ۶۹۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

یک عامل مهم دیگر کاهش احتمالی واردات چین از ایران و ونزوئلا است که هردو تحت تحریم آمریکا هستند. البته این کاهش مربوط به ماه آوریل نمی‌شود. واردات چین از ایران در ماه آوریل با افزایش ۳۳ درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۷۵۴ هزار بشکه در روز رسیده است. چین در ماه مارس ۵۶۵ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده بود. انتظار می رود واردات چین از ونزوئلا تا ۳۹۹ هزار بشکه در روز در آوریل بالا برود. چین در مارس ۲۶۶ هزار بشکه از ونزوئلا وارد کرده بود.

احتمالاً با سخت تر شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در اوایل ماه می، واردات چین از این کشور هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

عامل تاثیر گذار دیگر در واردات نفت خام چین، ادامه تلاش‌های اوپک و متحدانش از جمله روسیه برای محدود کردن تولید نفت به منظور افزایش قیمت آن است. بیشتر این کاهش از سوی عربستان سعودی بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
12:25 - 1398/01/30
این نوع افزایش واردات نفت توسط چین خودش بیانگر منع معافیت واردات نفتی ایران توسط امریکاس وچین اینو به خوبی فهمیده .
United Arab Emirates
12:25 - 1398/01/30
این نوع افزایش واردات نفت توسط چین خودش بیانگر منع معافیت واردات نفتی ایران توسط امریکاس وچین اینو به خوبی فهمیده .
Germany
12:32 - 1398/01/30
خخخخخخخخخ هرچه گشتیم خبر از رویترز مشاهده نشد .الکیخوش معافیت نفتی ایران تمدید نمی‌شود
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/01/30
پولم میده یا فقط کالا های بنجول ارسال میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/01/30
تحریم ها نتیجه عکس نشون داد و امریکا فلج شد
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1398/01/30
این آمارها از کجا میاد.
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1398/01/30
خخخخخ بله اما با چه قیمتی و با دادن چه امتیازهایی؟خودتون هم خوب میدونید که چه کاری دارید میکنید و سرمایه ملت و چطور مفت دارید میفروشید
Iran, Islamic Republic of
17:26 - 1398/01/30
همیشه میگم......نابودبادچین وروسیه...
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1398/01/31
چین داره خودش آماده می کنه برای تحریم های جدید آمریکا ، تا از کمبود نفت ایران شوکه نشه تا آرام آرام اونو جایگزین کنه
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1398/02/02
نمیدونم چرا احساس خوشی ندارم همش شبا خواب جنگ میبینم اخه وقتی متوجه میشیم که چین نفتهارو ذخیره میکنه در تاریخ اومده که کشورهای اقدام به ذخیرهای مثل نفت و در کل انرژی میکنند احتمالا همون صدایی دهول از دورشنیده .شما چطور ؟ شماهم احساس منو دارین ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج